PDA

Επιστροφή στο Forum : Mikrotik hAP lite SOS



PROGRAMMERPC
01-09-15, 19:07
Καλησπέρα σας,
Θέλω μια βοήθεια.
Έχω ένα hAP lite και θέλω το εξής! Να γίνει απλά "switch" έχοντας πάνω pptp server! Τι εννοώ!
Έρχεται ένα Ethernet στην Internet interface του! 192.168.2.100
οι άλλες θύρες να γίνουν απλό switch σε αυτό το subnet χωρίς νάνε το "μικροτικ" dhcp server! subnet:192.168.2.x
Να πέφτει το pptp server πάνω του και να παίρνει ip του ιδιου subnet! DHCP server είναι το modem-router που εχω!
Και να έχει 2 WiFi 1 κανονικό και ένα quest που να μην έχει προσβασιμότητα το quest αλλου μονο στο internet με περιορισμένη Ταχύτητα! Αυτά! Τα φώτα σας!

160415

:worthy::worthy::respekt:

deniSun
01-09-15, 22:36
Δεν έχει πέσει στα χέρια μου κάποιο hap αλλά από τα χαρακτηριστικά του δεν ξέρω αν και πως μπορεί να σηκώσει pptp server.
ROS φοράει βέβαια αλλά κρατάω επιφυλάξεις.

PROGRAMMERPC
01-09-15, 23:44
Μπορει εχω σηκώσει απλα δεν ξερω πως ΌΛΑ μπορουν νανε στο ιδιο Subnet 192.168.2.x! Αυτο ρωταω!

deniSun
02-09-15, 07:36
Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.
Φυσικά και μπορούν να είναι όλα στο ίδιο subnet.
Που είναι το πρόβλημα;

Nikiforos
02-09-15, 07:51
καλημέρα αυτό είναι το μηχανάκι? http://routerboard.com/RB941-2nD
2 wifi πως να εχεις? δεν παιρνει καρτες για να εχεις 2!
μπορεις να κανεις λογικα virtual AP αλλα αυτο θα εχει ιδια συχνοτητα με το 1ο μπορεις να αλλαξεις συγκεκριμενα πραγματα και δεν θυμαμαι τωρα ποια!
παλια ειχα κανει σε ενα μηχανακι 411 πολλα τετοια, μονο SSID αλλο μπορουσα να βαλω, δεν το ειχα ψαξει αρκετα.
Τις θυρες για να παιζουν σαν switch τις κανεις απλα bridge και μαζι με το ethernet, αλλα καλο ειναι να ειναι σε αυτο το μηχανημα ο dhcp server και οχι σε αλλο router! δεν βλεπω τον λογο αλλωστε....να μην σου πω να εχεις και ppoe client εδω και το router σου να το εχεις μονο σαν adsl modem....

Στο σχημα λες να χτυπας την ip απο απεξω? εννοεις να εχεις προσβαση μεσω ιντερνετ?
θες ενα ddns service ειτε το Ip cloud του ROS ειτε κατι σαν το Noip, το 1ο εχει περιεργα ονοματα και δεν ειναι τοσο βολικο.
Επισης δεν ειναι καλη ιδεα να βγει στο ιντερνετ, αν θες ασφαλεια καλυτερα μεσω VPN να μπαινεις.
Αν θες wifi hotspot ειναι αλλο αυτο εχει στο ΜΤ ,επισης οπως εχω δει αυτο ας πουμε ζηταει username+pass πρωτα για να μπεις, αλλιως μπορεις απλα να εχεις wifi AP απο εκει ειναι ευκολο να κανεις περιορισμους ταχυτητας κτλ οπως και σε pptp vpn κανεις profiles.
Για να μην εχουν οι ασυρματοι χρηστες προσβαση στο εσωτερικο δικτυο μπορεις απλα να τους κοβεις με firewall rules ολο το εσωτερικο σου δικτυο ή μεμονωμένες συσκευες ετσι κανω εγω. Δεν ειναι αναγκη να ειναι διαφορετικο το subnet γιατι μετα θα θες routing για να ρουταρει η κινηση και ειναι μανουρα!
Πχ δινεις στο dhcp για το wifi 192.168.1.20-30 και εσυ εχεις απο 192.168.1.1-29 ετσι κοβεις απο το FW το δικο σου subnet και δινεις rule να εχουν προσβαση ΜΟΝΟ σε οτι θες! δεν υπαρχει αναγκη για 2ο subnet! για να μην γινει μπερδεμα ειναι 100 φορες καλυτερα ο dhcp server να ειναι στο Mikrotik και καλυτερο ελεγχο θα εχεις ετσι κιολας.
Δεν τα θυμαμαι oλα απεξω να σου πω τωρα δυστυχως.

PROGRAMMERPC
02-09-15, 10:54
Φιλε μου απλά το χρησιμοποιησα σαν switch με επιπλέον λειτουργίες!
Ειναι σε άλλο δωμάτιο το modem router και δεν μπορεί να μετακινηθεί! Το θέμα είναι πια επιλογή επιλέγω στο quick start για να αρχίσω να το φτιάχνω!
αν επιλέξω homeAP βάζω static wan 192.168.2.100 και σαν local network 192.168.2.100? η 192.168.2.101 και απενεργοποιώ το dhcp και τέλος εκτος δικτυώσεις! Τα πάντα down!
αν εχω τον dhcp me 2.x subnet δεν μου δινει ιντερνετ και δεν ακουει απο το αλλο LAN 2.x στο 192.168.2.100!!

