PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα αποσυνδέσεων.



Ateliotos
25-09-15, 11:01
Παρακαλώ τα φώτα σας.

Η γραμμή μου ήταν μια χαρά για περίπου 1 χρόνο. Στις 7/9 από ένα λάθος που έγινε δώσανε την γραμμή μου σε μια νέα σύνδεση στο χωριό μου με αποτέλεσμα να μείνω χωρίς τηλέφωνο για 2 μέρες. Δήλωσα βλάβη ήρθε ο τεχνικός που είναι γνωστός μου και αποκατέστησε την βλάβη γυρνώντας με ακριβώς στην ίδια γραμμή που ήμουν παλιά μιας και ήξερε ότι παίζω online game και θέλω σταθερή γραμμή.
Το παράδοξο είναι ότι αμέσως μετά την αποκατάσταση της βλάβης το attenuation που για ένα χρόνο σχεδόν ήταν 45 πήγε ξαφνικά στο 46.5 και η γραμμή γέμισε λάθη με αποτέλεσμα να έχω διαρκείς αποσυνδέσεις και αποσυγχρονισμούς από τους game servers. Εδώ και μερικές μέρες και μετά από πολλές προσπάθειες με τον τεχνικό αυτό που καταφέραμε είναι ναι μεν να μείνει το attenuation στο 46.5 αλλά το ανεβάσαμε το snr στο επίπεδο που ήταν παλιά δηλαδή στο 16. Το θέμα είναι ότι παρόλο που το snr μένει στο 10 έχω πολλά λάθη και μου κάνει αποσυνδέσεις χωρίς ιδιαίτερο λόγο.
Αυτό που έχω παρατηρήσει εδώ και χρόνια είναι ότι το βραδάκι από τις 6-7 και μετά το snr πέφτει πολύ δηλαδή από 15-16 κατεβαίνει στο 8-10. Λογικά με το snr αυτό δεν θα έπρεπε να έχω αποσυνδέσεις από όσα ξέρω.

Τα συνήθη στατιστικά πρίν την βλάβη ήταν snr16(ημέρα), 8-9(βράδυ), attenuation 45(σταθερά ακόμα και μετά από επανεκκινήσεις). Τώρα η μόνη διαφορά είναι ότι το attenuation είναι 46,5 σταθερά. Μια ακόμη διαφορά που παρατήρησα είναι ότι ενώ πριν με adsl2+ είχα attenuatio 45, με adsl2 είχα 44 ενώ τώρα από 46,5 πάει στα 43 με adsl2.

To profil μου είναι 4η με fast path όπως πρώτα χωρίς να αλλάξει τίποτα. Έχω γύρω στις 4-5 αποσυνδέσεις το 24ωρο αυτή τη στιγμή με τα παρακάτω στατιστικά.
Καμιά ιδέα?

161294161295

sweet dreams
25-09-15, 13:18
Kάνε για αρχή έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης γιατί είσαι πολύ μακριά και πρέπει να είναι σε τέλεια κατάσταση. Ρίξε μια ματιά κι' εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)για να πάρεις μια ιδέα για το attenuation και τα άλλα χαρακτηριστικά που βλέπεις μέσα στο ρούτερ.

Ateliotos
26-09-15, 09:37
Kάνε για αρχή έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης γιατί είσαι πολύ μακριά και πρέπει να είναι σε τέλεια κατάσταση. Ρίξε μια ματιά κι' εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)για να πάρεις μια ιδέα για το attenuation και τα άλλα χαρακτηριστικά που βλέπεις μέσα στο ρούτερ.

Το έκανα αλλά δεν βγάζω άκρη. RCO 58% SNRM 14.1 Εχθές το βράδυ πάλι αποσυνδέσεις. Από ένα λάθος του τεχνικού άντε τώρα πάλι να βγάλεις άκρη τι φταίει. Εχθές παρήγγειλα τον TP-LINK TD-W8970 να δω τι γίνετε.

161337161338

- - - Updated - - -

Δες και αυτό μόλις τώρα.

