PDA

Επιστροφή στο Forum : Firefox: 1.000.000 downloads σε 10 μέρες!



Σελίδες : [1] 2 3

tvelocity
16-09-04, 01:59
Όχι δεν έγινε τέτοιο πράγμα... ακόμα! Αλλα θα γίνει πολύ σύντομα, σύμφωνα (και με την βοήθεια του) με το www.spreadfirefox.com .


We're igniting the web. Join us!
Posted by sfx team on Sun, 09/12/2004 - 15:24

Welcome to Spread Firefox. You are our marketing department, a diverse community of people tired of swatting popups, chasing spyware, combatting identity theft and installing security updates you could set your watch to. You have a vision of the 21st century web and are ready to push it to the world, wresting control from a monopoly that has let it stagnate. We'll provide the tools, but you will drive campaigns that will be rolled out here over the coming months. In that vein, Spread Firefox ("sfx") follows the Mozilla community tradition:

* The community built Firefox. Over the last six years, thousands of individuals from around the world have invested countless hours and consumed billions of gallons of caffeine to help test and develop Firefox and the technologies it is built on. Hundreds of thousands of people already participate in Mozilla communities such as Bugzilla, MozillaZine, and MozDev.

* The community is making Firefox the browser people trust. Security experts from around the world participate in our security bug bounty program, uncovering security vulnerabilities before they become a problem so you don't have to deal with the mess or the patch-work clean up.

* The community is spreading the word about Firefox. Millions of people are already using Firefox and helping us chip away at Internet Explorer's marketshare. More than 80,000 websites already link to the Firefox page, with an additional 200,000 linking to mozilla.org. The buzz about Firefox was too hot for the blogosphere and has consumed the mainstream press: this month alone, Firefox has been declared officially "Wired" (IE? "Expired"), USA Today is recommending that its readers use Firefox, and Walt Mossberg, perhaps the most influential tech writer in the US, is telling Wall Street Journal readers that, if you're worried about security, Firefox is a good way to go.

Even this site itself is a community effort, programmed and designed by volunteers using an open source community platform called CivicSpace.

We hope you'll bear with us as we ramp up development of this site in the coming months. In the future, Spread Firefox will coordinate a series of volunteer efforts to promote Firefox, and run campaigns to focus our community's energy on very tangible, specific goals. This is just a beta, and there are still validation errors and bugs on the site, so make sure to let us know if something's not working right or if you have ideas for cool new features. And make sure to add yourself to the Spreadfirefox announcements mailing list.

Our first target: one million downloads of the Firefox Preview Release in the next ten days. Register, sign in, and spread the word by adding a Firefox promo line to your email signature and one of our buttons to your web site (or your personal new Spread Firefox blog). Each time someone clicks on your link, you'll get a point, so you'll be able to see how much impact you're making. We highlight and publicize the ten most successful promoters in the "roll call" in the green bar on the right. In the future, prizes and pronounced placement on the wildly popular Mozilla website will offer additional motivation to bump yourself into the top ten. We also intend to beef up our referral tracking and award points for many other things besides referrals, such as donations and active participation in one of our marketing teams.

Microsoft's own evangelists, journalists and security experts have already dropped the lost Explorer and made the switch to Firefox. Isn't it time everyone else did?

The Spread Firefox team --
Asa, Bart, Blake, Chris and Daryl.


Ένα απο τα πιο αξιόλογα open source projects χρειάζετε την βοήθεια όλων μας για να αποκτήσει την θέση που του αξίζει!

go, go firefox!!! :wink:

aesir
16-09-04, 02:07
Αντε μπας και το πάρουν σοβαρά και άλλοι και αξιωθούν να αρχίσουν να γράφουν και κάποια sites με σωστό κώδικα επιτέλους.

tvelocity
16-09-04, 17:14
Είμαστε στην μέση της 2ης μέρας, και ήδη ο firefox είναι πάνω απο τα 500.000 downloads!!! Απ'ότι φαίνεται θα ξεπεράσει τον στόχο του κατα πολύ!

go, go, firefox!!! :wink:

aesir
16-09-04, 17:36
Επειδή δεν το θεωρώ απλά σαν ένα utility, θα το βάλω και στα news για να βοηθήσει...

