PDA

Επιστροφή στο Forum : Καινουργια συνδεση Vdsl Με προβλημα!



Mr.Pap
06-09-15, 16:52
καλησπέρα. πρόσφατα δέχτηκα ένα τηλεφώνημα από τον οτε και μου πρόσφεραν να αλλάξω την σύνδεση μου από adsl σε vdsl. γρήγορα γρήγορα η αλλαγή έγινε και μου έστειλαν και το ρουτερακι το : speedport W 724v TYPE ci . Το πρόβλημα το οποίο έχω είναι ότι με την adsl σύνδεση που είχα, 24αρα, έπιανα το πολύ 18 με 15 mbps . τώρα με την καινούργια σύνδεση vdsl 30 mbps φτάνω με το ζόρι 8 άντε 10 mbps και αν. μήπως έχω κάνει κάτι λάθος ? μήπως πρέπει να αλλάξω κάτι στις ρυθμίσεις του ρουτερ?

netblues
06-09-15, 19:35
Για πες για αρχη ποσο μακρια εισαι απο το κεντρο του ΟΤΕ. Υποθετουμε οτι απο εκει περνεις.
Επισης, αλλο 18 αλλο 15, οταν μιλαμε για μετατροπη σε vdsl.
Εισαι με φιλτρα ή με splitter? Υπαρχει συναγερμος?
Και ανεβασε στατιστικα απο το ρουτερ να δουμε τι παιζει....

Mr.Pap
07-09-15, 14:27
δεν γνωριζω την αποσταση απο το κεντρο του οτε. εχω συνδεσει το τηλεφωνο με φιλτρακι και το ρουτερ ειναι κανονικα συνδεμενο σε αλλο δωματιο. και επισης συναγερμος δεν ξερω πως να δω αν υπαρχει. στατιστικα πως μπορω να δω? συγγνωμη για τις ερωτησεις αλλα ειμαι λιγο αρχαριος σ αυτο !

netblues
09-09-15, 18:39
Για αρχη να βαλεις splitter και οχι φιλτρο.
Να μεταφερεις το router εκει που μπαινει το καλωδιο στο σπιτι και να δοκιμασεις, αποσυνδεοντας τα παντα προσωρινα.
Βρες το κτιριο του οτε και περπατα με μικρα βηματα, μετρωντας
Τωρα αν εχεις συναγερμο και δεν το ξερεις, τι να πω.. ρωτα κανα κλεφτη να σου πει. :)
Αυτα τα πραγματα συνηθως τα πληρωνουμε για να τα εχουμε.
Για τα στατιστικα, ψαξε στα μενου του modem/router και θα τα βρεις.

johnpap
18-09-15, 11:32
Εἶχα ἀκριβῶς τό ἴδιο πρόβλημα γιά ἕναν πολύ ἁπλό λόγο. Κάνοντας κι' εγώ ἀναβάθμιση ἀπό ADSL σε VDSL, ἄφησα τό παλιό splitter (τοῦ ADSL). Ἀπό τήν στιγμή πού ἔβαλα τό νέο splitter πού ἦλθε μέ τό νέο VDSL Router καί ἐπανεκκίνησα τό Router, ἡ ταχύτητα ἀπό 14 ἀνέβηκε στά 22.

tolis1989
18-09-15, 14:30
Εἶχα ἀκριβῶς τό ἴδιο πρόβλημα γιά ἕναν πολύ ἁπλό λόγο. Κάνοντας κι' εγώ ἀναβάθμιση ἀπό ADSL σε VDSL, ἄφησα τό παλιό splitter (τοῦ ADSL). Ἀπό τήν στιγμή πού ἔβαλα τό νέο splitter πού ἦλθε μέ τό νέο VDSL Router καί ἐπανεκκίνησα τό Router, ἡ ταχύτητα ἀπό 14 ἀνέβηκε στά 22.

Ή χάλασε το splitter κατα τη διάρκεια της μικτονόμησης ή το splitter δεν ήταν συμβατό με το φίλτρο στο DSLAM

ApanCure
19-09-15, 00:20
Καθώς είσαι αρχάριος , θα πρότεινα να επικοινωνήσεις με το 13888 και να ζητήσεις απο το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ να ελέγξει την προβληματική σύνδεση.
Αρχικά αν ειναι θέμα splitter , έλεγξε αν εχεις βάλει αυτο απο τη συσκευασία του νέου modem.
Να ξέρεις ότι ειναι πολυ πιθανό , να εχεις θέμα με τις δευτερεύουσες πρίζες τηλεφώνου του σπιτιού,
Το VDSL ειναι πολυ ευαίσθητο σε καλωδιακά θέματα. Η λύση ειναι να μείνει μονο η κεντρική πρίζα τηλεφώνου και να αποσυνδεθούν οι υπόλοιπες πρίζες του σπιτιού ( θέλει λίγο κατσαβίδι η υπόθεση ή τεχνικό ) .

