PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλή ταχύτητα σε hol



Σελίδες : [1] 2

cromdimitris
24-08-15, 00:12
Καλησπέρα.Εκανα νεα συνδεση Hol και πιάνω περίπου 5-6 mbit.με τα stats που φαίνονται
στην φωτο δεν θα έπρεπε να πίανω πιο πολυ?Κατεβάζοντας το SNR μέσω του netgear DGN2200V3
στο 6 φτάνει τα 7.5 mbit
160118

bill27
26-08-15, 22:56
Με σχεδον 32 attenuation θεωρητικα θα επρεπε να ησουν παραπανω αλλα παιζουν πολλοι παραγοντες για το κλειδωμα της ταχυτητας οπως η εσωτερικη καλωδιοση,ο αριθμος των συνδρομητων στην περιοχη σου και η ποιοτητα του χαλκου.Καλυτερα ριξε ενα τηλ.στην hol και πες τους για χαμηλο συγχρονισμο και βλεπεις...

cromdimitris
27-08-15, 00:39
Ο τεχνικός που ήρθε για να κανει την συνδεση με το μηχάνημα που είχε μέτρησε στην εισοδο της πολυκατοικιας και εβγαζε
το ίδιο 5,7 mbit.Το είπε και αυτος είναι χαμηλα.Μίλησα με την hol και λένε οτι τόσο πιάνει δεν μπορουν να κανουν κάτι.Το πρόβλημα
είναι εκτος οικοδομής.

bill27
27-08-15, 00:59
Ο τεχνικός που ήρθε για να κανει την συνδεση με το μηχάνημα που είχε μέτρησε στην εισοδο της πολυκατοικιας και εβγαζε
το ίδιο 5,7 mbit.Το είπε και αυτος είναι χαμηλα.Μίλησα με την hol και λένε οτι τόσο πιάνει δεν μπορουν να κανουν κάτι.Το πρόβλημα
είναι εκτος οικοδομής.

πιεσε τους για να γινει συνδιαστικο ραντεβου με τον οτε,δεν νομιζω πως υπαρχει αλλη λυση για να πιασεις κατι παραπανω,αληθεια πριν βαλεις χολ τι ειχες?ποσο επιανες?

akisgr
27-08-15, 17:28
φιλε μου τις τελευταίες μέρες είναι χαλια η χολ... προσωπικά έχω κουραστεί να σέρνεται καθημερινά το internet...

sakisvele
27-08-15, 18:09
ετσι μπραβο να μαθαινουμε και εμεις που ενδιαφερομαστε να παμε στην HOL:nono:

netblues
27-08-15, 18:12
Τι να μαθαινετε δλδ? Οτι καποιος εχει προβλημα στο dsl κομματι αυτο σημαινει οτι σερνεται ο ISP του?

Γενικως, αν δεν βγουνε 10-15 μαζεμενοι να λενε οτι υπαρχει προβλημα, τοτε ολα ειναι μια χαρα..

akisgr
27-08-15, 18:24
Τι να μαθαινετε δλδ? Οτι καποιος εχει προβλημα στο dsl κομματι αυτο σημαινει οτι σερνεται ο ISP του?

Γενικως, αν δεν βγουνε 10-15 μαζεμενοι να λενε οτι υπαρχει προβλημα, τοτε ολα ειναι μια χαρα..

σημαίνει ότι δεν είσαι καλά ενημερωμένος...!!!! δεν είναι απλά 10-15 άτομα...! αλλα το 90% που έχουνε χολ έχουνε προβλήματα...!!!!

sakisvele
27-08-15, 18:33
Eχει πατωσει το κομματι ιντερνετ με τα χαλια καλωδια που εχουμε στους παροχους.Ειμαι στο ΟΤΕ 1,5 μηνα και δεν προτεινω ουτε στον εχθρο μου να παει.Που μενω? Στο Ιλιον..:rtfm:

netblues
27-08-15, 19:02
Καλωδια? Παροχους? Ο μοναδικος παροχος καλωδιων ειναι ο ΟΤΕ. Οποτε οποιος εχει προβλημα λογω καλωδιων, μπορει να παει σε οποιο provider θελει.
Ειναι 100% σιγουρο οτι θα εχει τα ιδια προβληματα.
Οσο για το 90% που εχει προβλημα με την hol , σιγουρα δεν ξερουν τι ειναι το adslgr.com. Προφανως το 10% που ξερει, δεν εχει προβλημα. :rolleyes:

nyannaco
27-08-15, 19:43
Αν νομιζετε οτι ειναι ετσι τα προβληματα, καντε μια βολτα απο το forum της Wind :p

bill27
27-08-15, 19:52
φιλε μου τις τελευταίες μέρες είναι χαλια η χολ... προσωπικά έχω κουραστεί να σέρνεται καθημερινά το internet...

