PDA

Επιστροφή στο Forum : Πτώση ταχύτητας!!!!!



fligaros
14-09-04, 13:56
παιδια γεια σας.ειμαι απο σαλονικη και εδω και 1 μηνα περιπου (αρχες αθγουστου περιπου)η ταχυτητα εχει πεσει.απο 40 που πιαναμε πεσαμε στα 20-25 κυμαινομενα μεσα σε αυτουσ τουσ αριθμους.

σημερα ομως 14-9 τα πραγματα χειροτερεψαν.επεσα κατω απ τα 20!

τι γινεται???
αναρωτηθηκα μηπως ειναι λογω των ολυμπιακων αγωνων και δωσαν ολο το bandwith εκει.

ολες οι γνωμεσ δεκτες!

μας εχουν σκασει επιτελους!!!!!
------------------------------- οι :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

GP
14-09-04, 14:01
Είσαι σίγουρος ότι φταίει η Tellas? Πάρε κανένα demo από άλλον ISP να δεις ποιός φταίει.

JohnJ
14-09-04, 14:19
Ρε fligaros, ασε φίλε και εγώ τα ίδια!! Και αναρωτιόμουν αν ήμουν μόνο εγώ με το πρόβλημα!

Δεν ξέρω αν είμαστε από την ίδια περιοχή ή στο ίδιο dslam αλλά πράγματι πρέπει να υπάρχει πρόβλημα και δεν ξέρω που οφείλεται (μένω περιοχή Φαλήρου,Θεσσαλονίκη και το τηλ. ξεκινάει απο 83,εσένα;)!

Και σήμερα χάλια οι ταχύτητες, κάθε μέρα και χειρότερα δηλαδή! Όσο για τα demo ποιες εταιρίες δίνουν και με ποια διαδικασία; Εγω πάντως βλέπω να την κάνω για acn στο 6+2!

fligaros
14-09-04, 14:28
john στειλε ενα εμαιλ εδω
lm_22@hotmail.com να τα πουμε και να σε δωσω και τηλ
να τα πουμε απο κει

aesir
14-09-04, 14:34
Αναρωτιέμαι γιατί το κάνετε θέμα την πτώση ταχύτητας αφού είναι γνωστό φαινόμενο λόγω τιγκαρίσματος των DSLAM kαι δεν είναι ποιά τόσο θέμα περιοχής, ISP κλπ. Δεν αναφέρομαι σε σας συγκεκριμένα, αλλά είναι thread που συχνά πυκνά το βλέπω να επαναλαμβάνεται.

Από την άλλη σκεφτείτε οτι θα είσαστε ευγνώμονες και όχι αχάριστοι που έχετε ADSL έστω και με πτώση ταχύτητας, γιατί καμιά σχέση δεν έχει με την ISDN που πληρώνατε κερατιάτικα όσοι είχατε, και επίσης είσαστε σε πλεονεκτικότερη θέση από τους χιλιάδες άλλους που δεν μπορούν να βάλουν είτε έλλειψης από πόρτες είτε λόγω οπτικών ινών, οπότε νομίζω οτι αν καταλάβετε την κατάσταση θα έπρεπε να νοιώθετε τυχεροί ακόμα και έτσι όπως έχουν τα πράγματα και όχι να παραπονιέστε...

JohnJ
14-09-04, 14:45
Ωραία και επειδή είναι τιγκαρισμένα τα dslam και δεν είναι θέμα των Ιsp κτλ. πρέπει να εφησυχαζόμαστε;

Το πρόβλημα δεν είναι και ούτε παραπονιόμαστε επειδή απο 40-42kb/sec πιάνουμε 38 ή 36 αλλά επειδή πιάνουμε 20-25kb/sec μέσο όρο! Χειρότερα και απο 256kbps σύνδεση!

Spyrosss
14-09-04, 14:55
1.Υποτίθετε οτι με τον ρυθμό που μπαίνουν οι πόρτες έχουν όλο τον χρόνο στην διάθεση τους να σχεδιάσουν το δίκτυο κατα τέτοιο τρόπο που οι καινούργιοι χρήστες δεν θα επηρεάσουν αρνητικά στην απόδοση τους ήδη υπάρχοντες.

