PDA

Επιστροφή στο Forum : μεγαλο προβλημα δικτυου ΟΤΕ



bebakos11
26-08-15, 09:52
εδω και 2 μηνες εκανα φορητοτητα απο Forthnet σε ΟΤΕ λογω επι μηνών προβληματων στις υπηρεσιες της.Αν και την αρχη μου ειχαν πει απο Οτε οτι ολα θα λυθουν μετα απο 1 μηνα αφου συνδεθηκα αρχισαν τα προβληματα με το ιντερνετ με συνεχεις αποσυνδεσεις.Μετα απο επισκεψη των τεχνικων μου ανεφεραν και επισημως οτι η περιοχη μου (Ωραιοκαστρο θεσσαλονικης) εχει πολυ μεγαλο προβλημα λογω προβληματος του δικτυου του Οτε στην περιοχη και επειδη δεν εγκρινεται η αλλαγή των κεντρικων εναεριων καλωδιων.Μου προτεινανε ή να φυγω αν και εχω 24 μηνες συμβολαιο μαζι με ΟΤΕ TV ή να μεινω και οσο δουλευει.Το ζητημα ειναι οτι σχεδον ολη μερα το ίντερνετ πεφτει και απο την αλλη το ιντερνετ το χρειαζομαι και για την δουλεια μου αλλα και για διασκεδαση για καμια ταινεια. Αυτο που κανει εντυπωση ειναι οτι το διπλανο σπιτι εχει CYTA και περνουμε απο το ιδιο καλωδιο και δεν τους εχω ακουσει να παραπονιουνται για προβληματα(εκτοσ και αν δεν το καταλαβαινουν). Ειναι δυνατον αυτο? Τι ενναλακτικες εχω ? πχ η forthnet μου ειχε προτεινει να βαλω δορυφορικο ιντερνετ αλλα δεν το δεχτηκα.Τι μπορω να κανω?

MIKU
26-08-15, 14:15
Το να αλλάξεις εταιρία μάλλον δε θα βοηθήσει καθώς όλοι από το ίδιο καλώδιο δίνουν!Στο 13888 στην επιλογή 3 τι λένε?Αν δεν μπορούν να το φτιάξουν κάνε καταγγελία σύμβασης και διέκοψε τη γραμμή δωρεάν(δηλαδή χωρίς τέλος αποδέσμευσης) λόγω ευθύνης του ΟΤΕ για τη μη τήρηση της σύμβασης για παροχή υπηρεσίας!Μτά μπορείς να στραφείς στο δορυφορικό ιντερνετ του ΟΤΕ ή της forthnet ή και στο mobile internet των εταιριών κινητήτής με αυξημένο κόστος και περιορισμό στον όγκο χρήσης!Πάντως πρώτα πίεσε όσο μπορείς το 13888 και δήλωνέτο συνέχια ως βλάβη και μόνο αν δεις ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν κάνε τα παραπάνω!Αλλά την εσωτερική εγκατάσταση την έχεις δει?Έχεις τηλεφωνικό φίλτρο σε κάθε μπρίζα?Ίσως να έφερνες και ηλεκτρολόγο να την δει!

bebakos11
27-08-15, 09:44
δυστυχως ειναι απο τον ΟΤΕ το προβλημα το κοιταξα.λενε να ξεκινησω κανοντας παραπονο-καταγγελια και μετα βλεπουμε.Ειπα μπασ και μπορουν να μου διαθεσουν καποια αλλη υπηρεσια με το ιδιο κοστος ομως

Rookie
27-08-15, 19:22
Θα καλέις κάθε μέρα στο 13888 και θα δηλώνεις βλάβη και θα ζητάς να σου έρχεται μηνυμα επιβεβαιωσης της δηλωσης βλάβης στο κινητό σου.
Μολις συμπληρωθεί ένας μηνας θα πας σε ενα καταστημα ΟΤΕ και θα κάνεις αίτηση να σου δώσουν ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΒΛΑΒΩΝ της γραμμης σου. Ειναι υποχρεωμένοι να πρωτοκολλήσουν την αίτηση σου και να σου απαντησουν εντός ενός μηνα ΓΡΑΠΤΩΣ με το πλήρες ιστορικό βλαβών της γραμμης σου και τις ενεργειες που εχουν κανει για την επίλυση της βλάβης. Με αυτό το χαρτί τους κάνεις ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ και μεταφορικα.

(Δοικιμασμένο και αποδοτικο 100%)

bebakos11
28-08-15, 19:02
αν και πηγα χθες σε καταστημα και εκανα εγγραφως υπομνημα-παραπονο θα ακολουθησω την συμβουλη σου

bebakos11
31-08-15, 11:25
το ζητημα ειναι τι μπορω να τους κανω,τι μπορω να διεκδικήσω?

johnpap
31-08-15, 13:29
Τί νά τούς κάνεις ἀγαπητέ; Ἀφοῦ μᾶς εἶπες ὅτι καί οἸ ἴδιοι οἱ ΟΤΕτζῆδες παραδέχονται ὅτι ὑπάρχει πρόβλημα καί σοῦ πρότειναν ἀπό μόνοι τους ἤ νά φύγεις ἤ νά μείνεις καί ὅσο παίζει.

Γιατί δέν κάνεις μία κίνηση μέ την CYTA, ξεκαθαρίζοντάς τους ἀπό τήν ἀρχή τά προβλήματα πού ἔχεις;

bebakos11
31-08-15, 13:44
επειδη ολοι οι παροχοι παιρνουν απο το ιδιο κεντρο και χρησιμοποιουν το ιδιο δικτυο φανταζομαι οπου και να παω το ιδιο προβλημα θα εχω.οταν λεω να κανω κατι ειναι επειδη εφυγα απο forthnet σπαζοντασ το συμβολαιο μου γιατι ενω τους ειχα πει τα προβληματα μου μου ειχαν πει οτι ολα θα λυθουν και θα φτιαξουν αλλα παπαλα.και το ζητημα ειναι οτι επιβαρυθηνκα και εξοδα για να παω σε αυτους.Οποτε κοιταω μηπως μπορουν να μου επιστραφουν ή να μου δωσουν αλλη υπηρεσια στο ιδιο κοστος πχ. δορυφορικο

@ ADSLgr.com All rights reserved.