Το οτι εχεις εσυ προβλημα δεν σημαινει οτι εχει η χολ προβλημα.....Μια που διαβαζεις την απαντηση μου διαβασε και το φορουμ της χολ....

- - - Updated - - -


σημαίνει ότι δεν είσαι καλά ενημερωμένος...!!!! δεν είναι απλά 10-15 άτομα...! αλλα το 90% που έχουνε χολ έχουνε προβλήματα...!!!!

ξαναδιαβασε το φορουμ της χολ....

valen_gr
27-08-15, 22:48
σημαίνει ότι δεν είσαι καλά ενημερωμένος...!!!! δεν είναι απλά 10-15 άτομα...! αλλα το 90% που έχουνε χολ έχουνε προβλήματα...!!!!

ακομα υπαρχεις εσυ? Μερικες περιπτωσεις ειναι αθεραπευτες φαινεται.
Μια χαρα ειναι η hol. Εχει ελαχιστα νηματα με προβληματα, και αυτα που εχει, το 90% ειναι δικά σου , χαχαχ!


Ας σοβαρευτουμε λιγο, και ας αφησουμε τις στατιστικες του @#!$ καλυτερα στην ακρη....

cromdimitris
27-08-15, 23:42
πιεσε τους για να γινει συνδιαστικο ραντεβου με τον οτε,δεν νομιζω πως υπαρχει αλλη λυση για να πιασεις κατι παραπανω,αληθεια πριν βαλεις χολ τι ειχες?ποσο επιανες?
Εκανα μεταφορά γραμμης απο την Λάρισα στην Ξάνθη.Στην Λάρισα με 37 attenuation έπιανα 7+ mbit και εδω με 31,5 πιάνω 5,5.Αλλα μίλησα
με τον προηγουμενο που έμενε στο σπίτι και είχε forthnet και αυτος περιπου τοσο λιγο έπιανε.

bill27
28-08-15, 00:01
Εκανα μεταφορά γραμμης απο την Λάρισα στην Ξάνθη.Στην Λάρισα με 37 attenuation έπιανα 7+ mbit και εδω με 31,5 πιάνω 5,5.Αλλα μίλησα
με τον προηγουμενο που έμενε στο σπίτι και είχε forthnet και αυτος περιπου τοσο λιγο έπιανε.

Ε αφου και πριν τοσο κλειδωνε τοτε μαλλον δεν μπορει να γινει κατι αλλο...Σε οποιον παροχο και να πας στα ιδια θα εισαι,αλλα αν πας οτε ισως προσεξουν περισσοτερο το προβλημα και στο φτιαξουν....ξαναλεω ισως

akisgr
28-08-15, 01:48
ακομα υπαρχεις εσυ? Μερικες περιπτωσεις ειναι αθεραπευτες φαινεται.
Μια χαρα ειναι η hol. Εχει ελαχιστα νηματα με προβληματα, και αυτα που εχει, το 90% ειναι δικά σου , χαχαχ!


Ας σοβαρευτουμε λιγο, και ας αφησουμε τις στατιστικες του @#!$ καλυτερα στην ακρη....


εγώ λέω να μάθεις τρόπους και να αφήσεις τον κάθε μλκα να πει την γνώμη του...! αν είναι δυνατόν δηλαδή... συζήτηση κάνουμε τι συμπεριφορά είναι αυτή;

βασικά τι ρωτάω τώρα....

netblues
28-08-15, 06:51
Το αρχικο ποστ αναφερεται σε θεμα διαφορας ταχυτητας λογω μετακομισης.

Εσυ προσθεσες οτι τελευταια η hol ειναι χαλια.
Να υποθεσουμε οτι ειναι χαλια σε οσους μετακομισαν προσφατα? Εχεις καποιο στατιστικο στοιχειο επ αυτού?

Εαν παλι αναφερεσαι σε κατι αλλο, τοτε ανοιξε καινουργιο θεμα, με στοιχεια και να το συζητησουμε.
Για να κανουμε συζητηση οπως λες και συ παραπανω.

yiannis010
30-08-15, 12:36
Καλησπέρα.Εκανα νεα συνδεση Hol και πιάνω περίπου 5-6 mbit.με τα stats που φαίνονται
στην φωτο δεν θα έπρεπε να πίανω πιο πολυ?Κατεβάζοντας το SNR μέσω του netgear DGN2200V3
στο 6 φτάνει τα 7.5 mbit
160118

ειναι υπερβολικο το σνρ ή εμενα μου φαινεται?συνηθως τι σνρ εχει η χολ ?

