PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβληματικη συνδεση στο vpn του πανεπιστημιου



jim_p
18-09-15, 14:14
Καλημερα σε ολους.

Το πανεπιστημιο εδω στο Βολο εχει καποιου ειδους vpn μεσω του οποιου συνδεονται οι φοιτητες για να δουνε τις βαθμολογιες τους, να δηλωσουν μαθηματα κλπ. Αυτη ειναι η σελιδα με τις οποιες οδηγιες, οπου δινεται το setup του vpn και ενα ακομα setup που παρεχει ετοιμες τις ρυθμισεις του πανεπιστημιου στο openvpn, ωστε η ρυθμιση του να ειναι απλη ακομα και για τον πιο αδαη χρηστη. Επισης, ο καθε χρηστης εχει το δικο του, προσωπικο, ονομα χρηστη και κωδικο.

http://www.noc.uth.gr/?q=el/node/226

Ο απλος φοιτητης που θα κανει τα παραπανω ενδιαφερεται μονο για το προφιλ "uth library", για το οποιο αναφερεται πως ΟΛΗ η κινηση που θα κανει δρομολογειται μεσα απο το δικτυο του πανεπιστημιου. Οταν λοιπον συνδεθει στο vpn, μετα ανοιγει αυτη τη σελιδα, η οποια δουλευει ΜΟΝΟ μεσω vpn, δινει τα στοιχεια του και κανει τη δουλεια του.

http://euniversity.uth.gr/unistudent/

Και εδω ερχομαι εγω και το προβλημα μου. 2 συστηματα, τα οποια ειναι στην ιδια συνδεση (= βγαινουν στο ιντερνετ απο την ιδια συνδεση γιατι ειναι στον ιδιο χωρο) δεν εχουν ΚΑΘΟΛΟΥ προσβαση στο ιντερνετ οσο το vpn ειναι ανοιχτο! Δεν ανοιγει ΚΑΜΙΑ σελιδα και μαλιστα ουτε αυτη της γραμματειας! Μολις κλεισει το vpn, ολα μια χαρα. Και τα 2 δεν εχουν καποια μολυνση απο ιο ή malware.
Η σωστη λειτουργια του vpn ελεγθηκε με ονοματα και κωδικους απο 5+ φοιτητες που ειχαν την ορεξη να βοηθησουν, απο το δικο του συστημα και τη δικη του συνδεση ο καθενας, και λειτουργει κανονικοτατα. Ανοιγει η σελιδα της γραμματειας ΚΑΙ οι υπολοιπες σελιδες.

Για πειτε καμια ιδεα. Ειναι και περιοδος αποτελεσματων και δηλωσεων, οποτε πρεπει να φτιαχτει αμεσα.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

deniSun
18-09-15, 21:10
Για δώσε μια τοπολογία των ΗΥ που λες.

jim_p
19-09-15, 08:15
2 λαπτοπ τα οποια παιρνουν ιντερνετ απο ενα ασυρματο ρουτερ της wind. Ip και dns παιρνουν αυτοματα απο το ρουτερ μεσω dhcp. Για το vpn δεν γνωριζω πολλα, απλα βλεπω πως δινει ips της μορφης 10.168.x.x και θα εχει καποιον dhcp απο πισω μιας και ειναι παντα διαφορετικες.
Δεν εχουν κατι κοινοχρηστο μεταξυ τους και τρεχουν 7 και 8.1 αντιστοιχα.

deniSun
19-09-15, 14:07
2 λαπτοπ τα οποια παιρνουν ιντερνετ απο ενα ασυρματο ρουτερ της wind. Ip και dns παιρνουν αυτοματα απο το ρουτερ μεσω dhcp. Για το vpn δεν γνωριζω πολλα, απλα βλεπω πως δινει ips της μορφης 10.168.x.x και θα εχει καποιον dhcp απο πισω μιας και ειναι παντα διαφορετικες.
Δεν εχουν κατι κοινοχρηστο μεταξυ τους και τρεχουν 7 και 8.1 αντιστοιχα.