2.Τα ποσό που πληρώνουμε αυτή τη στιγμή είναι υπερβολικό για ταχύτητες 128/128 που έχουμε. Ντρέπομαι ειλικρινά όταν μιλάω με ξένους να τους αναφέρω την ταχύτητα μου και το ποσό που δίνω. Πραγματικά σου δημιουργείται ένα κόμπλεξ και μια αίσθηση κατωτερώτητας.

3.Το οτι η ταχύτητα ΔΕΝ είναι εγγυημένη το έχουν κάνει καραμέλα. Η ταχύτητα όντως δεν είναι εγγυημένη αλλα για κάποιες ώρες ή ακόμα και μέρες εδώ μιλάμε για μόνιμο φαινόμενο οχι για ώρες αιχμής.

4.Ευχαρίστως θα το έκοβα αλλά και πάλι πρέπει να πληρώσω,επίσης έκανα και το λάθος να αγοράσω ακριβό router (Zyxel 652R-13) δεν σκέφτηκα όμως οτι θα φτάσω στο σημείο να έχω ταχύτητα Netmod.

5.Παίρνεις να ζητήσεις τεχνικό και δεν σου δίνει κανείς σημασία,πράγμα απαράδεκτο. Εχω δηλωσει μια βλάβη απο χθές και κανείς δεν εχει επικοινωνήσει μαζί μου,τον Στεφανόπουλο να ήθελα θα τον έβρισκα πιο έυκολα!!!! Όταν παίρνω την Vivodi γιατί με συνδέουν αμέσως με κάποιο τεχνικό;;

Γιαυτό και όποιος με ρωτάει πλέον για adsl λέω τα χειρότερα λόγια και παίρνει δρόμο τρέχοντας :twisted:

aesir
14-09-04, 14:56
To θέμα είναι οτι έτσι είναι η κατάσταση και δεν θα αλλάξει, γιατί και bandwidth να βάλουν, θα βάλουν παράλληλα και 50000 νέες ADSL συνδέσεις μέχρι τέλος του χρόνου. Τι περιμένεις δηλαδη να γίνει οταν θα έχουμε ένα boom στην επέκταση του ADSL; Να έρθει η θεία επιφοίτηση στον ΟΤΕ και μια μέρα να παραμερίσουν τα πάντα και να κάνουν απλόχερα τεράστιες αναβαθμίσεις και επενδύσεις; Δυστυχώς δεν δούλεψε ποτέ το σύστημα έτσι στην Ελλάδα, και δεν πρόκειται ποτέ, γι'αυτό και είμαστε πίσω. να παρακαλάς μην γίνουν χειρότερα, γιατί εγώ βλέπω χειρότερο πιτάρισμα. Και δυστυχώς θα γυρίσει και θα σου πει οτι το ADSL δεν σημαίνει εγγυημένο bandwidth όπως στις μισθωμένες...

Γι΄ αυτό σου λέω, κάνε τον σταυρό σου που έχεις, άλλοι ούτε καν έχουν.

Bayern7
14-09-04, 22:23
JohnJ πέρνα από αυτό το thread να πεις και εσύ τον καημό σου. http://www.adslgr.com/forum/thread9108.html

Είναι το thread για το dslam στο οποιο ανήκεις (ανήκω) και σερνόμαστε ελεινά...

Madness
15-09-04, 19:31
Παίδες απο σήμερα στα 25 λες και έχει κόφτη καιδ εν πάει παραπάνω.........απο ntua.....direct apo οτιδήποτε ...Τηλεφώνησα tellas και μου είπανε οτι το παρακολουθούν και θα με πάρουν αύριο τηλέφωνο!!!!!!Αν μου πουν οτι δεν φταίνε τότε καρφί ΟΤΕ και δεν ξέρω εγω τι θα γίνει!!!!

fligaros
19-09-04, 02:24
ερε γλεντια!!!σημερα εσοπασα ρεκορ 19-9 και ωρα 02:20
ταχυτης===>12

αντε και σε ανωτερα....ή κατωτερα????

