PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι να κανω με αυτα τα χαλια;



gf030
11-04-07, 03:23
Γεια σας, νεος στο σαιτ..
Μετα απο 2 μηνων ταλαιπωρια,απειρα τηλ.στο 13880 καταγγελια στην ΕΕΤΤ,επιτελους
ενεργοποιηση....DSL CUBE στο ιδιοκτητο, υποτιθεται 4096.
Ενεργοποιηση δεν εγινε, μου ζητησαν να τους στειλω modem και καλωδια
για ελεγχο, τα εστειλα.Μετα απο μερες και μερικα τηλ. με μισαωρη αναμονη το λιγοτερο
μου ερχεται το modem.Ανοιγω το πακετο και λειπουν τα καλωδια!
Τρεχω στο καταστημα που πηρα το πακετο να αγορασω καλωδιο συνδεσης,το
αναφερω στους πωλητες,και μου λενε γελωντας "ευτυχως που δεν σου στειλαν μονο
τον φακελο αδειο".
Εν πασει περιπτωσει καταφερα και συνδεθηκα και ιδου τα αποτελεσματα....
Εχω δηλωσει προβλημα με την χαμηλη ταχυτητα και περιμενω να μου απαντησουν...
ΕΛΕΟΣ, αναθεμα την ωρα και τη στιγμη!!!
http://www.speedtest.net/result/111375303.png (http://www.speedtest.net)

Hernandez
11-04-07, 10:16
Πραγμάτικά φίλε μου είναι αυτό που δεν θά θελε να δεί κανενας χρήστης του ιντερνετ πληρώνεις μια adsl σύνδεση για 4 mbps και κατεβάζεις με 154 kb (αν και δεν μπορεί να θεωρηθεί και χαμηλή σύνδεση). αλήθεια είσαι full LLU ? Βασικά η απάντηση που πρέπει να εχεις πάρει ειναι οτι θα στο δηλώσουν σαν βλάβη και οτι φταίει ο ΟΤΕ (σίγουρα κάποιε φορρές φταίει αλλα όχι πάντα οπώς το έχουν βρεί ολες οι εταιρίες και το πιπιλάνε σαν καραμέλα) ασε κάτι τυχάρπαστες τηλεφωνήτριες που άλλο απο το να βάφουν το νυχάκι και να διάβαζουν cosmopolitan δεν ξέρουν να κάνουν κατι άλλο γιατι να εξυπηρετούνε τον κόσμο δεν ξέρουν

yiapap
11-04-07, 10:33
gf030,
Τα speedtest ΔΕΝ είναι αξιόπιστα!
Κατέβασε κάτι από ftp://ftp.ntua.gr/ για να δεις τη γραμμή σου.
Επίσης κατέβασε κάποιο προγραμματάκι μέτρησης των ταχυτήτων στον router σου όπως το AdvancedRM (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44600&highlight=advancedrm) για να βεβαιωθείς ότι το πρόβλημα δεν είναι στο LAN σου (π.χ. μήπως έχεις τσιμπήσει κάτι που χρησιμοποιεί τη γραμμή σου, μήπως έχεις wireless και συνδέονται άλλοι 30 γείτονες κτλ.).

Νούμερα όπως το παραπάνω σαφώς και δεν είναι φυσιολογικά και σαφώς πρέπει να κάνεις καταγγελία ΑΦΟΥ πρώτα εξασφαλίσεις ότι από τη δική σου πλευρά είναι ΟΛΑ οκ!

gf030
11-04-07, 12:54
Φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις.
Hernandez οχι full LLU, το τηλ.παραμενει ΟΤΕ...
yiapap, εχω ηδη κατεβασει απο ftp://ftp.ntua.gr/, μεση ταχυτητα περιπου 100 kb/s.
Η συνδεση του modem ειναι USB,προσπαθησα να το συνδεσω ethernet και δεν δουλεψε,
ισως να μην ξερω τον τροπο συνδεσης.
Συνεχως ανοιγοκλεινει, στο status μου λεει speed: 10.0 Mbps.
Εστω και με αυτην την ταχυτητα,ειναι αποδεκτο να παιρνω-στελνω αρχεια μεσω skype και
messenger με 0.5 εως 2 kb/s;

