PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση ADSL 10MBps, Ασάφειες, Ψέμματα, Κοινοποιήσεις σε ΕΕΤΤ, καταγγελία σε ΙΝΚΑ κλπ.....



panosg
11-04-07, 00:28
Φίλοι μου σας παραθέτω παρακάτω όλα τα emails που έχω ανταλλάξει με το τμήμα πωλήσεων της forthnet από τις 24 Μαρτίου. Μπορείτε να τα διαβάσετε από κάτω προς τα επάνω. Τα σχόλια δικά σας. :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


----- Original Message ----- From: χχχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχχχ)
To: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Cc: INFO (info@eett.gr)
Sent: Wednesday, April 11, 2007 12:26 AM
Subject: Fw: ΑΙΤΗΣΗ ADSL 10MBps



Προς Τμήμα Πωλήσεων Forthnet
Υπ'όψιν Κουχχχχχχχχχχ Κας χχχχχχχχχχ και Κας χχχχχχχχχχ

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματός μου, στο οποίο ουδέποτε έλαβα απάντηση, σας παρακαλώ να μου δώσετε τις απαιτούμενες διευκρινίσεις για τα θέματα που προέκυψαν μετά την αίτησή μου προς την εταιρία σας. Μέχρι σήμερα εξακολουθεί να μην εμφανίζεται ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησής μου καθώς επίσης και η πορεία αυτής. Τέλος θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι εκτός από την ΕΕΤΤ στην οποία κοινοποιώ αυτό το μήνυμα, όπως και τα προηγούμενα, έχω προχωρήσει σε κοινοποίηση στο forum www.adslgr.com (http://www.adslgr.com/) καθώς επίσης και σε καταγγελία στο ΙΝΚΑ.


----- Original Message ----- From: χχχχχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχt)
To: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Cc: INFO (info@eett.gr)
Sent: Thursday, April 05, 2007 4:07 PM
Subject: Fw: ΑΙΤΗΣΗ ADSL 10MBps



Αξιότιμε Κύριε χχχχχχχχχχχχχχχχχ,

Έπειτα από την απενεργοποίηση της ADSL γραμμής μου από τον ΟΤΕ και αφού σας έχω κάνει αίτηση για την ενεργοποίηση νέας συνδρομής μέσα από το ιδιόκτητο δίκτυό σας την 1η Απριλίου, μέχρι και σήμερα δεν υπάρχει καμμία ενημέρωση από το site της Forthnet για την πορεία της αίτησής μου, δεν έχει πάρει αριθμό πρωτοκόλλου και από το τηλεφωνικό σας κέντρο με ενημέρωσε συνεργάτης σας ότι όσα μου έχετε πει γραπτώς δεν ισχύουν και πιθανόν να έχει γίνει "κάποιο λάθος". Συγκεκριμένα μου είπαν ότι θα πρέπει να περιμένω γύρω στις 3 εβδομάδες ακόμα (αρκετά περισσότερο από τις 10 με 12 εργάσιμες που με έχετε ενημερώσει - σημειωτέον ότι έχουν περάσει ήδη 4 εργάσιμες από την αίτησή μου). Επίσης με ενημέρωσαν ότι για κάποια περίοδο δεν θα μπορώ να γνωρίζω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η πορεία της αίτησής μου από το site σας. Αν λοιπόν δεν μπορώ να γνωρίζω σε ποιο στάδιο βρίσκεται η πορεία της αίτησής μου μέσα από το site σας τότε για ποιο λόγο υπάρχει αυτό το link http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803 (http://www.forthnet.gr/templates/adslstatus.aspx?c=10007803) στο site σας; Όσον αφορά την τηλεφωνική εξυπηρέτηση, επειδή έχει γίνει πλέον άθλια με μέσο χρόνο αναμονής τα 20 λεπτά θα ήθελα να ενημερώσετε τους ανωτέρους σας ότι το τμήμα εξυπηρέτησης πελατών σας έχει ανάγκη από υπαλλήλους.
Τέλος όσον αφορά τον ΟΤΕ, ο μέσος χρόνος αναμονής στο τηλεφωνικό του κέντρο είναι 1 λεπτό, μου έκαναν άμεσα απενεργοποίηση της ADSL γραμμής και με ενημέρωσαν ότι μπορούν επίσης άμεσα να μου παρέχουν internet από το δικό τους δίκτυο ενώ αν κάνω αίτηση σε εσάς θα καθυστερήσω πολύ.