vOOz
30-08-15, 22:02
11 εχει

cromdimitris
10-12-15, 19:02
Μετά απο 6 μήνες στην HOL η ταχύτητα 5-6 mbit αλλαξα σε ΟΤΕ.Τεράστια διαφορά,Τερματίζει η 24αρα!Ενω μου λέγανε
οτι είμαι μακριά απο το κέντρο και σε οτε να πάω πάλι 5 mbit θα πίανω.Πως γίνετε αυτο?Τι έχει κάνει ο οτε?
Στο Downstream attenuation έχει 3 διαφορετικά και ενώ έβαλα απλη 24αρα γράφει vdsl2164585

user2163
10-12-15, 19:17
Είσαι συνδεδεμένος σε vdsl,πληρώνεις για vdsl και με ένα vdsl router θα πιάνεις 30 η 50 δεν ξέρω τι έχεις.
Έτσι φένεται τουλάχιστον.
Δοκίμασε με ένα vdsl router

cromdimitris
10-12-15, 19:19
Είσαι συνδεδεμένος σε vdsl,πληρώνεις για vdsl και με ένα vdsl router θα πιάνεις 30 η 50 δεν ξέρω τι έχεις.
Έτσι φένεται τουλάχιστον.
Δοκίμασε με ένα vdsl router
Vdsl ειναι το router το speedport w 724v.Και έχω 24αρα

jkoukos
10-12-15, 19:52
Συγκρίνεις μήλα με μπανάνες. Απλά είσαι τυχερός με την πολιτική του ΟΤΕ που εφαρμόζει στην περιοχή σου, αλλά δεν είναι κανόνας για όλη την χώρα.

Όλοι οι πάροχοι δίνουν ADSL αποκλειστικά από καμπίνα αστικό κέντρο, ακόμη και ο ΟΤΕ.
Ο τελευταίος όμως σε κάποιες ελάχιστες περιπτώσεις (που είναι εξαίρεση στον γενικό κανόνα που ακολουθεί παντού), συνδέει τους συνδρομητές του στις νέες ενεργές καμπίνες, παρέχοντας ADSL από αυτές.
Στην περίπτωση αυτή ο συγχρονισμός είναι περίπου 14-17Mbps, λόγω κανόνων της ΕΕΤΤ. Όμως όσοι χρησιμοποιούν VDSL modem, τότε ο μεν συγχρονισμός γίνεται σε VDSL, αλλά με ταχύτητα την μέγιστη (24Mbps) που ισχύει για το ADSL συμβόλαιο. Ακριβώς ότι ισχύει στην δικιά σου περίπτωση.

cromdimitris
10-12-15, 20:15
Ευχαριστώ jkoukos δεν τα ήξερα αυτα!

MIKU
10-12-15, 20:16
Ευχαριστώ jkoukos δεν τα ήξερα αυτα!

Τυχαιρέ!!!!!

goana12
10-12-15, 21:15
Απλα παιρνεις απο KV που βρισκετε καντα σου, εχεις βαλει ρουτερ συμβατο με vdsl, και κλειδωνεις σε vdsl με κοφτη ομως στη φουλ ταχυτητα adsl 24/1 (που πληρωνεις). Ιδια ακριβως περιπτωση ειμαι κι εγω, αλλα και αρκετοι χρηστες εδω μεσα. Αν κοιταξεις στο φορουμ υπαρχουν αρκετες σχετικες αναφορες στο θεμα...

Καλοριζικος...


* Δεν προσεξα οτι ειχε απαντηθει το θεμα απο τον φιλο τον jkoykos... Sorry...

MIKU
10-12-15, 21:18
Απλα παιρνεις απο KV που βρισκετε καντα σου, εχεις βαλει ρουτερ συμβατο με vdsl, και κλειδωνεις σε vdsl με κοφτη ομως στη φουλ ταχυτητα adsl 24/1 (που πληρωνεις). Ιδια ακριβως περιπτωση ειμαι κι εγω, αλλα και αρκετοι χρηστες εδω μεσα. Αν κοιταξεις στο φορουμ υπαρχουν αρκετες σχετικες αναφορες στο θεμα...

Καλοριζικος...
Φυσικά πρέπει να νιώθεις τυχερός καθώς ΜΟΝΟ οι πελάτες ΟΤΕ έχουν αυτή την τ'υχη!

cromdimitris
10-12-15, 21:32
Δηλαδή ο οτε εχει φέρει οπτικη ίνα μέχρι το καφάο και μετα απο εκει ξεκινάει ο χαλκος για τα σπίτια?

jkoukos
10-12-15, 21:36
Ναι, έτσι είναι.
Επίσης νοικιάζει στους άλλους παρόχους την υπηρεσία VDSL από την καμπίνα.

goana12
10-12-15, 23:04
MIKU
Φυσικά πρέπει να νιώθεις τυχερός καθώς ΜΟΝΟ οι πελάτες ΟΤΕ έχουν αυτή την τ'υχη!

