PDA

Επιστροφή στο Forum : Μείωση ταχύτητας και αποσυνδέσεις



eqvus
28-08-15, 12:08
Ήμουν πελάτης της ΟΝ αρκετά χρόνια, όταν πρωτοξεκίνησα είχα τις ταχύτητες που αναγράφονται στο προφίλ μου:

Ταχύτητα
1011/15581
ISP
HOLRouter
ON(Pirelli) WorkSNR / Attn7(dB) / 18.5(dB)

Κατά καιρούς που ξανακοίταζα τα στατιστικά μου είχα παρατηρήσει μια πτώση κάπου στα 12-13, δεν θυμάμαι καλά, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασια.
Κάποια στιγμή μάλιστα είχα δοκιμάσει και ένα σκριπτάκι από το σιτε που κατέβαζε το SNR κάπου κοντά στα 3 με μηδενικά προβλήματα, δυο τρεις αποσυνδέσεις τη μέρα.

Από την μέρα που μετακόμισα στην HOL έχω τα παρακάτω στατιστικά:



Connection Speed
9461 kbps
782 kbps


Line Attenuation
19.5 db
7.1 db


Noise Margin
11.2 db
12.5 db



Παρ΄όλα αυτά, οι αποσυνδέσεις είναι συνεχείς και σε τηλ επικοινωνία που είχα με την εταιρεία μου είπαν ότι η γραμμή και η περιοχή μου δεν υποστηρίζει ταχύτητες πάνω από 10-11 και οτι το
Τους ανέφερα βέβαια ότι κάποτε στην ΟΝ έπιανα κοντά στα 16 ... άλλα τίποτα.

Άλλαξα spliter και δοκίμασα και άλλα δυο moden που έχω NETGEAR DGN2200, το κλασικό Pireli της ΟΝ και ένα άλλο. Τίποτα. Λιγo ή πολύ τις ίδιες αποσυνδέσεις έχουν όλα.

Η ερώτηση λοιπόν, που μπορεί να οφείλονται όλα τα παραπάνω; Είναι θέμα της HOL ή κάτι άλλο συμβαίνει;

MIKU
28-08-15, 19:32
Ήμουν πελάτης της ΟΝ αρκετά χρόνια, όταν πρωτοξεκίνησα είχα τις ταχύτητες που αναγράφονται στο προφίλ μου:

Ταχύτητα
1011/15581
ISP
HOLRouter
ON(Pirelli) WorkSNR / Attn7(dB) / 18.5(dB)

Κατά καιρούς που ξανακοίταζα τα στατιστικά μου είχα παρατηρήσει μια πτώση κάπου στα 12-13, δεν θυμάμαι καλά, αλλά δεν έδωσα και πολύ σημασια.
Κάποια στιγμή μάλιστα είχα δοκιμάσει και ένα σκριπτάκι από το σιτε που κατέβαζε το SNR κάπου κοντά στα 3 με μηδενικά προβλήματα, δυο τρεις αποσυνδέσεις τη μέρα.

Από την μέρα που μετακόμισα στην HOL έχω τα παρακάτω στατιστικά:



Connection Speed
9461 kbps
782 kbps


Line Attenuation
19.5 db
7.1 db


Noise Margin
11.2 db
12.5 db



Παρ΄όλα αυτά, οι αποσυνδέσεις είναι συνεχείς και σε τηλ επικοινωνία που είχα με την εταιρεία μου είπαν ότι η γραμμή και η περιοχή μου δεν υποστηρίζει ταχύτητες πάνω από 10-11 και οτι το
Τους ανέφερα βέβαια ότι κάποτε στην ΟΝ έπιανα κοντά στα 16 ... άλλα τίποτα.

Άλλαξα spliter και δοκίμασα και άλλα δυο moden που έχω NETGEAR DGN2200, το κλασικό Pireli της ΟΝ και ένα άλλο. Τίποτα. Λιγo ή πολύ τις ίδιες αποσυνδέσεις έχουν όλα.