Mercyful_Fate_666
11-04-07, 12:57
Η ταχύτητα που στέλνεις και παίρνεις από τα διάφορα προγράμματα δεν εξαρτάται άμεσα από το συνολικό bandwidth που έχεις. Οπότε δεν αποτελεί κριτήριο αξιολόγησης. Από την άλλη, τα μόλις 100kb/s που κατεβάζεις από ntua δείχνουν ότι η γραμμή σου πιθανότατα έχει κάποιο πρόβλημα.
Ψάξε στα θέματα του παρόντος φόρουμ να δεις πως μπορείς να ελεγξεις, μέσα από το router, τα τεχνικά χαρακτηριστικά της γραμμής σου.

Συμβουλή: κούρασέ το μέχρι να καταφέρεις να συνδέσεις το modem με ethernet, αξίζει.

yiapap
11-04-07, 13:12
Φιλοι μου ευχαριστω για τις απαντησεις.
Hernandez οχι full LLU, το τηλ.παραμενει ΟΤΕ...
yiapap, εχω ηδη κατεβασει απο ftp://ftp.ntua.gr/, μεση ταχυτητα περιπου 100 kb/s.
Η συνδεση του modem ειναι USB,προσπαθησα να το συνδεσω ethernet και δεν δουλεψε,
ισως να μην ξερω τον τροπο συνδεσης.
Συνεχως ανοιγοκλεινει, στο status μου λεει speed: 10.0 Mbps.
Εστω και με αυτην την ταχυτητα,ειναι αποδεκτο να παιρνω-στελνω αρχεια μεσω skype και
messenger με 0.5 εως 2 kb/s;100ΚiloBYTE/s (KB/s) ή 100KiloBIT/s (Kbps)?
Γιατί αν μιλάμε για KB δεν είναι τόσο χάλια (δλδ δεν δικαιολογείτε πρόβλημα στη γραμμή), ειδικά αν τις δοκιμές τις έκανες σε ώρες αιχμής.
Επίσης... Αν η γραμμή σου παραμένει ΟΤΕ τότε δεν έχεις full LLU άρα δεν έχεις 4096 αφού δεν το υποστηρίζει ο ΟΤΕ!

Πάντως όλα τα παραπάνω είναι ένα καλό δείγμα αυτών που συζητάμε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=89568&goto=newpost)και άλλη μια από τις πολλές αποδείξεις ότι τα Customer Support των παρόχων είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ. Όφειλαν να σου είχαν ξεκαθαρίσει αφού τους ενόχλησες, τουλάχιστον τι γραμμή έχεις!

ΥΓ. Το 10Mbps που βλέπεις είναι η εικονική σύνδεση. Πάλεψε όπως λέει και ο Mercyful_Fate_666 με Ethernet.

gf030
11-04-07, 13:13
Φιλε Mercyful_Fate_666 ευχαριστω, μιας και εκανες τον κοπο να μου απαντησεις να ρωτησω
κατι ακομα: στο device manager ο ethernet ειναι με ερωτηματικο,αρα θα πρεπει να κατεβασω
drivers; και μετα απλα συνδεω το router με το ειδικο καλωδιο και δουλευει;

gf030
11-04-07, 13:22
yiapap, μιλαμε για κιλοβαιτ.Στην σελιδα τους βαζοντας το τηλεφωνο μου μου λεει οτι
εχω δυνατοτητα συνδεσης στα 4096 μεσω του δικου τους δικτυου-Αιγαλεω.
Αυτο μου το επιβεβαιωσαν πολλες φορες και απο το 13880...μου ειπαν ψεματα?

yiapap
11-04-07, 13:25
Mα αν έχεις τηλέφωνο μέσω ΟΤΕ πως είσαι στο ιδιότητο δίκτυό τους; Τι σου επιβεβαίωσαν, ότι είσαι στο ιδιόκτητό;
100KB είναι μια χαρά για 1024 γραμμή. Επίσης και για 4096 δεν υπάρχει θέμα βλάβης, μόνο αργών ταχυτήτων.

