PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΑ, τι μου είπε ο τεχνικός στην επίσκεψη του



Epitaph
28-09-15, 10:22
Πριν μπω εντελώς στο ψητό, δίνω μερικές πληροφορίες για την σύνδεση μου.

Όντας χρόνια απογοητευμένος από τις 24mbitες συνδέσεις, και φυλακισμένος στο όριο των 4mbit max Download Speed, όταν τελικά μέσα Αυγούστου βάλαμε 24mbit HOL στο εξοχικό, πετούσα στα σύννεφα γιατί για πρώτη φορά είχα 13mbit ταχύτητα.
Όμως ποστάροντας εδώ τις τιμές στα settings του modem ένας χρήστης μου έιπε ότι με το LINE ATTENUATION που είχα, έπρεπε να χω 24mbps.
Κάτι που με προβλημάτισε και έτσι άρχισα να κάνω μετρήσεις από μόνος μου.

Άλλαξα modems : δοκίμασα το HT108N της ΖΤΕ (HOL) και το HG520c της HUAWEI. Επίσης έβαλα/έβγαλα φιλτράκια, αποσυνέδεσα 2α τηλέφωνα και πήρα πάλι τιμές. Και εννοείται πάντα μετά από κάθε αλλαγή έκανα reset το modem για να εμφανίσει τις νέες τιμές.
Οι αποκλίσεις ήταν πολύ μικρές. Πάντα είχα περίπου τέτοιες τιμές :

http://i.imgur.com/AJnNXRC.jpg

Οι εν λόγω αποκλίσεις ήταν όχι μόνο μικρές, αλλά και δεν είχε σημασία στη λογική.
Π.χ. αν έβγαζα το 2ο τηλέφωνο εντελώς, μπορεί μετά το Reset να χα λιγότερη ταχύτητα, αντί να χω περισσότερη.

Επίσης έψαξα να βρω που είναι το αστικό κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή μου, και με χαρά διεπίστωσα πως δεν βρισκόταν πάνω από ενα χιλιόμετρο (συγκεκριμένα 5 οικοδομικά τετράγωνα από κει που μένω). Η περιοχή είναι τα Λουτρά Αιδηψού.

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ :

Πήρα που λέτε τηλέφωνο την HOL και τους είπα τι συμβαίνει. Ήρθε προ 2 εβδομάδων τεχνικός εδώ να τσεκάρει, όχι το ΚΑΦΑΟ, αλλά το άλλο κουτάκι που μοιράζει τα καλώδια στις πολυκατοικίες (και όπως καταλάβατε τώρα μου διαφεύγει το όνομα του). EDIT : Διανεμητής λέγεται νομίζω.
Έρχεται λοιπόν και αφού με ρώτησε ποιο είναι το πρόβλημα και του εξήγησα, έβγαλε να μετρήσει ο ίδιος. Πρώτα πήρε μέτρηση απ την τηλεφωνική πρίζα και μετά κατευθείαν απ το κουτάκι που ήταν έξω απ το σπίτι.
Βρήκε πάλι τις ίδιες τιμές με μένα.
Όταν τον ρώτησα γιατί δεν έχω 24mbps ο διάλογος ήταν ο εξής :

Τεχνικός : Καταρχάς απ το Αστικό κέντρο βγαίνει 20-21 mbps.
Eγώ : Ωραία, έστω, γιατί δεν έχω 20-21 με αυτό το Line Attenuation;
Τεχνικός : ίσως είναι επειδή μπορεί να διακλαδώνονται τα καλώδια απ το αστικό κέντρο ως εδώ.
Εγώ : Δηλαδή να πηγαίνει Θεσσαλονίκη μέσω Λαμίας λέτε; Όμως αυτό δεν θα χε επίπτωση και στην τιμή του Line Attenuation;
Τεχνικός : Ίσως είναι και τα καλώδια παλιά από τότε που τα χε βάλει ο ΟΤΕ (σ.σ. αυτό είναι πιθανό)
Εγώ : Χμμμ, ωραία. Μπορώ να πάρω τηλέφωνο τον ΟΤΕ για να ρθει να τα αναβαθμίσει;
Τεχνικός : Όχι δυστυχώς δεν γίνεται αυτό.


Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι δικές του απαντήσεις.