Η ερώτηση λοιπόν, που μπορεί να οφείλονται όλα τα παραπάνω; Είναι θέμα της HOL ή κάτι άλλο συμβαίνει;
Εγώ όταν είχα hol έπιανα 1-2 mbps και όταν τους έπαιρνα τηλ. έλεγαν ότι φταίει η γραμμή,η υγρασία,η συσκευή του τηλεφώνου.......τελικά πήγα ΟΤΕ έως 24 και πιάνω γύρω στα 13 με 14!

vOOz
29-08-15, 02:41
με 20atn εισαι περιπου στα 1,2-1,4 χλμ.
9-12 mbits ειναι φυσιολογικα. Δεν ξερω γιατι επιανες 16. Το θεωρω αδυνατο. Ισως σου εδινε ψευδη στοιχεια το ρουτερ. Εισαι 100% σιγουρος οτι επιανες τοσα?

eqvus
29-08-15, 09:52
με 20atn εισαι περιπου στα 1,2-1,4 χλμ.
9-12 mbits ειναι φυσιολογικα. Δεν ξερω γιατι επιανες 16. Το θεωρω αδυνατο. Ισως σου εδινε ψευδη στοιχεια το ρουτερ. Εισαι 100% σιγουρος οτι επιανες τοσα?

Τεχνικός δεν είμαι, αλλά το είχα στήσει με τη βοήθεια του σιτε και καταχώρησα τις ενδείξεις στο προφίλ μου. Ήταν ένα σκριπτακι του nnn που δοκίμαζες να κατεβάσεις μόνος σου το snr, χειροκίνητα. Δεν θυμάμαι στα πόσα ακριβώς το σύστημα δούλευε χωρίς αποσυνδέσεις, νομίζω κάπου στα 3 με 4.
τΟ PC είναι σε επαγγελματικό χώρο, προορίζεται αυστηρά μόνο για browsing(πέρα τη βασική του λειτουργία), οπότε δεν χει και τόση σημασία η "υπερβολική" ταχύτητα, αλλά από το 16 ή έστω από 12-13, στα 9 και με συνεχής αποσυνδέσεις ... κουράζει.

Πάντως στη δεύτερη επικοινωνία που είχα μαζί τους ήταν ευγενέστατοι και αφού κατάλαβαν ότι έκανα όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να λυθεί το πρόβλημα από το modem και μέσα, δεν μου ζήτησαν να ελέγξω τίποτα άλλο.Θα έρθει τεχνικός να το ελέγξει.

jkoukos
31-08-15, 12:40
Με 20dB εξασθένιση και 6 SNR, σε φυσιολογική γραμμή θα έπιανες ~17Mbps, παίζουν ρόλο όμως και άλλοι παράγοντες.
Βασικά η HOL δίνει αρχικό SNR στα 11, οπότε υπάρχει διαφορά με το 7 που είχες στην ΟΝ.
Άμεσα στο κατεβάζουν στο 9 και με γνώστη τεχνικό στο 6, κερδίζοντας αρκετά σε ταχύτητα.
Το θέμα των αποσυνδέσεων είναι ανεξάρτητο από τον πάροχο και μερικές φορές θέλει αρκετό ψάξιμο και δοκιμές.

dikal
05-09-15, 09:00
Είχα αποσυνδέσεις (5-10 την ημέρα) με ρούτερ το zte ενώ με το παλιό netfaster1 2 φορές το μήνα. Επειδή φαίνεται ότι δεν μπορούσαν να το χωνέψουν, ασχολήθηκαν και μετά από 1 μήνα το διόρθωσαν. Τώρα έχω 70 μέρες με το zte χωρίς αποσύνδεση. Νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις με κατάλληλο τρόπο να ελέγξουν τη γραμμή σου.

eqvus
05-09-15, 09:55
Για να δούμε καθώς όλα θα κριθούν από το τελικό αποτέλεσμα.
Μέχρι στιγμής πάντως το τεχνικό τους τμήμα και προσπαθεί και ενημερώνει για την πορεία της προσπάθειας. τηλεφωνικά και με sms.
Όταν, και αν, θα μπούμε σε αχαρτογράφητα ύδατα -φταίει ο ΟΤΕ:p- θα ξαναζητήσω επαλήθευση από το φόρουμ.

Για την ώρα αναμένω δεύτερη επίσκεψη τεχνικού την Τρίτη. Ο πρώτος ήταν ειλικρινέστατος.

