PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με το Repeater-SOS



stella_chr
03-09-15, 11:10
Καλημέρα σας,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: προσπαθώ, από εχτές, να εγκαταστήσω ένα wifi repeater (μάρκας Turbo-X, σας σας βοηθάει). Το repeater έχει εργοστασιακή ip 192.168.10.1 ενώ το router μου 192.168.1.1. Απ' ότι καταλαβαίνω (δεν είμαι και τεχνικός), επειδή η ip δεν είναι στην ίδια υποομάδα, δεν γίνεται επαφή του router με το repeater. Aυτό μου λέει άλλωστε όποτε κάνω χειροκίνητη απόδοση διεύθυνσης ip. Υπάρχει κάποια λύση;

Σημείωση: πριν αλλάξω router, το repeater ήταν κανονικά συνδεδεμένο με το παλιό και δεν είχα πρόβλημα.

sweet dreams
03-09-15, 21:39
:welcome:

Θα συνδέσεις το repeater ενσύρματα με τον υπολογιστή, θα βάλεις static ΙP στον υπολογιστή που να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το repeater(π.χ. 192.168.10.2), θα ανοίξεις έναν Browser και θα βάλεις την διεύθυνση του repeater(192.168.10.1) για να μπεις στο μενού.
θα κάνεις αλλαγή στην IP του repeater (π.χ. 192.168.1.250) και ότι άλλες ρυθμίσεις θέλεις(Wireless κ.λ.π.).
Το αποσυνδέεις από τον υπολογιστή, αλλάζεις την IP του υπολογιστή ώστε να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με το ρούτερ ή βάζεις αυτόματη απόδοση και δοκιμάζεις πάλι την σύνδεση.
Για επιπλέον ρυθμίσεις που μπορεί να θέλεις να κάνεις(μείωση εύρους του DHCP Server του ρούτερ κ.λ.π.) ρίξε μια ματιά και σ' αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/892050-Βοήθεια-με-setup-δυο-ρουτερς!?p=5768778#post5768778)τον οδηγό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.