Για την Ethernet, ναι πρέπει πρώτα να εγκατστήσεις τους drivers. Μετά (θεωρητικά) συνδέεις το καλώδιο και παίζει. Υπάρχουν επίσης μερικές ρυθμίσεις που πιθανά να πρέπει να αλλάξεις στον router

gf030
11-04-07, 13:37
Απο οτι μεχρι στιγμης καταλαβαινω,μαλλον την εχω πατησει...την πρωτη φορα που πηρα τηλ.
για την πορεια της αιτησης μου,και αφου ρωτησαν τον αριθμο τηλεφωνου μου, μου επιβεβαιωσαν το ονομα αιτησης, μου επιβεβαιωσαν οτι εχω παρει το πακετο dsl cube,και
μου ειπαν "συγχαρητηρια, μετα απο 30 εργασιμες θα ειστε στα 4096 με το δικο μας δικτυο".
Αυτος ηταν και ο λογος που προτιμισα βιβο, ηταν η πρωτη που καλυπτε την περιοχη μου
στα 4096!

gf030
11-04-07, 14:22
Τωρα που το θυμαμαι,προχτες που πηρα για αποριες σχετικα με την ταχυτητα,η κοπελα-τεχνικος που το σηκωσε,αφου με εβαλε να κατεβασω καποια αρχεια σαν τεστ,μου ειπε
"εχετε δικιο, τα 100ΚiloBYTE/s δεν ειναι καλα για 4096,θα το δηλωσω ως βλαβη" χωρις εγω
να αναφερω καθολου το νουμερο 4096!!!

Mercyful_Fate_666
11-04-07, 16:17
Για την κάρτα δικτύου: κίτρινο ερωτηματικό σημαίνει ότι παίζει πρόβλημα με τους drivers. Μια επανεγκατάσταση (αν και στα windows xp θα μου έκανε εντύπωση αν χρειαζόταν drivers) των drivers και θα είσαι οκ. Λογικά δεν θα χρειαστούν περαιτέρω ρυθμίσεις, καθώς πιθανότατα και το modem, και το pc θα παίρνουν δυναμικές ip (αν δεν το έχεις βάλει εσυ μόνος σου να παίρνουν στατικές).

Μέτρηση ταχύτητας γραμμής: τα διάφορα speedtests που κυκλοφορούν στο internet στις περισσότερες περιπτώσεις (σε όλες όσο αφορά τη δική μου εμπειρία) δεν αποτελούν αξιόπιστο εργαλείο. Για να είμαστε σίγουροι για την ταχύτητά μας, κλείνουμε ΟΛΑ τα προγράμματα που κατεβάζουν (και από άλλους υπολογιστές που πιθανόν να είναι συνδεδεμένοι στην ίδια γραμμή, π.χ. ένα τοπικό δίκτυο), και κατεβάζουμε ένα μεγάλο αρχείο (ώστε να έχει χρόνο να σταθεροποιηθεί ο ρυθμός κατεβάσματος) από έναν αποδεδειγμένα καλό server (τέτοιος είναι ο ftp του Μετσόβιου Πολυτεχνείου - ftp.ntua.gr - καθώς και τα site μεγάλων κατασκευαστών, όπως www.microsoft.com, www.ati.com, www.nvidia.com κλπ.).

Στη περίπτωσή σου: όπως είπε και ο φίλος yiapap, τα 100kb/s είναι πολύ καλή ταχύτητα για γραμμή 1024kbits. Οπότε εδώ πρέπει να βεβαιωθείς αν όντος έχεις 4-αρα γραμμή ή μήπως σε έχουν βάλει πάνω στο δίκτυο του ΟΤΕ και έχεις χιλιάρα (αυτό μπορεί να γίνει ώστε να σου δώσουν internet στα 1024, μέχρις ώτου έρθει το ιδιόκτητο στην περιοχή σου, και τότε να σου δώσουν 4096). Αν σιγουρευτείς ότι η γραμμή σου είναι 4mbits, τότε να είσαι σίγουρος ότι τα 100kb/s είναι πολύ λίγα, και θα έπρεπε να πιάνεις τουλάχιστον 350-400kb/s aπό το ntua.