1) Όντως απ τα αστικά κέντρα βγαίνουν 20-21 Mbps; Γιατί το χουνε κάνει έτσι; Αφού πουλάνε υποτίθεται μια υπηρεσία σε μια συγκεκριμένη τιμή δεν θα πρεπε να βγαίνει 24 απ τα κέντρα τους;

2) Το Line Attenuation δεν μετράει την απόσταση που χουν τα καλώδια τα οποία ενώνουν το εκάστοτε αστικό κέντρο με το σπίτι σου; Επομένως αν έκανε διακλαδώσεις, θα χε ως αποτέλεσμα να έχω περισσότερο Line Attenuation. Έτσι δεν είναι;

3) Τι πρέπει να γίνει για να αναβαθμίσει ο ΟΤΕ τα καλώδια χαλκού του;

Μόνο σε μένα φάνηκε ότι οι 2 πρώτες απαντήσεις του ήταν βλακείες;

sweet dreams
28-09-15, 11:00
To LinkEncap αλλάζει χειροκίνητα;;; αν ναι, άλλαξε το σε G.992.5 και κάνε επανεκκίνηση. Έχουμε δεί ταχύτητες και πάνω από 23 οπότε αυτό που λέει για την ταχύτητα που "βγαίνει" από το Α/Κ δεν ισχύει. Το Line Attenuation (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)μετράει την εξασθένηση της γραμμής και σ' αυτή εκτός από την απόσταση μπορεί να προστεθούν και άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες(κατάσταση του χαλκού, διακλαδώσεις κ.λ.π.). Επίσης θα πρέπει να κάνεις μια μέτρηση στον κατανεμητή για να έχεις σωστή εικόνα, γιατί επιδρά και η κατάσταση της εσωτερικής σου εγκατάστασης (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825).
Ο OTE δεν θα αντικαταστήσει τα υπάρχοντα καλώδια εκτός αν υπάρξει σοβαρή βλάβη η διακοπή, απλά θα βάλει καμπίνες που θα συνδέονται με οπτική ίνα με το Α/Κ και θα σου παρέχει εναλλακτικά VDSL.

Epitaph
28-09-15, 16:48
Ευχαριστώ για την απάντηση και όλες τις πληροφορίες.

Ας αρχίσω με τα απλά. Έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση έκανα και βρήκα μικρές αποκλίσεις.
Στον κατανεμητή έκανε μόνο ο τεχνικός της HOL και ντάξει, τον εμπιστεύομαι. Τώρα να μου πε ψέματα για να με ξεφορτωθεί το βρίσκω λίγο ακραίο. Τον κατανεμητή δεν τον ακουμπάω εγώ γιατί δεν έχω τα εργαλεία.
Οπότε ότι βλάβη υπάρχει, θα υπάρχει από τον κατανεμητή και πριν.
Οπότε ελπίζω σε μια αναβάθμιση των καλωδίων (αν φταίει αυτό).

Τώρα για το LinkEnCap, πολύ δύσκολα μου βάζεις. Καταρχάς δεν ξέρω τα στοιχεία για να μπω ως root. Δηλαδή σε ένα άλλο θρεντ που έψαξα, οι 2 κωδικοί που δίνανε δεν με βάζαν μέσα.

Οι κωδικοί που δοκίμασα ήταν αυτοί :

1) Extra,Opti0ns4321%$
2) ZTE$Extra,Opti0ns1234$%

Να τους πάρω τηλέφωνο; Θα μου τον δώσουν; Τι δικαιολογία να τους πω (δηλαδή "για ποιον λόγο τον χρειάζομαι" ώστε να τους πείσω).

Επίσης ο τεχνικός που ήρθε όπως και αυτοί απ την τεχνική υποστήριξη μου είπαν "Όλοι οι άλλοι στα γύρω σπίτια την ίδια ταχύτητα έχουν, οπότε καλά είσαι". Στην ουσία "κάτσε στ' αυγά σου". Είμαστε σοβαροί;

jkoukos
28-09-15, 16:53
Οι κωδικοί μπορούν να βρεθούν από το αρχείο bin που έχει τις ρυθμίσεις και το κατεβάζεις με backup, αλλά δεν θα καταφέρεις κάτι διότι είναι λάθος στο firmware η ένδειξη στα ΖΤΕ της HOL.

sweet dreams
28-09-15, 17:16
Ευχαριστώ για την απάντηση και όλες τις πληροφορίες.

