PDA

Επιστροφή στο Forum : Putty ή κάτι άλλο ?



DVader
28-09-15, 11:52
Καλημέρα....

Το λέει και το θέμα ....

Να υποθέσω ότι το Putty είναι πλέον ασφαλές..? Εσείς τι άλλα δουλεύετε ?:p

SfH
28-09-15, 11:59
Για απλά πράγματα ( 5-6 μηχανάκια, καμιά console που και που ) μια χαρά είναι το putty. Για τα της δουλειάς, securecrt.

cumulus
28-09-15, 12:02
Καλημέρα, εγώ έχω βολευτεί με το Xshell από τη netsarang.

DVader
28-09-15, 12:31
Βασικά το έθεσα το ερώτημα λόγω της ιστορίας που είχε γίνει με το Putty και πλέον φοβάμαι να κατεβάσω άλλο αντίγραφο !

- - - Updated - - -

νεώτερης έκδοσης !

- - - Updated - - -

Δεν ρε γμτ ...Tabbed δεν με έχουν βολέψει .....Βασικά βολικά είναι εγώ είμαι χαζός και δεν τα βολεύομαι ...με ξενίζουν !:rofl:

jim_p
28-09-15, 13:22
Εγω εχω το kitty που ειναι fork του putty...
Για windows ssh client δεν λεμε? :(

DVader
28-09-15, 14:32
Εγω εχω το kitty που ειναι fork του putty...
Για windows ssh client δεν λεμε? :(

:rofl: Ναι ρε... !

Δεν μου αρέσε και πολύ το Kitty !

Έχει λίγο χαζή συμπεριφορά....ΠΡέπει να το παλέψω με τον εαυτό μου να δουλέψω ...Έχει όμως ωραία κόλπα !

GoofyX
28-09-15, 16:24
Για απλά πράγματα ( 5-6 μηχανάκια, καμιά console που και που ) μια χαρά είναι το putty. Για τα της δουλειάς, securecrt.Τι καλύτερο έχει το SecureCRT;

jim_p
28-09-15, 16:39
Δεν κανω πλακα :/
Δεν χρησιμοποιω putty στο λινουξ, μονο ενα ξερο "ssh user@ip" στο τερματικο που θα ανοιξω. Αν θυμαμαι καλα, στο putty δεν μπορω να ορισω τον terminal emulator και ετσι δουλευει μονο με xterm, δηλαδη 8αρια, ασπρα γραμματα, με αθλια γραμματοσειρα, σε μαυρο φοντο. Και δεν ψηνομια να ρυθμιζω το xterm απο το .Xdefaults.

GoofyX
28-09-15, 16:53
Γιατί, ποιος είπε ότι κάνεις πλάκα; Φαντάζομαι ότι όλοι στο Linux χρησιμοποιούν το κλασικό ssh από το openssh πακέτο και είναι μια χαρά. Αλλά και στο Putty που χρησιμοποιώ κατά κόρον στα Windows δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το SecureCrt που αναφέρθηκε παραπάνω το θεωρώ overkill και ακριβό για πρόγραμμα για τέτοιου είδους δουλειά.

DVader
28-09-15, 17:34
Για Windows μιλούσα και εγώ γέλασα με το jim...

Ε..για Linux μόνο ssh ip

megahead13
28-09-15, 18:05
Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ το mobaXterm (http://mobaxterm.mobatek.net/features.html) το οποίο κάνει πολλά παραπάνω από ssh. Τσεκάρετέ το ;)

WAntilles
28-09-15, 18:26
Γιατί, ποιος είπε ότι κάνεις πλάκα; Φαντάζομαι ότι όλοι στο Linux χρησιμοποιούν το κλασικό ssh από το openssh πακέτο και είναι μια χαρά. Αλλά και στο Putty που χρησιμοποιώ κατά κόρον στα Windows δεν είχα ποτέ πρόβλημα. Το SecureCrt που αναφέρθηκε παραπάνω το θεωρώ overkill και ακριβό για πρόγραμμα για τέτοιου είδους δουλειάς.

Ακριβώς τα ίδια.

Και μάλιστα εδώ και 4-5 μήνες χρησιμοποιώ το Putty μέσω του SuperPutty για να έχω tabs και πολλά sessions ανοικτά στο ίδιο παράθυρο, όπως είχα και στο Linux.

DVader
28-09-15, 18:31
Ακριβώς τα ίδια.

Και μάλιστα εδώ και 4-5 μήνες χρησιμοποιώ το Putty μέσω του SuperPutty για να έχω tabs και πολλά sessions ανοικτά στο ίδιο παράθυρο, όπως είχα και στο Linux.

Ναι ρε παιδιά ...αλλά πριν από καιρό δεν είχαν ανακοινώσω ότι ο κώδικας του Putty ήταν ανασφαλής γιατί είχαν ρίξει μέσα από έκδοση και μετά κακόβουλο κώδικα ? Αυτό λέω...Το εμπιστεύεστε πλέον ..τις νεώτερες εκδόσεις του ?