netblues
05-09-15, 10:55
Σαν πρωτη κινηση, να αποκλεισουμε την περιπτωση βλαβης.
Ο τεχνικος ελεγχος βρισκει ευκολα διαρροες προς τη γη (βομβος) κακες επαφές (παρασιτα) και διαφορα τετοια χοντρά.
Απο κει και περα ομως, οι γραμμες adsl ειναι σαν τις επενδυσεις σε αμοιβαια κεφαλαια, μετοχες κλπ. Οι προηγουμενες επιδοσεις ΔΕΝ εγγυονται τις μελλοντικες.
Μια ηλεκτρικη συσκευη που παραγει θορυβο στη γειτονια, μια νεα συνδεση που ετυχε στο διπλανο ζευγαρι, ενα vdsl που μπηκε και "φωναζει" ειναι αρκετα για να ριξουν τη συνδεση αρκετά χαμηλότερα απο το παλιότερο/θεωρητικό/αναμενόμενο.
Η κλασσικη λυση ειναι η αλλαγη ζευγαριου, ειτε στο απερχομενο ειτε στο κεντρικό. Αλλα πλέον, με τα καλωδια φορτωμενα με σηματα xdsl σε ποσοστο πανω από 70% σε πυκνοκατοικημενες αστικες περιοχές, αυτη η μεθοδος δουλευει σπανια, (και φυσικα μπορει να ξαναχαλασει οταν γινει για τον επομενο).
Μια ειναι η λυση, υποβιβασμος της ταχυτητας. Αυτο βελτιωνει κατα πολυ το λογο σηματος προς θορυβο, και ετσι αποφευγονται οι αποσυνδεσεις.

Οσους isp και να αλλαξει κανεις, το προβλημα παραμενει.
Σιγουρες λυσεις ειναι η χρηση dslam στο δρομο, ειτε αυτο λεγεται vdsl, ειτε mini dslam εντος kv.
Τεχνικα, θα ηταν εφικτό όπου αναβαθμιζονται οι καμπινες και αποκτουν dslam να συνδεοταν ΟΛΕΣ οι xdsl εκει.
Προβληματα τέλος. Ομως η εμπορικες πολιτικες, τα αντικρουομενα συμφεροντα αλλά και το κόστος αποφασιζουν διαφορετικά.
Απο την αλλη, αν δεν υπηρχαν πολιτικες κλπ, μαλλον θα ειμασταν ακομα στην εποχή του dialup.

eqvus
09-09-15, 14:42
Κατ΄αρχήν, να ευχαριστήσω όλους για τις αναλυτικές πληροφορίες, λιγο ή πολύ και γω αυτά γνώριζα, αλλά ... υπάρχει και η σχετική ημιμάθεια.

Αν και σχετικά νωρίς, είμαι σχεδόν 24 ώρες χωρίς αποσύνδεση μετά το τηλ από το τεχνικό τμήμα της HOL όπου με ενημέρωσαν για την αλλαγή του ζεύγους.
Το modem είναι ένα usrobotics USR9111 (Αν θυμάμαι καλά πρέπει να μου έχει ξεμείνει από τη forthnet προ δεκαετίας) και τα στατιστικά είναι:

Link Type ---

Interleaved Path

Upstream

800 (Kbps.)

Downstream

11947 (Kbps.)

Operation Data

Upstream

Downstream

Noise Margin

12 dB

12 dB

Attenuation

15 dB

19 dB

Κλείδωσαν στο 12, με τελική ταχύτητα 12Μbps και χωρίς αποσυνδέσεις μέχρι στιγμής.
Αν εξαιρέσεις το χρονικό διάστημα, όλες οι κινήσεις έγιναν από το τεχνικό τους τμήμα και χωρίς καμιά πίεση από μέρους μου και μάλιστα με ενημέρωναν τακτικά τηλεφωνικώς και με σμσ.
Δε θα μπορούσα λοιπον να μη δώσω τα εύσημα στη HOL και στους τεχνικούς που ασχολήθηκαν ... συνήθως μόνο για γκρίνια μπαίνω/με για να γράψουμε στο φόρουμ:p

jkoukos
09-09-15, 15:15
Δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποια ταχύτητα σε κλείδωσαν, αλλά είναι σίγουρο ότι το USR9111 μπορεί να δουλέψει σε ADSL2+ (G.992.5);
Όπου βρήκα σχετική πληροφορία, αναφέρεται μόνο το G.992.1 δηλαδή ADSL, μέχρι 12Mbps.

eqvus
09-09-15, 16:27
Αύριο θα δοκιμάσω το Netgear DGN2200. Συνήθως αυτό χρησιμοποιούσα αλλά είχα την αίσθηση ότι και είχε περισσότερες αποσυνδέσεις και αργούσε να ξανασυνδεθεί, πολλες φορές δε, επρεπε να κλείσω και να το ξανανοίξω.
Αν διορθώθηκε η γραμμή μου, πιστεύω να ξαναεπιστρέψω σε αυτό.

