PDA

Επιστροφή στο Forum : Δωρεαν 6μηνη συνδρομη internet απο Forthnet στους Εθελοντες



Σελίδες : [1] 2

Insomniac
15-09-04, 19:27
2004 « Δελτία Τύπου

“60.000 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ από τη FORTHnet”
15/09/2004



Η FORTHnet υπερήφανη για την Εθνική επιτυχία των Ολυμπιακών Αγώνων, ευχαριστεί τους 60.000 αφανείς ήρωες αυτού του εγχειρήματος, τους Εθελοντές των Ολυμπιακών και Παρα – Ολυμπιακών Αγώνων, προσφέροντας σε όλους δωρεάν, μια 6μηνη συνδρομή FORTHnet Internet PSTN ή ISDN ή ADSL 384, ανάλογα με τη γραμμή που διαθέτουν.

http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=107588

Πολυ καλη ενεργεια.

:D :D :D :D :D

psyxakias
15-09-04, 20:04
Μπράβο στην FORTHnet (και γενικά στους φορείς που κάνουν τέτοιου είδους προσφορές) 8)

Spyrosss
15-09-04, 20:12
'Οντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην Forthnet για αυτή την ενέργεια. :D

JOTE
15-09-04, 20:22
εγω εχω μια απορια !!!
ποσοι απο αυτους εχουν συνδεση internet και ειδικοτερα dsl???
μηπως πρεπει να βγαλουμε μια αγγελια στην ζητηση και να τις αγορασουμε σε μια λογικη τιμη?? :lol: :lol:

psyxakias
15-09-04, 20:32
JOTE, αμέσως εσύ να "τσιμπήσεις" την ευκαιρία...

Και να κάνεις ολόκληρη φασαρία (που δεν είναι και νόμιμη λογικά, διότι μόνο ο κάτοχος της ISP σύνδεσης δικαιούται να την χρησιμοποιεί) για 170 ευρώ το 6μηνο;

Εγώ θα προτιμούσα απλώς να γίνει μια μείωσης τιμών και από τους ISPs, όπως έκανε ο ΟΤΕ πρόσφατα με την μείωση των 6 ευρώ στις ADSL384 (που ισχύει από 1/10).

profitis
15-09-04, 20:34
Υπεροχα!!!!Μπρατο στην 4νετ.


Edit

Τους πηρα τηλεφωνο.Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.Στελνεις με mail φωτοτυπια διαπιστευσης και ταυτοτητας καθως και τηλεφωνο και επικοινωνουνε μαζι σου.

JOTE
15-09-04, 20:35
JOTE, αμέσως εσύ να "τσιμπήσεις" την ευκαιρία...

Και να κάνεις ολόκληρη φασαρία (που δεν είναι και νόμιμη λογικά, διότι μόνο ο κάτοχος της ISP σύνδεσης δικαιούται να την χρησιμοποιεί) για 170 ευρώ το 6μηνο;

Εγώ θα προτιμούσα απλώς να γίνει μια μείωσης τιμών και από τους ISPs, όπως έκανε ο ΟΤΕ πρόσφατα με την μείωση των 6 ευρώ στις ADSL384 (που ισχύει από 1/10).



αγαπητε μου psyxakias , ενα μονο εχω να πω...
το ελληνικο δαιμονιο σε ολο του το μεγαλειο!!!
χε χε χε :lol: :lol:

xxxxx
15-09-04, 21:45
Εγώ πάντως ένιωσα την ανάγκη να τους στείλω μήνυμα και να τους ευχαριστήσω. Οι καλές προσπάθειες πρέπει να ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΟΝΤΑΙ.




Καλησπέρα σας,

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΣΧΕΤΕ ΔΩΡΕΑΝ 6ΜΗΝΗ ΣΥΝΔΡΟΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΘΕΛΟΝΤΕΣ.

Είναι μια απόφαση που τιμά την Forthnet ως εταιρία και να είστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι όλοι οι χρήστες εκτιμούν και ΘΑ ΕΚΤΙΜΗΣΟΥΝ μελλοντικά (...) αυτή την κίνηση
με τον να σας προτιμήσουν ως τον ISP που τους σέβεται.
Κάθε εταιρία που σέβεται τον κόσμο (και μάλιστα όχι
μόνο τους πελάτες της) να είστε σίγουροι ότι ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ από όλους μας.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΛΗΞΗΣ για την υποβολή της αίτησης για απόκτηση της δωρεάν
σύνδεσης από τους δικαιούχους (δεν μπορώ να βάλω DSL
ακόμα λόγω οπτικών ινών και θα ήθελα να χρησιμοποιήσω
την προσφορά σας όταν ΑΠΟΚΤΗΣΩ DSL - σύμφωνα με τον
ΟΤΕ μέσα στους επόμενους μήνες).