Talos82
11-04-07, 16:42
100ΚiloBYTE/s (KB/s) ή 100KiloBIT/s (Kbps)?
Επίσης... Αν η γραμμή σου παραμένει ΟΤΕ τότε δεν έχεις full LLU άρα δεν έχεις 4096 αφού δεν το υποστηρίζει ο ΟΤΕ!



Μήπως είναι shared?

gf030
11-04-07, 18:18
Αυτη τη στιγμη ειμαι με Ethernet,αφου εγκατεστησα πρωτα τους οδηγους...
ρυθμηση στο ρουτερ δεν εκανα,δεν ξερω αλλωστε...η κατασταση ειναι ιδια,100 kb/s απο
ntua.
Φιλε Talos82 αν shared ειναι να νοικιαζει ο παροχος την γραμμη του οτε και να την
δινει σε μενα μεσω του δικου του δικτυου,τοτε ναι ειναι shared,τουλαχιστον ετσι μου ειπαν
απο βιβο απο την αρχη της επικοινωνιας μου μαζι τους.

A_gamer
11-04-07, 18:23
Αυτη τη στιγμη ειμαι με Ethernet,αφου εγκατεστησα πρωτα τους οδηγους...
ρυθμηση στο ρουτερ δεν εκανα,δεν ξερω αλλωστε...η κατασταση ειναι ιδια,100 kb/s απο
ntua.
Φιλε Talos82 αν shared ειναι να νοικιαζει ο παροχος την γραμμη του οτε και να την
δινει σε μενα μεσω του δικου του δικτυου,τοτε ναι ειναι shared,τουλαχιστον ετσι μου ειπαν
απο βιβο απο την αρχη της επικοινωνιας μου μαζι τους.

Όχι, αυτό είναι ΑΡΥΣ.Είσαι μέσω δικτύου ΟΤΕ, όχι Vivodi, γι' αυτό έχεις 1024 σύνδεση.

Talos82
12-04-07, 00:19
Όντως, αν ισχύει αυτό που σου είπανε η γραμμή σου είναι ΑΡΥΣ και επομένως είναι 1Mbit.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους πάρεις τηλέφωνο και να το ξεκαθαρίσεις.
Ρώτα τι γραμμή σου έχουν δώσει. Είτε έχεις shared LLU, οπότε θα έπρεπε να έχεις 4Mbit και επομένως έχεις πρόβλημα, είτε έχεις ΑΡΥΣ και θα πρέπει να έχεις 1μόνο Mbit. Το θέμα όμως είναι σε αυτή την περίπτωση γιατί σου είπαν πως μπήκες στο ιδιόκτητο δίκτυο (στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει) και σε παραπλάνησαν έτσι..

jimmad
12-04-07, 01:58
υπαρχουν πολλα που πρεπει να πεις και πολλα που πρεπει να δεις στο cpe pc lan σου
βασικα αν ειναι στα 4096 μπορεις να το δεις απο το cpe ( modem )
απαρετητα πρεπει να το βαλεισ μεσο lan η usb δεν ειναι και τοσο αξιοπιστη
το microcom ειναι συμπαθικο router αλλα οχι οτι καλλιτερο τι περιμενεις αλλοστε με 100 ευρο
γενικα και κατα καιρους η βιβο εχει προβληματα με ταχυτητες αλλα το καλο ειναι οτι δεν ειναι οτε και καποια στιγμη θα το φτιαξουν το προβλημα
αν βεβαια κατεβαζεις καθολη την διαρκεια της μερας και νυχτας σταθερα με 100 ΚΒ μαλλον το προβλημα ειναι σε ρυθμισεις και στο pc σου
πες μας και τι περιοχη εισαι οποτε να δουμε αν υπαρχει και καποιος αλλος
που να εχει το ιδιο προβλημα με εσενα
επισεις καλο ειναι να μας πεις
την εξασθενηση της γραμμης θορυβο και τα σχετικα για να δουμε αν εχεις καποιο προβλημα απο αυτον τον παραγοντα
καλο ειναι να πας και μια βολτα στο dslreports ισως να δεις κατι εκει σχετικα με το pc σου