161341

matelas
26-09-15, 12:36
Δοκίμασε να αλλάξεις το ADSL2+ σε ADSL2, κάνε και μια δοκιμή με G.DMT. Επίσης πες τους να σε βάλουν προσωρινά σε interleaved path. Και δες αν θα συνεχιστεί το πρόβλημα.

deniSun
26-09-15, 17:41
Το να σε έχουν σε fast path σε τέτοια απόσταση το θεωρώ εγκληματικό.

grovolis
03-10-15, 19:28
Στον έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης αναφέρεται ότι πρέπει να συνδέσουμε το ρούτερ απευθείας πάνω στο ζεύγος το οποίο έρχεται απο τον κατανεμητή. Υπάρχει κάποιο σημάδι που θα με βοηθήσει να καταλάβω ποιο ζεύγος είναι αυτό? Επίσης πως απομονώνω το υπόλοιπο σπίτι από το δίκτυο?

sweet dreams
03-10-15, 19:49
Στον έλεγχο της εσωτερικής εγκατάστασης αναφέρεται ότι πρέπει να συνδέσουμε το ρούτερ απευθείας πάνω στο ζεύγος το οποίο έρχεται απο τον κατανεμητή. Υπάρχει κάποιο σημάδι που θα με βοηθήσει να καταλάβω ποιο ζεύγος είναι αυτό? Επίσης πως απομονώνω το υπόλοιπο σπίτι από το δίκτυο?

Tην γραμμή σου στον κατανεμητή μπορείς να την βρεις με γεννήτρια σήματος (http://www.deepnet.gr/index.php?route=product/product&product_id=428)και απομόνωση να κάνεις βγάζοντας την γέφυρα που έχουν κάνει από την ρεγκλέτα του ΟΤΕ στην ρεγκλέτα του κτηρίου. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτά θα μπορέσεις να τα καταφέρεις;;;

grovolis
03-10-15, 21:25
Tην γραμμή σου στον κατανεμητή μπορείς να την βρεις με γεννήτρια σήματος (http://www.deepnet.gr/index.php?route=product/product&product_id=428)και απομόνωση να κάνεις βγάζοντας την γέφυρα που έχουν κάνει από την ρεγκλέτα του ΟΤΕ στην ρεγκλέτα του κτηρίου. Το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με αυτά θα μπορέσεις να τα καταφέρεις;;;

Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα καλά, το ζεύγος που έρχεται απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας δεν καταλήγει μέσα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού? και αν ναι πως θα καταλάβω ποιο είναι? πχ με το χρώμα?

sweet dreams
03-10-15, 21:38
Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα καλά, το ζεύγος που έρχεται απο τον κατανεμητή της πολυκατοικίας δεν καταλήγει μέσα στην πρώτη πρίζα του σπιτιού? και αν ναι πως θα καταλάβω ποιο είναι? πχ με το χρώμα?

Για το ζευγάρι στην πρώτη πρίζα εννοείς;;; νόμισα ότι λες για τον κατανεμητή. Έχεις ανοίξει την πρίζα και έχει και άλλα ζευγάρια πάνω;;; τι καλώδια είναι;; UTP ή τα παλιά μονόκλωνα(μπλέ/κόκκινο κ.λ.π.).

grovolis
04-10-15, 02:11
Για το ζευγάρι στην πρώτη πρίζα εννοείς;;; νόμισα ότι λες για τον κατανεμητή. Έχεις ανοίξει την πρίζα και έχει και άλλα ζευγάρια πάνω;;; τι καλώδια είναι;; UTP ή τα παλιά μονόκλωνα(μπλέ/κόκκινο κ.λ.π.).

Ναι για την πρίζα λέω! Έχει 4 χρώματα αν θυμάμαι καλά όπως είναι στην φωτογραφία

https://rubimages-liberty.netdna-ssl.com/hi-res/TRUEPHASE.png161668

sweet dreams
04-10-15, 08:31
Ναι για την πρίζα λέω! Έχει 4 χρώματα αν θυμάμαι καλά όπως είναι στην φωτογραφία

https://rubimages-liberty.netdna-ssl.com/hi-res/TRUEPHASE.png161668

Aν έχει μόνο ένα καλώδιο UTP, τότε θα είναι συνδεδεμένο ένα ζευγάρι χρώματος(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο) στις μεσαίες(2+3), από τις τέσσερις, υποδοχές της πρίζας.

grovolis
04-10-15, 12:22
Aν έχει μόνο ένα καλώδιο UTP, τότε θα είναι συνδεδεμένο ένα ζευγάρι χρώματος(π.χ. μπλέ-μπλέ/άσπρο) στις μεσαίες(2+3), από τις τέσσερις, υποδοχές της πρίζας.

