PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολόγων Μηχανικών Τ.Ε. (ΤΕΙ Λάρισας)



Dennion77
17-09-15, 19:32
Γεια σας

Είμαι 18 χρονών και έδωσα φέτος πανελλήνιες για πρώτη φορά, καθώς ήθελα να εισαχθώ στο τει αθήνας νοσηλευτική ή στο αει πληρ/κης πειραιά.Τις βάσεις δεν τις έπιασα οπότε σκέφτομαι να ξαναδώσο ή να πάω στο ηλεκτρολόγων μηχανικών τ.ε. τει λαρισας.Είναι καλό,αξίζει,θα βρώ δουλεία,με τα επαγγελματικά δικαιώματα τι γίνεται γιατί διάβαζα παλιά threads και έλεγαν οτι δεν έχουν,εδώ θα εξασκίσω το επάγγελμα και με τι μισθό και στο εξωτερικό έχει δουλεία τα χρήματα είναι καλύτερα από εδώ?Διάβασα επίσης οτι αν κάνω Bsc εξωτερίκο θα μπορώ να έχω το απεριόριστο σε ηλεκτρομηχανολογικά έργα που δίνει το πολυτεχνείο;
Το σύστημα φέτος αλλάζει αν προσπαθήσω πάλι είναι 4 μαθήματα και θα μου είναι πολύ πιο εύκολα από την άλλη σκέφτομαι ότι θα χάσω αλλον ένα χρόνο και βρίσκομαι σε αδιέξοδο :(
Παρακαλώ πολύ τα φώτα σας!!!

Ευχαριστώ

Veldrin
17-09-15, 20:57
Ως απόφοιτος μηχανικός ΤΕ έχω να σου πώ πως αν έχεις τη δυνατότητα να φύγεις έξω για σπουδές, φύγε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από ΤΕΙ το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σου σπάσουν τα νεύρα να προσπαθείς μια ζωή να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας απλά γιατί μια συντεχνία προωθεί τα συμφέροντα της.

Έξω ότι και να τελειώσεις (είτε ΤΕΙ, είτε σχολή εξωτερικού) δεν έχεις πρόβλημα με επαγγελματικά δικαιώματα. Εννοείται πως οι μισθοί είναι πολύ καλοί, φτάνει κι εσύ να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις για να σε πάρουν.

vasilimertzani
17-09-15, 23:19
Εγω παλι θα προτεινα να κανεις/σπουδασεις αυτο που σ αρεσει.Πως απο νοσηλευτικη κατεληξες ηλεκτρολογος δεν μπορω να το καταλαβω.Δεν θα πιασω ακομα τα επαγγελματικα διακιωματα αλλα εχεις σκοπο να πιασεις αυριο το γκασμα να φτιαχνεις λασπη?

Veldrin
17-09-15, 23:21
Εγω παλι θα προτεινα να κανεις/σπουδασεις αυτο που σ αρεσει.Πως απο νοσηλευτικη κατεληξες ηλεκτρολογος δεν μπορω να το καταλαβω.Δεν θα πιασω ακομα τα επαγγελματικα διακιωματα αλλα εχεις σκοπο να πιασεις αυριο το γκασμα να φτιαχνεις λασπη?

Τι σχέση έχει ο γκασμάς και η λάσπη με το να τελειώσει κάποιος Ηλ. Μηχ.;

Dennion77
17-09-15, 23:48
Ως απόφοιτος μηχανικός ΤΕ έχω να σου πώ πως αν έχεις τη δυνατότητα να φύγεις έξω για σπουδές, φύγε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Από ΤΕΙ το μόνο που θα καταφέρεις θα είναι να σου σπάσουν τα νεύρα να προσπαθείς μια ζωή να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας απλά γιατί μια συντεχνία προωθεί τα συμφέροντα της.

Έξω ότι και να τελειώσεις (είτε ΤΕΙ, είτε σχολή εξωτερικού) δεν έχεις πρόβλημα με επαγγελματικά δικαιώματα. Εννοείται πως οι μισθοί είναι πολύ καλοί, φτάνει κι εσύ να είσαι καλός σε αυτό που κάνεις για να σε πάρουν.