yiapap
12-04-07, 09:36
Έχει δίκιο ο jimmad. Μπες στο web interface του router σου και κοιτα σε ποια ταχύτητα έχει κλειδώσει. Ψάξε μια-μια τις σελίδες για Wan Statistics, router statistics, Wan Interface, Internet ή κάτι τέτοιο.

gf030
17-04-07, 20:12
Ευχαριστω τους φιλους ξανα για τις απαντησεις.
Λοιπον,ειχαμε εξελιξεις...τους εγραψα ενα απειλητικο email απαιτωντας να λυθει το προβλημα
εντος δυο ημερων αλλιως θα προχωρουσα σε διακοπη και καταγγελια.

Και να! σε μια μερα...τερμα τα γκαζια! μιλαμε ομως για πολυ τερμα, για 1024 γραμμη.
Test απο ftp ntua gr, 180-200 kbyte/s με ολες τις προδιαγραφες που πρεπει αυτο να γινει.
Με flashget direct απο nvidia.com 450/kbyte/s.
P2P καρφωτα 150kbyte/s. Ολα αυτα σε οποιαδηποτε ωρα,ημερα η νυχτα.

Επειδη οπως θα εχετε ηδη καταλαβει ειμαι καινουργιος σε ADSL, και πρωτου τους
παρω το τελευταιο τηλ.για ερωτηση περι γραμμης, στεκουν αυτες οι ταχυτητες
για 1024 γραμμη;
Θα ηθελα τις απαντησεις σας πρωτου επικοινωνησω μαζι τους.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.

Catchphrase
17-04-07, 20:31
Ειδικά για το τεστ από το ntua 180-200 σε γραμμή 1024 παραείναι καλά.

pan.nl
17-04-07, 20:50
Ευχαριστω τους φιλους ξανα για τις απαντησεις.
Λοιπον,ειχαμε εξελιξεις...τους εγραψα ενα απειλητικο email απαιτωντας να λυθει το προβλημα
εντος δυο ημερων αλλιως θα προχωρουσα σε διακοπη και καταγγελια.

Και να! σε μια μερα...τερμα τα γκαζια! μιλαμε ομως για πολυ τερμα, για 1024 γραμμη.
Test απο ftp ntua gr, 180-200 kbyte/s με ολες τις προδιαγραφες που πρεπει αυτο να γινει.
Με flashget direct απο nvidia.com 450/kbyte/s.
P2P καρφωτα 150kbyte/s. Ολα αυτα σε οποιαδηποτε ωρα,ημερα η νυχτα.

Επειδη οπως θα εχετε ηδη καταλαβει ειμαι καινουργιος σε ADSL, και πρωτου τους
παρω το τελευταιο τηλ.για ερωτηση περι γραμμης, στεκουν αυτες οι ταχυτητες
για 1024 γραμμη;
Θα ηθελα τις απαντησεις σας πρωτου επικοινωνησω μαζι τους.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.

Για να κατεβάζεις με 450 Kb/sec μιλάμε πλέον για 4096 Kbps.

