PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα Συνδεση



vastil
02-09-15, 14:32
Καλημέρα σας! Λοιπόν πριν 5 μέρες έκανα αίτηση φορητότητας απο την forthnet για φουλ πακέτο στον οτε. Η γραμμή ειναι στο όνομα του πατέρα μου υπέγραψα έναντι του πατέρα μου με φωτοτυπίες από ταυτότητες δικαιολογητικά από κεπ οτι με εξουσιοδοτεί να υπογράψω και σήμερα μου ήρθε μήνυμα οτι αίτηση μου για τον οτε με έχει καταχωρηθεί με αριθμό 9ΧΧΧ-Χ κατι τέτοιο. Τώρα ποιά είναι η πορεία της διαδικασίας?

- - - Updated - - -

Με καλέσαν από την forthnet για αντιπροσφορα χαμηλότερη αλλά την αρνήθηκα καθότι μένουμε στο Ρετζικι και η forthnet εδώ πάνω έχει θέμα. Τώρα σε πόσες μέρες ενεργοποιούμαι στον οτε?

babis3g
02-09-15, 14:45
Παρε τους τηλεφωνο να σου πουν σε τι σταδιο ειναι η συνδεση
Μπορει να παρει απο λιγες ωρες μεχρι και 21 μερες
(νομιζω εδω εισαι)
http://www.eett.gr/opencms/export/sites/default/admin/downloads/Informative_Documentation/Odigos_145x230.pdf


• Παροχή της υπηρεσίας πάνω από υφιστάμενο (ενεργό)
καλώδιο τοπικού βρόχου: 13 εργάσιμες ημέρες (με
εξαίρεση το Μεριζόμενο βρόχο).
• Μεριζόμενος βρόχος: 10 εργάσιμες ημέρες.
• Νέα σύνδεση (ανενεργός τοπικός βρόχος), π.χ. περίπτωση
νέας οικίας: 18 εργάσιμες ημέρες.
• Σύνδεση τοπικού βρόχου με Φορητότητα Αριθμού
(μεταφορά αριθμού σε νέα εταιρεία): 10 εργάσιμες
ημέρες μετά την υποβολή της απαιτούμενης αίτησης
Φορητότητας από την εταιρεία. Συνολικά, ο μέγιστος
χρόνος ενεργοποίησης -στην περίπτωση ενεργού βρόχου-
δεν πρέπει να ξεπεράσει τις 21 εργάσιμες ημέρες, από την
ημέρα κατάθεσης της αίτησης στον ΟΤΕ από τη νέα εταιρεία.

vastil
02-09-15, 15:38
Καινουργια νεα η αίτηση με στοιχεία 9-ΧΧΧΧ για αλλαγή παρόχου από την forthnet στον οτε μόλις έγινε δεκτή από τον προηγούμενο σας πάροχο

MIKU
03-09-15, 22:26
Εγώ θέλω να ρωτήσω για μεταφορά από ΟΤΕ σε forthnet.Έκανε ένας συγγενής αίτηση για 3play αφού έδινε 62 για νοβα+40 ΟΤΕ=102 το μήνα!Τώρα θα δίνει 55.Το ερώτημα είναι:ότι σε ΟΤΕ πιάνει περίπου 15mbps με 24άρα γραμμή.Στην forthnet θα πιάνει τα ίδια ή μπορεί να αλλάξει κάτι?Η περιοχή είναι Μελίσσια και το κουτί του ΟΤΕ είναι 20 μέτρα από το σπίτι.Ευχαριστώ!

vastil
03-09-15, 22:54
Εγώ θέλω να ρωτήσω για μεταφορά από ΟΤΕ σε forthnet.Έκανε ένας συγγενής αίτηση για 3play αφού έδινε 62 για νοβα+40 ΟΤΕ=102 το μήνα!Τώρα θα δίνει 55.Το ερώτημα είναι:ότι σε ΟΤΕ πιάνει περίπου 15mbps με 24άρα γραμμή.Στην forthnet θα πιάνει τα ίδια ή μπορεί να αλλάξει κάτι?Η περιοχή είναι Μελίσσια και το κουτί του ΟΤΕ είναι 20 μέτρα από το σπίτι.Ευχαριστώ!