Ας αρχίσω με τα απλά. Έλεγχο στην εσωτερική εγκατάσταση έκανα και βρήκα μικρές αποκλίσεις.
Στον κατανεμητή έκανε μόνο ο τεχνικός της HOL και ντάξει, τον εμπιστεύομαι. Τώρα να μου πε ψέματα για να με ξεφορτωθεί το βρίσκω λίγο ακραίο. Τον κατανεμητή δεν τον ακουμπάω εγώ γιατί δεν έχω τα εργαλεία.
Οπότε ότι βλάβη υπάρχει, θα υπάρχει από τον κατανεμητή και πριν.
Οπότε ελπίζω σε μια αναβάθμιση των καλωδίων (αν φταίει αυτό).

Τώρα για το LinkEnCap, πολύ δύσκολα μου βάζεις. Καταρχάς δεν ξέρω τα στοιχεία για να μπω ως root. Δηλαδή σε ένα άλλο θρεντ που έψαξα, οι 2 κωδικοί που δίνανε δεν με βάζαν μέσα.

Οι κωδικοί που δοκίμασα ήταν αυτοί :

1) Extra,Opti0ns4321%$
2) ZTE$Extra,Opti0ns1234$%

Να τους πάρω τηλέφωνο; Θα μου τον δώσουν; Τι δικαιολογία να τους πω (δηλαδή "για ποιον λόγο τον χρειάζομαι" ώστε να τους πείσω).

Επίσης ο τεχνικός που ήρθε όπως και αυτοί απ την τεχνική υποστήριξη μου είπαν "Όλοι οι άλλοι στα γύρω σπίτια την ίδια ταχύτητα έχουν, οπότε καλά είσαι". Στην ουσία "κάτσε στ' αυγά σου". Είμαστε σοβαροί;

Xωρίς να έχω κάτι με τους υπαλλήλους των παρόχων,(δεν τους λέω τεχνικούς γιατί έχω πετύχει και έναν τέτοιο "τεχνικό" να μην έχει όπως είπε, το καρφωτικό μαζί του και να βάζει τα καλώδια στην ρεγκλέτα με το κατσαβίδι), καλύτερα να βρεις κάποιον δικό σου που να ξέρει για να κάνει τον έλεγχο.
Αναβάθμιση καλωδίων, με την έννοια που το λες μην περιμένεις, το μόνο που μπορεί να γίνει αν έχεις πολύ σοβαρό πρόβλημα και υπάρχει διαθέσιμο, να σου αλλάξουν ζευγάρι.
Για το ρούτερ μην κάνεις τίποτα γιατί είναι αυτό που λέει ο @jkoukos , απλά εγώ δεν το θυμόμουνα. Αν κάνεις και εσύ μερικές ερωτήσεις στην περιοχή σου και διαπιστώσεις ότι και οι άλλοι πάροχοι έχουν περίπου τις ίδιες ταχύτητες, τότε είσαι από τους άτυχους που μένει σε περιοχή με χάλια υποδομή.

Epitaph
29-09-15, 13:43
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

Δεν έχω κάναν γνωστό που να ξέρει και να το κάνει τσάμπα, οπότε τ'αφήνω.
Οπότε ρωτάω, κάναν γείτονα πόσο έχει και βλέπουμε... Ίσως τσεκάρω και ένα κατάστημα που είναι απέναντι ακριβώς απ το αστικό κέντρο (στα 30 μέτρα δηλαδή).


Μία τελευταία ερώτηση. Έστω ότι κανείς στα Λουτρά Αιδηψού δεν έχει VDSL αυτή την στιγμή. Άμα μελλοντικά βάλω εγώ, και φταίνε οι εγκαταστάσεις (όπως πιθανόν συμβαίνει τώρα), δεν θα πιάνω πάνω από 13mbps?
Δηλαδή θα πληρώνω για 50mbps αλλά θα πιάνω 13; Τότε δεν θα πρέπει ο ΟΤΕ να αναβαθμίσει ότι καλώδιο έχει χαλάσει;

sweet dreams
29-09-15, 14:31
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις.

Δεν έχω κάναν γνωστό που να ξέρει και να το κάνει τσάμπα, οπότε τ'αφήνω.
Οπότε ρωτάω, κάναν γείτονα πόσο έχει και βλέπουμε... Ίσως τσεκάρω και ένα κατάστημα που είναι απέναντι ακριβώς απ το αστικό κέντρο (στα 30 μέτρα δηλαδή).