Papagigi
17-04-07, 21:18
Συγνώμη που επεμβαίνω και εγω αλλά θα ήθελα να συμπαρασταθώ στο πρόβλημα του gf030 γιατί και εγώ πασχίζω από το ίδιο περίπου πρόβλημα..... !!Έχω κάνει σύνδεση με την Vivodi στα 1024/128 και όλα δουλευαν καλά σε αυτή την ταχύτητα για 1 μήνα μέχρι που ηρθε ο καίρος να γίνει η φορητότητα για να φύγω από τον ΟΤΕ και το πάγιό του.Έτσι λοιπον όταν έγινε η φορητότητα ηρθε τεχνικός και μου είπε ότι λόγω θορύβου και αποστάσεως από το κεντρικο κουτί αδυνατώ να συγχρονίσω στα 1024 και ότι η καλυτερη δυνατή ταχύτητα για να συγχρονίσω ειναι τα 320kbps.!!!!!!Όμως από οτι συνειδητοποίησα δεν έχω κάν 320kbps ταχύτητα αλλά 128kbps(!!!!!)και με το ζόρι κατεβάζω με 11-12KB/s από 100-110KB/s που έπρεπε κανονικά...!!!Τι να κάνω?????:( :( Μήπως να διακόψω????(Συγνωμη αν δεν σας τα λέω καλά αλλά είμαι καινούργιος σε θέματα DSL.Ευχαριστώ....!!)

gf030
17-04-07, 21:36
Σαν νεος σου απανταω φιλε Papagigi, εγω εστω και 320 πραγματικα να ηταν θα εφευγα
χωρις συζητηση.

pan.nl
17-04-07, 21:49
Συγνώμη που επεμβαίνω και εγω αλλά θα ήθελα να συμπαρασταθώ στο πρόβλημα του gf030 γιατί και εγώ πασχίζω από το ίδιο περίπου πρόβλημα..... !!Έχω κάνει σύνδεση με την Vivodi στα 1024/128 και όλα δουλευαν καλά σε αυτή την ταχύτητα για 1 μήνα μέχρι που ηρθε ο καίρος να γίνει η φορητότητα για να φύγω από τον ΟΤΕ και το πάγιό του.Έτσι λοιπον όταν έγινε η φορητότητα ηρθε τεχνικός και μου είπε ότι λόγω θορύβου και αποστάσεως από το κεντρικο κουτί αδυνατώ να συγχρονίσω στα 1024 και ότι η καλυτερη δυνατή ταχύτητα για να συγχρονίσω ειναι τα 320kbps.!!!!!!Όμως από οτι συνειδητοποίησα δεν έχω κάν 320kbps ταχύτητα αλλά 128kbps(!!!!!)και με το ζόρι κατεβάζω με 11-12KB/s από 100-110KB/s που έπρεπε κανονικά...!!!Τι να κάνω?????:( :( Μήπως να διακόψω????(Συγνωμη αν δεν σας τα λέω καλά αλλά είμαι καινούργιος σε θέματα DSL.Ευχαριστώ....!!)

Μα δεν υπάρχει συνδρομή 1024/128. Απ'ότι βλέπω είσαι στη Δάφνη. Σίγουρα είναι λόγω απόστασης και όχι λόγω θυρύβου? Όταν είχες DSL από ΟΤΕ (αν είχες), ήταν τόσο χάλια η γραμμή? Μπορείς να παραθέσεις τα στατιστικά της γραμμής μέσα από το μενού του router σου?

Papagigi
17-04-07, 22:03
Ναι ζητω συγνωμη είναι 1024/256.Πριν την βιβο είχα σκετη γραμμη ΟΤΕ. Παντως ο τεχνικος μου είπε οτι χανει λογω αποστασης και θορυβου. Ετσι μου εχει γραψει ο τεχνικος στο δελτιο επισκεψης...

jimmad
18-04-07, 01:33
Ναι ζητω συγνωμη είναι 1024/256.Πριν την βιβο είχα σκετη γραμμη ΟΤΕ. Παντως ο τεχνικος μου είπε οτι χανει λογω αποστασης και θορυβου. Ετσι μου εχει γραψει ο τεχνικος στο δελτιο επισκεψης...