Δηλαδή στην περίπτωση που κάνεις vpn connection με το Α-laptop το B δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο δίκτυο;

manospcistas
19-09-15, 20:08
Είναι πολύ πιθανό η Wind να σου δίνει IP μέσω NAT (έχουν αναφερθεί παραδείγματα εδώ στο φόρουμ) και να δημιουργείται conflict αν το δίκτυο του πανεπιστημίου χρησιμοποιεί παρόμοια διευθυνσιοδότηση. Μπορείς να μπεις στην σελίδα του rooter και να ελέγξεις αν η IP που σου δίνει η Wind ξεκινά με 10.x

deniSun
19-09-15, 22:31
Ακόμα και με ΝΑΤ να παίζει δεν δικαιολογείται να μην τον αφήνει να έχει πρόσβαση από τον άλλο ΗΥ.

jim_p
20-09-15, 09:12
Δηλαδή στην περίπτωση που κάνεις vpn connection με το Α-laptop το B δεν μπορεί να έχει πρόσβαση στο δίκτυο;

Συνδεομαι στο vpn με το λαπτοπ Α και δεν ανοιγει καμια σελιδα στο ιδιο λαπτοπ. Μολις βγει απο το vpn, συνδεεται κανονικα παντου. Το λαπτοπ Β συνδεεται κανονικα οσο το λαπτοπ A ειναι στο vpn. Μολις συνδεθει και αυτο στο vpn, δεν ανοιγει καμια σελιδα σε αυτο και οταν βγει ολα μια χαρα Γενικα, δεν επιρεαζει το ενα λαπτοπ το αλλο.

Αυτο για την ip θα το τσεκαρω, αν και δεν νομιζω.

DarkSky
20-09-15, 11:42
Αν θέλεις πρόσβαση μόνο στο euniversity δε χρειάζεται πάντως να χρησιμοποιείς το library, το Uth Network αρκεί.

jim_p
20-09-15, 12:14
Αν θέλεις πρόσβαση μόνο στο euniversity δε χρειάζεται πάντως να χρησιμοποιείς το library, το Uth Network αρκεί.

Και κανει login με τα ιδια στοιχεια?

DarkSky
20-09-15, 12:34
Και κανει login με τα ιδια στοιχεια?

Ναι κανονικά.

jim_p
20-09-15, 12:40
Ωραια θα το δοκιμασω. Μ'αρεσουν κατι τετοιες πληροφοριες που ειναι "απο μεσα"! :P

deniSun
20-09-15, 13:57
Συνδεομαι στο vpn με το λαπτοπ Α και δεν ανοιγει καμια σελιδα στο ιδιο λαπτοπ. Μολις βγει απο το vpn, συνδεεται κανονικα παντου. Το λαπτοπ Β συνδεεται κανονικα οσο το λαπτοπ A ειναι στο vpn. Μολις συνδεθει και αυτο στο vpn, δεν ανοιγει καμια σελιδα σε αυτο και οταν βγει ολα μια χαρα Γενικα, δεν επιρεαζει το ενα λαπτοπ το αλλο.

Αυτο για την ip θα το τσεκαρω, αν και δεν νομιζω.

Τα περισσότερα vpn (τουλάχιστον αυτά που γνωρίζω) χρησιμοποιούνται πλέον μόνο για πρόσβαση σε σελίδες της βιβλιοθήκης των Ιδρυμάτων.
Σε οποιεσδήποτε άλλες σελίδες δεν σου επιτρέπεται η πρόσβαση.
πχ μπορείς να περιηγηθείς στις σελίδες της βιβλιοθήκης και κάποιων μεγάλων εκδοτικών οίκων, περιοδικών κλπ αλλά όχι πχ στο in.gr κλπ.

jim_p
21-09-15, 22:05
@deniSun
Αν ειναι οπως το λες, γιατι οι υπολοιποι εχουν ιντερνετ κανονικα και ας ειναι συνδεδεμενοι στο "περιορισμενο" κομματι του vpn?

@DarkSky
Εδω και 2 μερες εμπαινε κανονικα απο το uth network και σημερα παλι τα ιδια! Δεν ανοιγει καμια σελιδα σε οποιο απο τα 2 και να συνδεθει!

deniSun
21-09-15, 22:09
@deniSun
Αν ειναι οπως το λες, γιατι οι υπολοιποι εχουν ιντερνετ κανονικα και ας ειναι συνδεδεμενοι στο "περιορισμενο" κομματι του vpn?

@DarkSky
Εδω και 2 μερες εμπαινε κανονικα απο το uth network και σημερα παλι τα ιδια! Δεν ανοιγει καμια σελιδα σε οποιο απο τα 2 και να συνδεθει!