====================================================================

Το οτι μονο οι πελατες του ΟΤΕ εχουν αυτη την τυχη, δεν συνεπαγεται οτι δεν δινετε η δυνατοτητα και στους υπολοιπους. Μπορουν να νοικιασουν πορτες στην καμπινα και να τις διαθεσουν για τους πελατες τους. Απλα δεν τους συμφερει οικονομικα κατα πρωτον το ADSL, και κατα δευτερον ουτε σκεψη να φτιαξουν (εστω και ολοι οι εναλλακτικοι μαζι) καμια καμπινα δικη τους...

valen_gr
11-12-15, 00:25
Μετά απο 6 μήνες στην HOL η ταχύτητα 5-6 mbit αλλαξα σε ΟΤΕ.Τεράστια διαφορά,Τερματίζει η 24αρα!Ενω μου λέγανε
οτι είμαι μακριά απο το κέντρο και σε οτε να πάω πάλι 5 mbit θα πίανω.Πως γίνετε αυτο?Τι έχει κάνει ο οτε?
Στο Downstream attenuation έχει 3 διαφορετικά και ενώ έβαλα απλη 24αρα γράφει vdsl2164585


απο το αστικο κεντρο μια χαρα θα σου τα ελεγε η hol σχετικα με τις ταχυτητες και τους περιορισμους. Τωρα, αφου εκανες μεταβαση σε καμπινα(αλλο σεναριο τελειως), το πιθανοτερο ειναι οτι με τα ιδια η και λιγοτερα που δινεις στον ΟΤΕ, θα μπορουσες να ειχες 50αρα γραμμη απο hol μεσω της καμπινας του ΟΤΕ.


Αλλα και η καθαρη 24αρα καλη φαση.

jkoukos
11-12-15, 11:20
Το οτι μονο οι πελατες του ΟΤΕ εχουν αυτη την τυχη, δεν συνεπαγεται οτι δεν δινετε η δυνατοτητα και στους υπολοιπους. Μπορουν να νοικιασουν πορτες στην καμπινα και να τις διαθεσουν για τους πελατες τους. Απλα δεν τους συμφερει οικονομικα κατα πρωτον το ADSL, και κατα δευτερον ουτε σκεψη να φτιαξουν (εστω και ολοι οι εναλλακτικοι μαζι) καμια καμπινα δικη τους...
Ούτε και στον ΟΤΕ προς το παρόν συμφέρει και για τον λόγο αυτό δεν παρέχει την υπηρεσία από παντού, παρά μόνον σε ελάχιστες περιπτώσεις.

goana12
11-12-15, 11:54
Ούτε και στον ΟΤΕ προς το παρόν συμφέρει και για τον λόγο αυτό δεν παρέχει την υπηρεσία από παντού, παρά μόνον σε ελάχιστες περιπτώσεις.

Ειναι φυσικο να μην παρεχει την υπηρεσια σε περιοχες που εχουν σχετικα μικρη αποσταση απο το Α.Κ και οι ταχυτητες ειναι ικανοποιητικες. Τωρα για το θεμα "συμφερει" και επειδη ολα ξεκινανε απο το κοστος, φιλοι τεχνικοι του ΟΤΕ που συζηταμε υποστηριζουν το ακριβως αντιθετο. Οτι δηλαδη συμφερει τοσο οικονομικα (συντηρησης υποδομων, μειωση προσωπικου στα Α.Κ, κ.λ...) οσο και απο πλευρας ποιοτητας υπηρεσιων (οπως παραδειγμα προβαδισμα στη ταχυτητα σε σχεση με τους εναλλακτικους, λιγοτερα παραπονα απο πελατες κ.λ).

Τελος παντων δεν μπορω να εχω ακριβη γνωση στα οικονομικα του ΟΤΕ και δεν μπορω να παρω θεση. Το σιγουρο παντως ειναι οτι με τα VDSL ρουτερ που δινει πλεον ο ΟΤΕ σε ολοες τις συνδεσεις, θα βλεπουμε συχνοτερα το φαινομενο της φουλ ταχυτητας στις ADSL συνδεσεις του...

* Ζητω συγνωμη παντως γιατι μαλλον εχουμε ξεφυγει λιγο απο το τοπικ που αφορα την HOL...

jkoukos
11-12-15, 12:20
Μιλάμε για παροχή της υπηρεσίας από υπαίθρια καμπίνα.
Στην περίπτωση αυτή το 24άρι ADSL, είναι άμεσα ανταγωνιστικό στο 30άρι VDSL, μεγιστοποιώντας τον χρόνο απόσβεσης της επένδυσης.
Δεν έχει σχέση η απόσταση από το αστικό κέντρο αλλά η ποιότητα του χάλκινου δικτύου και τα
μακροχρόνια προβλήματα που υπάρχουν. Αν ήταν θέμα απόστασης, θα το εφάρμοζε και αλλού π,χ. Ηλιούπολη, Πεντέλη κλπ.