Μία τελευταία ερώτηση. Έστω ότι κανείς στα Λουτρά Αιδηψού δεν έχει VDSL αυτή την στιγμή. Άμα μελλοντικά βάλω εγώ, και φταίνε οι εγκαταστάσεις (όπως πιθανόν συμβαίνει τώρα), δεν θα πιάνω πάνω από 13mbps?
Δηλαδή θα πληρώνω για 50mbps αλλά θα πιάνω 13; Τότε δεν θα πρέπει ο ΟΤΕ να αναβαθμίσει ότι καλώδιο έχει χαλάσει;

Για να σου δώσουν VDSL θα πρέπει να είσαι κάτω από 1 χιλιόμετρο από το Α/Κ και να είναι η γραμμή σου σε άριστη κατάσταση ή να βάλουν καμπίνα στην περιοχή σου. Την καμπίνα την συνδέουν με το A/K με οπτική ίνα και γι' αυτό υπάρχει τέτοια διαφορά στις ταχύτητες από τον χαλκό. Δεν ασχολούνται να περάσουν καινούργια καλώδια από το A/K μέχρι τα ΚΑΦΑΟ γιατί δεν αξίζει τον κόπο να το κάνουν. Κάποια στιγμή θα αντικατασταθούν όλα με καμπίνες και οπτική ίνα.

shocked
29-09-15, 15:13
για να μπεις ως admin θελει
user: admin ή root (δεν θυμαμαι)
pass: Extra,Opti0ns4321%$

Bourdoulas
06-10-15, 19:25
Αν παίζεις σε Intracom DSLAM λυπάμαι που θα στο πω αλλά μπορεί να σου βγάζει και 17 mbps στο αστικό κέντρο. Επίσης αν πράγματι ο μέσος όρος της περιοχής είναι τα 9-10 mbps τότε δεν μπορούν να κάνουν κάτι, ακόμα και να έχει χαμηλό attenuation.

utp
07-10-15, 00:27
Κανονικα ο τεχνικος επρεπε να δηλωσει βλαβη στον οτε να σου αλλαξουν κυριο και απερχομενο δικτυο(εαν υπαρχει διαθεσιμο), ΟΜΩΣ αυτο δεν προκειται ποτε να γινει οταν ο μεσος ορος της περιοχης ειναι τοσο οσο πιανεις εσυ. Εχουν tool που τα βλεπουν ολα αυτα απο τη βλαβοδιαχειριση. Η ποιοτητα του χαλκου καθως και οι διακλαδωσεις(μικροεπαφες) ισως επιφερουν τετοιες τιμες με καλο ΑΤΤ.

Giwrgos19802
13-10-15, 14:20
Παιδες οι εκαστοτε τιμες att που βλεπουμε στα cpe's και το ποσο θα επρεπε να πιανουν ειναι τελειως ιδεατο και θεωρητικο και εφ'οσον ολη η καλωδιωση απο Α/Κ μεχρι κατανεμητη η Χ/Κ του εκαστοτε πελατη ειναι αρτια χωρις καμια απωλεια.....η γραμμη σου ειναι μια χαρα. Παρε τηλεφωνο την τεχνικη υποστηριξη και ζητα τους να σε γυρισουν σε 6αρι snr. Ειμαι σιγουρος οτι θα παρεις 1-3mbps πανω...

Α και κατι ακομα....παρτε και κανενα ρουτερακι τις προκοπης.....ολοι τρεχουμε για να παρουμε κινηταρες πισι τουμπανα και σκαμε λεφτα αβερτα.....ενα καλυτερο ρουτερ ομως τσιγκουνευομαστε...

shocked
13-10-15, 14:57
Α και κατι ακομα....παρτε και κανενα ρουτερακι τις προκοπης.....ολοι τρεχουμε για να παρουμε κινηταρες πισι τουμπανα και σκαμε λεφτα αβερτα.....ενα καλυτερο ρουτερ ομως τσιγκουνευομαστε...

εσκασα 200 ευρω για κινητο, αλλα αν σκασω 200 για ρουτερ της προκοπης με το οποιο δεν θα μπορω να δω hol tv? τι κανω τοτε?
αν δεν υποστιριζει αλλα ρουτερ η χολ? με βαση την λογικη του ελληνα θα πρεπει να κανω τσαμπουκα και παραπονα στην εταιρια γιατι δεν αφηνει αλλα ρουτερ να συνδέονται στην ψηφιακη της τηλεοραση.

utp
13-10-15, 21:01
Ενα ρουτερ της ταξης των 60-100 ευρω λυνει χερια σε προβληματικες γραμμες. Δεν μιλαμε για ασυμβατοτητες, δεν εχουμε ολοι tv μεσω ευρυζωνικοτητας. Το ποσό ειναι μηδαμινο για αυτα που προσφερει, πληρως αντιθετη περιπτωση απο αυτη που παιρνει καποιος iphone για να σερφαρει στο facebook.

sdikr
13-10-15, 22:39
Ενα ρουτερ της ταξης των 60-100 ευρω λυνει χερια σε προβληματικες γραμμες. Δεν μιλαμε για ασυμβατοτητες, δεν εχουμε ολοι tv μεσω ευρυζωνικοτητας. Το ποσό ειναι μηδαμινο για αυτα που προσφερει, πληρως αντιθετη περιπτωση απο αυτη που παιρνει καποιος iphone για να σερφαρει στο facebook.