ermis333
19-09-04, 02:30
Downstream 313 Kbps (39.1 KB/sec) 338 Kbps (inc. overheads)
Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads)


http://www.adslguide.org.uk/tools/speedchart.asp?id=6b0f9baff13dfc0fb6b0f9ba

Όπως βλέπεις δεν φταίει η Tellas αλλά ο πΟΤΕ μιας και την ίδια ώρα εγώ κατεβάζω με φυσιολογική ΟΤΕdsl ταχύτητα

kavaliotis
19-09-04, 02:42
Παιδια και εγω Θεσσαλονικη ειμαι, το τηλεφωνο μου αρχιζει απο 24 και εδω και ενα μηνα και εγω εχω μεγαλο προβλημα. Στην αρχη εφτιαχνε η ταχυτητα σε ωρες ΜΗ ΑΙΧΜΗΣ αλλα τωρα πια εδω και 2-3 βδομαδες δεν παλευεται η κατασταση, ειμαι κολλημενος στα 15-25kb/sec. Αρχικα νομιζα οτι φταιει το PC μου και εκανα ενα σωρο πραγματα αλλα τιποτα. Μερικες φορες εχει κατι αναλαμπες και πιανει 40αρια αλλα σπανια και για λιγο... Τι μπορουμε να κανουμε? Πηρα την Τellas και μου ειπε ενα παιδι εκει οτι ανεπισημα λεει κανουν κατι αναβαθμισεις για αυτο και η πτωση ταχυτητας αλλα παραπαει πια η κατασταση τοσο καιρο, απο τον Δεκεμβρη του 2003 που εχω DSL ημουνα κολλημενος στα 38-40 kb/sec και τωρα ξαφνικα εχω αυτο το προβλημα... Που να παρω να ρωτησω? Σε ποιο DSLAM ειμαι?

sdikr
19-09-04, 05:20
αν αρχίζει με 24 είσαι λογικά στην ερμου, το οποίο σημαίνει παρέα με όλες της εταιρίες του κέντρου της πόλης......may ote be gentle with you :(

kavaliotis
19-09-04, 19:28
αν αρχίζει με 24 είσαι λογικά στην ερμου, το οποίο σημαίνει παρέα με όλες της εταιρίες του κέντρου της πόλης......may ote be gentle with you :(

Μηπως εχεις προχειρο κανενα guide για το πως φτιαχνουμε μολοτωφ? :P :P :P

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι 8 μηνες (απο Δεκεμβρη 2003) πηγαινα σφαιρα (λεμε τωρα, με 38-40) και απο τον Αυγουστο πιανω τοσο χαλια ταχυτητες... Δηλαδη δεν μπορουμε να κανουμε κατι να βρουμε το δικιο μας?

sdikr
19-09-04, 19:51
Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι 8 μηνες (απο Δεκεμβρη 2003) πηγαινα σφαιρα (λεμε τωρα, με 38-40) και απο τον Αυγουστο πιανω τοσο χαλια ταχυτητες... Δηλαδη δεν μπορουμε να κανουμε κατι να βρουμε το δικιο μας?

Μήπως γιατί πλακώσανε παραπάνω χρήστες;
Εγω προσωπικά περιμένω να τελειώσει η ΔΕΘ, αν οι ταχύτητες δεν φιάξουν θα αρχήσω τα τηλέφωνα

Madness
20-09-04, 01:18
Ti να τελειώσει ....η ΔΕΘ είναι το πρόβλημα?????? δεν νομίζω και αν είναι γιατί στην Αθήνα ΄λεχουμε το ίδιο πρόβλημα???? Απλά ο ΟΤΕ τα έκοψε όλα για να βάλει και άλλους χρήστες , τώρα κάθισα και υπολόγισα οτι μου κόβει το 44% της ονομαστικής ταχύτητας που έπρεπε να μου δίνει.....υπολογίστε ανα 2 χρήστες να κόψει ετσι κερδίζει άλλον 1,5 στο ήδη υπάρχον bandwidth. Οπότε όλοι βάζουνε DSL και βγάζει και γ΄@μω τα λεφτά.....

sdikr
20-09-04, 01:57
Ti να τελειώσει ....η ΔΕΘ είναι το πρόβλημα??????