Δηλαδεί λες να ψάξω για σπουδές στο εξωτερικό
και γιατί λες ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα στο ΤΕΙ?

- - - Updated - - -


Εγω παλι θα προτεινα να κανεις/σπουδασεις αυτο που σ αρεσει.Πως απο νοσηλευτικη κατεληξες ηλεκτρολογος δεν μπορω να το καταλαβω.Δεν θα πιασω ακομα τα επαγγελματικα διακιωματα αλλα εχεις σκοπο να πιασεις αυριο το γκασμα να φτιαχνεις λασπη?

Εσύ προτείνεις να ξαναδώσω δηλαδεί χμμ
Διότι μου αρέσουν τα παραϊατρικά και οι Υ/Π γιατι ολοι το θεωρουν παράλογο αυτό Ο.ο
και έβαλα αρκετές σχολές στο μηχανογραφικό για να είμαι σίγουρος και δεν περίμενα να πέρασω σε αυτήν!

Veldrin
18-09-15, 00:10
Δηλαδεί λες να ψάξω για σπουδές στο εξωτερικό
και γιατί λες ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα στο ΤΕΙ?

- - - Updated - - -



Εσύ προτείνεις να ξαναδώσω δηλαδεί χμμ
Διότι μου αρέσουν τα παραϊατρικά και οι Υ/Π γιατι ολοι το θεωρουν παράλογο αυτό Ο.ο
και έβαλα αρκετές σχολές στο μηχανογραφικό για να είμαι σίγουρος και δεν περίμενα να πέρασω σε αυτήν!

Θα σου σπάσουν τα νεύρα μετά το ΤΕΙ. Όταν θα πρέπει να καταλάβεις τι σημαίνει ΤΕΕ και γιατί εσύ παρά το οτι θα έχεις τελειώσει μηχανικός, θα θεωρείσαι κάτι μεταξύ μπομπ ο μάστορας και επικίνδυνος για τη δημόσια ασφάλεια που θα πηγαίνει (και θα πληρώνει) σε τρίτους για να σφραγίζει τη δουλειά του.

Για να καταλάβεις το μέγεθος της παράνοιας (που εξαιτίας της σε προτρέπω να αποφύγεις), στην περίπτωση μου δεν έχω καθόλου επαγγελματικά δικαιώματα γιατί έχω πάρει πτυχίο μηχανικού ΤΕΙ (που ιδρύθηκε το '99 και δεν εκδόθηκαν ποτέ), μεταπτυχιακό με αριστείο στο Εδιμβούργο και τώρα κάνω διδακτορικό με υποτροφία πάλι στο Ηνωμένο Βασίλειο και είμαι πλήρες μέλος στο αντίστοιχο ινστιτούτο-φορέα της ειδικότητας μου.

Στην Ελλάδα δε μπορώ και πάλι να δουλέψω επ' ουδενί ως μηχανικός, ότι και να κάνω. Προ 15ημέρου ήμουν απεσταλμένος από το πανεπιστήμιο σε έργο στη νησιωτική Ελλάδα για να επιβλέψω, ως μέρος επιστημονικής ομάδας της ΕΕ, αυτούς που δε μας δέχονται ως μηχανικούς.

Γι αυτό σου λέω, μη μπλέξεις με αυτή την παράνοια. Αν έχεις τη δυνατότητα φύγε κατευθείαν.

vasilimertzani
18-09-15, 12:49
Τι σχέση έχει ο γκασμάς και η λάσπη με το να τελειώσει κάποιος Ηλ. Μηχ.;

οτι αυτο θα ειναι το μελλον του?οτι αν τελειωσει με το καλο την σχολη θα ακολουθησει μια καριερα που πιθανων να μην του αρεσει.


Δηλαδεί λες να ψάξω για σπουδές στο εξωτερικό
και γιατί λες ότι θα μου σπάσουν τα νεύρα στο ΤΕΙ?

- - - Updated - - -



Εσύ προτείνεις να ξαναδώσω δηλαδεί χμμ
Διότι μου αρέσουν τα παραϊατρικά και οι Υ/Π γιατι ολοι το θεωρουν παράλογο αυτό Ο.ο
και έβαλα αρκετές σχολές στο μηχανογραφικό για να είμαι σίγουρος και δεν περίμενα να πέρασω σε αυτήν!