vOOz
20-12-15, 17:15
συγγνωμη ειναι νομιμο αυτο ?
Δηλαδη υπαρχει πελατης που εχει αλλαξει 3 παροχους γιατι συγχρονιζει ας πουμε στα 5 και δεν ειναι ικανοποιημενος. Δεν θελει λυση vdsl.
Και παει ο ΟΤΕ και του ταζει adsl με αντιστοιχη τιμη και 24 καρφωτα. Σορρυ αλλα μονο σε μενα φαινεται παρανομο ?
Παιρνεις μια υπηρεσια και την βαφτιζεις αλλιως ουσιαστικα και την πουλας με αλλη τιμη, ενω δεν ειναι καν εμπορικα διαθεσιμη και ολα αυτα επειδη εισαι εσυ ο συντηρητης.

goana12
21-12-15, 00:54
Το ιδιο ακριβως μπορει να κανει και ο οποιοσδηποτε εναλλακτικος παροχος. Τις πορτες που νοικιαζει απο τις καμπινες του ΟΤΕ (και που ο ΟΤΕ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ απο την ΕΕΤΤ να δωσει), μπορει να τις διαθεσει οπως θελει. Μπορει ανετα να δωσει ADSL αντι για VDSL. Δεν το κανουν ομως γιατι δεν τους συμφερει οικονομικα. Το ADSL χρεωνεται περιπου 10 ευρω φτηνοτερα στον πελατη, και σε συναρτηση με το οτι πληρωνουν νοικι στον ΟΤΕ για την πορτα, γινετε ασυμφορη η παροχη ADSL απο καμπινα στους εναλλακτικους..

Οποτε δεν υπαρχει παρανομια...

intech
22-12-15, 01:06
Δεν είναι ετσι, περίμενε λίγο.......

" σε συναρτηση με το οτι πληρωνουν νοικι στον ΟΤΕ για την πορτα, γινετε ασυμφορη η παροχη ADSL απο καμπινα στους εναλλακτικους"

Μην θεωρείς τους εναλλακτικους αφελείς. Ηδη υπάρχει καταγγελία στην επιτροπή ανταγωνισμου της Ε.Ε.
Δεν θα υπάρξει, απλά πρόστιμο...:whistle:

goana12
22-12-15, 01:29
Δεν είναι ετσι, περίμενε λίγο.......

" σε συναρτηση με το οτι πληρωνουν νοικι στον ΟΤΕ για την πορτα, γινετε ασυμφορη η παροχη ADSL απο καμπινα στους εναλλακτικους"

Μην θεωρείς τους εναλλακτικους αφελείς. Ηδη υπάρχει καταγγελία στην επιτροπή ανταγωνισμου της Ε.Ε.
Δεν θα υπάρξει, απλά πρόστιμο...:whistle:

Που το διαβασες αυτο? Δωσε καποιο λινκ για να ενημερωθουμε καλυτερα... Και τι "δεν ειναι ετσι" ??? Δεν πληρωνουν νοικι? Δεν ειναι ασυμφορη η παροχη ADSL απο καμπινα ? Αν γνωριζεις κατι παραπανω καταθεσε το προς ενημερωση της κοινοτητας...

Εγω αυτο που γνωριζω ειναι οτι ο ΟΤΕ "ετρεξε" ενα προγραμμα (με την συμφωνη γνωμη της ΕΕΤΤ) για φτηνοτερη παροχη ιντερνετ απο KV στους εναλλακτικους για να μπορεσουν να δωσουν και ADSL, και δεν ενδιαφερθηκε κανεις γιατι το θεωρησαν ασυμφορο...

vOOz
22-12-15, 23:07
ισως ασυμφορο για ολους, αλλα 5-6 ατομα σε καθε α/κ που εχουν σοβαρο προβλημα, μια χαρα λυση θα ητανε απο το να τους χασει ο παροχος.
δεν πρεπει να ειναι ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοι βλαμμενοι και να χανουνε πελατες για 3 ευρω τον μηνα, ενω εχουν σκασει τοσα σε τεχνικους και οτε.
κατι αλλο παιζει..

goana12
22-12-15, 23:41
ισως ασυμφορο για ολους, αλλα 5-6 ατομα σε καθε α/κ που εχουν σοβαρο προβλημα, μια χαρα λυση θα ητανε απο το να τους χασει ο παροχος.
δεν πρεπει να ειναι ΟΛΟΙ οι εναλλακτικοι βλαμμενοι και να χανουνε πελατες για 3 ευρω τον μηνα, ενω εχουν σκασει τοσα σε τεχνικους και οτε.
κατι αλλο παιζει..