το λέω γιατί τις ωρες μη αιχμής κατεβάζει κανονικά 37kb (όσο κανονικά μπορείς να το πείς) αλλά τις ώρες αχμής είμαι στα 15-20 και αυτό άρχισε με την ΔΕΘ

Madness
20-09-04, 02:32
Σημερα δεν τελείωσε η ΔΕΘ????

Bayern7
20-09-04, 06:28
Τελειωσε η ΔΕΘ σήμερα. Από αύριο στις επάλξεις.
Μην πείτε τώρα να τελειώσει και η infosystem. :P

JohnJ
20-09-04, 14:08
Η έκθεση τέλειωσε αλλά η ταχύτητα δεν έφτιαξε, τώρα που μιλάω κατεβάζω με 25kb/sec μέσο όρο...σε εσάς τι παίζει;

BoGe
20-09-04, 14:32
Αν το πρόβλημα ήταν στον ΟΤΕ δεν θα υπήρχε πρόβλημα και σε χρήστες από άλλες εταιρείες;

Απο FORTHnet, ACN κλπ... δεν υπάρχει κανείς εδώ;
Γιατί δεν παραπονούνται και αυτοί;

Με βάση αυτήν την λογική, μήπως δεν είναι στον ΟΤΕ το πρόβλημα, γιατί αλλιώς θα έπιανε και άλλους.

JohnJ
20-09-04, 15:01
Όχι ο ΟΤΕ είναι γιατί υπάρχουν και άλλα παιδιά στην περιοχή μου που έχουν acn και forthnet και έχουν τα ιδια προβλήματα...

sdikr
20-09-04, 20:02
Εμένα δεν με βλέπετε :shock: (το γράφει και στο προφιλ) acn, δοκιμή επίσης και με Οτενετ μαυρά χάλια

fligaros
21-09-04, 10:54
τα ολυμπιακα ρεκορ συνεχιζονται!!!!!
σημερα 21-9 εσπασα ρεκορ!!12 kbps
ευτυχως το βραδυ ποιανουμε 22!!
ερε και παρς κανα κουμπουρι και κατεβω κατα την ερμου!!
τηλεφωνο δεν πηρα ακομη........γιατι αμα παρω θα γινει χαμος

troll
21-09-04, 11:24
Παντού τα ίδια είναι και εγώ που έχω forthnet τα ίδια είναι.
Τι να κάνουμε αφού ζούμε στο κόσμο του καραγκιόζη.

Άκου τηλεφωνικές εταιρίές που οι υπηρεσίες τους να εξαρτώνται από μια ανταγωνιστική εταιρία (ΟΤΕ).

Εγώ δεν τα βάζω με το ΟΤΕ με την απελευθέρωση να βάζω με τους καραγκιόζηδες που θέλουνε να φτιάξουνε εταιρίες και να βγάλουν λεφτά χωρίς οι ίδιοι να επενδύσουν - ρισκάρουνε δραχμή.

Σταματάω εδώ για να μην πω τίποτα χειρότερο.

blackjim
21-09-04, 14:30
Παιδες δε ξερω τι ακριβως φταιει αλλα το προβλημα ειναι σοβαρο!
Ειμαι στο Ηρακλειο Κρητης και σε SIEMENS DSLAM. Απο περυσι τον Οκτωβρη εχω ΤΕΛΛΑΣ 384 και μεχρι και τον Ιουνιο που εφυγα η ταχυτητα μου ητανε ΠΑΝΤΟΤΕ ΣΤΑΘΕΡΑ 45-48KB/sec ,δλδ καθαρα 384. Εδω και μερικες μερες που επεστρεψα βλεπω οτι κολλαει στα 20-22ΚΒ/sec !!!!!!!
αν ειναι δυνατον! Μ'αρεσει που τις πρωτες μερες που ηρθα δεν ειχα ADSL γιατι λεει κανανε αναβαθμιση! Θα τους παρει και θα τους σηκωσει μια μερα τους ηλιθιους, απλα θελω να ξερω μηπως παιζει τιποτε με την ΤΕΛΛΑΣ στην ταχυτητα :?:

ermis333
21-09-04, 14:48
Ρε παιδιά τι κάθεστε και φωνάζετε....