ιδεες λεμε,η τελικη αποφαση ειναι δικια σου.Ο ηλεκ/μηχανικος ειναι ενας πολυ καλος κλαδος,το θεμα ειναι αν δεν σ αρεσει πως θα τον ακολουθησεις?

Veldrin
18-09-15, 16:07
οτι αυτο θα ειναι το μελλον του?οτι αν τελειωσει με το καλο την σχολη θα ακολουθησει μια καριερα που πιθανων να μην του αρεσει.

Και πάλι δεν καταλαβαίνω που ανακατεύεται με τέτοιες δουλειές ένας μηχανικός, αλλά οκ.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν σε ελκύει πραγματικά ως προοπτική, να ακολουθήσεις κάποια άλλη από τις επιλογές σου. Ο engineering κλάδος θέλει συνεχή επιμόρφωση και ψάξιμο, ειδικά όταν θες να είσαι ανταγωνιστικός για να είσαι έξω, όπου αν δεν υπάρχει η προσωπική όρεξη... δεν.

Doxaios
18-09-15, 20:02
Όσο διαβάζω τόσο δε μπορώ να καταλάβω που κολάει το τει με το τεε και τους μηχανικούς. Μηχανικός=πολυτεχνείο=αει=τεε. Όταν δεν έχεις φοιτήσει σε πολυτεχνική σχολή 5ετούς φοίτησης δεν είσαι μηχανικός.

Veldrin
18-09-15, 20:29
Μάλιστα, θα ξανατετραγωνίσουμε τον κύκλο λοιπόν.

Μηχανικός=πολυτεχνείο ή ΤΕΙ=ΑΕΙ=κανένα ΤΕΕ.

Τι σχέση έχει το επαγγελματικό με το ακαδημαικό; Το ΤΕΕ αναφέρεται γιατί μιλάμε για κλειστά επαγγέλματα. Το πτυχίο μου γράφει μηχανικός. ΑΕΙ είναι τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ.

Μην αναμασάς αυτά που λένε οι hardcore συνδικαλιστές του ΤΕΕ γιατί είναι τουλάχιστον προκλητικό να βάζεις το κεφάλι στην άμμο και να λες προσβλητικές ανακρίβειες για ολόκληρο κλάδο.

Αν διαβάσεις τους νόμους θα καταλάβεις μια χαρά.

Dennion77
18-09-15, 21:17
Και πάλι δεν καταλαβαίνω που ανακατεύεται με τέτοιες δουλειές ένας μηχανικός, αλλά οκ.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν σε ελκύει πραγματικά ως προοπτική, να ακολουθήσεις κάποια άλλη από τις επιλογές σου. Ο engineering κλάδος θέλει συνεχή επιμόρφωση και ψάξιμο, ειδικά όταν θες να είσαι ανταγωνιστικός για να είσαι έξω, όπου αν δεν υπάρχει η προσωπική όρεξη... δεν.

Έχεις δίκιο και το σκέφτομαι σοβαρά αν είναι να ξαναδώσω για να πιάσω την σχολή που μου αρέσει
γιατί ισχύει αυτό με τον ανταγωνισμό...

vasilimertzani
18-09-15, 21:19
Και πάλι δεν καταλαβαίνω που ανακατεύεται με τέτοιες δουλειές ένας μηχανικός, αλλά οκ.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν σε ελκύει πραγματικά ως προοπτική, να ακολουθήσεις κάποια άλλη από τις επιλογές σου. Ο engineering κλάδος θέλει συνεχή επιμόρφωση και ψάξιμο, ειδικά όταν θες να είσαι ανταγωνιστικός για να είσαι έξω, όπου αν δεν υπάρχει η προσωπική όρεξη... δεν.

εχεις καποια σχεση με τον κλαδο?Ενα πολυ μεγαλο ποσοστο των ηλεκτρολογων ασχολιιοταν με την οικοδομη.Με οικοδομη εχεις ασχοληθει καθολου?
Για τα αλλα συμφωνω ..

Veldrin
18-09-15, 21:50
Άλλο ηλεκτρολόγος μηχανικός, και άλλο το τεχνικό επάγγελμα του ηλεκτρολόγου.