Ευχαριστώ,
Με εκτίμηση,
χχχχχ

GP
15-09-04, 22:07
Απίστευτο!! Μπράβο κι από μένα στη Forthnet.

edit: Κι εδώ που τα λέμε ο ΟΤΕ δεν ήταν ο "επίσημος χορηγός" των Ολυμπιακών Αγώνων; Η θυγατρική του η OTEnet δεν είναι αυτή που θα έπρεπε να κάνει μια τέτοια προσφορά; :evil:

Sofa Surfer
15-09-04, 22:37
Καλή η προσφορά απο την FORTHnet που επιβεβαιώνει οτι είναι εταιρία με μεγάλες προοπτικές. Ας ελπίσουμε όμως το επόμενο εξάμηνο να μην γίνει συσσώρευση συνδρομητών και σερνόμαστε εμείς που τα στάζουμε κανονικά

Gothic
16-09-04, 01:52
Είμαι ο μόνος χρήστης Forthnet που τραβάει τα μαλλιά του (και είναι και πολλά τα άτιμα) που θα προστεθούν 60.000 χρήστες για ένα εξάμηνο;... Έτσι και χάσω τα 40k/s θα ενσωματώσω απο ένα Φοίβο και Αθηνά χοπ χοπ στις σκοτεινές κοιλότητες των πωλητών της Forth :roll: :roll:

tvelocity
16-09-04, 02:08
Είμαι ο μόνος χρήστης Forthnet που τραβάει τα μαλλιά του (και είναι και πολλά τα άτιμα) που θα προστεθούν 60.000 χρήστες για ένα εξάμηνο;... Έτσι και χάσω τα 40k/s θα ενσωματώσω απο ένα Φοίβο και Αθηνά χοπ χοπ στις σκοτεινές κοιλότητες των πωλητών της Forth :roll: :roll:

Απο τους 60.000 σίγα μην πάρουν όλοι την σύνδεση τους. Εδώ οι μισοί δε θά χουν pc...

sdikr
16-09-04, 02:13
Είμαι ο μόνος χρήστης Forthnet που τραβάει τα μαλλιά του (και είναι και πολλά τα άτιμα) που θα προστεθούν 60.000 χρήστες για ένα εξάμηνο;... Έτσι και χάσω τα 40k/s θα ενσωματώσω απο ένα Φοίβο και Αθηνά χοπ χοπ στις σκοτεινές κοιλότητες των πωλητών της Forth

Μια ερώτηση που θα πρέπει να κάνεις στον εαυτό σου είναι πόσοι απο αυτούς τους 60000 έχει γραμμή, πόσοι ξέρουν τί είναι Internet, πόσοι θα ενδιαφερθούνε;
Πάντος απο την αλλή θα έχεις δωρεάν κούρεμα!! :mrgreen:

wintech2003
16-09-04, 02:38
Σας τα χρεώνουν... διαμαρτύρεστε..

Σας τα δείνουν τσάμπα.. πάλι διαμαρτύρεστε...

Αμαν πια! :?

:!: :!: :!: :!:

daniels_saving_grace
16-09-04, 03:42
Σας τα χρεώνουν... διαμαρτύρεστε.. Σας τα δείνουν τσάμπα.. πάλι διαμαρτύρεστε...

Αμαν πια!

Τα είπες σχεδόν σωστά. Ο Ελληνας λειτουργεί έτσι:

Του το χρεώνουν; Διαμαρτύρεται.
Το δίνουν τσάμπα στον άλλον; Πάλι Διαμαρτύρεται

GnG
16-09-04, 08:11
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.Έχω ένα κολλητό που η αδελφή του ήταν εθελόντρια.Δεν ασχολείται καθόλου με υπολογιστές και internet.Αν του πάρω μια φωτοτυπία της διαπίστευσης θα κάνω την δουλειά μου?

Γιατί στο φινάλε εντάξει τα 170€ μπορεί να μην είναι πολύ χρήμα , ποιός όμως απο εσάς αν τα έβρισκε πεταμένα κάτω δεν θα τα έπαιρνε?Να ρίξει πρώτος την πέτρα!!!

xxxxx
16-09-04, 08:53
Τώρα που το συνειδητοποιώ ΌΝΤΩΣ είναι σαν να σου βάζει 150+ ευρώ στην τσέπη
η Forthnet. Είναι σαν να σου στέλνει ΔΩΡΟΕΠΙΤΑΓΗ 150+ ευρώ.

Είναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ παιδιά.

elias24
16-09-04, 09:57
Πολύ καλή κίνηση της Forthnet. Της περισσεύει το bandwidth και δεν έχει τι να το κάνει. Ε, δεν το δίνει δωρεάν να αυτοδιαφημίσει τον εαυτό της;

Πάντως 60.000 384άρες ADSL δε θα τις αντέξει με τίποτα. Πριν απο αυτήν όμως δε θα τις αντέξει ούτε ο ΟΤΕ...

Tony_Ts
16-09-04, 10:45
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στη Forthnet κι από μένα! Τέτοιες κινήσεις πρέπει να επιβραβεύονται και με το παραπάνω!