- - - Updated - - -

Το λατρεύω το Putty αλλά πλέον νεώτερες εκδόσεις του δεν έχω κατεβάσει εδώ και καιρό .... Σκέπτομαι....
Στα σερβεράκια μου έχω κλειδωμένο το ssh να απαντάει σε συγκεκριμένες ip αλλά .....φύλαγε τα ρούχα σου ....

GoofyX
28-09-15, 18:50
Καταρχήν αν θες να ασφαλίσεις το ssh στους servers σου, βάλτο να κάνει μόνο public key authentication και μετά αν έχεις πρόσφατο openssh, μπορείς να ψάξεις διάφορα άρθρα για τον daemon ώστε να χρησιμοποιεί ισχυρές μεθόδους κρυπτογράφησης όταν μιλάει με τα clients, όπως σε αυτό το άρθρο (https://wiki.mozilla.org/Security/Guidelines/OpenSSH).

SfH
28-09-15, 20:31
Τι καλύτερο έχει το SecureCRT;

Βολικό session manager, scripting με αρκετά παραδείγματα/έτοιμα πράγματα στα forums του, command broadcast, και λειτουργικά tabs όπου μπορείς να ανοίξεις >100 hosts ταυτόχρονα χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα, μετά την αρχική καθυστέριση.

Όπως είπα πριν, για μικρή κλίμακα μια χαρά είναι και το putty. Όταν όμως έχεις εκατοντάδες και χιλιάδες hosts, ο χρόνος που σου γλυτώνει το securecrt είναι σημαντικότατος.

mrsaccess
28-09-15, 21:43
Γιατί δεν πετάτε ένα cygwin για να μπορείτε να δουλέψετε με bash, openssh κλπ; Μέχρι και X server έχει για να σηκώσετε και κάποιο σοβαρό GUI terminal emulator.

tsigarid
30-09-15, 13:13
Γιατί δεν πετάτε ένα cygwin για να μπορείτε να δουλέψετε με bash, openssh κλπ; Μέχρι και X server έχει για να σηκώσετε και κάποιο σοβαρό GUI terminal emulator.

Αυτό ακριβώς. Από όταν έβαλα cygwin δεν χρειάζομαι τίποτα άλλο.

123456789
05-02-16, 01:22
για τα συνηθισμένα securecrt, για τα περαιτέρω cygwin

MitsakosGR
05-02-16, 01:34
για τα συνηθισμένα securecrt, για τα περαιτέρω cygwin

Ποιά είναι τα "συνηθισμένα" και ποιά τα "περαιτέρω";;

DVader
05-02-16, 10:20
Μπά Kitty και ξερό ψωμί και κάποιο αντίγραφο του putty που να ξέρω ότι είναι καθαρό !

123456789
06-02-16, 01:25
Ποιά είναι τα "συνηθισμένα" και ποιά τα "περαιτέρω";;

έχεις δίκιο, τα περαιτέρω είναι shell scripting σε περιβάλλον windows, τα συνηθισμένα είναι remote management με telnet/ssh

logan11
11-02-16, 00:49
Why settle for less when you can have the original?

Έχω Kubuntu σε VirtualBox/guest με KDE4 και Konsole.

Δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς Tabs.
Εάν είχε και bookmarks bar όπως έχουν οι browsers, θα ήταν τέλειο.

WAntilles
11-02-16, 01:14
Δεν μπορώ να δουλέψω χωρίς Tabs.

Putty + SuperPutty

logan11
12-02-16, 01:09
Putty + SuperPutty

Μόλις το δοκίμασα.
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Thanx for the tip. :oneup:

Το MobaXterm φαίνεται επίσης καλό αλλά είναι εμπορικό ρε γμτ.... :hmm:

megahead13
12-02-16, 02:43
Μόλις το δοκίμασα.
Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.

Thanx for the tip. :oneup:

Το MobaXterm φαίνεται επίσης καλό αλλά είναι εμπορικό ρε γμτ.... :hmm:
Αν δεν χρειάζεσαι κάποια επιπλέον χαρακτηριστικά που προσφέρει η εμπορική έκδοση του MobaXterm, κάνεις μια χαρά δουλειά και με τη δωρεάν έκδοση ;) Το χρησιμοποιώ στη δουλειά (που δυστυχώς έχω windoze) εδώ και μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Tabs, ssh, rdp, vnc, split horizontal/vertical, κτλ. Για μένα πολύ καλύτερο του SuperPutty. Σε Linux με KDE εδώ και χροοονια Yakuake :oneup:

Φανερός Πράκτωρ
20-02-16, 11:43
Γιατί δεν πετάτε ένα cygwin τα windows για να μπορείτε να δουλέψετε με bash, openssh κλπ

θα έλεγα εγώ... :p

DVader
20-02-16, 12:50
θα έλεγα εγώ... :p

Εγώ λέω να πετάξουμε το Linux και πάμε σε Unix η Mac OS X ... Κάτι ξέρεις το Steve !

Φανερός Πράκτωρ
20-02-16, 12:57
Καλό είναι και το linux για backend, servers κλπ
Για το gui προφανώς από ότι ξέρεις συμφωνώ. :p

ikaros
28-02-16, 23:26
Bitvise ssh client (https://www.bitvise.com/ssh-client) but no tabs.

@ ADSLgr.com All rights reserved.