Δεν το ξέρω το συγκεκριμένο vpn πως είναι στημένο και τι περιορισμούς έχει.
Εγώ σου μιλάω για κάποια vpn που γνωρίζω τμημάτων του ΑΠΘ/ΠΑΜΑΚ/ΑΤΕΙΘ.
Πολύ πιθανόν το δικό σου να δουλεύει έτσι ή όχι.

jim_p
22-09-15, 20:22
Λοιπον πηρα τα στοιχεια που βαζει για να μπει στο vpn και μπορω να κανω οτι τεστ θελω απο το δικο μου. Τι εχω διαπιστωσει ως τωρα

- Η ip την οποια παιρνει ειναι της μορφης 10.64.64.x και ειναι ιδια ασχετως αν συνδεθει απο το δικο μου το pc ή απο το λαπτοπ ή απο οποιοδηποτε αλλο! Η wind (παροχος ιντερνετ στο σπιτι) δεν δινει παρομοια ip εκει που ειναι τα λαπτοπ

- Κανοντας ενα tracert στο google.gr, απο το προφιλ uth library, απο το δικο μου pc παντα που δεν εχει προβλημα, φαινεται καθαρα πως τα παντα δρομολογουνται μεσα απο το δικτυο του πανεπιστημιου. Κανοντας απο το προφιλ uth network φαινεται πως δεν περναει απο εκει. Βλεπω πχ καποιο σερβερ του οτε απο τον οποιο περναει.
Επισης, οι σελιδες αργουν να φορτωσουν βασανιστικα, και στα 2!

- Η απενεργοποιηση του firewall των windows στα 2 συστηματα που εχουν το προβλημα δεν εχει καποια επιπτωση στην συνδεση στο vpn και στην ταχυτητα με την οποια ανοιγουν οι σελιδες. Συνδεεται κανονικα στο vpn και οι σελιδες εξακολουθουν να μην ανοιγουν.

deniSun
22-09-15, 21:11
Λοιπον πηρα τα στοιχεια που βαζει για να μπει στο vpn και μπορω να κανω οτι τεστ θελω απο το δικο μου. Τι εχω διαπιστωσει ως τωρα

- Η ip την οποια παιρνει ειναι της μορφης 10.64.64.x και ειναι ιδια ασχετως αν συνδεθει απο το δικο μου το pc ή απο το λαπτοπ ή απο οποιοδηποτε αλλο! Η wind (παροχος ιντερνετ στο σπιτι) δεν δινει παρομοια ip εκει που ειναι τα λαπτοπ

- Κανοντας ενα tracert στο google.gr, απο το προφιλ uth library, απο το δικο μου pc παντα που δεν εχει προβλημα, φαινεται καθαρα πως τα παντα δρομολογουνται μεσα απο το δικτυο του πανεπιστημιου. Κανοντας απο το προφιλ uth network φαινεται πως δεν περναει απο εκει. Βλεπω πχ καποιο σερβερ του οτε απο τον οποιο περναει.
Επισης, οι σελιδες αργουν να φορτωσουν βασανιστικα, και στα 2!

- Η απενεργοποιηση του firewall των windows στα 2 συστηματα που εχουν το προβλημα δεν εχει καποια επιπτωση στην συνδεση στο vpn και στην ταχυτητα με την οποια ανοιγουν οι σελιδες. Συνδεεται κανονικα στο vpn και οι σελιδες εξακολουθουν να μην ανοιγουν.

Τελικά δεν κατάλαβα...
Ανοίγουν ή όχι οι σελίδες;

jim_p
23-09-15, 08:02
Δεν ανοιγουν. Το πολυ να ανοιξει η σελιδα του google με τα αποτελεσματα μιας τυχαιας αναζητησης (η οποια μπορει να ειναι και cached*) και μολις γινει κλικ σε καποιο αποτελεσμα λεει "αναμονη για ταδε".
Σε εμενα, που συνδεεται μεν κανονικα στο vpn, αργει παρα πολυ να φορτωσει καθε σελιδα.

*Παει στο google και γραφει "ιακα" που ειναι το πρωτο αποτελεσμα που οδηγει στη σελιδα της γραμματειας. Παιζει να το εχει πατησει και 100 φορες παλιοτερα...

deniSun
23-09-15, 08:19
Δεν ανοιγουν. Το πολυ να ανοιξει η σελιδα του google με τα αποτελεσματα μιας τυχαιας αναζητησης (η οποια μπορει να ειναι και cached*) και μολις γινει κλικ σε καποιο αποτελεσμα λεει "αναμονη για ταδε".
Σε εμενα, που συνδεεται μεν κανονικα στο vpn, αργει παρα πολυ να φορτωσει καθε σελιδα.

*Παει στο google και γραφει "ιακα" που ειναι το πρωτο αποτελεσμα που οδηγει στη σελιδα της γραμματειας. Παιζει να το εχει πατησει και 100 φορες παλιοτερα...

Το θέμα της ταχύτητας είναι φυσιολογικό.
Σε όλα τα vpn που ξέρω υπάρχει bw limit.
Γενικά είναι πάρα πολύ αργά.