Πάρτε μια ΝETCARTA και αν έιναι και αυτή τα ίδια σκατά τότε φταίει ο ΟΤΕ 8€ έχει μόνο.

periklis
21-09-04, 18:50
Αν φταίει ο ΟΤΕ πάντως, φταίει γενικώς για όλη την χώρα. Το ίδιο συμβαίνει και σε εμένα τις τελευταίες ημέρες. Πτώση στα 30kb από τα 45-47 που είχα πριν. Θέμα dslam; Οκ, πες ότι φταίει αυτό. Το παράξενο όμως είναι ότι και πριν λίγους μήνες είχα μια τέτοια πτώση και είχα πάρει τηλέφωνο στην Θεσσαλονίκη. Τους είχα πει τι παίζει και μετά από 10 λεπτά όλα ήταν οκ πάλι με την ταχύτητα. Λες και την είχαν κόψει αυτοί από εκεί και με ένα διακοπτάκη το έφτιαξαν πάλι...

Τι να πω; Τι στο καλό να κάνεις;

Και αν φταίει το dslam, δεν είναι υποχρεωμένοι να σου δίνουν την ταχύτητα που πρέπει να έχεις; Τζάμπα δεν είναι. Το πληρώνουμε. Θα πάρω πάλι τηλέφωνο να δω τι γίνεται. Γιατί προχθές που πήρα, μου είπαν ότι όλα είναι οκ και ότι μόνο εγώ από την πόλη μου έχω το πρόβλημα. Το pc δεν φταίει (2 έχω).

Αν επιμένουν ότι δεν φταίνει στο ΟΤΕ και επιμένουν ότι δεν φταίνει και στην Tellas, τότε ποιός φταίει;

JohnJ
22-09-04, 02:36
Ρε παιδιά τι κάθεστε και φωνάζετε....

Πάρτε μια ΝETCARTA και αν έιναι και αυτή τα ίδια σκατά τότε φταίει ο ΟΤΕ 8€ έχει μόνο.

ermis το δοκιμασαμε και αυτό και τα ίδια χάλια έχει, άντε να έπιασα κανα byte παραπάνω το πολύ...

Δηλαδή τώρα που είναι ο ΟΤΕ τι κάνουμέ ή απλα δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα;

ermis333
22-09-04, 02:39
Ρε παιδιά τι κάθεστε και φωνάζετε....

Πάρτε μια ΝETCARTA και αν έιναι και αυτή τα ίδια σκατά τότε φταίει ο ΟΤΕ 8€ έχει μόνο.

ermis το δοκιμασαμε και αυτό και τα ίδια χάλια έχει, άντε να έπιασα κανα byte παραπάνω το πολύ...

Δηλαδή τώρα που είναι ο ΟΤΕ τι κάνουμέ ή απλα δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα;

τηλ. στο 121 και ο Θεός βοηθός...

psyxakias
22-09-04, 11:26
FAQ: Χαμηλή ταχύτητα σε ADSL, τι φταίει; - http://www.adslgr.com/forum/thread6075.html

Όπως έχει αναφερθεί άπειρες φορές, είναι καλύτερο να ελέγχουμε εάν υπάρχει ήδη thread που καλύπτει το θέμα που μας απασχολεί...

Madness
22-09-04, 12:06
Δηλώστε βλάβη στο 121 για χαμηλή ταχύτητα σε ftp και πρήξτε τους...είναι πολύ απλό ...θα χαλάσετε λίγο την ψυχική σας υγεία όπως έκανα και εγώ...αλλα αμα δεν πάρετε σαφή απάντηση πάρτε και στείλτε μεσω oteshop στο contact παράπονα για τεχνικό πρόβλημα και μη εύρεση λύσης....αυτοί οτι ώρα τους πείτε θα σας πάρουν τηλέφωνο και είναι οι μόνοι που μπορούν να προωθήσουν κάτι λίγο πιο πάνω...οι τεχνικοι θα πούνε τα κλασσικά ...ιδανική ταχύτητα και οτι ο ΟΤΕ δεν εγγυαται ταχύτητεσ....Το παν είναι να πάνε τα παραπονα πάνω απο το 121και ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι αυτός και επικοινωνία με μέγαρο και να πείτε οτι θέλετε να κάνετε παράπονα για υπηρεσία εκτός του 134......

@ ADSLgr.com All rights reserved.