Λογικα θα παρεις telefonet 128 και θα πληρωνεις 18 ευρο το μηνα
Εγω σου λεω να παρεις το to support να δεις την γραμμη μαζι τους
δουν τι γινετε αν μπορουν αν δηλωσουν βλαβη ετσι και αλλιοσ χειροτερα δεν
γινετε και ισως αν εχεις αρκετη υπομονη να γινει κατι και να φτιαξει
εκτος και αν θελεις να διακοψης

jimmad
18-04-07, 01:36
Ευχαριστω τους φιλους ξανα για τις απαντησεις.
Λοιπον,ειχαμε εξελιξεις...τους εγραψα ενα απειλητικο email απαιτωντας να λυθει το προβλημα
εντος δυο ημερων αλλιως θα προχωρουσα σε διακοπη και καταγγελια.

Και να! σε μια μερα...τερμα τα γκαζια! μιλαμε ομως για πολυ τερμα, για 1024 γραμμη.
Test απο ftp ntua gr, 180-200 kbyte/s με ολες τις προδιαγραφες που πρεπει αυτο να γινει.
Με flashget direct απο nvidia.com 450/kbyte/s.
P2P καρφωτα 150kbyte/s. Ολα αυτα σε οποιαδηποτε ωρα,ημερα η νυχτα.

Επειδη οπως θα εχετε ηδη καταλαβει ειμαι καινουργιος σε ADSL, και πρωτου τους
παρω το τελευταιο τηλ.για ερωτηση περι γραμμης, στεκουν αυτες οι ταχυτητες
για 1024 γραμμη;
Θα ηθελα τις απαντησεις σας πρωτου επικοινωνησω μαζι τους.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.


εσυ μας δουλευεις μαλλον
η απαντηση στο προβλημα σου ειναι αυτο το Με flashget direct απο nvidia.com 450/kbyte/s
το προβλημα ειναι καθαρα στο pc σου και σε ρυθμισεις

gf030
18-04-07, 02:51
εσυ μας δουλευεις μαλλον
η απαντηση στο προβλημα σου ειναι αυτο το Με flashget direct απο nvidia.com 450/kbyte/s
το προβλημα ειναι καθαρα στο pc σου και σε ρυθμισεις

jimmad, δεν μπηκα εδω για να δουλεψω καποιους!
Απαντησεις στο προβλημα που αντιμετωπιζω και βοηθεια ζητησα.
Αν διαβασες απο την αρχη το νημα, νομιζα οτι ειμαι στα 4096, μα το down up μου ηταν
απαραδεκτο ακομα και για 1024.
Καποιοι φιλοι εδω μου ειπαν οτι ειναι αδυνατον το τηλ. μου να παραμενει στον ΟΤΕ και
συγχρονως να ειμαι στο ιδιοκτητο δικτυο της βιβο, οπως η βιβο μου ειχε πει.
Μετα το email που τους εστειλα, η ταχυτητα ανεβηκε αρκετα πανω απο τα 1024, και
ευλογως μου δημιουργηθηκαν αποριες...ειπαμε,νεος και αρα απειρος με ADSL.
Μετα απο την προτροπη σου εψαξα λιγο στο config του modem και ειδα οτι μαλλον
γινεται να εχω τηλ. ΟΤΕ και ταυτοχρονα να ειμαι στο ιδιοκτητο στα 4096, τουλαχιστον
αυτο καταλαβαινω συμφωνα με την φωτο που παραθετω.

cipher
18-04-07, 03:58
Το modem/router σου έχει συγχρονίσει στα 4096/256, οπότε έχεις 4 Mbps γραμμή. Ωστόσο, από άποψη θορύβου είναι ελεϊνή και τρισάθλια (ειδικά το download)! Σύγκρινε τα SNR και Attenuation με αυτά που δίνει στον πίνακα εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=21205).