Εγω νομιζω πως ειναι καθαρα οικονομικο. Και ακομα περισσοτερο για τους εναλλακτικους αν λαβουμε υποψην οτι πληρωνουν για καθε εναν συνδεμενο πελατη τους (απο το δικο τους dslam στο Α.Κ) 8,5 ευρω τον μηνα στον ΟΤΕ γιατι το χαλκινο δικτυο που χρησιμοποιουν του ανηκει και το συντηρει.

Τωρα αν προσθεσουμε -για το θεμα που συζηταμε- και το νοικι για την πορτα στην καμπινα, ισως το συνολικο κοστος να ξεπερναει και τα 20-22 ευρω που χρεωνουν την συνδεση adsl, κανοντας την ασυμφορη. Γι' αυτο πιστευω οτι δινουν μονο vdsl που το χρεωνουν χοντρικα 10 ευρω επιπλεον. Τωρα οσο για τον ΟΤΕ, δεν βλεπω τον λογο που ειναι ασυμφορη η παροχη ADSL απο καμπινα, αν εξαιρεσουμε μονο την συγκριση με το 30αρι VDSL (σαν οικονομικο πακετο). Τουλαχιστον ετσι το βλεπω εγω σε ''λογικη βαση'' και χωρις να γνωριζω επ' ακριβως τις καταστασεις.

Παντως αν καποιος γνωριζει ποσο νοικιαζει ο ΟΤΕ την καθε πορτα στους εναλλακτικους, καθως και το ολο κοστος της διαδικασιας, ας το αναφερει για να εχουμε μια σαφεστερη εικονα...

jkoukos
23-12-15, 00:03
Έχει εγκεκριμένο από την ΕΕΤΤ πακέτο για ADSL από καμπίνα ο ΟΤΕ, ώστε να το παρέχει στους συνδρομητές του και χοντρική στους παρόχους;
Εξ όσον γνωρίζω όχι. Το γιατί, μόνον αυτός το γνωρίζει.

goana12
23-12-15, 00:08
Έχει εγκεκριμένο από την ΕΕΤΤ πακέτο για ADSL από καμπίνα ο ΟΤΕ, ώστε να το παρέχει στους συνδρομητές του και χοντρική στους παρόχους;
Εξ όσον γνωρίζω όχι. Το γιατί, μόνον αυτός το γνωρίζει.

Προσωπικα δεν ξερω αν εχει, οπως επισης δεν ξερω και αν υποχρεουται να εχει. Δεν ξερω αν υπαρχει ορος απο την ΕΕΤΤ, πως απο KV θα πρεπει να παρεις εγκριση για να βγαλεις με διαφορετικη τιμη το ιδιο πακετο που εχεις και απο το Α.Κ. Μου φαινετε λιγο παραλογο αυτο.... Δεν βλεπω γιατι θα επρεπε να παρει εγκριση ο ΟΤΕ για πακετο 24/1 απο καμπινα. Νομιζω την ΕΕΤΤ δεν την ενδιαφερει απο που δινετε η παροχη απο την στιγμη που την εχει επιτρεψει, απλα βαζοντας καποιες "μασκες" για να μην παρεμβαλει τους υπολοιπους που ερχονται απο το Α.Κ.

Επισης οπως εχω αναφερει παραπανω (και απ' οτι θυμαμαι το ειχες αναφερει σε αλλο ποστ και εσυ) υπαρχει προγραμμα εγκεκριμενο που προτεινε ΟΤΕ, για χαμηλοτερο κοστος παροχης ADSL στους εναλλακτικους απο καμπινα, που ομως κριθηκε ασυμφορο απο τους παροχους και δεν προχωρησε. Aυτο και μονο, μαλλον δεν δειχνει παρανομια στην συγκεκριμενη παροχη..

Παντως ολα αυτα ειναι υποθεσεις. Μονο καποιος που ειναι μεσα στα πραγματα θα μπορουσε να μας διαφωτισει σχετικα...

jkoukos
23-12-15, 02:42
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει οποιοδήποτε πακέτο προς υπηρεσια χωρίς πρώτα να το καταθέσει, μαζί με την κοστοστρέφια, προς έγκριση από την Ρυθμιστική Αρχή.
Και δεν ισχύει μόνο στη χώρα μας αυτό, αλλά οπουδήποτε υπήρχε μονοπώλιο, έτσι ώστε να δουλεύει ο ανταγωνισμός.

Το πρόγραμμα που αναφέρεις δεν πήρε έγκριση και δεν βγήκε.

goana12
23-12-15, 03:55
Δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλει οποιοδήποτε πακέτο προς υπηρεσια χωρίς πρώτα να το καταθέσει, μαζί με την κοστοστρέφια, προς έγκριση από την Ρυθμιστική Αρχή.
Και δεν ισχύει μόνο στη χώρα μας αυτό, αλλά οπουδήποτε υπήρχε μονοπώλιο, έτσι ώστε να δουλεύει ο ανταγωνισμός.

Το πρόγραμμα που αναφέρεις δεν πήρε έγκριση και δεν βγήκε.