Πράγματι έτσι είναι, άρα δεν μπορώ να κάνω έλεγχο από την εσωτερική πρίζα?

sweet dreams
04-10-15, 12:38
Πράγματι έτσι είναι, άρα δεν μπορώ να κάνω έλεγχο από την εσωτερική πρίζα?

Δεν υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι;; αν υπάρχουν κι' άλλες θα πρέπει να ανοίξεις και τις άλλες γιατί αυτή δεν είναι η πρώτη πρίζα, εκτός αν ο ηλεκτρολόγος έχει κάνει την διακλάδωση μέσα σε κουτί διακλαδώσεων. Κανονικά οι διακλαδώσεις γίνονται μέσα στις πρίζες για να ελέγχονται και ή μία δίνει στην άλλη/ες, οπότε κανονικά θα πρέπει να βρεις κάποια με περισσότερα καλώδια συνδεδεμένα πάνω της.

grovolis
05-10-15, 17:06
Δεν υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι;; αν υπάρχουν κι' άλλες θα πρέπει να ανοίξεις και τις άλλες γιατί αυτή δεν είναι η πρώτη πρίζα, εκτός αν ο ηλεκτρολόγος έχει κάνει την διακλάδωση μέσα σε κουτί διακλαδώσεων. Κανονικά οι διακλαδώσεις γίνονται μέσα στις πρίζες για να ελέγχονται και ή μία δίνει στην άλλη/ες, οπότε κανονικά θα πρέπει να βρεις κάποια με περισσότερα καλώδια συνδεδεμένα πάνω της.

Οκ σε ευχαριστώ θα το τσεκάρω και θα επανέλθω!

- - - Updated - - -


Δεν υπάρχουν άλλες πρίζες στο σπίτι;; αν υπάρχουν κι' άλλες θα πρέπει να ανοίξεις και τις άλλες γιατί αυτή δεν είναι η πρώτη πρίζα, εκτός αν ο ηλεκτρολόγος έχει κάνει την διακλάδωση μέσα σε κουτί διακλαδώσεων. Κανονικά οι διακλαδώσεις γίνονται μέσα στις πρίζες για να ελέγχονται και ή μία δίνει στην άλλη/ες, οπότε κανονικά θα πρέπει να βρεις κάποια με περισσότερα καλώδια συνδεδεμένα πάνω της.

Άνοιξα και τις 4 πρίζες και έχουν όλες από ένα UTP καλώδιο με 4 χρώματα το καθένα, από τα 4 χρώματα είναι συνδεδεμένα μόνο το μπλε ζεύγος στις θέσεις 2 + 3 της πρίζας. Σε αυτή την περίπτωση που αλλού να κοιτάξω? πχ αν έχω κουτί διακλαδώσεων που το βάζουν συνήθως?

sweet dreams
05-10-15, 17:18
Οκ σε ευχαριστώ θα το τσεκάρω και θα επανέλθω!

- - - Updated - - -



Άνοιξα και τις 4 πρίζες και έχουν όλες από ένα UTP καλώδιο με 4 χρώματα το καθένα, από τα 4 χρώματα είναι συνδεδεμένα μόνο το μπλε ζεύγος στις θέσεις 2 + 3 της πρίζας. Σε αυτή την περίπτωση που αλλού να κοιτάξω? πχ αν έχω κουτί διακλαδώσεων που το βάζουν συνήθως?

Μήπως είναι κάπου αλλού μαζεμένα όλα μαζί;;; υπάρχει εγκατάσταση συναγερμού;; ο ηλεκτρολόγος που έχει κάνει την εγκατάσταση υπάρχει για να τον ρωτήσεις;;
Tα κουτιά είναι πάνω από τις πρίζες σε ύψος περίπου 2+ μέτρων, αν τα έχουν στοκάρει και δεν φαίνονται θα πρέπει να τα βρεις με ελαφρύ κτύπημα. Σε κάθε περίπτωση αν δεν το έχεις κάνει ξανά θα έλεγα να καλέσεις ηλεκτρολόγο. Επίσης μπορεί να μην το βρεις με την πρώτη και θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για μερεμέτια.