Μετα απο την προτροπη σου εψαξα λιγο στο config του modem και ειδα οτι μαλλον γινεται να εχω τηλ. ΟΤΕ και ταυτοχρονα να ειμαι στο ιδιοκτητο στα 4096, τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω συμφωνα με την φωτο που παραθετω.
Αυτό είναι το μεγάλο μυστήριο... Μπορεί να είσαι με ΑΡΥΣ, αλλά επειδή είδαν τα χάλια της γραμμής, σε συγχρόνισαν σε μεγαλύτερη ταχύτητα, για να καλύψουν τις απώλειες. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να έχεις κρατήσει τη γραμμή του πΟΤΕ και η Βιβόδι να σου άνοιξε καινούρια (αν το router συγχρονίζει με τα ίδια χαρακτηριστικά και σε άλλες τηλ. πρίζες του σπιτιού σου, αυτή η περίπτωση μάλλον αποκλείεται). Και φυσικά, υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο λόγω ασυνεννοησίας να έχουν μπλέξει τα μπούτια τους και να σου έχουν κάνει "πρωτότυπη" σύνδεση :p

gf030
18-04-07, 04:43
Φιλε cipher, εκανα την συγκρηση και πραγματι ειναι τρισαθλια.
Επειδη ομως ξαναδιαβασα τη σελιδα της βιβο, πραγματι, λεει ξεκαθαρα οτι αν καλυπτομαι
στην περιοχη μου απο το δικο της δικτυο, τοτε με το DSL CUBE πακετο εχω συνδεση 4096,
χωρις να λεει οτι πρεπει να παρω και το τηλ. απο οτε, δες http://www.dslcube.gr/, χαρακτηριστικα, συχνες ερωτησεις.
Το ιδιοκτητο - Αιγαλεω ειναι διαθεσιμο στην περιοχη μου εδω και 4 μηνες, εκτος και αν
προκειται για εικονικη καλυψη.
Διστυχως εχω μονο μια πριζα τηλεφωνου και δεν μπορω να δοκιμασω αυτο που λες.
Τι λες να φταιει για τον θορυβο, μηπως τα καλωδια του οτε, και αν ναι, τι κανω με αυτο;
ΥΓ. Το 4096-256 υπηρχε στο modem απο την πρωτη μερα της ενεργοποιησης.
ΥΓ2. Το modem ειναι συνδεδεμενο ethernet.

pstr
18-04-07, 09:26
Τελικά φαίνεται ότι είσαι Shared LLU και για αυτό έχεις τηλέφωνο από τον ΟΤΕ και Internet από την Vivodi.

Για το πρόβλημα που έχεις με τη γραμμή, δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα. Αν είναι θέμα απόστασης από το DSLAM της Vivodi, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα! Αν είναι πρόβλημα εσωτερικής καλωδίωσης της πολυκατοικίας, ίσως ένας ηλεκτρολόγος να μπορεί να βελτιώσει την κατάσταση... Αλλά χρειάζεται ψάξιμο από κάποιον που ξέρει από ADSL για να συνδέσει το router στον κατανεμητή της πολυκατοικίας και να δει από εκεί τα στατιστικά (αν επιτρέπεται αυτό).

gf030
18-04-07, 13:53
Ευχαριστω pstr. Τελικα βλεπω οτι η ταλαιπωρια για μενα θα εχει συνεχεια...εκτος και αν
αποφασισω να τα "μαζεψω" και να παω για αλλου, πραγμα που σκεφτομαι να κανω.

cipher
18-04-07, 15:02
Θα συμφωνήσω με τον pstr, ότι το Shared LLU φαίνεται ως το πιο πιθανό στην περίπτωσή σου. Το ότι είσαι συνδεδεμένος με ethernet δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά στη σύνδεση (εκτός του ότι είναι "μονόδρομος" αν έχεις το Microcom, για να γλιτώσεις κάτι disconnects!).

Τώρα, αν και η γραμμή σου έχει άθλιες μετρήσεις θορύβου, αν οι ταχύτητές σου είναι καλές, δεν τίθεται θέμα "βλάβης" από τη μεριά του παρόχου σου (ISP). Για κάνε μερικά τεστ σε διάφορες χρονικές στιγμές της μέρας και βλέπουμε. Προσωπικά χρησιμοποιώ το κατέβασμα από RapidShare (50+ ΜΒ μέγεθος αρχείου), για να τσεκάρω διασύνδεση με εξωτερικό, καθώς τις περισσότερες φορές δίνει φουλ γκάζια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.