Ένα μεγάλο όμως ΔΙΑΦΩΝΩ με αυτά που ακούστηκαν περί "να τις πουλήσουν" ή "ένας φίλος ήταν εθελοντής" κλπ. Με αυτό τον τρόπο μπορεί βραχυπρόθεσμα να κερδίσει κάποιος 170 ευρώ όπως λέτε αλλά μακροπρόθεσμα ποια εταιρία θα τολμήσει να κάνει το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο; Ας μην ξεχνάμε ότι αν θέλουμε να είναι εντάξει οι εταιρίες απέναντί μας πρέπει κι εμείς να είμαστε εντάξει απέναντί τους. Ας μην χαλάσουμε λοιπόν αυτή την ωραία κίνηση της forthnet. Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι όλοι οι εθελοντές κόπιασαν και πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους χωρίς κανένα αντάλλαγμα. Προσωπικά το θεωρώ άτιμο να επωφεληθώ εγώ από ένα δώρο που προορίζεται για κάποιον που μόχθησε, έστω κι αν αυτός δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει. Στο κάτω κάτω, το δώρο δε δωρίζεται !

WAntilles
16-09-04, 10:47
Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο.Έχω ένα κολλητό που η αδελφή του ήταν εθελόντρια.Δεν ασχολείται καθόλου με υπολογιστές και internet.Αν του πάρω μια φωτοτυπία της διαπίστευσης θα κάνω την δουλειά μου?

Γιατί στο φινάλε εντάξει τα 170€ μπορεί να μην είναι πολύ χρήμα , ποιός όμως απο εσάς αν τα έβρισκε πεταμένα κάτω δεν θα τα έπαιρνε?Να ρίξει πρώτος την πέτρα!!!

Λαμόγιο.

daniels_saving_grace
16-09-04, 13:06
Ένα μεγάλο όμως ΔΙΑΦΩΝΩ με αυτά που ακούστηκαν περί "να τις πουλήσουν" ή "ένας φίλος ήταν εθελοντής" κλπ. Με αυτό τον τρόπο μπορεί βραχυπρόθεσμα να κερδίσει κάποιος 170 ευρώ όπως λέτε αλλά μακροπρόθεσμα ποια εταιρία θα τολμήσει να κάνει το ίδιο ή κάτι αντίστοιχο;

Το επιχείρημα δε στέκει διότι οι εταιρείες δεν είναι χαζές και γνωρίζουν πολύ καλά ότι μπορεί να γίνει αυτό το πράγμα πριν κάνουν την προσφορά. Εχουν κάνει τους υπολογισμούς τους για όλα!


Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι όλοι οι εθελοντές κόπιασαν και πρόσφεραν τις υπηρεσίες τους χωρίς κανένα αντάλλαγμα. Προσωπικά το θεωρώ άτιμο να επωφεληθώ εγώ από ένα δώρο που προορίζεται για κάποιον που μόχθησε, έστω κι αν αυτός δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσει. Στο κάτω κάτω, το δώρο δε δωρίζεται!

Αποψη σου. Προσωπικά πιστεύω ότι η Forthnet, όπως και κάθε εταιρεία, ό,τι κι αν κάνει το κάνει για να κερδίσει μακροπρόθεσμα και όχι από κοινωνική ευαισθησία. Με αυτήν την κίνηση η Forthnet

1. κάνει πολύ θετική διαφήμιση στις υπηρεσίες της αλλά και στο προφίλ της (κοίτα μόνο πόσα μπράβο έχει μαζέψει εδώ)

2. έχει εν δυνάμει κάποιους δεκάδες χιλιάδες χρήστες που μπορεί να ανανεώσουν αυτή την συνδρομή (δε θα λήξει κάποτε;). Ειδικά αν σε πείσει να βάλεις ADSL λόγω της προσφορά, η πιθανότητα να την ανανεώσεις από τη στιγμή που έχεις μπει στα πάγια έηοδα του ADSL είναι πολύ μεγάλη!

Ολα αυτά τα οφέλη για τη forthnet ισχύουν στο ακέραιο είτε την πάρει ο εθελοντής είτε την πάρει και τη δώσει σε μένα.

Sofa Surfer
16-09-04, 13:27
Για να είμαι ειληκρινής και μένα το μυαλό μου εκεί πήγε. Δλδ να την ζητήσω απο έναν φίλο που δεν την χρειάζεται. Αλλά μάλλον όχι. ΔΕΝ ήμουν εθελοντής και απο την άλλη θα έπρεπε να αλλάξω e-mail οπότε άστο καλύτερα. Προτιμώ να σκάω τα 28€ που στην τελική θα πιάσουν και τόπο παρά να γίνω τσαμπατζής :lol:

Gothic
16-09-04, 13:47
Σας τα χρεώνουν... διαμαρτύρεστε.. Σας τα δείνουν τσάμπα.. πάλι διαμαρτύρεστε...

Αμαν πια!