anthip09
05-10-15, 21:42
Για να μην ανοίγω νέο θεμα γράφω εδω. Εχω "μετακομίσει" στον οτε πρόσφατα. Με την ενεργοποίηση της γραμμής ζητάω να με γυρίσουν σε interleave προφίλ και βλέπω με ευχαρίστηση οτι η γραμμη εχει πιάσει ιστορικά υψηλά στα 6500 περίπου. Το snr πάντα στο default του ΟΤΕ ~9 και attenuation ~40. Η γραμμη ήταν σταθερότατη χωρίς μπουκώματα, λάθη κλπ κλπ. Ξαφνικά Σάββατο βραδυ έκανε το ρουτερ επανεκκίνηση απο μόνο του. Απο εκείνη τη στιγμή και μέχρι σήμερα κάθε 3 λεπτά αποσυγχρονισμος. Συγχρονίζει πάντα εκεί γύρω στα 6000-6200 αλλά με λάθη στη γραμμη οποτε μετά απο λιγο πάλι αποσυγχρονισμος και παει λέγοντας. Το δήλωσα βλαβη και με γύρισαν σε 6αρι προφίλ. Τπτ...πάλι τα ίδια. Με παίρνει τηλ τεχνικός πεδίου και μου λεει..κοιτά η περιοχη εχει γενικότερα θεμα και παίζει στα 2 Mbps max :whistle: του εξηγώ οτι για καμία βδομάδα η γραμμη ήταν στα ~6500 περίπου χωρίς πρόβλημα. Με τα πολλά περιμένω αύριο να μου αλλάξουν κανα ζεύγος μπάσκετ και λυθεί το θεμα.
Κάποια ιδέα του τι μπορεί να συμβαίνει?

sweet dreams
05-10-15, 21:51
Aυτό που μπορείς να κάνεις από την πλευρά σου είναι έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) της εσωτερικής σου εγκατάστασης που περιλαμβάνει και δοκιμή με άλλο ρούτερ. Αν η κατάσταση είναι ίδια στον κατανεμητή και με το άλλο ρούτερ, τότε πιέζεις τον πάροχο λίγο περισσότερο για έλεγχο και αποκατάσταση.

anthip09
05-10-15, 22:08
Γενικα η γραμμη μου ειχε θεματα κ ειχα αρκετα προβληματα στη συτα γι αυτο κ γυρισα σε οτε μηπως βρεθει καμια ακρη. Εχω δοκιμασει απευθειας απο τον κατανεμητη μου με καινουριο καλωδιο cat5 και ειχα τα ιδια αποτελεσματα. Οποτε δεν ειναι θεμα της εγκαταστασης μου. Επισης δοκιμασα με το προηγουμενο ρουτερ της συτα το ζτε αλλα και παλι δεν ειχε αποτελεσμα.μια απο τα ιδια.απλα αντι καθε 3 λεπτα κανει καθε 10 λεπτα αποσυνδεση.ο οτετζης παντως ηταν σιγουρος οτι αποκλειεται να βρεθει καλυτερο ζευγος στο καφαο διοτι γενικα η περιοχη εχει προβλημα στην ποιοτητα χαλκου. Οπως συγκεκριμενα μου ειπε "χειροτερο ζευγος μπορει να παρεις καλυτερο με τιποτα"..τι να πω..αν εμφανιστει αυριο θα τον βαλω να δοκιμασουμε ολα τα διαθεσιμα ζευγη..

sweet dreams
05-10-15, 22:20
To θέμα είναι, όπως λες, ότι δεν το έκανε από την αρχή αλλά ξαφνικά, αυτό είναι το παράξενο της υπόθεσης.

anthip09
05-10-15, 23:00
Η γραμμη μου είχε θεμα και απο πριν, αυτό το ήξερα και γι αυτό κυρίως άλλαξα σε ΟΤΕ. 2 φορές είχα μείνει με 1 Mbps για 1 μηνα όταν είχα συτα. Το πρόβλημα λυνόταν όταν πήγαινε ο τεχνικός της συτα στο box που ειναι δίπλα απο το σπίτι μου και καθάριζε το καλώδιο μου. Εκεί επανέρχονταν στα ~ 5200.οποτε προτείνεις να πιέσω για αλλαγή ζεύγους; Νομίζω οτι δεν εχω άλλη λύση, αλλά φοβάμαι μην πέσω σε κανα σάπιο τελείως.

sweet dreams
05-10-15, 23:06
Αν όπως λες αυτό το έκανε ο τεχνικός της CYTA, άνοιγε αυτός τον κατανεμητή του OTE;; :hmm:, το πρόβλημα λοιπόν δεν είναι στο ζευγάρι από το Α/Κ μέχρι τον κατανεμητή αλλά μέσα στον κατανεμητή.