Το αν ο ηλεκτρολόγος μηχανικός θα απασχοληθεί σε αυτό που λες είναι καθαρά προσωπική επιλογή αλλά, αφενός μεν η οικοδομή στην Ελλάδα έχει πεθάνει, και αφετέρου έξω δεν πρόκειται ποτέ να του ανατεθεί τέτοιο καθήκον.

vasilimertzani
18-09-15, 23:21
Άλλο ηλεκτρολόγος μηχανικός, και άλλο το τεχνικό επάγγελμα του ηλεκτρολόγου.

Το αν ο ηλεκτρολόγος μηχανικός θα απασχοληθεί σε αυτό που λες είναι καθαρά προσωπική επιλογή αλλά, αφενός μεν η οικοδομή στην Ελλάδα έχει πεθάνει, και αφετέρου έξω δεν πρόκειται ποτέ να του ανατεθεί τέτοιο καθήκον.

προσωπικη τι εννοεις?οταν ειχε δουλεια η οικοδομη ενα πολυ μεγαλο ποσοστοειχε στραφει στην οικοδομη.Οντως ομως πεθανε τωρα.
εξω δεν ξερω τι ακριβως παιζει αλλα φανταζομαι παραπλησια με εδω

Doxaios
19-09-15, 13:25
ΑΕΙ είναι τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ.
ΑΕΙ είναι τα πανεπιστήμια(ΑΕΙ) και τα ΤΕΙ. Εντάξει κανονικά κάπου εδώ απλά πρέπει να δεχθώ το επιχείρημα. Προφανώς και δεν γνωρίζεις την κατάσταση. Το οτι ονόμασαν πρίν 10 χρόνια τα ΤΕΙ σε ΑΤΕΙ δεν πάει να πεί οτι έγιναν σαν σχολές και σαν δικαιώματα ΑΕΙ ή πολυτεχνικές σχολές. Αλλιώς ούτε μηχανογραφικά για ΑΕΙ και ΤΕΙ θα γίνονταν, ούτε ξεχωριστές προκηρύξεις για ΑΕΙ και ΤΕΙ θα γίνονται, ούτε στις αγγελίες εργασίας ιδιωτών(που προσωπικά με ενδιαφέρει και περισσότερο) θα ζητούσαν συγκεκριμένα μηχανικούς ΑΕΙ. Τώρα αν σε μια τέτοια πχ αγγελία που αναφέρει ζητείται μηχανικός ΑΕΙ στείλεις με πτυχίο ΤΕΙ και περιμένεις να το δεί κάποιος οκ. Το τί γράφει το πτυχίο και για ποιόν λόγο μπορεί να το γράφει υποθέτω το γνωρίζουν όλοι... Το τί ισχύει στην πραγματικότητα είναι άλλο θέμα και επίσης το ξέρουν όλοι... Oi σχολές των ΤΕΙ ονομάζονται Σχολές Τεχνολογικών Εφαρμογών και δινουν πτυχίο(παρόμοιο με το bachelor) ενώ οι σχολές των ΑΕΙ ονομάζονται Πολυτεχνικές Σχολές(ή πολυτεχνείο το Μετσόβειο) και δίνουν δίπλωμα(παρόμοιο με το master of engineering). Οτι προσωπικά μπορεί να έχεις θέμα γιατί με πτυχίο ΤΕΙ δε σου αναγνωρίζει το ΤΕΕ δίπλωμα ΑΕΙ δεν πάει να πεί οτι είναι και αυτό που πρέπει να ισχύει. Το εαν με 4 χρόνια βασικών σπουδών σε ιδιωτικό κολέγιο του ΗΒ και 1 χρόνο μάστερ σε ιδιωτικό κολέγιο του ΗΒ σου αναγνωρίζεται δίπλωμα μηχανικού καλά κάνουν αλλά είναι διαφορετική χώρα με διαφορετικές επαγγελματικές βαθμίδες και πραγματικά καλά κάνεις που δουλεύεις στο ΗΒ και σου εύχομαι να έχεις καλή δουλειά με καλά λεφτά. Και επειδή ανέφερες και εσύ προσωπική άποψη σχετικά με το τι σημαίνει ΤΕΕ και μηχανικός να πώ και εγώ οτι σίγουρα δε θα αισθανόμουν ασφαλής εαν ο καθένας που είχε τελειώσει μια πληρωμένη σχολή του εσωτερικού ή του εξωτερικού είχε δικαιώματα σε υπογραφές επικίνδυνων θεμάτων που εμπλέκονται άνθρωποι. Δεν αναφέρομαι σε εσένα για να μην παρεξηγηθώ(που δε γνωριζόμαστε στην τελική για να έχω τέτοιο δικαίωμα) αλλά για τις δεκάδες αμφιβόλου ποιότητας "σχολές" εσωτερικού και εξωτερικού. Δε θα ξανασχολιάσω κάτι στο συγκεκριμένο τόπικ πάντως δεν έχει νόημα. Καλή τύχη εύχομαι στο φίλο για όποια επιλογή κάνει για τις σπουδές του!:oneup:

Veldrin
19-09-15, 13:39
Ότι πείς αδερφέ.

Εκτός του οτι ερμηνεύεις τους νόμους με εντελώς λανθασμένο τρόπο, κρίνεις την επιστημονική δουλειά σχολών που δεν έχεις ιδέα πως δουλεύουν και έρχεσαι να κάνεις καφενειακή κουβέντα αφού η βάση σου αποτελείται από προσωπικές απόψεις. Γιατί με συγχωρείς αλλά αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Ναι λοιπόν, κανένα νόημα δεν έχει η συνεισφορά σου. Σου συνιστώ να διαβάσεις τον 4009/2011 καθώς και το Εθνικό και Ευρωπαικό ΠΠ και να μη κάνεις διασπορά σε ανακρίβειες.

Και master of engineering δεν υπάρχει από κανένα ελληνικό πολυτεχνείο. Αφού μιλάς με όρους της αγοράς θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό, τόσο ακαδημαικά όσο κι επαγγελματικά.

Η πληρωμένη σχολή του εσωτερικού ποιά ακριβώς είναι; Για ΤΕΙ μιλάμε εδώ. Ποιός έβαλε στο παιχνίδι τα κολέγια; Όχι τίποτα, αλλά αυτός που ξεκίνησε τα πτυχία κολεγίων στην Ελλάδα ήταν ο πρώην πρύτανης και πρωτοπαλίκαρο της ΤΕΕ συντεχνίας, Μαρκάτος (και δεν τον λέω έτσι από καφενείο, του το έχω πεί και κατ ιδίαν).

Ζούμε στη χώρα λοιπόν, που ο απόφοιτος μηχανικός ΤΕΙ, με μάστερ ή ακόμα και διδακτορικό δεν έχει δικαίωμα να υπογράψει τίποτα, την ώρα που ο πιτσιρικάς που τελείωσε πολυτεχνείο στην Κοζάνη, στην Αθήνα, στην Πάτρα, έχει δικαίωμα αυτομάτως να το κάνει. Γιατί; Γιατί κάποτε έγραψε 18 σε ένα μάθημα στις πανελλήνιες (και αν καθώς τα περιφερειακά πολυτεχνεία είναι πιο κάτω πλέον από τα κεντρικά ΤΕΙ).

Και αυτό θεωρείται και λογικό στην αξιοκρατική μας χώρα. Και πρέπει και να συμφωνούμε.

ntoremi
19-09-15, 16:32
Αν ΑΕΙ και ΤΕΙ ειναι το ιδιο πραγμα, τοτε γιατι εχουμε 2 διαφορετικα ονοματα??? :rolleyes:
Η κουβεντα αυτη εχει γινει απειρες φορες σε τοσα αλλα νηματα... Ειναι χωρις νοημα. Οσοι δεν καταλαβαινουν, δεν θα καταλαβουν ποτέ.

Veldrin
19-09-15, 19:54
Διάβασε τον 4009/2011 και θα καταλάβεις που κάνεις το λάθος. Πανεπιστήμια+ΤΕΙ απαρτίζουν ισότιμα τα ΑΕΙ. Το esos που είναι το πιο ενημερωμένο site στα θέματα εκπαίδευσης, φροντίζει επιμελώς να ακολουθεί αυτό το πράγμα. Όποιος δεν έχει ασχοληθεί από την άλλη, παπαγαλίζει το μπακάλικο.

