PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με ταχυτητες VDSL



SenseGR
20-09-15, 00:33
Καλησπέρα,

αντιμετωπιζω καποια προβληματα οσο αναφορα τις ταχυτητες της γραμμης μου, ειμαι 1 χρονο και 2 μηνες και πρωτη φορα η ταχυτητα του ιντερνετ πεφτει τοσο.
Εχω το ρουτερ ZTE H168N με τα παρακατω χαρακτηριστικα γραμμης
161066
To speedtest μου τις τελευταιες ημερες ειναι το εξης :
161067

Πρεπει να τονισω επισης οτι χρησιμοποιω εδω και 8 μηνες tp link powerline (TP-LINK TL-PA4010PT) και δεν ειχα κανενα προβλημα στο παρελθον (με ταχυτητες 47 down/4,9 up)

Οποιος γνωριζει κατι παραπανω παρακαλω να με βοηθησει :worthy:

zaxosm
21-09-15, 10:13
Μήπως έβαλες κάποια συσκευή στο δίκτυο του ρεύματος, που δημιουργεί το πρόβλημα; Πριν απ' όλα δοκίμασες να συνδεθείς απευθείας με καλώδιο στο ρουτερ ώστε να δεις και εκεί την ταχύτητα;

SenseGR
21-09-15, 20:59
Μήπως έβαλες κάποια συσκευή στο δίκτυο του ρεύματος, που δημιουργεί το πρόβλημα; Πριν απ' όλα δοκίμασες να συνδεθείς απευθείας με καλώδιο στο ρουτερ ώστε να δεις και εκεί την ταχύτητα;

Οχι δεν εβαλα καποια extra συσκευη στο ηλεκτρικο δικτυο. Επισης με απευθειας καλωδιο απο το ρουτερ στο pc ειναι 47/4,9 up/down.
Τα στατιστικα της γραμμης ειναι κανονικα;

zaxosm
21-09-15, 21:33
Ε αρα εισαι ενταξει.Δεν ξερω γιατι με τα powerline πεφτει τοσο, ωστοσο δε φται το vdsl γι αυτο.....! Νταξει δειχνει η γραμμη σου. Αλλωστε, συγχρονιζεις σε πολυ καλη ταχυτητα!!

nOiz
26-09-15, 21:06
Μολις μίλησα με HOL για παρόμοιο θέμα (εχω χαμηλές ταχύτητες και υψηλό latency) και μου ειπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ και περιμένουν επίλυση τέλος του μήνα, έχει ήδη ξεκινήσει η σταδιακή αποκατάσταση σε συνδρομητές.

StefanosG
26-09-15, 23:03
Μολις μίλησα με HOL για παρόμοιο θέμα (εχω χαμηλές ταχύτητες και υψηλό latency) και μου ειπαν ότι είναι γνωστό πρόβλημα από πλευράς ΟΤΕ και περιμένουν επίλυση τέλος του μήνα, έχει ήδη ξεκινήσει η σταδιακή αποκατάσταση σε συνδρομητές.


Ναι το ιδιο μου ειπαν και εμενα, αλλα γυρισα παλι σε ADSL μεχρι να ειμαι σιγουρος οτι ολα δουλευουν ΟΚ.

Nasty Pirate
19-10-15, 17:41
Φίλε κι εμένα στον Άλιμο έχει πέσει η ταχύτητα της VDSL μου. Από 50Mbit που συγχρόνιζε έπεσε στα 45 ή και 41 αναλόγως πώς θα ξυπνήσει το modem. Επίσης μού έχει ρίξει και το max attainable από 67 στο 48. Σε τεστ ταχύτητας βέβαια το βγάζει ότι είναι 38 το OOKLA και 31 της HOL, που είναι και το σωστό καθώς πάνω από 3,8ΜΒ/sec download έχω να δω μέρες. Ο ΟΤΕ, είπαν από την HOL, δεν βρήκε κάτι στο καφάο (που απέχει μόλις 200m από το σπίτι μου) και αύριο περιμένω τεχνικό να κάνει έλεγχο. Τρίχες κατσαρές κατά την γνώμη μου. Σίγουρα έχουν δώσει VDSL σε περισσότερους χρήστες και δεν αντέχει το εύρος ζώνης του router τους στην περιοχή....

ΥΓ. Το ίδιο πρόβλημα παρουσιάστηκε και πέρυσι για κάποιον καιρό και έστρωσε μόνο του. Επίσης πάλι τότε η ίδια κουβέντα και δεν έχουμε πρόβλημα, ο τεχνικός δεν βρήκε πρόβλημα. Πρέπει να έστρωσε ως δια μαγείας...

jkoukos
19-10-15, 18:23
Μάλλον για πρόβλημα στην εσωτερική καλωδίωση φαίνεται.
Αφού θα έρθει τεχνικός (και όχι "τεχνικός") θα το βρει.

Nasty Pirate
19-10-15, 23:46
Αν ἠταν εσωτερική καλωδίωση δεν θα το είχα από την αρχή; Επίσης και ο ΟΤΕ μέτρησε την ίδια ταχύτητα στο καφάο του, άρα δεν τίθεται θέμα δικής μου καλωδίωσης.

jkoukos
20-10-15, 13:40
Οι καλωδιακές βλάβες εμφανίζονται ξαφνικά, δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν εξ αρχής.
Αν παίρνεις σύνδεση από καμπίνα, δεν υπάρχει περίπτωση να "μπουκώνει" το DSLAM λόγω πολλών συνδέσεων. Τον τελευταίο καιρό υπάρχει θέμα με τις καμπίνες του ΟΤΕ (από τις οποίες παίρνει και η HOL), με σταδιακή αποκατάσταση των προβλημάτων (αν είσαι σε αυτή την περίπτωση).

Nasty Pirate
20-10-15, 16:24
Δεν είναι καλωδιακό, επιμένω. Ήρθε τεχνικός από την HOL σήμερα και μέτρησε και κατανεμητή στην πολυκατοικία, 50/5 σωστά. Μέτρησε στο σπίτι μέσα στην πρίζα, 50/5 σωστά. Ο ρούτερ συγχρόνισε 50/5 αλλά η ταχύτητα πραγματικά ήταν πολύ χαμηλότερη, περίπου 30-35. Δεν έβγαλε άκρη. Έπιανε σε δικό του λάπτοπ περίπου 5,4ΜB/sec κατέβασμα από ntua αλλά έπεφτε γρήγορα στα 3,4. Θα δοκιμάσω να ξαναπεράσω λειτουργικό μην έχει γίνει softwareικά καμιά βλακεία. Επίσης, στον Η/Υ μου είμαι ασύρματα με 802.11n για ίντερνετ και έπιανα 5,7ΜΒ/sec πριν αρχίσει το θέμα. Ο τεχνικός είπε ότι ασύρματα μέχρι 4 μπορεί να πιάσει... Μακάρι πάντως να είναι το θέμα στις καμπίνες του ΟΤΕ όπως λές.

Nasty Pirate
26-10-15, 20:43
Μετά από ένα format και clean install τα Windows, το πρόβλημα λύθηκε. Go figure...

@ ADSLgr.com All rights reserved.