Τα είπες σχεδόν σωστά. Ο Ελληνας λειτουργεί έτσι:

Του το χρεώνουν; Διαμαρτύρεται.
Το δίνουν τσάμπα στον άλλον; Πάλι Διαμαρτύρεται
Αν αυτοί οι χρήστες έπαιρναν τσάμπα σύνδεση χωρίς να έχει επίπτωση στην ποιότητα υπηρεσιών που ΠΛΗΡΩΝΩ για να έχω, χωρίς λαμογιές και άλλα κόλπα, δεν θα είχα κανένα πρόβλημα.
Δεν δέχομαι όμως να ΠΛΗΡΩΝΩ την 384/128 για 1024 του εξωτερικού και για να κάνει η Forthnet το κομμάτι της να πέσει η ταχύτητα μου σε επίπεδα 256 ή και παρακάτω.
Το οτι ΠΛΗΡΩΝΩ μου δίνει κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρομαι για όσους μου στερήσουν έστω και ένα ποσοστό της υπηρεσίας χωρίς να δώσουν δραχμή.
Επαναλαμβάνω, αν η Forth και ο OTE πιστεύει οτι αντέχουν άλλους 1000-2000-5000-10000 χρήστες χωρίς αυτό να έχει επίπτωση στους υπόλοιπους, τότε δεν έχω πρόβλημα.
Εγώ απλά ΑΠΑΙΤΩ να μου δίνουν αυτό για το οποίο ΠΛΗΡΩΝΩ στο ακέραιο του.

Όσοι έχετε πρόβλημα με αυτό, μάλλον νομίζετε οτι τα λεφτά φυτρώνουν σε δέντρα.

Όσο για το πόσοι και ποιοί θα πάρουν τις συνδέσεις, πιστεύω οτι κάποια posts παραπάνω δίνουν ξεκάθαρη απάντηση.

GP
16-09-04, 14:24
Δεν δέχομαι όμως να ΠΛΗΡΩΝΩ την 384/128 για 1024 του εξωτερικού και για να κάνει η Forthnet το κομμάτι της να πέσει η ταχύτητα μου σε επίπεδα 256 ή και παρακάτω.

H Forthnet έβαλε άλλη μια 155Μbps γραμμή πρόσφατα (υποθαλάσσια οπτική ίνα-σύνολο 620Mbps) οπότε πήρε θάρρος κι άρχισε να μοιράζει bandwidth. Το αν θα μπουκώσει ή όχι δεν μπορούμε να το ξέρουμε. Ειδικά αν υπολογίσουμε και την πτώση τιμών του ΟΤΕ που θα βάλει νέους χρήστες στην DSL. Ευελπιστώ ότι τα έχουν σκεφτεί όλα αυτά στη Forth και τα έχουν υπολογίσει (ακόμα και τις "μεταφορές" συνδέσεων που προαναφέρθηκαν).

Ερώτηση κρίσεως προς όλους: Βγαίνει ένας εθελοντής και πουλάει την 6μηνη στο 50% της κανονικής τιμής της. Την αγοράζετε;

Palpatine
16-09-04, 14:32
Το αν οι υπηρεσίες της Forthnet πατώσουν ή όχι, ας περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει και μετά παραπονιόμαστε όπως λέει και ο GP. Επίσης να «κυνηγάμε» εθελοντές για να τους πάρουμε την σύνδεση που δεν θα χρησιμοποιήσουν πάλι άσχημο μου φαίνετε – η κίνηση είναι δώρο και ευχαριστώ σε κάποιους και όχι ευκαιρία για τζάμπα.

psyxakias
16-09-04, 14:32
Ποτέ αγορά σύνδεσης μεγαλύτερης της μηνιαίας έστω και αν έχει 50% έκπτωση για ευνόητους λόγους :mrgreen:

Και η ADSL τι νομίζεις, χρηματιστήριο είναι... Άλλοτε limit up (48 KB/sec), άλλοτε limit down (-/+ 10 KB/sec).. ε μην είσαι και 'εγκλωβισμένος' με 6μηνη :lol: :lol: :lol: :lol:

ermis333
16-09-04, 15:31
ΒΥΕ ΒΥΕ ΤΕΛΛΑΣ


Και εγώ και ο αδερφός μου είμασταν εθελοντές στους ΟΑ οπότε καβατζώσαμε από μια εξάμηνη!!! :lol: :lol: :lol:

Ήδη έκανα αίτηση διακοπής στην Tellas και αφού γίνει η διακοπή μετά από 30 μέρες ενεργοποιώ τη Forthnet μου...ε τι σκατά μετα από 7 μήνες δεν θα έχει πέσει και άλλο η τιμή της ADSL;


ΥΓ. Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω τη σύνδεση ADSL του αδελφού μου...αν υπάρχει καμία γυναίκα μέχρι 30 κάτι μπορεί να γίνει :wink: :wink: :oops: :guitar


