PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με αποσυνδεσεις στο ιντερνετ forthnet technicolor 5136v2!!!



fapajohn
22-08-15, 05:44
Καλησπερα σας!
Εχω προβλημα με το ιντερνετ,βασικα να τα παρουμε ενα ενα!
Εχω εδω και 2 βδομαδες forthnet νεα γραμμη σε σπιτι καινουργιο 5 μηνων μονοκατοικια στην περιοχη Ζουμπερι-Νεα Μακρη.
Απο την πρωτη μερα ειχα προβληματα.Πρωτα ειχα αποσυνδεσεις ανα 3 με 4 ωρες,πτωση της ταχυτητα και παραληλλα οταν καλω απο το σταθερο και το σηκωσει ο αλλος πεφτει το ιντερνετ οπως και αντιστροφα δηλαδη να με καλουν και με το που σηκωσω το σταθερο να πεφτει παλι το ιντερνετ.
Η ταχυτητα που πιανει η γραμμη max ειναι 8.400 down/ 985 up.
Το ρουτερ λιγες φορες εχει συγχρονησει αυτην την ταχυτητα,συνηθως εχω 6.8 με 7,1.
Αποσυνδεσεις συνεχεια ανα 3-4 ωρες και το ιντερνετ να πεφτει οταν με καλουν ή καλω.
Ηρθε τεχνικος και τα ειδε ολα οκ στον κατανεμητη εξω απο το σπιτι,αλλα και μεσα στο κουτακι που στελνει τις τηλεφικες γραμμες στα δωματια και στο σαλονι.Επειδη το σπιτι εχει 6 τηλεφωνικες πριζες μου ειπε να τις απομονωσω και να χρησιμοποιω μονο μια ετσι ωστε να μην εχω απωλειες στην ταχυτητα του ιντερνετ.
Ετσι και το κανε,πραγματι η ταχυτητα κλειδωσε στα 8.4 μεχρι να γινει η πρωτη αποσυνδεση(παλι αποσυνδεσεις) μετα απο 4 ωρες.Εντωμεταξυ το προβλημα οταν καλω ή με καλουν να εξαφανιζεται για μερικες μερες,αλλα οι αποσυνδεσεις να συνεχιζονται και η ταχυτητα να πεφτει παντα και να μην συγχρονιζει ποτε στα 8.4.Η forthnet μου εβαλε ολα τα profile που ειχε,δεν διορθωθηκε τιποτα μονο η ταχυτητα επεφτε και οι αποσυνδεσεις αντι να γινονται ανα τρεις ωρες,γινονταν ανα 8-9 ωρες.
Δηλωθηκε βλαβη Οτε.Ηρθε ο Οτε και αλλαξε λεει κατι καλωδια φθαρμενα στο καφαο.
Το προβλημα ομως συνεχιστηκε.Εντωμεταξυ ουτε γκομενα να ηταν το τεχνικο τμημα της forthnet,το καλω καθημερινα 3-4 φορες.Ηρθαν ξανα τεχνικοι της forthnet και ειδαν οτι δεν υπαρχει κανενα απολυτως προβλημα,παρακολουθησε το παλι και ξανακαλεσε μου ειπανε.Στιγμιαια εφτιαξε το προβλημα με το οποιο ειχα αποσυνδεσεις οταν καλουσα ή με καλουσανε,αλλα παλι τα ιδια.Απο το τεχνικο τμημα μου ειπανε ν'αλλαξω ρουτερ,παλι τα ιδια.Ξαναλλαξα ρουτερ και ξαναλλαξα,εχω γεμισει με 3 technicolor 5136v2,να τα βαλω στις αγγελιες να βγαλω τιποτα.
Δεν ξερω παιδια τι συμβαινει,μηπως το προβλημα ειναι στην πριζα του τηλεφωνο με κανεναν πυκνωτη του Οτε(μηπως εχει βαλει ο ηλεκτρολογος) και γι αυτο το λογο να συμβαινουν αυτα?Δε λεω τα παιδια της forthnet κανουν οτι μπορουν αλλα δεν μπορουν να εντοπισουν το προβλημα.Ισως ειναι δικο μου δεν ξερω,ισως υπαρχει κανενα βραχυκυκλωμα στο κουτακι που στελνει τις γραμμες μεσα στο σπιτι.
Εσεις τι υποψιαζεστε?
Με παιρνουν πεφτει το ιντερνετ,καλω εγω παλι πεφτει!Ταχυτητα ποτε κλειδωμενη στα 8.4.Αποσυνδεσεις συνεχεια

Eυχαριστω!

netblues
22-08-15, 06:48
Κανε μερικες δοκιμες, με τα παρακατω, μπας και βγει κανενα συμπερασμα.
1. Κανε εκτροπη εισερχομενων στο κινητο σου και μην περνεις τηλεφωνα για 24 ωρες, και δες αν εχει αποσυνδεσεις.
2. Δεν πιστευω να εχεις κανενα συναγερμο.
3. Δοκιμασε να βαλεις splitter στην εισοδο της γραμμης και οχι φιλτρα.
4. Αποσυνδεσε δοκιμαστικα ολα τα τηλεφωνα και ασε μονο το Internet.
5. Ποσταρε τα σταστιστικα απο το router να δουμε λαθη.

sweet dreams
22-08-15, 10:29
:welcome:

Toν έλεγχο στο σπίτι θα τον κάνεις με ηλεκτρολόγο που ξέρει από δίκτυα, ηλεκτρονικό ή τεχνικό δικτύων, δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις άκρη με τους
τεχνικούς των παρόχων.
Το σπίτι έχει αυλή;;; υπάρχει υπόγεια γραμμή από το κουτί του OTE μέχρι το σπίτι;;;;
Θα πρέπει να συνδέσεις με κάποιο τρόπο προσωρινά το ρούτερ κατευθείαν στην γραμμή που έρχεται στο κουτί και να απομονώσεις την γραμμή που έρχεται μέσα στο σπίτι ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν φταίει κάτι στην εσωτερική σου εγκατάσταση. Αν η απόσταση είναι μικρή πάρε ένα καινούργιο καλώδιο και βάλτο πρόχειρα ή βρες κάποια άλλη λύση με κάποιον δικό σου τεχνικό. Αν έχεις την δυνατότητα να βρείς και κάποιο άλλο ρούτερ, εκτός αυτών που σου δίνει ο πάροχος και το βάλεις για δοκιμή ακόμη καλύτερα.
Αν τα προβλήματα αποσυνδέσεων και αυξομείωσης της ταχύτητας συνεχιστούν δεν χρειάζεται να το ψάξεις άλλο, είναι θέμα του παρόχου.
Για τις αποσυνδέσεις όταν σηκώνεις το τηλέφωνο δοκίμασε να αλλάξεις φίλτρο, καθώς επίσης και τηλεφωνική συσκευή μήπως έχει κάποιο πρόβλημα.

fapajohn
22-08-15, 12:14
Kαλημερα σας κι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Ο κατανεμητης ειναι εξω στην αυλη μου και το καλωδιο που πηγαινε μεσα στο σπιτι ειναι στον αερα.
Αυτο καταληγει σ ενα κουτακι που εχει που εχει ολες τις γραμμες του σπιτιου και αυτο τις στελνει σε ολα τα δωματια.
Εχω απομονωσει ολες τις γραμμες,δουλευει μονο η γραμμη του σαλονιου
Εχω δοκιμασει με 2-3 splitter απο αυτα που ειχανε μεσα τα router που εχω παραλαβει αλλα παλι τα ιδια.
Πως μπορω να το κανω αυτο,δηλαδη να συνδεσω το ρουτερ απευθειας την γραμμη που ερχεται απο το κουτι?

160082 Uptime: 06:45:06 αν καλεσω ομως ή με παρουν,θα διακοπει.Η ταχυτητα απο 8.4 στα 6.3!

Ευχαριστω πολυ!

sweet dreams
22-08-15, 12:26
Kαλημερα σας κι ευχαριστω για τις απαντησεις σας!
Ο κατανεμητης ειναι εξω στην αυλη μου και το καλωδιο που πηγαινε μεσα στο σπιτι ειναι στον αερα.
Αυτο καταληγει σ ενα κουτακι που εχει που εχει ολες τις γραμμες του σπιτιου και αυτο τις στελνει σε ολα τα δωματια.
Εχω απομονωσει ολες τις γραμμες,δουλευει μονο η γραμμη του σαλονιου
Εχω δοκιμασει με 2-3 splitter απο αυτα που ειχανε μεσα τα router που εχω παραλαβει αλλα παλι τα ιδια.
Πως μπορω να το κανω αυτο,δηλαδη να συνδεσω το ρουτερ απευθειας την γραμμη που ερχεται απο το κουτι?

160082 Uptime: 06:45:06 αν καλεσω ομως ή με παρουν,θα διακοπει.Η ταχυτητα απο 8.4 στα 6.3!

Ευχαριστω πολυ!
To καλώδιο είναι εναέριο;;; τι καλώδιο έχει χρησιμοποιηθεί και πόσα μέτρα είναι;;;
H ταχύτητα σου είναι φυσιολογική για την απόσταση που έχεις από το Α/Κ(Downstream Attenuation 45.5). Μαζεύει πολλά λάθη και γι' αυτό έχεις αυτά τα προβλήματα.

fapajohn
22-08-15, 12:34
Εκανα λαθος.Ειναι υπογειο το καλωδιο.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι πεφτει το ιντερνετ οταν καλω ή με καλουν :/.
Αν αγορασω ενα καλο ρουτερ της ταξεως των 70 ευρω,θα δω βελτιωση;

sweet dreams
22-08-15, 12:56
Εκανα λαθος.Ειναι υπογειο το καλωδιο.
Δεν μπορω να καταλαβω ομως γιατι πεφτει το ιντερνετ οταν καλω ή με καλουν :/

Κάνε την δοκιμή που σου είπα ποιο πάνω, μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο υπόγειο καλώδιο και σου δημιουργεί διακοπτόμενη βλάβη.
Πάρε ένα καινούργιο φίλτρο (http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=44874&selectedCategoryId=506)και διαφορετικό τηλέφωνο για να κάνεις δοκιμή με τις τηλεφωνικές κλήσεις.

- - - Updated - - -

Mην προσθέτεις κάτι στο post που έχεις ήδη κάνει γιατί μόνο τυχαία θα το δούμε, κάνε ένα καινούργιο.
Αν δεν ξεκαθαρίσεις το θέμα με το τι ή ποιος φταίει δεν θα κερδίσεις κάτι με το να αγοράσεις άλλο ρούτερ, αν φταίει η γραμμή ή η εσωτερική σου εγκατάσταση θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.