Γράψε που είναι και πόσο πληρώνει και που θέλει να παει

babis3g
04-09-15, 10:54
μεσω δορυφορυ θα εχει TV η Ιντερνετ?

MIKU
04-09-15, 12:22
μεσω δορυφορυ θα εχει TV η Ιντερνετ?

Οχι μεσω γραμμης adsl και απο δορυφορο τη νοβα.

babis3g
04-09-15, 12:50
ΑΝ ειναι στο ιδιο σπιτι, λογικα με fortnet θα εχει παραπανω ταχυτητα γιατι δινουν default 6 snr target εναντι 9 του οτε
Μπορει ομως καποιος παροχος να κοβει ταχυτητα (βλαβη στις γραμμες του, υπερφοτωμενο δικτυο κλπ) και να υπαρχουν αλλα αποτελεσματα
Ομως και ο οτε συνηθως (εκτος απο μερικες λιγες περιπτωσεις που βλεπω εδω στο φορουμ) δινει πραγματικα την ταχυτητα που αντιστοιχει στην καθε γραμμη με το προφιλ που παρεχει, εναντι αλλων παροχων που συνηθως κοβουν στο αναλογο προφιλ τους

vastil
05-09-15, 09:24
Προπροχθές κλείνω το τηλέφωνο από την forthnet με 200 ping και download 2,5. Δυσαρεστημένος λεω οτι μετά από 6 χρόνια φεύγω στον οτε γιατί μου δίνει καλύτερο σήμα και λεω αντίο.
Προχθες μου αλλάζουν βρόγχο και παραμένω μέχρι σήμερα το πρωι forthnet με ping 54 και πολύ θόρυβο στη γραμμή. Ρουφι@νος εργολάβος μάπα καλώδια έβαλε που πήραν υγρασία.
Χθες έρχεται το παιδί από τον οτε. Αλλάζουμε την γραμμή σε οτε αλλά ο θόρυβος παραμένει πολύ μεγάλος κάτι που το γνωρίζουμε. Συνδέομαι στο ιντερνετ με κωδικούς του π οτε. Ο θόρυβος μετα από 4 ώρες στο τηλέφωνο είναι μηδενικός το Ping τώρα που παίζει ο bro ps4 είναι 8 και σερφάρω με 11,5 mbps k upload 1,8με wifi αυτά και χωρίς lan). Τα όποια λεφτά παραπάνω θα δώσουμε αυτά τα 2 χρόνια δεν θα καταναλωθούν σε ψυχοφάρμακα.

Δεν θεωρώ οτι ο π οτε έπαιζε μαζί μου και με τον θόρυβο γιατί δεν με είχε πελάτη ποτέ του σε αυτόν τον αριθμό τουλάχιστον. Όμως θεωρώ οτι την forthnet δεν την πολυ ένοιαζε το πρόβλημα που είχα. Κάθε φορά στο τηλέφωνο να τους αναφέρω τα ίδια και τα ίδια με εξωτερικό συνεργάτη που μου έστειλαν και τον πλήρωσα 100 ευρώ και απομονώθηκε ο συναγερμός με φίλτρο και κάθε φορά που τους το λεω να μου λένε εεε αυτό φταίει ή να παίρνω τηλέφωνο και να μου λένε το macbook μου φταίει για άλλαξε κανάλια και πάει λέγοντας-μα το έχω κλειστό- ε δεν έχει σημασία. Εδώ Ρετζίκι σα να μπούκωσε το δίκτυο τους. Αυτήν την εικόνα έχω τουλάχιστον

@ ADSLgr.com All rights reserved.