Α η προσφορά ισχύει για ενεργοποιήσεις μέχρι 31/10/2004

psyxakias
16-09-04, 15:51
ermis333,

Απίστευτο, εσύ που παλιότερα έκανες ομηρικούς καυγάδες υπέρ της TELLAS φεύγεις και πας FORTHnet; Ε ρε πως αλλάζει κανείς άποψη για 170 ευρώπουλα, τώρα τα έχω δει όλα. :mrgreen:

Πέρα από τη πλάκα πάντως, απόλυτα λογικό σε βρίσκω αφού ήσουν εθελοντής. 8)

cyberp
16-09-04, 16:01
ΒΥΕ ΒΥΕ ΤΕΛΛΑΣ


Και εγώ και ο αδερφός μου είμασταν εθελοντές στους ΟΑ οπότε καβατζώσαμε από μια εξάμηνη!!! :lol: :lol: :lol:
ι για ενεργοποιήσεις μέχρι 31/10/2004
Καλά και γω δεν το πιστεύω!! εγώ ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι δουλεύεις στην Τελλάς :) Αλλά και να δούλευες (αν δεν την είχες τσάμπα φυσικά) γιατί να μην αλλάξεις;;
Σωστοοοοοός :!: :!: :!:

psyxakias
16-09-04, 16:10
[κουτσομπολιό]Έκπτωση λόγω συγγενή στην ΔΕΗ νομίζω είχε...[/κουτσομπολιό]

Προβλέπω η ΔΕΗ να κόψει την ηλεκτρική παροχή στην FORTHnet.. χαχαχαχα :mrgreen:

ermis333
16-09-04, 16:44
[κουτσομπολιό]Έκπτωση λόγω συγγενή στην ΔΕΗ νομίζω είχε...[/κουτσομπολιό]

Προβλέπω η ΔΕΗ να κόψει την ηλεκτρική παροχή στην FORTHnet.. χαχαχαχα :mrgreen:

[κουτσομπολιό]Μάνα είναι μόνο μία :lol: [/κουτσομπολιό]


Αλλά ρε παιδιά δεν θα ήμουν μ@ αν αντι για

Άψογου ISP + O €

Επέλεγα

Άψογο ISP + 27 €

panos72
16-09-04, 17:00
Η 4νετ ξέρει πολύ καλά ότι μέσα σε ένα μήνα και κάτι δεν πρόκειται να βρεθούν ούτε 2000 νέοι συνδρομητές ADSL (ελέω ΟΤΕ). Οπότε πάει για maximum 10000 καινούργιους Dial-up συνδρομητές. Θα έχει ένα συνολικό κόστος ας πούμε 10000 * 150€ = 1.500.000€ και την καλύτερη διαφήμιση που θα μπορούσε να πετύχει.

Επιπλέον παίρνει και την μπουκιά από το στόμα της οτενετ που ήταν χορηγός στους ΟΑ και την είχε αποκλείσει από κάθε είδους σχετική διαφήμιση. χε..χε η εκδίκηση είναι πολύ γλυκιά ιδίως με ένα χτύπημα μέσα στην έδρα του αντιπάλου. :wink:

psyxakias
16-09-04, 20:02
ermis333,

Φυσικά και θα ήσουν μ@ άμα δεν τσίμπαγες την δωρεάν σύνδεση. Είτε ήταν στην FORTHnet, είτε στην OTEnet/HOL/ACN κλπ.

Αν το είχαν πει από πιο νωρίς πάντως, θα είχαν τους διπλούς εθελοντές :lol:

dantouan
16-09-04, 20:02
Φιλε ermis333 δεν μας δινεις εμας την 6αμηνη adsl συνδεση που σου περισσευει :?: :?: :?: ...με το αζημιωτο παντα :wink:

Στειλε pm αν ειναι... 8)

sotiriskakos
16-09-04, 20:13
Μην κάνει κανείς καμιά μαλακία και πουλήσει εθελοντική συνδρομή του, πέθανε ε...
Να κάτσουνε στον πάσαλο όσοι το έπαιζαν ξύπνιοι και μη κορόιδα και χλεύαζαν.Δεν απευθύνομαι σε κάποιον συγκεκριμένα, σε όλους το λέω και με κριτήριο όσα έχω ακούσει γενικά.

ermis333
16-09-04, 20:18
dantuan ακόμα είναι νωρίς κατά τις 15/10 θα τους τα στείλω γιατί η Τελλάς κάνει κανα μήνα να σε κόψει....


ΥΓ. Έκανα τη μ@ και έδωσα για τη BETA του World of warcraft το e-mail Της Τελλας

psyxakias
16-09-04, 20:23
dantouan,

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο thread διότι έχει ήδη αναφερθεί αυτό το θέμα.

Το να ζητάς την δωρεάν σύνδεση έναντι χρημάτων, εκμεταλλευόμενος την δωρεάν συνδρομή που παρέχει η FORTHnet προς τους εθελοντές, πέρα από ανήθικο είναι και παράνομο εφ'όσον σύμφωνα με την σύμβαση των ISPs μόνο ο κάτοχος της σύνδεσης δικαιούται να την χρησιμοποιεί.