Nikiforos
02-09-15, 12:36
Ναι κατάλαβα, όμως δεν χρειάζεται να το μετακινήσεις, απλά να συνδέονται μεταξύ τους με UTP.
Με quick start δεν ασχολήθηκα ποτέ. Τώρα για τα άλλα με τα subnets κτλ δεν τα πάω πολύ καλά συνήθως δουλεύω στο κινητό ένα πρόγραμμα Ip calculator για να βγάζω άκρη! είμαι σε δουλειά και δεν μπορώ να τα ψάξω τώρα. Το dhcp είπα να μην το έχεις στο adsl router να το κλείσεις εκεί και να το έχεις στο Mikrotik.
Δες και τα tutorials του deniSun στο γενικό θέμα για τα Mikrotik RB's, εμένα η γνώμη είναι να έκανες και ppoe client και το router μόνο σαν adsl modem δλδ το βάζεις σε bridge mode, αλλά μετά υποχρεωτικά θες και firewall rules/mangle και ίσως και QoS που να μην τα σηκώνει όλα αυτά με 32mb ram, εγώ εχω ενα 711 για ιντερνερ ρουτερ και με QoS/Mangle ειχα προβληματα με κολληματα, μολις τα εβγαλα αυτα ολα καλα, αλλα το συγκεκριμενο δεν εχει wireless για εχει καμμενη καρτα και ηταν μονο 5ghz αλλωστε. Δλδ δεν ξερω αν το δικο σου θα μπορει να τα σηκωνει ολα αυτα με μονο 32mb ram.
Τώρα για τα άλλα που λες δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Δοκιμασε σελιδα ip calculator να σου βγαλει το subnet, network κτλ.

PROGRAMMERPC
07-09-15, 10:28
Το να το κανω router ειναι λιγο πολυπλοκο αυτη τη στιγμη... Το θεμα ειναι πως θα το κανω απο την ether1 που ειναι στο δικτυο 192.168.2.x να μου δωσει και στις αλλες ether2,3,4 ιντερνετ! Εχω σεταρει τον dhcp αλλα σαν προεπιλεγμενη πυλη βαζω το μικροτικ ή το ρουτερ μου; Και να εχω προσβασει στις δυο συκευες που συνδεονται στο microtik!

Nikiforos
07-09-15, 10:57
καλημερα! δες εδω http://www.adslgr.com/forum/threads/858116-Mikrotik-%CF%83%CE%B5-%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%BF-PPPoE-client-%CE%BC%CE%B5-modem-%CF%83%CE%B5-bridge-mode
θες εκει που λεει δημιουργια bridge και να δωσεις Ips, αυτο με το bridge το κανει να παιζει σαν switch μεταξυ ολων των ethernet.
gateway βαζεις οτι εχει το ιντερνετ πανω του δλδ τωρα εσυ βαζεις το ιντερνετ ρουτερ (το adsl router).

PROGRAMMERPC
07-09-15, 11:15
Bridge εχω κανει τις θυρες 2-4 που ειναι οι LAN. Απλα σε αυτο που μου εστειλες δεν ειναι το ιδιο για τις ip! Γιατι το manual ειναι για pppoe client οποτε θελει αλλο subnet ετσι και αλλιως!

Nikiforos
07-09-15, 17:06
Καλησπέρα, δεν εχω καποιο μηχανημα για να δω να σου πω ακριβως πως γινεται δυστυχως.....
ενα 951 που εχω στο εξοχικο παιζει αλλιως, επειδη εχω 2 εξωτερικα RBS με ασυρματες ζευξεις εχω δλδ εξωτερικο switch και η θυρα 1 με την θυρα 2 εχουν αλλο subnet απο την θυρα 3 που εχει το switch και τις αλλες 2 τις εχω αναμονη για μελλονικα RBS μονα με εξωτερικες ασυρματες ζευξεις.
Εσυ θα βαλεις ενα subnet και θα κανεις bridge ολες τις ethernet αυτο δεν θες? απλα μικρες τροποποιησεις θα κανεις.
Το ppoe client δεν θα το λαβεις υποψην αφου δεν εχεις!

deniSun
07-09-15, 21:54
Το να το κανω router ειναι λιγο πολυπλοκο αυτη τη στιγμη... Το θεμα ειναι πως θα το κανω απο την ether1 που ειναι στο δικτυο 192.168.2.x να μου δωσει και στις αλλες ether2,3,4 ιντερνετ! Εχω σεταρει τον dhcp αλλα σαν προεπιλεγμενη πυλη βαζω το μικροτικ ή το ρουτερ μου; Και να εχω προσβασει στις δυο συκευες που συνδεονται στο microtik!


Bridge εχω κανει τις θυρες 2-4 που ειναι οι LAN. Απλα σε αυτο που μου εστειλες δεν ειναι το ιδιο για τις ip! Γιατι το manual ειναι για pppoe client οποτε θελει αλλο subnet ετσι και αλλιως!

Αν η ether1 έχει διαφορετικό subnet από την 2-4 θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που έχω για nat κλπ στον οδηγό.
Φυσικά δεν ακολουθείς τα βήματα για δημιουργία pppoe client κλπ.
Αν είναι στο ίδιο subnet απλά παίζεις με τις δρομολογήσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.