PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία διαγραφής αρχείου...ριξτε μια ματιά!



Valder
15-09-04, 20:17
Κατέβασα ενα ζιπ αρχείο και έβγαλα το περιεχόμενο του και αφου τώρα δε χρειάζομαι το ζιπ είπα να το σβήσω.

Ελα όμως που μου λέει: "Cannot delete Dragonball: It is being used by another person or program.Close any programs that might be using the file and try again"

Δεν ισχύει τίποτα απ οσα λέει το μήνυμα αυτό και τα χω πάρει στο κρανίο....πως στην ευχη θα το σβήσω;;;;;;;;;;

gfx3d
15-09-04, 20:28
Κάνε μια επανεκκίνηση του υπολογιστή σου.
Πολύ πιθανό, η μηχανή του winzip να τρέχει στο background και να έχει δεσμευμένα ακόμη κάποια από τα αρχεία που έκανες unzip.
Διαφορετικά, κάνε τρισάγιο :D

HawkPilot
15-09-04, 20:47
Κατέβασα ενα ζιπ αρχείο και έβγαλα το περιεχόμενο του και αφου τώρα δε χρειάζομαι το ζιπ είπα να το σβήσω.

Ελα όμως που μου λέει: "Cannot delete Dragonball: It is being used by another person or program.Close any programs that might be using the file and try again"

Δεν ισχύει τίποτα απ οσα λέει το μήνυμα αυτό και τα χω πάρει στο κρανίο....πως στην ευχη θα το σβήσω;;;;;;;;;;

Αν τρέχει antivirus στον Η/Υ απενεργοποίησέ το για λίγο και προσπάθησε να το σβήσεις. Αν πάλι δε σβήνει κάνε reboot όπως σου πρότεινε ο Δημήτρης.

Macgyver
15-09-04, 20:51
Εφάρμοσε την "κλασσική λύση" του "έλληνα κομπιουτερά", για την "κλασσική περίπτωση βλάβης" : Βγες και ξαναμπές :lol:

zardoz
15-09-04, 20:54
Υποθέτω ότι ώς τώρα θα το έσβησες...

Αν όχι, μπές safe mode και σβήστο...

kubiak
15-09-04, 20:59
πάντως από απορία, πως μπορεί κάποιος να δει ποιο app/process έχει "δεσμευμένο" ένα αρχείο ή dir; (στα WinXP.Pro.SP1)

del_ahmettt
15-09-04, 21:05
Εχει ξανασυζητηθει εδώ:http://www.adslgr.com/forum/thread5442.html

gfx3d
15-09-04, 21:48
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν νομίζω ότι το πρόβλημα έχει σχέση με δέσμευση αρχείου από κάποιο ξεχασμένο process. Επειδή κι εμένα μου συμβαίνει μερικές φορές το έχω ψάξει. Το πρόβλημα δεν είναι ότι υπάρχει κάποιο process που μένει να τρέχει, αλλά όπως έχω καταλήξει, πρέπει να μένουν ένα ή περισσότερα file handles ανοιχτά και αυτός που φταίει πρέπει να είναι το winzip (αλλά μπορεί και τα Windows).
Γι'αυτό και στα processes δεν φαίνεται τίποτα και ούτε βέβαια μπορείς να κάνεις kill (με το process explorer απ'το sysinternals, που κατά τα άλλα είναι πολύ καλό).

kubiak
15-09-04, 22:07
del_ahmettt,

ευχαριστώ, δεν το είχα υπόψιν μου...

Valder
16-09-04, 16:23
Ok το έσβησα με αυτόν τον τρόπο που περιγράψατε!Ευχαριστώωωωωω! :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.