Σας εύχομαι Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

Με εκτίμηση
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


----- Original Message ----- From: panosg@ath.forthnet.gr (panosg@ath.forthnet.gr)
To: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Sent: Sunday, April 01, 2007 8:21 PM
Subject: ΑΙΤΗΣΗ ADSL 10MBps



Αξιότιμε Κύριε χχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Σας αποστέλλω την αίτηση ενεργοποίησης και έναν πρόσφατο λογαριασμό ΟΤΕ όπως ακριβώς μου είπατε.

Με εκτίμηση

χχχχχχχχχχχχ

----- Original Message -----
From: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
To: χχχχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχχχχ)
Sent: Friday, March 30, 2007 12:40 PM
Subject: Re:Re: ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ




Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Σας ευχαριστούμε για την προτίμησή σας στην Forthnet και τις υπηρεσίες της.

Σας αποστέλλουμε μία ενημέρωση σχετικά με τα ερωτήματα που μας θέτετε.

α) Για το πρώτο ερώτημα σας ενημερώνουμε ότι η Νίκαια καλύπτεται από το δίκτυό μας.
β) Για να προχωρήσουμε σε αίτηση ενεργοποίησης από την πλευρά μας στον οτέ θα
πρέπει η γράμμη να είναι αποδεσμευμένη από οποιονδήποτε πάροχο ADSL.


γ) Για την ενεργοποίηση μία νέας συνδρομής ADSL 1 BILL,ο μέσος όρος
αναμονής είναι 12 εργάσιμες ημέρες περίπου.
Αν αποφασίσετε να προχωρήσετε με το συγκεκριμένο πρόγραμμα μπορείτε να μας
αποστείλλετε,μέσω fax στο 210 9559399 ή μέσω mail, την αίτηση ενεργοποίησης την
οποία θα βρείτε στην ηλεκτρονική μας διεύθυνση www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/) και συγκεκριμένα στο
ακόλουθο link: http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007875 (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10007875) ,
καθώς και έναν πρόσφγατο λογαριασμό του οτέ που να ανταποκρίνεται στο τηλέφωνο
ενεργοποίησης.
δ) Η ταχύτητα upload για τα 10 Mbps είναι στα 512Kbps.
Ευχαριστούμε και είμαστε στην διάθεσή σας για οποιαδήποτε περαιτέρω διευκρίνηση.
Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχχ


Body Parts :
1 part of the message follows:
Αξιότιμη Κυρία χχχχχχχχχχχχχχχ

Ειλικρινά δεν μπορώ να αντιληφθώ τι σας κωλύει να απαντήσετε με email στα ερωτήματά μου και ειδικότερα στο ερώτημά αν η Νίκαια καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυό σας.
Για να σας βοηθήσω, σας στέλνω ένα απλό ερωτηματολόγιο που περιέχει και όλες τις υπόλοιπες ερωτήσεις που σας έχω κάνει στο παρελθόν περιληπτικά:

α) Καλύπτεται η Νίκαια από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet;
β) Εφόσον καλύπτεται, μπορώ να κάνω αίτηση απευθείας σε εσάς για τη μετάβαση στο ιδιόκτητο δίκτυό σας χωρίς να προηγηθεί αίτηση διακοπής της ADSL στον ΟΤΕ; (βάση της απόφασης της ΕΕΤΤ 420/33)
γ) Εφόσον δεν καλύπτεται η Νίκαια από το ιδιόκτητο δίκτυό σας, μπορώ να κάνω κάτι ώστε να μεταβώ στο πρόγραμμά σας (το λεγόμενο 1Bill) το οποίο μου δίνει 1MBps και πληρώνω μόνο σε εσάς και το πάγιο της γραμμής ADSL και τ! ην πρόσβαση στο Internet χωρίς να υπάρξει διακοπή της σύνδεσής μου για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τις 5 εργάσιμες ημέρες; (Σημειωτέον ότι (1) η συνδρομή μου λήγει στις 8 Απριλίου, (2)ο ΟΤΕ απαιτεί 12 εργάσιμες ημέρες από την ημερομηνία αίτησης για διακοπή της γραμμής ADSL και (3) ο ΟΤΕ μπορεί να με καλύψει με δικό του πακέτο το οποίο μου δίνει την ίδια δυνατότητα και παρόμοια χρέωση με το δικό σας 1Bill)
δ) Όταν θα γίνει αναβάθμιση του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet στα 10MBps ποια θα είναι η ταχύτητα Upload;


Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατώνhttp://www.forthnet.gr/media/DialupSupportImages/new_logo_small.jpg (http://www.forthnet.gr/)Γενική Διεύθυνση Υπηρεσιών InternetForthnet A.E.Τηλέφωνο Επικοινωνίας : 801-100-8000 , 211-100-8000Φαξ:211-9559399Για δωρεάν καθημερινή ενημέρωση: http://www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/)


----- Original Message -----
From: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
To: panosg@ath.forthnet.gr (panosg@ath.forthnet.gr)
Sent: Wednesday, March 28, 2007 1:33 PM
Subject: ΤΗΛ.ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ


Αξιότιμε κύριε χχχχχχχχχχχχχχχ
ευχαριστούμε πολύ που επικοινωνήσατε μαζί μας. Σας παρακαλούμε πολύ, όπως μας γνωστοποιήσετε ένα τηλέφωνο επικοινωνίας μαζί σας, κατά προτίμηση κινητό, για τις απαραίτητες διευκρινίσεις και τη σχετική ενημέρωσή σας.
Είμαστε σε αναμονή και πάντα στη διάθεσή σας,
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατώνhttp://www.forthnet.gr/media/DialupSupportImages/new_logo_small.jpg (http://www.forthnet.gr/)Γενική Διεύθυνση Υπηρεσιών InternetForthnet A.E.Τηλέφωνο Επικοινωνίας : 801-100-8000 , 211-100-8000Φαξ:211-9559399Για δωρεάν καθημερινή ενημέρωση: http://www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/)

----- Original Message ----- From: χχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχ)
To: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Cc: INFO (info@eett.gr)
Sent: Tuesday, March 27, 2007 2:17 PM
Subject: Fw: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ



Προς: Forthnet - Υπ'όψιν Καςχχχχχχχχχχχχ
Κοινοποίηση: ΕΕΤΤ - Υπ'όψιν χχχχχχχχχχχχχχχχχχ

Καλησπέρα σας,

Αυτή τη φορά σας επισυνάπτω και την απόφαση της ΕΕΤΤ με αριθμό 420/33 που εκδόθηκε στις 2/2/2007 και αφορά τη μετάβαση από τις υπηρεσίες χονδρικής ευρυζωνικής πρόσβασης στην αδεσμοποίητη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο. Επίσης κάνω κοινοποίηση του παρόντος και στην ΕΕΤΤ.
Περιμένω λοιπόν από εσάς να μου απαντήσετε γιατί ενώ στον wizard που υπάρχει στο site σας για την κάλυψη μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet, στη Νίκαια αναφέρεται ότι θα ξεκινήσει η παροχή υπηρεσιών από τις 15/7/07 ενώ στην ανακοίνωση που βγάλατε στις 23/3/07 με θέμα "Η Forthnet απογειώνει το broadband internet στο ιδιόκτητο δίκτυό της, έως τα 10 Mbps", αναφέρεται ότι στην περιοχή της Νίκαιας είναι ήδη διαθέσιμο το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet.
Aν ισχύει το τελευταίο τότε θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο με τον οποίο θα πρέπει να σας κάνω αίτηση μετάβασης στο ιδιόκτητο δίκτυό σας βάση της ανωτέρω απόφασης της ΕΕΤΤ.
Σε περίπτωση που η παροχή υπηρεσιών μέσω του ιδιόκτητου δικτύου σας ξεκινάει τελικώς στις 15/7/07 στη Νίκαια τότε θα ήθελα παρακαλώ να απαντήσετε στα ερωτήματα του προηγούμενου μηνύματός μου το οποίο σας έστειλα χθες 26/3/07 και ώρα 9:00μ.μ. - βρίσκεται παρακάτω - το οποίο εξακολουθεί να παραμένει αναπάντητο.

Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχ


----- Original Message ----- From: χχχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχ)
To: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Sent: Monday, March 26, 2007 9:01 PM
Subject: Re: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ



Καλησπέρα σας,

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σας χχχχχχχχχχχχχχχχχχ. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι έπειτα από τηλεφωνική επικοινωνία στο 134 του ΟΤΕ με ενημέρωσαν ότι μπορώ να ζητήσω τηλεφωνικά τη διακοπή της πρόσβασης ADSL από τον ΟΤΕ στο 134 και ότι αυτή θα πραγματοποιηθεί σε 12 εργάσιμες ημέρες επομένως αν εγώ κάνω αύριο 27/3/07 την αίτηση διακοπής, αυτή θα πρέπει να έχει γίνει μέχρι τις 16/4/07.
Από όσο γνωρίζω η περιοχή μου δεν καλύπτεται από το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet επομένως θα πρέπει σε περίπτωση που ζητήσω από εσάς να μεταβώ στο ADSL (1Bill) 1MBps, να κάνετε με τη σειρά σας κάποιο αίτημα στον ΟΤΕ. Απ'όσο γνωρίζω για κάποιον ιδιώτη που κάνει αίτημα στον ΟΤΕ για ενεργοποίηση γραμμής ADSL αυτό απαιτεί 4 εργάσιμες, ισχύει το ίδιο και για εσάς; Δηλαδή θα μπορώ στις 17/4/07 να μεταβώ στο ADSL (1 Bill) χωρίς περαιτέρω καθυστερήσεις. Ο ΟΤΕ τουλάχιστον μπορεί να με εξυπηρετήσει άμεσα απ'όσο μου είπαν με το Conn-X.
Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι ενώ στον wizard που υπάρχει στο site σας για την κάλυψη μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της Forthnet, στη Νίκαια αναφέρεται ότι θα ξεκινήσει η παροχή υπηρεσιών από τις 15/7/07 ενώ στην ανακοίνωση που βγάλατε στις 23/3/07 με θέμα "Η Forthnet απογειώνει το broadband internet στο ιδιόκτητο δίκτυό της, έως τα 10 Mbps", αναφέρεται ότι στην περιοχή της Νίκαιας είναι ήδη διαθέσιμο το ιδιόκτητο δίκτυο της Forthnet. Τελικά τι από τα δυο ισχύει; Επίσης στην ίδια ανακοίνωση δεν αναφέρεται πουθενά ποια θα είναι η ταχύτητα Upload μετά την αναβάθμιση στα 10MBps.
Τέλος θα ήθελα να με κατοχυρώσετε ότι σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα μετάβασης στο ADSL (1 Bill) 1MBps μέχρι τις 17/3/07, θα μπορώ να δουλεύω άμεσα με το υπάρχον username που ήδη χρησιμοποιώ και όχι με προσωρινές συνδέσεις Demo. Το τελευταίο σας το ζητάω γιατί γνωρίζω ότι αυτή την πρακτική έχετε ακολουθήσει εδώ και αρκετό διάστημα σε κάποιον άλλο νέο συνδρομητή σας ο οποίος τυχαίνει να είναι γείτονάς μου και τυχαίνει - δυστυχώς - να του πρότεινα εγώ να γίνει συνδρομητής σας.

Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ



----- Original Message -----
From: Internet Services Sales Department Forthnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
To: χχχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχχχχ)
Sent: Monday, March 26, 2007 2:27 PM
Subject: ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ


Καλημέρα σας,
σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε ότι για τεχνικούς λόγους η αλλαγή της υπηρεσίας προϋποθέτει την διακοπή της adsl γραμμή σας από τον Οτε.
Με εκτίμηση,
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ


Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατώνhttp://www.forthnet.gr/media/DialupSupportImages/new_logo_small.jpg (http://www.forthnet.gr/)Γενική Διεύθυνση Υπηρεσιών InternetForthnet A.E.Τηλέφωνο Επικοινωνίας : 801-100-8000 , 211-100-8000Φαξ:211-9559399Για δωρεάν καθημερινή ενημέρωση: http://www.forthnet.gr (http://www.forthnet.gr/)


----- Original Message ----- From: χχχχχχχχχχχχχχχ (χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ)
To: Internet Services Sales Department FORTHnet S.A. (internet-sales@forthnet.gr)
Sent: Saturday, March 24, 2007 12:49 PM
Subject: Re: Expiration Notification



Καλημέρα σας,

Θα ήθελα να με ενημερώσετε για τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να μεταβώ στο πρόγραμμα ADSL (1Bill) 1MBps άμεσα χωρίς να υπάρξει διακοπή της σύνδεσής μου στις 8 Απριλίου, καθώς επίσης αν ισχύει ότι από τις 15 Ιουλίου θα έχω αναβαθμισμένη ταχύτητα στα 4MBps.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
χχχχχχχχχχχχχχχχχχχχχ

panosg
11-04-07, 00:30
Εδώ είναι η Καταγγελία που έχω στείλει στο ΙΝΚΑ :evil: :evil: :evil:

Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας καταγγείλω ότι έχω σοβαρότατα προβλήματα με την εταιρία forthnet στην οποία είμαι συνδρομητής τα τελευταία 7 χρόνια.
Έχοντας γραπτές διαβεβαιώσεις από τον xxxxxxxxxx ότι εντός 12 εργασίμων ημερών από την ημερομηνία αποστολής αίτησής μου για γραμμή ADSL και παροχή internet από την Forthnet θα μπορώ να έχω κανονικά σύνδεση, έκανα την αίτησή μου από την 1η Απριλίου. Στις 5 Απριλίου επικοινώνησα τηλεφωνικά με το τμήμα πωλήσεων της εταιρίας και με ενημέρωσαν ότι ίσως ο xxxxxxxxxx να μην είναι σωστά ενημερωμένος ή να είναι νέος συνάδελφος και να μην γνωρίζει σωστά τις διαδικασίες και ότι η διάρκεια ενεργοποίησης της γραμμής "θα διαρκέσει λογικά γύρω στις τρεις με τέσσερις εβδομάδες ακόμα". Επίσης ζήτησα αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησης και δεν μου τον έδωσαν. Τέλος ζήτησα να με ενημερώσουν για το λόγο για τον οποίο δεν εμφανίζεται στο site τους η πορεία της αίτησής μου όπως θα έπρεπε και μου απάντησαν ότι δεν θα μπορώ να ενημερώνομαι από εκεί αλλά ότι θα πρέπει να τους παίρνω τηλέφωνο (σημειωτέον ότι ο μέσος χρόνος αναμονής στο τηλεφωνικό κέντρο του τμήματος πωλήσεων της Forthnet είναι 20 λεπτά). Έστειλα εκ νέου γραπτό μήνυμα την ίδια ημέρα προς το τμήμα πωλήσεων υπ'όψιν του Κου XXXX και δεν έλαβα καμμία απάντηση. Όλα τα γραπτά μηνύματα, τα οποία έχω ανταλλάξει με την εταιρία Forthnet τα έχω κοινοποιήσει και στην ΕΕΤΤ χωρίς να έχω λάβει καμμία απάντηση. Η επόμενή μου κίνηση θα είναι να τα κοινοποιήσω και στο site www.adslgr.com (http://www.adslgr.com) καθώς επίσης και στα ελληνικά περιοδικά πληροφορικής.
Σας παρακαλώ πολύ να με ενημερώσετε για τα εξής:
α) Τι άλλο μπορώ ή πρέπει να κάνω
β) Θεωρώ ότι όντως παραβιάζονται τα δικαιώματά μου, ποιες μπορούν να είναι οι δικές σας ενέργειες

tasgaz
11-04-07, 18:39
χεσε μεσα φιλαρακο...
Απορω πως μερικοι ακομα επιλεγουν Forthnet

ΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????

hemlock
11-04-07, 18:48
χεσε μεσα φιλαρακο...
Απορω πως μερικοι ακομα επιλεγουν Forthnet

ΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????
Ουτε ταλαιπωρια θελει ,ουτε καν κοπο...Διακοπη με μια αν δε σε ικανοποιουν οι (οποιεςδηποτε) υπηρεσιες).Δεν θελει γουτσου-γουτσου η υποθεση;)

HellV1L
11-04-07, 21:55
χεσε μεσα φιλαρακο...
Απορω πως μερικοι ακομα επιλεγουν Forthnet

ΠΩΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?????

ασε ειμαι και γω στο περιμενε απο της ("εικονικα" 15/1 -αιτημα για 2play αλλα λογω προυπαρχοντος adsl κυκλωματος , ακυρο) 6/2 !!!!!!!!!!!!!!!!

ειμαι στα κατω πατησια και δεν εχουν ιδεα ποτε θα ενεργοποιηθω στη forthnet !!!!!!
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ

ΚΑΙ ΘΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΚΡΙΒΩΜΕΝΟ 100%
1) ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΔΟΘΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΥΣ ΚΟΜΒΟΥΣ ΤΟΥΣ
2)ΠΡΟΩΘΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΕΤΑΙΡΙΚΑ ΑΙΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ
3)ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΥΡΙΩΣ

ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ... ΜΕΤΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ

Alex_Under
11-04-07, 22:03
Ουτε ταλαιπωρια θελει ,ουτε καν κοπο...Διακοπη με μια αν δε σε ικανοποιουν οι (οποιεςδηποτε) υπηρεσιες).Δεν θελει γουτσου-γουτσου η υποθεση;)

Νομίζεις ότι είναι εύκολο να τους διακόψεις κιόλας?
Με βάλαν σε 2play μέσω ΟΤΕ ενώ είμαι Καλαμαριά που είπαν πως καλύπτεται από τις 26/2 και στις 27/3 έκανα αίτηση διακοπής. Ακόμη να μου το διακόψουν.... :down:

psytransas
11-04-07, 22:27
Ειναι οντως μπαχαλο στην οργανωση τους...:down:

Ληξη του adsl in a box μου στις 20/3/07 και κατα την μετατροπη μου σε αοριστου χρονου συνδρομη ειχα ζητησει απο 15/3/07 την αλλαγη της ταχυτητας μου απο 2mbit σε 1mbit (με 3emails & 3 fax παρακαλω !!!), η αλλαγη απο οτε εγινε στις 21/3 και ουτε καν φαινεται ακομη στο συστημα τους...οποτε σημερα βλεπω 3 φακελους απο 4νετ ...

Με χρεωσαν σαν 2mbit απο 20/3-20/5 και μαλιστα με 2πλο λογαριασμο !!! :twisted:
Επισης με εκκρεμει και μια αιτηση για 2play απο 13/3/07 :whistle:

Μετα απο τηλεφωνο μου ειπαν να μη πληρωσω τιποτα και οτι θε εκδοθει νεος λογαριασμος με την πραγματικη χρεωση,,
Οταν ανεφερα για το 2play μου ειπαν γιατι κανατε υποβαθμιση και αιτηση 2play μαζι ? (Δεν επρεπε ε ? ? ? ),μα γιατι φυσικα δεν ειχα ιδεα για το ποτε θα με ενεργοποιησετε και δεν ηθελα ως τοτε να πληρωνω κερατιατικα 2(ψευτικα)mbit