Και θα συμφωνήσω με τον sotiriskakos ότι δεν θα πρέπει να πωληθούν οι εθελοντικές συνδρομές :wink:

Για να σοβαρευτούμε... :evil:

GP
16-09-04, 23:56
psyxakias, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Αν κάποιος εθελοντής ΘΕΛΕΙ να πουλήσει την σύνδεση του σε κάποιον άλλο για ένα ποσοστό της πραγματικής τιμής πού είναι το πρόβλημα; Και οι 2 κερδίζουν - ο μόνος που ΙΣΩΣ χάνει είναι οι άλλοι πελάτες της Forth αλλά όπως προείπα δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό. Επίσης δεν το βλέπω σαν ανήθικο γιατί όντως η Forth για προβολή το κάνει μάλλον κι όχι επειδή "ένιωσε την ανάγκη".

Όσο για το παράνομο, το δέχομαι, αλλά τότε πρέπει να κλειδώνονται και threads όπως αυτό (http://www.adslgr.com/forum/thread5538.html) ή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/thread5521.html).

traxanas
17-09-04, 00:36
psyxakias, δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Αν κάποιος εθελοντής ΘΕΛΕΙ να πουλήσει την σύνδεση του σε κάποιον άλλο για ένα ποσοστό της πραγματικής τιμής πού είναι το πρόβλημα; Και οι 2 κερδίζουν - ο μόνος που ΙΣΩΣ χάνει είναι οι άλλοι πελάτες της Forth αλλά όπως προείπα δεν μπορούμε να το ξέρουμε αυτό. Επίσης δεν το βλέπω σαν ανήθικο γιατί όντως η Forth για προβολή το κάνει μάλλον κι όχι επειδή "ένιωσε την ανάγκη".

Όσο για το παράνομο, το δέχομαι, αλλά τότε πρέπει να κλειδώνονται και threads όπως αυτό (http://www.adslgr.com/forum/thread5538.html) ή αυτό (http://www.adslgr.com/forum/thread5521.html).
Συμφωνώ ότι αφου κλείδωσε το δικό μου (επειδη ο ιδιος θεωρει οτι δεν πρεπει να πωληθουν αυτες οι συνδεσεις) το ίδιο θα επρεπε να κανει και με τα υπολοιπα θρεντς.
Αλλα για ακομη μια φορα αποδεικνυεται ποσο τρομπες ειναι οι moderators αυτου του φορουμ. :arrow: :death
Αντε γεια...αντε γα...

WAntilles
17-09-04, 00:53
Σα δε ντρέπεστε που πουλάτε τις συνδέσεις.

Λίγο φιλότιμο.

Ορέ πού πάμε ρε;

Πού πάμε ρε;

Makelaris
17-09-04, 01:30
Ημουν και εγω εθελοντης και ειλικρινα δεν καταλαβαινω που ειναι το προβλημα αν καποιος θελει να πουλησει τη συνδρομη του! Του ανήκει και μπορεί να την κάνει οτι θέλει - κατα την δική μου άποψη πάντα. Φυσικά συμφωνώ ότι αυτό είναι παράνομο αλλά δε καταλαβαίνω αν όσοι διαμαρτύρονται για την πώληση έχουν στο μυαλό τους την παραβίαση των νόμων..Κανείς σας δηλαδή δεν έχει χρησιμοποιήσει τη σύνδεση κάποιου φίλου/γνωστού/πανεπιστημίου κτλ (Ας μην μπω καν στο θέμα του πειρατικού λογισμικού και των p2p...); Όσο για τους εθελοντές ήδη στο e-bay μπορεί να αγοράσει τις στολές τους (που δεν κυκλοφοράνε στα καταστήματα) σε τιμές που ξεπερνάνε τα 500 euro - αυτό είναι "ηθικό" για σας; Το λέω γιατί εδώ δεν έχω δει κάνα σχόλιο. Όσο για το επιχείρημα ότι "δεν θα ξαναδούμε τέτοιες προσφορές από άλλες εταιρείες του χώρου αν εμείς δεν είμαστε και εμείς σωστοί απέναντί τους" το ΜΟΝΟ που έχω να πω είναι ότι αυτή τη λογική ΜΑΚΑΡΙ να την είχαν οι εταιρείες..Να ενδιαφέρονται δλδ για μας και όχι πως θα μας τα πάρουν προσφέροντας υπερτιμημένες υπηρεσίες στην ουσία στηριζόμενες στην ανάγκη μας. Θα ήθελα να κλείσω λέγοντας ότι δεν θα ήθελα να θίξω κανένα με το ύφος μου και ζητώ συγγνώμη αν αυτό έγινε. Απλά εκνευρίστικα λίγο διαβάζοντας "λαμογιο","μη κανει κανεις την μαλακια θα πεθανει..","σα δε ντρεπεστε να πουλατε συνδεσεις, που πάμε ρε" και άλλες τέτοιους αφορισμούς..