Όσοι δεν θέλουν να καταλάβουν, σίγουρα δε θα καταλάβουν ποτέ. :rolleyes:

Αλλά στο να ερχόμαστε να λέμε κάτι το οποίο δε γνωρίζουμε, απλά γιατί εξυπηρετεί αυτό που θέλουμε και όχι αυτό που ισχύει, είμαστε πρώτοι.

Και επειδή παρά το οτι το έχω αναφέρει ήδη 2 φορές, η ειρωνία είναι πιο εύκολη από την ενημέρωση, αντιγράφω από το άρθρο 1 του νόμου



Άρθρο 1 - Διάρθρωση της ανώτατης εκπαίδευσης Νομική μορφή των Α.Ε.Ι.

1. Η ανώτατη εκπαίδευση παρέχεται από τα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Α.Ε.Ι.). Τα Α.Ε.Ι. είναι νομικά πρόσωπα δημοσίου δικαίου πλήρως αυτοδιοικούμενα. Η εποπτεία του κράτους ασκείται από τον Υπουργό Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 16 του Συντάγματος και τον παρόντα νόμο.

2. Η ανώτατη εκπαίδευση αποτελείται από δύο παράλληλους τομείς:

α) τον πανεπιστημιακό τομέα, που περιλαμβάνει τα Πανεπιστήμια, τα Πολυτεχνεία και την Ανώτατη Σχολή Καλών Τεχνών, τα οποία στο εξής αναφέρονται ως «Πανεπιστήμια» και

β) τον τεχνολογικό τομέα, που περιλαμβάνει τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (Τ.Ε.Ι.) και την Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑΙ.Τ.Ε.), τα οποία στο εξής αναφέρονται ως «Τ.Ε.Ι.».

3. Τα ιδρύματα των δύο τομέων της ανώτατης εκπαίδευσης λειτουργούν παράλληλα, με διακριτή φυσιογνωμία, σκοπό και αποστολή, που διαφοροποιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για τα Πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι., αντίστοιχα.

ntoremi
19-09-15, 20:27
Oι βασεις των σχολων, που εξαρτωνται απο τις επιδοσεις και τις προτιμησεις των υποψηφιων, αλλο λενε παντως...

Veldrin
19-09-15, 20:49
Oι βασεις των σχολων, που εξαρτωνται απο τις επιδοσεις και τις προτιμησεις των υποψηφιων, αλλο λενε παντως...

Ωραίο το "επιχείρημα" αλλά δε θα συμμετέχω ούτε γιατί έχει νόημα, ούτε γιατί ο σκοπός σου είναι ο διάλογος και επίσης έχω απαντήσει ήδη πιο πριν. Έτσι κι αλλιώς τις βάσεις από ότι φαίνεται μάλλον έχεις καιρό να τις παρακολουθήσεις. Τρολάρισμα αντί για ενημέρωση, μια χαρά!

Δείχνετε και το επίπεδο σας μερικοί "φωστήρες".

vasilimertzani
19-09-15, 20:54
παντως αν μπειτε εδω http://www.teipir.gr/index.php/el/
θα δειτε οτι εχει ονομαστει σε :
Ανωτατο Εκπαιδευτικο Ιδρυμα τεχνολογικου τομεα.

Νικαετός
20-09-15, 09:19
3. Τα ιδρύματα των δύο τομέων της ανώτατης εκπαίδευσης λειτουργούν παράλληλα, με διακριτή φυσιογνωμία, σκοπό και αποστολή, που διαφοροποιούνται σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν για τα Πανεπιστήμια και τα Τ.Ε.Ι., αντίστοιχα.

Σε αυτό το άρθρο στηρίζονται όλες οι διακρίσεις στις οποίες αναφέρεστε. Το μυστικό είναι η χρονική διάρκεια της φοίτησης. (Δεν αναφέρομαι σε μεταπτυχιακές σπουδές και δεν κρίνω αν καλώς ή κακώς γίνεται αυτό, παρόλο που έχω άποψη).

@ ADSLgr.com All rights reserved.