PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE 2play ή 2pay?



ΒΑΡΒΑΡΑ
25-09-15, 15:30
Καλημέρα,
Την 15/07/15 έκανα ηλεκτρονικά αίτηση για Forthnet 2play
Την 16/07/15 έστειλα ηλεκτρονικά υπογεγραμμένη τη σύμβαση που μου είχαν στείλει ηλεκτρονικά.
Την 21/07/15 έλαβα μήνυμα στο κινητό μου, ότι η πιθανή ημερομηνία ενεργοποίησης της αίτησής μου είναι η 28/07/15.
Στο μεταξύ ο πατέρας μου, που ήταν κάτοχος της υπάρχουσας γραμμής, είχε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΟΤΕ με καλύτερη προσφορά και μου ζήτησε να ακυρώσω την αίτηση προς την forthnet.
Την 23/07/15 έστειλα αίτηση ακύρωσης – υπαναχώρησης στους αριθμούς φαξ που μου υπέδειξε ο ΟΤΕ, στους 211 9559399 και 2119559333 της forthnet και 210 3405160 του ΟΤΕ, με αναγραφή του ΑΦΜ μου καθώς και αντίγραφο της αστυνομικής μου ταυτότητας. Επιπλέον τηλεφώνησα στο 13831 και επιβεβαίωσα την παραλαβή των φαξ.
Την 27/07/15 έφτασε courier στο σπίτι μου για να μου παραδώσει το router της forthnet. Αρνήθηκα την παραλαβή και τηλεφώνησα εκ νεου στο 13831 για να επιβεβαιώσω για μια ακόμη φορά την ακύρωση υπαναχώρηση της αίτησής μου.
Την 28/07/15 η forthnet έστειλε με μηνυμα στο κινητό μου κωδικούς πρόσβασης στο ιντερνετ, τους οποίους ουδέποτε χρησιμοποίησα, άλλωστε είχα αρνηθεί και την παραλαβή του router. Τηλεφώνησα δε και στο 13888 και ενημέρωσα για την εξέλιξη.
Την 30/07/15 κατέφθασε με sms ο πρώτος λογαριασμός της forthnet ποσού ευρώ 84,70 συνδρομή από 28/07 έως 27/09. Δεν προχώρησα βέβαια στην πληρωμή γιατί γνώριζα πως ο πάροχός μου ήταν ο ΟΤΕ.
Μάταια περίμενα να μου στείλει βέβαια ο ΟΤΕ το δικό του router. Όπως μετά έμαθα για λόγους που δεν κατάλαβα η forthnet είχε πάρει τη γραμμή από τον OTE. Μόλις την 01/09/15 και μετά από αλλεπάλληλες τηλεφωνικές επικοινωνίες παρέλαβα το router του ΟΤΕ και απέκτησα το πολυπόθητο ιντερνετ. Σημειωτέον ότι στην τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΟΤΕ, για να καταλαγιάσουν τα οξυμμένα πνεύματα μου είπαν ότι θα στείλουν και μια δωροεπιταγή των 30,00 ευρώ για τα καταστήματα ΓΕΡΜΑΝΟΣ , που ουδέποτε έως σήμερα έστειλαν και ούτε παρέλαβα. Από την άλλη, η forthnet με χρέωσε επιπρόσθετα με το ποσό των ευρω 48,01, συνδρομή για το διάστημα 27/08 έως 26/08?!
Επειδή δεν φέρω καμία ευθύνη για την εξέλιξη των πραγμάτων, τα παραπάνω θεωρώ πως συνιστούν προσβολή των οικονομικών μου συμφερόντων καθώς και μέγιστη ψυχική ταλαιπωρία
Αρνούμαι την συνολική οφειλή απέναντι στη forthnet, η οποία πρέπει να απαλειφθεί από το όνομά μου και αναγνωρίζω τη συμφωνία που έκανα με τον πάροχο ΟΤΕ.
Τυχαία είδα το forum σας και ευελπιστώ σε διευθέτηση του θέματος. Ο επόμενος δρόμος είναι η ανεξάρτητη αρχή ‘’Συνήγορος του Καταναλωτή’’ και η προθεσμία για μια εμπρόθεσμη αναφορά είναι σύντομη.
Σας ευχαριστώ
Υ.Γ. Είναι στη διάθεσή σας αποδεικτικά αποστολής των φαξ ακύρωσης- υπαναχώρησης και ανάλυση κλήσεων λογαριασμού στα 13831 και 13888

@ ADSLgr.com All rights reserved.