savvasha
17-09-04, 01:45
Και ρωτάω τώρα εγώ. Πές ότι παίρνω την πρόσφορά της 4net και μπένω για 3 μήνες από τον υπολογιστή μου. Τους υπόλοιπους 3 μήνες όμως δεν θα έχω πρόσβαση σε PC. Μπορώ να δώσω τους κωδικούς σε άλλο παιδί για να μην πάνε χαμένοι; Παίζει ρόλο από ποιά τηλεφωνική γραμμή ενώνεσαι;

Makelaris
17-09-04, 01:56
Ξέχασα να αναφέρω ότι μου περισσεύει η σύνδεση αυτή τη στιγμή. pm για λεπτομέρειες :)

sdikr
17-09-04, 03:09
Αλλα για ακομη μια φορα αποδεικνυεται ποσο τρομπες ειναι οι moderators αυτου του φορουμ.
Αντε γεια...αντε γα...

Στο καλό και να μας γράφεις.....

sdikr
17-09-04, 03:13
Και ρωτάω τώρα εγώ. Πές ότι παίρνω την πρόσφορά της 4net και μπένω για 3 μήνες από τον υπολογιστή μου. Τους υπόλοιπους 3 μήνες όμως δεν θα έχω πρόσβαση σε PC. Μπορώ να δώσω τους κωδικούς σε άλλο παιδί για να μην πάνε χαμένοι; Παίζει ρόλο από ποιά τηλεφωνική γραμμή ενώνεσαι;

Ναί είναι παράνομο, αλλά υπάρχει και το παραθυράκι που λέει "πως θα μάθει κάποιος οτί είναι παράνομο" οπότε αν εσύ και το φιλαράκι σου τα βρείτε είστε μια χαρά.

Απο την άλλη όσον αφορά τις εθελοντίκες, πέραν του παρανόμου, έχουμε και το ηθικό πρόβλημα.

απλά να πείτε σε όποιον την αγοράσει οτι η εταιρία έχει την δυνατότητα αν καταλάβει οτι γίνετε παράνομη χρήση να διακόψει την σύνδεση (και πρίν αρχίσετε να λέτε πώς, αναφέρθηκε ποιο πάνω, αν πάρεις στο support δεν θέλει πολύ, εκτός αν μαζί με την σύνδεση του κάνετε δώρο και τα προσωπικά σας στοιχεία)

Papous
17-09-04, 09:14
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος που δεν είναι εθελοντής “αγοράζει” τη συνδρομή που είναι στο όνομα ενός εθελοντή.
Μετά αυτός ο κάποιος κατεβάζει ότι πιο παράνομο υπάρχει στο Δίκτυο –και υπάρχουν πολύ πιο κολάσιμες πράξεις από το κατέβασμα warez.
Ποιος τη πατάει?

Tony_Ts
17-09-04, 09:32
Αν υποθέσουμε ότι κάποιος που δεν είναι εθελοντής “αγοράζει” τη συνδρομή που είναι στο όνομα ενός εθελοντή.
Μετά αυτός ο κάποιος κατεβάζει ότι πιο παράνομο υπάρχει στο Δίκτυο –και υπάρχουν πολύ πιο κολάσιμες πράξεις από το κατέβασμα warez.
Ποιος τη πατάει?

Η μήνυση από την RIAA (ή από τραπεζικό οργανισμό αν πρόκειται για απάτη με πιστωτικές κλπ) έρχεται πακέτο σε αυτόν που η σύνδεση είναι στο όνομά του !!! Κι άντε μετά να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας! Αλλά αυτό είναι πρόβλημα αυτού που δεν το σκέφτηκε όταν πούλησε τη σύνδεση σε κάποιον άλλο κι άφησε τα δικά του στοιχεία στον ISP. Έστω κι αν αποδείξει όμως ότι δεν ήταν εκείνος τότε τον περιμένει η Forthnet στη γωνία γιατί καταπάτησε τους όρους χρήσης. Κλασική Lose-Lose situation για τον εθελοντή!

Αγαπητέ Makelaris δεν υπάρχει πρόβλημα με το ύφος σου, αντιθέτως μάλιστα! ;) Στο μόνο που θα ήθελα να σταθώ είναι στο θέμα "σωστές οι εταιρίες απέναντι στους πελάτες" κι ανάποδα. Αν τελικά γίνουν αγοροπωλησίες των συνδέσεων θεωρώ σίγουρο ότι θα υπάρξει άμεση απάντηση από τη Forthnet. Αυτό το στηρίζω στο γεγονός ότι η Forthnet την προσφορά την έβγαλε προφανώς με κάποια στατιστικά. Σίγουρα δεν περιμένει όλες οι συνδέσεις που προσφέρει να εκμεταλευτούν και ειδικά για ADSL. Αν τελικά κάτι τέτοιο γίνει εκτός από το πρόβλημα που θα δημιουργηθεί με τις ταχύτητες θα ξεκινήσουν και οι διακοπές των συνδέσεων.
Προσωπικά πιστεύω ότι αν ανακαλύψει ότι την ADSL σύνδεση δεν την χρησιμοποιεί ο εθελοντής αλλά κάποιος άλλος θα την διακόψει αμέσως. Δεν ξέρω αν θα έχει κυρώσεις ο εθελοντής (που δεν το νομίζω) αλλά ο αγοραστής σίγουρα θα έχει χάσει κάποια χρήματα. Ίσως κιόλας να ποντάρει κι εκεί κι ενώ με την προσφορά διαφημίζεται πάρα πολύ, με την πρώτη παρατυπία διακόπτει τις συνδέσεις κι έτσι είναι διπλά καρδισμένη - και διαφήμιση έκανε και δεν της στοίχησε αφού διέκοψε παραπάνω από τις μισές!