Μπ.....ο !!!! :down: :down: :down:

panosg
12-04-07, 16:43
----- Original Message ----- From: panosg@exchange.awmn.net
To: cgomag@compupress.gr
Sent: Wednesday, April 11, 2007 7:13 PM
Subject: ΑΙΤΗΣΗ ADSL 10MBps - Ασάφειες, Αδιαφορία και Ψέμματα από εταιρία Forthnet



Αγαπητό Περιοδικό,

Θα ήθελα να σας κοινοποιήσω τη γραπτή επικοινωνία που υπάρχει μεταξύ εμού και της εταιρίας Forthnet από τις 24 Μαρτίου. Περιληπτικά σας αναφέρω τα εξής:
- Αρχικά αδιαφορούν στο πρώτο μου email και δεν μπαίνουν καν στον κόπο να απαντήσουν. Το email κοινοποιείται και στην ΕΕΤΤ από την οποία επίσης δεν λαμβάνω καμμία απάντηση.
- Δίνουν μια απάντηση τελικά η οποία θα έπρεπε να είναι εντελώς διαφορετική βάση της απόφασης της ΕΕΤΤ με αριθμό 420/33, μου γράφουν δηλαδή ότι για να μεταβώ από το πρόγραμμα που είμαι στα 768KBps, στα 10MBps θα πρέπει πρώτα να κάνω αίτηση διακοπής της γραμμής ADSL στον ΟΤΕ και έπειτα αίτηση στη Forthnet τη στιγμή που η απόφαση λέει ξεκάθαρα ότι για τη μετάβαση σε ιδιόκτητο δίκτυο δεύτερης εταιρίας απαιτεί αίτηση μόνο στη δεύτερη.
- Απαντώ εκ νέου ζητώντας απαντήσεις για το χρονικό διάστημα που θα μείνω χωρίς σύνδεση καθώς η υπάρχουσα έληγε στις 8 Απριλίου, χωρίς να λάβω καμμία απάντηση. Επίσης καμμία απάντηση δεν έλαβα και στο ερώτημά μου πως γίνεται να διαφημίζουν μέσα από το site τους με ανακοίνωση στις 23/3 ότι το ιδιόκτητο δίκτυό τους καλύπτει και την περιοχή της Νίκαιας τη στιγμή που στον wizard που υπάρχει επίσης στο site τους αναφέρεται σαν ημερομηνία κάλυψης της περιοχής η 15η Ιουλίου.
- Μη έχοντας λάβη απάντηση ούτε από τη Forthnet ούτε από την ΕΕΤΤ, στέλνω κι άλλο email προς τη Forthnet με κοινοποίηση και πάλι στην ΕΕΤΤ και επισυνάπτοντας την απόφαση της ΕΕΤΤ με αριθμό 420/33.
- Από τη Forthnet απαντούν τελικά χωρίς να δώσουν καμμία απάντηση στα ερωτήματά μου αλλά μου ζητούν να τους δώσω κάποιο τηλέφωνο για να επικοινωνήσουν μαζί μου. Από την ΕΕΤΤ και πάλι καμμία απάντηση.
- Τους ξαναστέλνω email με τα ερωτήματά μου περιληπτικά και ρωτώντας τους για ποιο λόγο κωλύονται να μου δώσουν μια γραπτή απάντηση.
- Μου δίνουν τελικά γραπτή απάντηση η οποία με καλύπτει παρόλο που και πάλι έρχεται σε αντίθεση με την απόφαση της ΕΕΤΤ με αριθμό 420/33.
- Κάνω αίτηση διακοπής της ADSL γραμμής μου στον OTE και αίτηση για ADSL 10MBps στη Forthnet.
- Έχοντας ήδη περάσει 4 εργάσιμες ημέρες αδυνατώ να ενημερωθώ για τον αριθμό πρωτοκόλλου της αίτησής μου καθώς επίσης και για την πορεία αυτής. Προσπάθησα να ενημερωθώ από το site της Forthnet για την πορεία της αίτησής μου αλλά δεν υπήρχαν καθόλου στοιχεία γι'αυτήν. Προσπάθησα να ενημερωθώ τηλεφωνικά και αφού κατάφερα να μιλήσω με κάποιον μετά από 20 λεπτά αναμονής, τελικά μου είπε με λίγα λόγια ότι όσα μου είχαν πει γραπτώς όσον αφορά το χρόνο ενεργοποίησης της ADSL 10MBps δεν ίσχυαν και στην πραγματικότητα απαιτείται άλλος τόσος χρόνος, δηλαδή άλλες τρεις με τέσσερις εβδομάδες. Επίσης μου είπε ότι από το site δεν θα υπάρχει πάντα δυνατότητα ενημέρωσης για την πορεία της αίτησής μου και ότι θα πρέπει να τους παίρνω τηλέφωνο για να ενημερώνομαι.
- Ζητάω από τη Forthnet μέσω νέου email που έστειλα την ίδια μέρα να μου δώσουν γραπτώς εξηγήσεις για τα όσα λέχθησαν τηλεφωνικώς και κοινοποιώ και πάλι το email στην ΕΕΤΤ.
- Καμμία απάντηση από τη Forthnet, Καμμία απάντηση από την ΕΕΤΤ.
- Για ακόμη μια φορά στέλνω email στη Forthnet ζητώντας και πάλι εξηγήσεις, κοινοποιώ και πάλι το email στην ΕΕΤΤ, κάνω καταγγελία στο ΙΝΚΑ και κοινοποιώ την αλληλογραφία μου με τη Forthnet στο www.adslgr.com (http://www.adslgr.com/forum/../)
- Καμμία απάντηση από τη Forthnet, Καμμία απάντηση από την ΕΕΤΤ, Καμμία απάντηση από το ΙΝΚΑ.