Αν όντως η μέγιστη ταχύτητα είναι τα 12Mmps, υπάρχει πρόβλημα να αφήσω το usr9111;

jkoukos
09-09-15, 16:48
Αν όντως η μέγιστη ταχύτητα είναι τα 12Mmps, υπάρχει πρόβλημα να αφήσω το usr9111;
Όχι κανένα θέμα.

dreamer25
09-09-15, 19:53
Τι στο καλο μηπως σου εδωσαν το δικο μου??Γιατι και γω ειχα στην αρχη προβλημα με αποσυνδεσεις,αλλαξαν καρτα dslam μετα απο παρεμβαση τεχνικων της intracom αφου οντως το προβλημα ηταν στο κομβο της hol, φτιαχτηκε για ενα μικρο διαστημα και τωρα παλι τα ιδια.Aν δεν φτιαχτει οριστικα αυτη τη φορα θα καταγγειλω τη συμβαση να παω σε αλλο παροχο γιατι με τη hol εμπλεξα ασχημα μου φαινεται.Απορω γιατι θα ξαναρθει παλι τεχνικος απο το σπιτι αφου ξερουν απο την πρωτη φορα οτι το προβλημα ειναι στον κομβο της hol.Γιατι βλεπω παλι να ακολουθειται η ιδια διαδικασια,δηλωση βλαβησ στον ΟΤΕ.ο ΟΤΕ θα πει δεν υπαρχει προβλημα κλασσικα και μετα και οι δυο μαζι στο Α/Κ...

eqvus
10-09-15, 10:00
Οσον αφορά το USR9111, πάνω στη συσκευή γράφει ADSL2+, η ταχύτητα που σήμερα δείχνει 12045 και χωρίς αποσυνδέσεις.

Μόλις έβαλα το Netgear είχα δυο αποσυνδέσεις, πιθανόν να πρόκειται για σύνθετο πρόβλημα και κάποια βλάβη/αστάθεια? στη γραμμή και στο modem. Η ταχύτητα που έδειξε ήταν 11200.

Τα στατιστικά που βλέπουμε από τα Modem είναι αξιόπιστα; ΠΧ αυτό που το ένα δείχνει 12045 και το άλλο 11200 είναι υπαρκτή απόκλιση;

jkoukos
10-09-15, 11:14
Σε ρώτησα διότι όπου βρήκα πληροφορίες, ακόμη και στην ιστοσελίδα της εταιρείας, αν και αναφέρεται το ADSL2+ εν τούτοις ως πρωτόκολλο λειτουργίας πουθενά δεν μνημονεύεται το G.992.5 παρά μόνο το G.992.1.

Κάθε συσκευή υπολογίζει τα στοιχεία της σύνδεσης μέσω αλγόριθμου, ανάλογα τα δεδομένα της στιγμής.
Αν η διαφορά μεταξύ 2 συσκευών στην ίδια γραμμή είναι μικρή, δεν υπάρχει θέμα. Εξάλλου και η ίδια συσκευή ενδέχεται να έχει διαφορές με κάθε επανεκκίνηση.
Υπάρχουν και συσκευές που δείχνουν μεγαλύτερες αποκλίσεις και συνήθως διαπιστώνεται όταν δεν υπάρχει συμβατότητα των chipset του modem με το αντίστοιχο του DSLAM.

eqvus
13-09-15, 08:51
Και τα δυο modem συγχρονίζουν πλέον χωρίς διακοπές.Το Netgear2200 σε λίγο πιο χαμηλή ταχύτητα αλλά στην πράξη δείχνει τα συμπεριφέρεται λίγο καλύτερα ( μπορεί να είναι και ιδέα μου καθώς είναι το μόνο που έχω πληρώσει για να το αγοράσω:p) Όπως και να χει το πρόβλημα πρέπει να θεωρείται λήξαν.
Μια που πήρα φόρα θα δοκιμασω να κατεβασω μόνος μου το snr με το σκριπτακι του σιτε

@jkoukos Ευχαριστώ :oneup:

eqvus
26-10-15, 14:59
Μετά από 40 μέρες συνεχούς ροής και τις πρώτες δυνατές βροχές της περασμένης Δευτέρας, ξαναγυρίσαμε στις παλιές καλές εποχές με τις αποσυνδέσεις.
Τυχαίο γεγονός, βράχηκαν τα καλώδια, να τους δώσω το χρονικο περιθώριο να στεγνώσουν; :p
Τι να κάνω;

Είναι δυο συνεχόμενες στιγμιαίες αποσύνδεσης με μεγίστη διάρκεια 10-15 δευτερόλεπτα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.