Ας τα επιλέξουν τότε οι πάροχοι και να τα δίνουν με εξτρά χρέωση στους πελάτες.
Πχ το vigor αν θυμάσαι είχε βγει σε έκδοση για το icall, γιατί λοιπόν δεν το επιλέγουν;

Giwrgos19802
13-10-15, 23:45
Ειναι θεμα παροχοτ...και ναι κανενας παροχος δεν προκειτε να μπει στην διαδικασια να ασχοληθει με την κυρα κατινα (παραδειγμα φερνω) που δεν γνωριζει τιποτα στο να κατσει να σεταρει το8/37 για το hol tv ωστε να πουλησει την υπηρεσια....οταν δεν εχουμε εξηδηκευμενες περιπτωσεις οπως hol tv,voip etc παιρνουμε για ευκολια δικια μας ενα καλυτερο cpe που καλυπτει και τις αναγκες μας παρα να μιζεριαζουμε...

utp
14-10-15, 00:10
Ας τα επιλέξουν τότε οι πάροχοι και να τα δίνουν με εξτρά χρέωση στους πελάτες.
Πχ το vigor αν θυμάσαι είχε βγει σε έκδοση για το icall, γιατί λοιπόν δεν το επιλέγουν;

Kαποτε δινανε πολυ καλα ρουτερ εποχη 2008-2010, κατι linskys κατι 585, siemens και αλλα. Τωρα με τα ΖΤΕ απο τα τζαμπο και ευχαριστημενοι να μαστε! Μια χαρα υπηρεσιες δινουνε, και μια χαρα υποστηριξη εχουν απο τους παροχους, κεραυνος τα καιει, ο σκυλος τα τρωει, τσαμπα στα αλλαζουνε...μην τρελαθουμε κιολας.

akilleas
19-10-15, 13:50
Πάντως για το δωρεάν ρούτερ, να πω πως την προηγούμενη βδομάδα έκανα νέα σύνδεση και το χρεώνουν πλέον. Να'ναι καλά η Βόνταφον....

jkoukos
19-10-15, 15:18
Αυτό ξεκίνησε (επί HOL) για τους νέους πελάτες από 1-4-2015. Μαζί με την Wind (μόνο στις συνδέσεις ADSL) δεν δίνουν συσκευή με χρησιδάνειο, αλλά είτε χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό, είτε τον αγοράζεις από αυτούς.

akilleas
19-10-15, 17:06
Αυτό ξεκίνησε (επί HOL) για τους νέους πελάτες από 1-4-2015. Μαζί με την Wind (μόνο στις συνδέσεις ADSL) δεν δίνουν συσκευή με χρησιδάνειο, αλλά είτε χρησιμοποιείς δικό σου εξοπλισμό, είτε τον αγοράζεις από αυτούς.

Έχω την εντύπωση ότι η εξαγορά έχει γίνει πάνω από ένα χρόνο. Αλλά πριν λίγο καιρό ολοκληρώθηκε και τυπικά.

jkoukos
19-10-15, 17:36
Ναι, έγινε η εξαγορά 25-11-2014 (http://www.adslgr.com/forum/threads/849660-%CE%9F%CE%BB%CE%BF%CE%BA%CE%BB%CE%AE%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CF%84%CE%B7%CF%82-hellas-online-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7-Vodafone-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1%CF%82) για το 91,2% των μετοχών αλλά δούλευαν ανεξάρτητα.
Η πλήρης συγχώνευση με 100% των μετοχών ολοκληρώθηκε 5-6-2015 (http://www.adslgr.com/forum/threads/880900-%CE%A4%CE%BF%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%81%CE%B7-%CE%AD%CE%BB%CE%B5%CE%B3%CF%87%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CF%82-hellas-online-%CE%B1%CF%80%CE%AD%CE%BA%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B5-%CE%B7-Vodafone) και από 4-10-2015 έχουμε αλλαγή ονομασίας στα προγράμματα και την ιστοσελίδα της πρώην HOL.

@ ADSLgr.com All rights reserved.