Όλα τα παραπάνω είναι υποθέσεις και μόνο...

DrWho
17-09-04, 11:11
Όλα τα περί ηθικο-ευσυνειδησίας κλπ είναι απλά φιλολογικά.

Όπως το βλέπω ,
η Φορθνετ θα φορτωθεί με πάρα πολύ κόσμο και τη νύφη θα την πληρώσουμε όλοι οι χρήστες που τα σκάμε , ( όπως ειπώθηκε) για να κάνει η 4νετ το κομμάτι της και να προσελκύσει νέους χρήστες με marketιστικα tricks.

Αυτά περί στρατηγικής , στατιστικών και άλλα παρόμοια , μου ακούγονται απίθανα.
Η 4νετ δεν έχει κανένα εξασφαλισμένο τρόπο - ούτε θα κάνει το χωροφύλακα να διπλοτριπλοτσεκάρει ποιός χρησιμοποιεί τη σύνδεση- για να ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ πόσοι από τους 60000 θα κάνουν χρήση του προνομίου αυτού.

Άντε και από τους 60.000 το μαθαίνουν οι 40.000 , ότι δηλ. υπάρχει προσφορά. ( εγώ πάλι λέω πως θα το μάθουν και οι 60.000 )
Είμαι απολυτα σίγουρος ότι και οι 40.000 ( αν τόσοι ενημερωθούν για την προσφορά) θα μπορέσουν να σπρώξουν τη σύνδεση μια χαρά είτε με λεφτά ( μισή τίμη΄) , είτε τζάμπα σε ανίψια, ξάδερφους , γκόμενες κλπ...

Καλά ρε παιδί μου και αυτή η 4νετ εξάμηνη σύνδεση βρήκε να προσφέρει !!!! Ούτε καν 3μηνη ! 170 € τζάμπα;
Μάλλον δεν είχε προβλέψει πόσο τζαμπατζής είναι ο έλληνας ( myself included ) . Να δούμε τώρα αν θα λυγίσει το σύστημά της με 60000 νέους χρήστες...
Θεωρώ πως στανταρ θα βρεθούν.

Τώρα για το ηθικο κομμάτι....δε βλέπω πώς είναι ανήθικο ( και δεν είναι , αλλά ακόμα και να ήταν κανείς δε θα το ελέγξει) να δώσει η θεία τη σύνδεση στον ανιψιό , εγώ ( που π.χ έχω ήδη σύνδεση στη 4νετ) να τη δώσω σε έναν κολλητό μου , κλπ κλπ...

Δε μας τα λέει καλά η 4νετ.


Από την άλλη αν το δίκτυο της αντέξει 60000 νέους χρήστες χωρίς αλλαγή στην ποιότητα των υπηρεσιών της... καλα κάνει. Ένα μεγάλο bravo. Αλλά αν έχουμε πτώση ταχυτήτων , αστάθεια κλπ... θα χάσει πάρα πολλούς πελάτες ( μεταξύ τους κι εμένα) γιατί δεν ανέχομαι κινήσεις εντυπωσιασμού και διαφήμισης να θίγουν τον πελάτη που τα σκάει κανονικά.

Gothic
17-09-04, 12:12
...βρε για κοίτα για πότε πήγε περίπατο το "πνεύμα του εθελοντισμού"... :twisted: :twisted: :twisted:

sotiriskakos
17-09-04, 17:01
Για μένα:
πουλάς το δώρο σου; -> καραγκιόζης,λαμόγιο,ξεβράκωτος,καιροσκόπος,τυχοδιώκτης,...,...,...,...
παίρνεις το δώρο άλλου; -> στον υπερθετικό βαθμό

Και αυτή η προσφορά δώρο είναι (ας κερδίσει η εταιρεία ό,τι θέλει, εγώ το παίρνω τσάμπα).
Προσωπική άποψη, αλλά κάθετη και αδιαπραγμάτευτη.
Για τις στολές Μακελάρη, πρώτη φορά τ' ακούω και με θλίβει αφάνταστα κι αυτό.Και κείνοι στην ίδια κατηγορία ανήκουν κατ εμέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.