Μα το συγκεκριμενο πακετο ADSL 24/1 (μαλλον τα συγκεκριμενα πακετα μαζι με διαφορους δωρεαν χρονους ομιλιας) τα εχει ηδη σε κυκλοφορια, αναρτημενα στην ιστοσελιδα του, εγκεκριμενα απο την ΕΕΤΤ. Και εγω εχω ενα απ' αυτα με 24 αρι ιντενετ και 6 ωρες δωρεαν προς κινητα με απεριοριστα σταθερα και παιρνω απο καμπινα. Το ιδιο και ολοι οσοι παιρνουν adsl απο καμπινα. Το ιδιο επισης και οσοι παιρνουν απο Α.Κ. Να καταθεσει στην ΕΕΤΤ προς εγκριση ενα ηδη εγκεκριμενο πακετο ?? Η πιστευεις οτι θα πρεπει το ιδιο πακετο να εχει αλλη τιμη απο Α.Κ και αλλη απο KV? Απλα οπως προανεφερα πιστευω οτι λογω του κοστους ενοικιασης της πορτας, ειναι ασυμφορο το adsl απο τους εναλλακτικους που δινουν στον πελατη με 20-23 ευρω τελικη τιμη. Kανεις δεν τους επιβαλλει την πορτα που θα νοικιασουν αν την δωσουν σε adsl η vdsl. Ειναι και τα δυο επιτρεπτα απο καμπινα. Αλλα ουτε και βρισκω λογικο επειδη δεν συμφερει αυτους, να μην δινει και ο ιδιος (που σημειωτεον εχει κατασκευασει το εργο -σαν ιδιωτικη εταιρια πλεον- με μεγαλο κοστος, και οπως ειναι φυσικο θελει να κανει αποσβεση).

johnadm
23-12-15, 12:13
Καλημέρα

Χτες συνδέθηκα με την Hol. Νέα γραμμή στην περιοχή άνω καλάμάκι (αστικό κέντρο ηλιούπολης). Τα στατιστικά του modem:

165110

Μου φαίνετε λίγο χαμηλά, ίσως αν ζητήσω να μου ρίξουν το snr θα ανέβει κάπως ?

Επίσης έχω ζητήσει και τηλεόραση, σε αυτή την γραμμή θα παίζει?

Ευχαριστώ

cranky
23-12-15, 12:19
... αν ζητήσω να μου ρίξουν το snr θα ανέβει κάπως ?
Σίγουρα θ' ανεβεί.
Πές τους να σ' το πάνε στα 9, και δές πώς πάς απο σταθερότητα.

nyannaco
23-12-15, 13:29
Και την τηλεοραση πεεπει να τη σηκωνει, νομιζω 7Mbps ειναι η απαιτηση. Παρε στο 800 400 13844 (τεχνικη υποστηριξη, δωρεαν κληση) να σου κατεβασουν το noise margin στο 9, οπως σου συνεστησε και ο συμφορουμιτης cranky, και ρωτησε τους και για την τηλεοραση, ειναι οι πλεον αρμοδιοι να σου απαντησουν εγκυρα.

johnadm
23-12-15, 13:58
Μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν οτι μπορούν να το κατεβάσουν αλλά μου πρότειναν να το αφήσουμε προς το παρόν για να γινουν οι μετρήσεις που κάνουν για την υποστήριξη του holTV απο την γραμμή και μετά να τους ξαναπάρω. Λογικά θα παίζει η τηλεόραση απο ότι μου είπαν.

bill27
23-12-15, 15:54
Μίλησα με το τεχνικό τμήμα, μου είπαν οτι μπορούν να το κατεβάσουν αλλά μου πρότειναν να το αφήσουμε προς το παρόν για να γινουν οι μετρήσεις που κάνουν για την υποστήριξη του holTV απο την γραμμή και μετά να τους ξαναπάρω. Λογικά θα παίζει η τηλεόραση απο ότι μου είπαν.

Mπορουν να το ριξουν και στο 6 αν θες.Η τβ θα παιζει 100%.