Στην περίπτωση που λες ότι δεν μπαίνει πουθενά μπορεί να συμβαίνουν πολλά πράγματα.
Με άλλον ΗΥ στο ίδιο δίκτυο δοκίμασες;

jim_p
23-09-15, 09:15
Οχι αλλα σκοπευω να το δοκιμασω μολις βρω διαθεσιμο ενα λαπτοπ...

jim_p
26-09-15, 15:53
Βρεθηκε αλλο λαπτοπ και δοκιμαστηκε στο ιδιο δικτυο και παλι το ιδιο προβλημα εχει. Επισης δοκιμαστηκε και αλλο ονομα χρηστη (+ κωδικος) για το vpn του πανεπιστημιου και ειχε προβλημα και με αυτο. Οποτε τι μενει?

deniSun
26-09-15, 17:24
Βρεθηκε αλλο λαπτοπ και δοκιμαστηκε στο ιδιο δικτυο και παλι το ιδιο προβλημα εχει. Επισης δοκιμαστηκε και αλλο ονομα χρηστη (+ κωδικος) για το vpn του πανεπιστημιου και ειχε προβλημα και με αυτο. Οποτε τι μενει?

Κάνε τα παρακάτω:
1. τι ΙΡ (public) έχεις χωρίς vpn
2. τι ΙΡ (public) έχεις με σύνδεση vpn
3. όταν είσαι σε σύνδεση με vpn δώσε ένα traceroute σε μια διεύθυνση
Δώσε μας τα στοιχεία για τα παραπάνω.

jim_p
27-09-15, 09:29
Αυτο μπορω να το κανω απο το δικο μου που δουλευει κανονικα? Μαλλον οχι :/

deniSun
27-09-15, 11:34
Αυτο μπορω να το κανω απο το δικο μου που δουλευει κανονικα? Μαλλον οχι :/

Ο δικός σου βρίσκεται βγαίνει από την ίδια σύνδεση;
Αν ναι δώσε και από τον δικό σου τα ίδια στοιχεία.

jim_p
27-09-15, 11:39
Οχι, ο δικος μου εινια στο δικο μου δικτυο. Απλα επειδη αργει και δεν ανοιγει τιποτα οταν ανοιξει το vpn εκει. Επισης, ειμαι με οτε και εκει με wind.

deniSun
27-09-15, 11:47
Καλό είναι να κάνεις και εσύ τις ίδιες κινήσεις.

jim_p
27-09-15, 11:48
Το εκανα απο εμενα. Τα αποτελεσματα στην εικονα, αριστερα το πριν, δεξια το μετα. Γιατι μου αλλαζει την ιντερνετικη ip?

deniSun
27-09-15, 12:06
Το αριστερά είναι η διεύθυνση που σου δίνει ο πάροχός σου.
Το δεξιά είναι η διεύθυνση που παίρνεις όταν συνδέεσαι με vpn.
Στο traceroute βλέπω ότι παίζει ΝΑΤ.
Γενικά βλέπω ότι δουλεύει οκ.
Οι καθυστερήσεις που έχεις είναι από την υλοποίηση ΝΑΤ που κάνουν στο Πανεπιστήμιο.

jim_p
27-09-15, 12:11
Ναι, σε μενα παιζει οκ, το εχω πει απο την αρχη. Στο αλλο δικτυο που ειναι τα 2 λαπτοπ, ουτε teamviewer δεν μπορω να κανω με το vpn ανοιχτο!

deniSun
27-09-15, 13:04
Ναι, σε μενα παιζει οκ, το εχω πει απο την αρχη. Στο αλλο δικτυο που ειναι τα 2 λαπτοπ, ουτε teamviewer δεν μπορω να κανω με το vpn ανοιχτο!

Όταν μπορείς κάνε την ίδια δοκιμή και εκεί και ανέβασε τα στοιχεία.

jim_p
26-11-15, 11:14
Καλημερα σε ολους!

Εχουν περασει 2 μηνες απο το τελευταιο ποστ εδω, αλλα μιας και βρηκα την ακρη ας την ποσταρω. Εψαξα και βρηκα καποιον που να εχει παροχο wind και δοκιμασα να μπω στο vpn απο εκει. Και δεν μπαινει! Κανει ακριβως οτι περιγραφω παραπανω!
Αρα ειναι θεμα της wind? Απαγορευει τη συνδεση σε vpn?

Επισης, το ιδιο θεμα μου ανεφερε και μια αλλη φοιτητρια που εχει wind και μεχρι σημερα δεν εχει καταφερει να συνδεθει στο vpn :/

@ ADSLgr.com All rights reserved.