Αν είσαι τυχερός, ο τεχνικός του ΟΤΕ θα τα λύσει αυτά τα θέματα.

kabilay
23-09-15, 08:20
Καλημερα και απο εμενα. Προχτες εκανα και εγω αναβαθμιση σε VDSL 30. Η ταχυτητα που ειχα πριν εφτανε τα 11mbps. Με την εγκατασταση του νεου router και την ενεργοποιηση του vdsl εφτασε τα 16mbps. Χτες ηρθε τεχνικος του Οτε και διαπιστωσαμε οτι η ταχυτητα που μπαινει στο κεντρικο της Πολυκατοικιας ειναι 29 mbps και οταν ανεβαινει στο διαμερισμα λογω πριζων τηλεφωνου και διαμερισμος μεσω "αστεριου" οπως ειπε κανει αντανακλασεις και χανεται η υπολοιπη ταχυτητα. Συναγερμο δεν εχω αλλα υπαρχει το κουτι για μελοντικη εγκατασταση.
Λογω της μικρης επιβαρυνσης και καποιας αυξησης ταχυτητας που ειχα θα το κρατησω ετσι.

Δεν ξερω ομως το κοστος για αλλαγη στα καλωδια ή την απομωνωση που ειπε οτι χρειαζεται στη τηλεφωνικη γραμμη του τηλεφωνου μεσα στο διαμερισμα για να προχωρησω σε καποιες εργασιες. Ειπε αν καταλαβα καλα, οτι πρεπει να μπει ενα κουτακι εκει που ερχονται τα καλωδια μεσα στο διαμερισμα. υπαρχει καποιος που μπορει να με διαφωτισει? ή να καλεσω κατευθειαν Ηλεκτρολογο?

Ευχαριστω!

dimitri_ns
23-09-15, 09:09
Καλημερα και απο εμενα. Προχτες εκανα και εγω αναβαθμιση σε VDSL 30. Η ταχυτητα που ειχα πριν εφτανε τα 11mbps. Με την εγκατασταση του νεου router και την ενεργοποιηση του vdsl εφτασε τα 16mbps. Χτες ηρθε τεχνικος του Οτε και διαπιστωσαμε οτι η ταχυτητα που μπαινει στο κεντρικο της Πολυκατοικιας ειναι 29 mbps και οταν ανεβαινει στο διαμερισμα λογω πριζων τηλεφωνου και διαμερισμος μεσω "αστεριου" οπως ειπε κανει αντανακλασεις και χανεται η υπολοιπη ταχυτητα. Συναγερμο δεν εχω αλλα υπαρχει το κουτι για μελοντικη εγκατασταση.
Λογω της μικρης επιβαρυνσης και καποιας αυξησης ταχυτητας που ειχα θα το κρατησω ετσι.

Δεν ξερω ομως το κοστος για αλλαγη στα καλωδια ή την απομωνωση που ειπε οτι χρειαζεται στη τηλεφωνικη γραμμη του τηλεφωνου μεσα στο διαμερισμα για να προχωρησω σε καποιες εργασιες. Ειπε αν καταλαβα καλα, οτι πρεπει να μπει ενα κουτακι εκει που ερχονται τα καλωδια μεσα στο διαμερισμα. υπαρχει καποιος που μπορει να με διαφωτισει? ή να καλεσω κατευθειαν Ηλεκτρολογο?

Ευχαριστω!

Κατευθείαν Ηλεκτρολόγο (της προκοπής). Το πρόβλημα είναι καθαρά δικό σου (της εσωτερικής εγκατάστασης) και όχι της γραμμής. Είναι κρίμα να συγχρονίζεις στα 16 όταν μπορείς στα 29. Σκέψου ότι χάνεις και στο upload.

Προλαβαίνεις και σήμερα. :p

kabilay
23-09-15, 15:47
Ευχαριστω για την απαντηση!

kabilay
03-10-15, 13:38
Κατευθείαν Ηλεκτρολόγο (της προκοπής). Το πρόβλημα είναι καθαρά δικό σου (της εσωτερικής εγκατάστασης) και όχι της γραμμής. Είναι κρίμα να συγχρονίζεις στα 16 όταν μπορείς στα 29. Σκέψου ότι χάνεις και στο upload.

Προλαβαίνεις και σήμερα. :p

Επανερχομαι με καποιες φωτογραφιες απο την τηλεφωνικη εγκατασταση μου. στην πρωτη εικονα βλεπουμε το κουτι που ειναι μεσα στο διαμερισμα. στο κουτι ερχονται 4 καλωδια ενα απο την κεντρικη γραμμη και τα αλα 3 προς τρεις πριζες.
επισυναπτω και φωτο απο τις τηλεφωνικες πριζες.
161648161649161650
δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ετσι οπως το βλεπω αν ο ηλεκτρολογος αποσυνδεσει απο το κουτι τις 2 πριζες που καταληγουν στισ κρεβατοκαμμαρες και δεν χρησιμοποιουνται θα μεινει μια μονο μαστερ πριζα που ειναι στο σαλονι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.