PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε κάτω τούμπας (θεσσαλονικη) απαράδεκτος



dimkrom
15-09-04, 12:50
Πήρα τηλέφωνο στον 134 Τετάρτη 25 Αυγούστου για αίτηση adsl over isdn χωρίς εγκατάσταση του εξοπλισμού από αυτούς και εφόσον υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες στο dslam της περιοχής μου σύμφωνα με το www.oteshop.gr και το 134(τους το τόνισα ιδιαίτερα για το αν υπάρχουν). Αφού έκανα την αίτηση τους ρώτησα σε πόσο καιρό θα με συνδέσουν και μου είπαν το πολύ σε 2 εβδομάδες. Οι 2 εβδομάδες πέρασαν αλλά τίποτα και έτσι τους ξαναπήρα τηλέφωνο στο 134 τη Τετάρτη 8 Σεπτεμβρίου για να ρωτήσω τη γίνετε, μου είπαν να κλείσω και θα με πάρουν σε λίγο να μου πούνε, μετά από λίγο με πήραν τηλέφωνο και σύμφωνα με την αναγνώριση κλήσης ήταν από τον οτε της περιοχής μου και μου είπαν που είναι το πρόβλημα σας κύριε, τους λέω είχατε πει σε 2 εβδομάδες το πολύ θα ήταν ενεργοποιημένη η γραμμή και μου λένε ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ADSL ΑΡΓΕΙ ΛΙΓΟ (αν είναι δυνατών), και τους ξαναρωτάω τη θα γίνει με τη σύνδεση και μου λένε η αίτηση σας προχωράει κανονικά έχετε πάρει την πόρτα σας και είναι θέμα της τεχνικής υπηρεσίας της επόμενες μέρες να σας συνδέσουν. Δηλαδή σε πόσο καιρό τους ρωτάω και μου λέει ΔΕΝ ΞΕΡΩ το πολύ σε 1 με 2 εβδομάδες ακόμα. Η μια εβδομάδα επιπλέον πέρασε και τίποτα ακόμα για να δούμε τι θα γίνει; θα κλείσουν 1 μήνα; 2 μήνες;

Ένας φίλος λίγα τετράγωνα πιο κάτω είχε κάνει αίτηση ένα μήνα νωρίτερα αλλά δεν υπήρχαν πόρτες και τον πήραν τηλέφωνο με το που βαλαν πόρτες (αρχές Αυγούστου νομίζω) και την επόμενη μέρα τον είχαν συνδέσει η μόνη διαφορά ήταν ότι αυτός ζήτησε εγκατάσταση εξοπλισμού από τον οτε. Μήπως λέω παίζει και αυτό ρόλο; Δηλαδή αν δεν πληρώσεις το κόστος για την εγκατάσταση εξοπλισμού σε γράφουν κανονικά (οτε είναι αυτός);

Πάντως θα έπρεπε τουλάχιστον να σου πουν από την αρχή θα σε συνδέσουμε σε 2 μήνες γιατί είμαστε κράτος και κολοβαράμε ώστε να το πάρουμε απόφαση, ούτος η άλλος δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς αλλά τουλάχιστον να μη περιμένουμε άδικα κάθε μέρα που περνάει με την ελπίδα να μας πάρουν από τον οτε για να μας πουν επιτέλους ότι η σύνδεση μας πραγματοποιήθηκε, που πιστεύω ότι όποιος έχει βάλει adsl μέχρι αυτή τη στιγμή το θέλει παρά πολύ γιατί με τις τιμές φωτιά που ισχύουν ως τώρα δεν αξίζει, και ανυπομονεί να το αποκτήσει, και έχουμε τον οτε να μας κοροϊδεύει και να παίζει μαζί μας.

Το θεωρώ απαράδεκτο να περνάνε τόσες μέρες για να σε συνδέσουν από την στιγμή που υπάρχουν πόρτες διαθέσιμες, άντε 2 εβδομάδες να πεις εντάξει 10 εργάσιμες είναι αλλά μετά παραπάει, από τη στιγμή που πληρώνουμε τόσα λεφτά θέλουμε και την ανάλογη εξυπηρέτηση.

Θα ήθελα αν υπάρχουν και άλλοι χρηστές στη περιοχή της κάτω τούμπας που έχουν πρόβλημα να το αναφέρουν εδώ να δούμε τι γίνετε.

Spyrosss
15-09-04, 12:59
Καλώς ήρθες στον κόσμο των ευρυζωνικών συνδέσεων :guitar

aesir
15-09-04, 13:25
Σε παρακαλώ κάνε edit τον τίτλο και γράψε με μικρά γιατί είναι σαν να φωνάζεις, και επίσης διόρθωσε αυτή την τεράστια γραμματοσειρα που διάλεξες... θα διαβαστεί και με κανονικά γράμματα.

dimkrom
15-09-04, 13:40
Σε παρακαλώ κάνε edit τον τίτλο και γράψε με μικρά γιατί είναι σαν να φωνάζεις, και επίσης διόρθωσε αυτή την τεράστια γραμματοσειρα που διάλεξες... θα διαβαστεί και με κανονικά γράμματα.

Ούτε να φωνάξουμε δεν μπορούμε πια :(
Για τη γραμματοσειρά συγγνώμη αλλά λόγο υψηλής ανάλυσης μου φαινόταν πολύ μικρή.

dimkrom
25-09-04, 03:26
Επιτέλους μετά από 1 μήνα και πολλά τηλέφωνα έβαλαν τελικά το adsl αλλά τώρα υπάρχει πρόβλημα με της ταχύτητες. Τι να πω, οτε αυτό τα λέει όλα.

elias24
25-09-04, 08:53
Το ότι υπάρχει πρόβλημα με τις ταχύτητες είναι αληθές. Επίσης αληθές είναι και το ότι ο ΟΤΕ Τούμπας είναι ο τελευταίος απο τη Θεσσαλονίκη που ασχολείται με αναβαθμίσεις και προβλήματα ADSL.

Πιστεύω πως το LAG οφείλεται εν μέρη στους πολλούς νέους χρήστες, καθώς όλοι ζητάνε να κατεβάσουν με full-speed και είναι ατελείωτη η λίστα για τα downloads του. Όταν σιγά-σιγά βαρεθούν, θα σταθεροποιηθεί, πιστεύω, το DSLAM

SERCREEP
04-10-04, 22:14
Και εγώ ανήκω στον ΟΤΕ τούμπας και μπορώ να πώ πως οι εντυπώσεις μου είναι οι ακριβώς αντίθετες απο τις δικές σου.

Έκανα αίτηση στις 20/09/2004 (Δευτέρα) όπου μου δώσανε το Alcatel SpeedTouch 510i και το splitter.Την εγκατάσταση είπα πως θα την κάνω εγώ,με ενημέρωσε για την πληρώμη του modem,μου είπε πως θα ενεργοποιηθεί η γραμμή μου σε 2 βδομάδες (10 εργάσιμες) και σηκώθηκα και έφυγα.
Την επόμενη Δευτέρα πήρα ένα τηλ για να "υπεν8υμίσω" την αίτηση,μου είπαν οτι θα ενεργοποιηθεί τέλος εβδομάδας και το έκλεισα.
Ημέρα παρασκεύη έκανα σύνδεση στην HOL,έκανα την εγκατάσταση ώστε να είναι stand-by το modem μόλις πάρει σήμα να κλειδώσει στο dslam και Σάββατο που ξύπνησα το λαμπάκι ήταν πράσινο και είχα adsl.
Αυτά. :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.