Knorcedger
16-09-04, 18:10
Να σας πω ρε παιδια, αυτο το RSS τι ακριβως είναι; Μπορει να μου εξηγήσει κάποιος

aesir
16-09-04, 18:14
http://www.xml.com/pub/a/2002/12/18/dive-into-xml.html

Knorcedger
16-09-04, 18:24
Thanx!
Σίγουρα τα downloads θα ξεπεράσουν κατά πολύ τους στόχους που έχουν τεθει.
Microsoft vs The World σημειώσατε "2"

aesir
16-09-04, 20:21
Στο www.spreadfirefox.com βγάζει το μήνυμα Host 'hornytoad.mozilla.org' is blocked because of many connection errors. Unblock with 'mysqladmin flush-hosts' Τι έγινε; Γονάτισε; Πάντως ενδιαφέρον το όνομα του host που διάλεξαν... :mrgreen:

EvilHawk
16-09-04, 21:15
Αυτή η έκδση μου φάνηκε αρκετά ώριμη και μάλλον θα με κερδίσει! :wink:

WAntilles
16-09-04, 21:56
Αυτή η έκδση μου φάνηκε αρκετά ώριμη και μάλλον θα με κερδίσει! :wink:

Έπεσε και το τελευταίο προπύργιο του... αλήστου μνήμης browser. :mrgreen:

EvilHawk
16-09-04, 22:07
Έπεσε και το τελευταίο προπύργιο του... αλήστου μνήμης browser.
Δεν φτιάχνεις εκείνη την σελίδα με τα extensions που την έχεις παρατήσει!
θα την χρειαστούμε σύντομα νομίζω!

ps.το bbcode είναι μαμάτο πάντως :wink:

WAntilles
16-09-04, 23:06
ΟΚ.

Απλά έπεσε πολύ δουλειά τις τελευταίες 2 εβδομάδες.

GP
16-09-04, 23:36
Έχω μια χαζή ίσως ερώτηση. Αφού δεν είναι η final 1.0 version γιατί κάνουν ΤΩΡΑ αυτόν τον σαματά με το 1.000.000 d/ls και δεν περιμένουν την τελική; Κάτι δεν έχω καταλάβει...

lazar
16-09-04, 23:41
Αυτή η έκδση μου φάνηκε αρκετά ώριμη και μάλλον θα με κερδίσει! :wink:

Έπεσε και το τελευταίο προπύργιο του... αλήστου μνήμης browser. :mrgreen:

Και τώρα σε ποιόν θα τα χώνουμε; Θα τ' ακούει όλα ο sdikr.

Undertow
16-09-04, 23:52
μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το firefox?

Dslmaniac
17-09-04, 00:04
Ο firefox σε αυτή την έκδοση είναι super fast.

sdikr
17-09-04, 00:36
Αυτή η έκδση μου φάνηκε αρκετά ώριμη και μάλλον θα με κερδίσει! :wink:

Έπεσε και το τελευταίο προπύργιο του... αλήστου μνήμης browser. :mrgreen:

Και τώρα σε ποιόν θα τα χώνουμε; Θα τ' ακούει όλα ο sdikr.

Ωχ μίσο να πάρω το κράνος μου! (κάπου το έβαλα εφόσον πήρα το αερόστατο! :shock: )

Πάντως σοβαρά, θα προσπαθήσω να μην ξαναμπώ σε διαμάχες, browsers,operating systems κλπ.
Στο κάτω κάτω οτι βολέυει τον καθένα ας το δουλέυει

WAntilles
17-09-04, 01:15
Έχω μια χαζή ίσως ερώτηση. Αφού δεν είναι η final 1.0 version γιατί κάνουν ΤΩΡΑ αυτόν τον σαματά με το 1.000.000 d/ls και δεν περιμένουν την τελική; Κάτι δεν έχω καταλάβει...

Όπως θα σου πουν όλοι οι open source-άδες (και έχουν δίκιο) κάθε open source project είναι έτοιμο για production environment πολύ πριν φτάσει στην 1.0 (ο Firefox είναι από την 0.6 τουλάχιστο).