anthip09
06-10-15, 00:10
Ναι είχε ανοίξει το box και απλά ξεβιδωσε το καλώδιο το ψιλό καθάρισε και το ξανά βιδωσε. Αυτό έλυνε προσωρινά το πρόβλημα. Απο οτι μου είχε πει πάντως δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση γενικά το box.
Αυτά ειναι τα στοιχεία του ρουτερ μετά απο 1 ώρα uptime


ADSL Information

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
5401 kbps / 958 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
7.7 dB / 9.0 dB

FEC Down/Up
:
53651 / 0

CRC Down/Up
:
52398 / 0

HEC Down/Up
:
32748 / 0

Το περίεργο ειναι οτι δεν εχει κανει αποσύνδεση και δουλεύει κανονικά το Ίντερνετ, αλλά βλέπω πολλά λάθη στη γραμμη.

deniSun
06-10-15, 08:43
Δεν τα θεωρώ πολλά τα λάθη που βλέπω.
Εξ άλλου είσαι σε interleave οπότε ο συγκεκριμένο αριθμός δεν επηρεάζει την ευστάθεια της γραμμής.
Δεν υπάρχει γραμμή χωρίς λάθη...

Βάλε το dslstats και δες τα errors στην ανάλογη καρτέλα.
Μηδένισε πρώτα τον μετρητή και έλεγξε πόσα λάθη μαζεύει στο δευτερόλεπτο και στο λεπτό.

sweet dreams
06-10-15, 09:14
Ναι είχε ανοίξει το box και απλά ξεβιδωσε το καλώδιο το ψιλό καθάρισε και το ξανά βιδωσε. Αυτό έλυνε προσωρινά το πρόβλημα. Απο οτι μου είχε πει πάντως δεν ήταν και στην καλύτερη κατάσταση γενικά το box.
Αυτά ειναι τα στοιχεία του ρουτερ μετά απο 1 ώρα uptime


ADSL Information

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
5401 kbps / 958 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
7.7 dB / 9.0 dB

FEC Down/Up
:
53651 / 0

CRC Down/Up
:
52398 / 0

HEC Down/Up
:
32748 / 0

Το περίεργο ειναι οτι δεν εχει κανει αποσύνδεση και δουλεύει κανονικά το Ίντερνετ, αλλά βλέπω πολλά λάθη στη γραμμη.

Αφού λοιπόν υπήρχε βελτίωση από παρέμβαση στον κατανεμητή, εκεί είναι και το πρόβλημα.

Tα λάθη είναι υπερβολικά στο Down, άσχετα αν φαινομενικά δουλεύει καλά η σύνδεση, γι' αυτό έχει πέσει και το SNR Margin. Δεν είναι απαραίτητο από τα λάθη να γίνει και αποσύνδεση. Κάνε μια δοκιμή με αυτόν (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561)τον τρόπο και αν δεις πάλι το ίδιο υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή.

161734

anthip09
06-10-15, 10:50
Το μόνο που έκαναν ειναι να με κλειδώσουν σε 4αρι προφίλ. Δεν ήρθαν καν απο το χώρο μου να κάνουν μια μέτρηση η να αλλάξουν ένα ζεύγος στο kv. Τους παίρνεις τωρα να τσακωθείς? :evil:

sweet dreams
06-10-15, 14:19
Το μόνο που έκαναν ειναι να με κλειδώσουν σε 4αρι προφίλ. Δεν ήρθαν καν απο το χώρο μου να κάνουν μια μέτρηση η να αλλάξουν ένα ζεύγος στο kv. Τους παίρνεις τωρα να τσακωθείς? :evil:

Εννοείται ότι πρέπει να πάρεις μήπως και μπορέσεις κάτι καλύτερο, το κλείδωμα είναι η εύκολη λύση γι' αυτούς.

anthip09
07-10-15, 23:41
Λοιπόν μετά απο ατελείωτη κουβέντα σήμερα με την τεχνική υποστήριξη, αρνούνται πεισματικά να αλλάξουν ζεύγος και απλά με εχουν κλειδώσει στα 4 Mbps.