jkoukos
23-12-15, 16:25
Μα το συγκεκριμενο πακετο ADSL 24/1 (μαλλον τα συγκεκριμενα πακετα μαζι με διαφορους δωρεαν χρονους ομιλιας) τα εχει ηδη σε κυκλοφορια, αναρτημενα στην ιστοσελιδα του, εγκεκριμενα απο την ΕΕΤΤ. Και εγω εχω ενα απ' αυτα με 24 αρι ιντενετ και 6 ωρες δωρεαν προς κινητα με απεριοριστα σταθερα και παιρνω απο καμπινα. Το ιδιο και ολοι οσοι παιρνουν adsl απο καμπινα. Το ιδιο επισης και οσοι παιρνουν απο Α.Κ. Να καταθεσει στην ΕΕΤΤ προς εγκριση ενα ηδη εγκεκριμενο πακετο ?? Η πιστευεις οτι θα πρεπει το ιδιο πακετο να εχει αλλη τιμη απο Α.Κ και αλλη απο KV? Απλα οπως προανεφερα πιστευω οτι λογω του κοστους ενοικιασης της πορτας, ειναι ασυμφορο το adsl απο τους εναλλακτικους που δινουν στον πελατη με 20-23 ευρω τελικη τιμη. Kανεις δεν τους επιβαλλει την πορτα που θα νοικιασουν αν την δωσουν σε adsl η vdsl. Ειναι και τα δυο επιτρεπτα απο καμπινα. Αλλα ουτε και βρισκω λογικο επειδη δεν συμφερει αυτους, να μην δινει και ο ιδιος (που σημειωτεον εχει κατασκευασει το εργο -σαν ιδιωτικη εταιρια πλεον- με μεγαλο κοστος, και οπως ειναι φυσικο θελει να κανει αποσβεση).
Ο ΟΤΕ υποχρεούται όταν βγάζει μια νέα υπηρεσία (ADSL, VDSL κλπ) να την παρέχει και στους παρόχους.
Επίσης για να βγάλει οποιοδήποτε πακέτο γι' αυτήν την υπηρεσία, καταθέτει σχετικό αίτημα στην ΕΕΤΤ και μόνο αν πάρει έγκριση, το παρέχει στη λιανική.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, είχε άδεια (για συνδέσεις από τις νέες υπαίθριες καμπίνες) και έδινε στην χοντρική μόνο το VDSL μέσω της υπηρεσίας ΕΜΑ VDSL.

Στα μέσα Ιουλίου (μετά από σχετική διαβούλευση) του εγκρίθηκε (ΕΕΤΤ) η αντίστοιχη υπηρεσία για το ADSL (EMA ADSL). Στην απόφαση αναφέρεται ότι θα την παρέχει 4 μήνες μετά την έγκριση και εφόσον πρώτα έχει ενημερώσει του παρόχους γι' αυτήν. Φυσικά για να την δώσει στη λιανική με την μορφή κάποιου πακέτου, πάλι πρέπει να κάνει σχετικό αίτημα.

Η υπηρεσία παρέχεται σε 3 διαφορετικές ταχύτητες (2Mbps, 4Mbps και 24Mbps) με ουσιαστικά ίδια τιμή μηνιαίου πάγιου στα 11,5€. Στο ΦΕΚ (http://www.eett.gr/opencms/opencms/admin/downloads/telec/apofaseis_eett/kanonistikes_apofaseis_eett/AP762-016.pdf) της απόφασης, αναφέρεται ότι οι τιμές είναι προσωρινές και η ΕΕΤΤ έλαβε υπόψιν αυτές της κοστροστρέφιας του 2014, μέχρι ο ΟΤΕ να ολοκληρώσει τις αντίστοιχες του 2015.

Αυτό που λέμε τόσο καιρό παράνομο, είναι ότι 1+ χρόνο παρέχει υπηρεσία ADSL από καμπίνα στους πελάτες του και μάλιστα όχι σε όλους (γιατί άραγε?), αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις, χωρίς καμία έγκριση.
Μην συγκρίνεις τις νέες υπαίθριες καμπίνες, με τις ONU που υπάρχουν σε μερικές περιοχές (όπως η δική σου), από τις οποίες παρέχεται μέσω οπτικής ίνας υπηρεσία ADSL (και όχι προς τα παρόν VDSL) μόνο στους δικούς του πελάτες.

Συμφωνώ ότι δεν συμφέρει στους παρόχους του ΕΜΑ ADSL, καθώς με μηνιαίο κόστος 11,5€ (+ κάποια εφάπαξ τέλη), συμπιέζεται πολύ το κέρδος τους. Υπόψη ότι το αντίστοιχο κόστος για το EMA VDSL 30Mbps είναι μόλις 13,5€ και για τα 50Mbps 14€, καθιστώντας ουσιαστικά ασύμφορο για τον υποψήφιο πελάτη το ADSL από καμπίνα.
Το έχω ξαναγράψει, ότι ο ΟΤΕ έκανε την κίνηση ματ με τις υπαίθριες καμπίνες και οι άλλοι πάροχοι πρέπει να στρώσουν κώλο. Όμως αυτός, εξακολουθεί να κάνει χρήση πρακτικών, εποχών μονοπωλίου και ήταν στρατηγικό σφάλμα η πώληση του συνόλου της επιχείρησης αντί να να σπάσει σε διάφορα μέρη ώστε το δίκτυο (τα καλώδια δηλαδή) να ήταν διαφορετική εταιρεία, πράγμα που σχεδιάζουν τώρα με την ΔΕΗ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.