Παρακάτω σας παραθέτω αυτούσια την καταγγελία που έστειλα στο ΙΝΚΑ.

ssotiris
13-04-07, 17:24
Και νόμιζα ότι μόνο στην HOL υπάρχει τέτοιο χάλι....καλή δύναμη φίλε...

Kiwi
16-04-07, 14:31
Και πες ότι φεύγεις από Forthnet... πού να πας; Άμα ρίξετε μία ματιά στα fora των άλλων παρόχων θα δείτε ότι και εκεί τα ίδια μπάχαλα και χειρότερα συμβαίνουν.

Μέχρι να υπάρξει πραγματικός υγιείς ανταγωνισμός μεταξύ των παρόχων και του ΟΤΕ και μέχρι να αρχίσουν να προβλέπονται κυρώσεις με πρόστιμα και αποζημίωση του πελάτη μην περιμένετε προκοπή.

papakion
17-04-07, 13:37
πω!! και εψησα την αδερφη μου και εκανε αιτηση στην forthnet για 2play στο Ιλιον??
Αφου τα'ξερα απο την HOL.... τωρα θα με βριζει δικαιολογημένα.. :(

kuti
17-04-07, 13:50
πω!! και εψησα την αδερφη μου και εκανε αιτηση στην forthnet για 2play στο Ιλιον??
Αφου τα'ξερα απο την HOL.... τωρα θα με βριζει δικαιολογημένα.. :(


Μην τα βαζουμε ολα σε ενα καζανι.
και εμεις που δεν ειχαμε τετοια προβληματα τι ειμαστε τα παιδια τις φορθνετ?

Σε οτι υπηρεσια και να πας δεν ξέρεις τι θα σου βγει ή θα φυγεις με χαμογελο ή θα φριξεις.;)

kostas007
17-04-07, 16:04
καλα μας κοροιδευουν,εκανα αιτηση για τα 10mbps,με ενεργοποιησαν στα 1
και παιρνω τηλ να ρωτησω και μου λενε οτι δεν εγινε επειδη ειχαν προβληματα στο δυκτυο της περιοχης της ηλιουπολης.
θα στειλω μαιλ,και αν δεν απαντησουν θα κανω μυνηση,για παραπληροφορηση.τελειωσε το θεμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.