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
4095 kbps / 726 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
6.2 dB / 12.7 dB

FEC Down/Up
:
49787 / 0

CRC Down/Up
:
18 / 0

HEC Down/Up
:
198 / 0

Το θεμα ειναι οτι ακομα και στο 4αρι προφίλ ο θόρυβος της γραμμής ειναι υψηλός. Κανει μπαμ δηλαδή οτι υπάρχει θεμα και μάλιστα σοβαρό με τη γραμμη. Προσπαθούσα μισή ώρα σήμερα να τους το εξηγήσω, αλλά τπτ. Ο τεχνικός λεει γράφει οτι για να λειτουργήσει σωστά η γραμμη πρέπει να κλειδωθεί στα 2 Mbps. :whistle:

Τους ρωτάω λοιπόν. Ωραία, και γιατί δεν αλλάζετε ζεύγος, γιατί δεν ελέγχετε τον κατανεμητη, ειναι φανερό οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να λυθεί.
Έγιναν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι λεει και δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Εκεί παίζει όλη η περιοχη.
Τους ξαναλέω οτι μόλις με γύρισαν σε interleave mode η γραμμη δούλεψε κανεις μέρες στα ~6400 απροβλημάτιστα και κάποια στιγμή απλά αποσυνδέθηκε κ δεν συγχρονίζε. Απάντηση; Δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Η περιοχη παίζει στα 2 Mbps. Απλά να τραβάς τα μαλλιά σου..καμία πειστική απάντηση. Τεχνικός πάντως σπίτι μου και στον κατανεμητη δεν εμφανίστηκε.

sweet dreams
07-10-15, 23:50
Λοιπόν μετά απο ατελείωτη κουβέντα σήμερα με την τεχνική υποστήριξη, αρνούνται πεισματικά να αλλάξουν ζεύγος και απλά με εχουν κλειδώσει στα 4 Mbps.

ADSL State
:
Up

Bandwide Down/Up(kbps)
:
4095 kbps / 726 kbps

SNR Margin Down/Up(db)
:
6.2 dB / 12.7 dB

FEC Down/Up
:
49787 / 0

CRC Down/Up
:
18 / 0

HEC Down/Up
:
198 / 0

Το θεμα ειναι οτι ακομα και στο 4αρι προφίλ ο θόρυβος της γραμμής ειναι υψηλός. Κανει μπαμ δηλαδή οτι υπάρχει θεμα και μάλιστα σοβαρό με τη γραμμη. Προσπαθούσα μισή ώρα σήμερα να τους το εξηγήσω, αλλά τπτ. Ο τεχνικός λεει γράφει οτι για να λειτουργήσει σωστά η γραμμη πρέπει να κλειδωθεί στα 2 Mbps. :whistle:

Τους ρωτάω λοιπόν. Ωραία, και γιατί δεν αλλάζετε ζεύγος, γιατί δεν ελέγχετε τον κατανεμητη, ειναι φανερό οτι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να λυθεί.
Έγιναν όλοι οι απαραίτητοι έλεγχοι λεει και δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Εκεί παίζει όλη η περιοχη.
Τους ξαναλέω οτι μόλις με γύρισαν σε interleave mode η γραμμη δούλεψε κανεις μέρες στα ~6400 απροβλημάτιστα και κάποια στιγμή απλά αποσυνδέθηκε κ δεν συγχρονίζε. Απάντηση; Δε μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Η περιοχη παίζει στα 2 Mbps. Απλά να τραβάς τα μαλλιά σου..καμία πειστική απάντηση. Τεχνικός πάντως σπίτι μου και στον κατανεμητη δεν εμφανίστηκε.

Μια χαρά θα είσαι στα 2 Mbps...... τι φωνάζεις;;;
Tι να πεις......... Eλλάς το μεγαλείο σου..... τουλάχιστον τους ρώτησες αν προβλέπεται κάποια στιγμή VDSL μήπως και σωθείς;;;;

anthip09
08-10-15, 18:56
Ναι ρώτησα. Απο όσο γνωρίζουν κ αυτοί το μεγαλύτερο μέρος του περιστεριού θα εχει μέχρι το καλοκαίρι του 2016. Αυτό εγώ που δεν καταλαβαίνω ειναι γιατί δεν κάνουν τον κόπο να αλλάξουν ένα ζεύγος, γιατί δεν έρχονται να τσεκάρουν το box? τουλάχιστον ας μου πούνε οτι δεν υπάρχει διαθέσιμο άλλο ζευγάρι να το δεχτώ. Αλλά όχι με το ετσι θέλω κλείδωμα κ δεν ασχολουμαστε παραπέρα. Τι είδους λογική ειναι αυτη δλδ?

- - - Updated - - -

Φιλε Dodolo έχεις γεμάτο inbox και δεν δέχεσαι pm :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.