PDA

Επιστροφή στο Forum : PrimeTel προβλημα με παρεμβολες τηλεφωνου δεν μας ακουνε οταν μας καλουνε-καλουμε



thelos257
27-09-15, 01:11
Καλησπερα σας εδω και δυο χρονια ειμαι με την PrimeTel το προβλημα ειναι οτι δεν μας ακουνε οταν μας περνουν ή οταν περνουμε εμεις τηλεφωνο τι θα μπορουσα να κανω γι αυτο ; Εχω βαλει φιτρο εκει που ειναι το TEL1 πανω στο ρουτερ της PrimeTel μαζι με το φαξ:

161435

και πριν να το κανω αυτο παλι ειχαμε προβλημα και εχω την μανα μου να κρινοιαζει. Τους πειρα τηλεφωνω και μ ειπαν οτι το προβλημα ειναι στο ανεβασμα τορρεντ και πως πρεπει να χαμηλωσω την ταχυτητα μου στα 10kB/s απο τα 70-100kB/s που την εχω. Πως γινεται και τι σχεση εχει το ανεβασμα με το τηλεφωνο ;
Επισης τι τηλεφωνο οπως και το DSL ειναι πανω στο ρουτερ ολα τιποτα δεν ειναι ξεχωριστα ή πανω στον τοιχο παρα μονο η ασυρματη τηλεφωνικη συσκευη.
Τι θα μπορουσα να κανω ;

evantigger
27-09-15, 01:24
Να ακολουθήσεις τις συμβουλές τους;

Σου λένε να κατεβάσεις την ταχύτητα γιατί τρως όλο τα bandwidth στα torrent και δε μένει αρκετό για το τηλέφωνο, τουλάχιστον την ώρα που μιλάς...

thelos257
27-09-15, 08:36
Να ακολουθήσεις τις συμβουλές τους;

Σου λένε να κατεβάσεις την ταχύτητα γιατί τρως όλο τα bandwidth στα torrent και δε μένει αρκετό για το τηλέφωνο, τουλάχιστον την ώρα που μιλάς...

Καλημερα εχω βαλει κι φιτρο και τιποτα αλλα πως γινεται αυτο να τρωεει τα bandwidth το torrent ρε παιδια ; Οταν ειχα Cytanet-Cablenet δεν ειχα τετοιο θεμα.

sweet dreams
27-09-15, 10:36
Αφού το τηλέφωνο παίρνει από το ρούτερ(VOiP) το φίλτρο τι το θέλεις;;;; :confused:

thelos257
27-09-15, 10:39
Αφού το τηλέφωνο παίρνει από το ρούτερ(VOiP) το φίλτρο τι το θέλεις;;;; :confused:
Για να μην κανει αυτο το προβλεμ που κανει φιλε μου. Που οταν μιλαμε στο τηλεφωνο δηλαδη δεν μας ακουνε οι αλλοι τι λεμεν κοβονται οι μισες λεξεις και πανω στο φιτρο εχω και το φαξ επισης.

sweet dreams
27-09-15, 10:48
Δεν χρειάζεται είπαμε το φίλτρο όταν η τηλεφωνία είναι VOiP, το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο ρούτερ.

thelos257
27-09-15, 11:08
Δεν χρειάζεται είπαμε το φίλτρο όταν η τηλεφωνία είναι VOiP, το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στο ρούτερ.
και το φαξ πως θα συνδεεθει ;

sweet dreams
27-09-15, 11:15
Με ένα τέτοιο. (http://www.progressive.gr/proion.asp?katigoriaID=161912&proionID=7778)

tolis1989
27-09-15, 22:56
Καλημερα εχω βαλει κι φιτρο και τιποτα αλλα πως γινεται αυτο να τρωεει τα bandwidth το torrent ρε παιδια ; Οταν ειχα Cytanet-Cablenet δεν ειχα τετοιο θεμα.

Γιατί προφανώς το modem που είχες με αυτή την εταιρία είχε καλύτερο QoS

thelos257
27-09-15, 23:07
Γιατί προφανώς το modem που είχες με αυτή την εταιρία είχε καλύτερο QoS

Με ποια εταιρια λες φιλε τολη ; Επισης το QoS τι ειναι ;

tolis1989
27-09-15, 23:46
Αναφέρομαι στη Cytanet που αναφέρεις, με τη οποία δεν είχες πρόβλημα. Με πολύ απλά λόγια το Quality of Service όπως είναι η πλήρης ονομασία ρυθμίζει την κατανομή του bandwidth σε εφαρμογές και συσκευές ωστε να μη συμβαίνει αυτό που περιγράφεις και να χρειάζεται να χαμηλώσεις το torrent.
Αναλυτικότερα δες το παρακάτω thread
http://www.adslgr.com/forum/threads/33661-QoS-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%B4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%8D%CE%B5%CE%B9

dimangelid
28-09-15, 03:00
Γιατί προφανώς το modem που είχες με αυτή την εταιρία είχε καλύτερο QoS

Μπορεί και να είχε τηλεφωνία PSTN με τον προηγούμενο πάροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.