Απλά βάζει το 1.0 ο συγγραφέας όταν κρίνει ότι έχει υλοποιήσει όλα τα features που είχε οραματιστεί στην αρχή.

Αυτό δεν σημαίνει ότι τα ήδη υπάρχοντα δεν λειτουργούν άψογα.




Αυτή η έκδση μου φάνηκε αρκετά ώριμη και μάλλον θα με κερδίσει! :wink:

Έπεσε και το τελευταίο προπύργιο του... αλήστου μνήμης browser. :mrgreen:

Και τώρα σε ποιόν θα τα χώνουμε; Θα τ' ακούει όλα ο sdikr.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το firefox?

Καλά εσύ στρατηγέ Πλαστήρα, έφυγες νωρίς.

chrispen
17-09-04, 01:41
μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το firefox?

είναι το ηλετρικό σκουπάκι που διαφημίζουν στο τελεμάρκετινγκ παρέα με τα μαχαιροπίρουνα solingen Γερμανίας

Knorcedger
17-09-04, 01:54
μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το firefox?

Ενα προγραμμα που θα κανει τον internet explorer να σου φαινεται απολίθωμα μιας άλλης εποχής

sdikr
17-09-04, 02:47
μπορείτε να μου εξηγήσετε τι είναι το firefox?

Ενα προγραμμα που θα κανει τον internet explorer να σου φαινεται απολίθωμα μιας άλλης εποχής

Συγνώμη δεν άντεξα!! :oops:

Το δοκίμασα αλλά δεν έγινε απολίθωμα ο IE, μπορούσα άνετα με το ποντίκι να τον κάνω resize!

Knorcedger
17-09-04, 03:07
Καλά μια πλάκα έκανα, μην τα παίρνεις όλα τις μετρητής.
Απλά θέλω να πω ότι κατα τη γνώμη μου, το firefox είναι πολύ καλύτερο από τον ie

sdikr
17-09-04, 03:15
Καλά μια πλάκα έκανα, μην τα παίρνεις όλα τις μετρητής.
Απλά θέλω να πω ότι κατα τη γνώμη μου, το firefox είναι πολύ καλύτερο από τον ie

Μα και εγώ με αστείο τόνο απάντησα!! :guitar

όσο για το τί είναι καλύτερο ...

Πάντως σοβαρά, θα προσπαθήσω να μην ξαναμπώ σε διαμάχες, browsers,operating systems κλπ.
Στο κάτω κάτω οτι βολέυει τον καθένα ας το δουλέυει

tvelocity
17-09-04, 04:05
Καλά μια πλάκα έκανα, μην τα παίρνεις όλα τις μετρητής.
Απλά θέλω να πω ότι κατα τη γνώμη μου, το firefox είναι πολύ καλύτερο από τον ie

Όχι απλά κατα τη γνώμη σου... ο firefox είναι ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ καλύτερος σε ένα προς ένα σύγκριση των χαρακτηριστικών! Να θεωρεί κάποιος οτι ο ie είναι έστω και ίσος με τον firefox, είναι τελείως αβάσιμο! Δεν υπάρχει ουτε _ένα_ χαρακτηριστικό όπου υπερέχει ο ie!!! Για όλους τους άλλους browsers το συζητάμε, όχι για τον ie όμως, το θέμα έχει λήξει απο την 0.7 έκδοση 8)

Άντε να φτάσουμε το 1.000.000!!! go, go, firefox!!! :wink:

vagelis
17-09-04, 08:03
παιδιά ,
τον κατέβασα και τον εγκατέστησα . Καλά καμία σχέση με τον ΙΕ . Η νύχτα με τη μέρα
Μακράν ο καλύτερος φυλλομετρητής :D :D που έχω χρησιμοποιήσει μέχρι σήμερα.
Και πολύ γρήγορος.

Tony_Ts
17-09-04, 09:44
UNDERTOW το Mozilla Firefox είναι ένα πρόγραμμα που το χρησιμοποιούμε για περιήγηση στο Internet (συγνώμη παιδιά αλλά εμένα δε μου μετράει φύλλα για να τον πω φυλλομετρητή :P ) Αν τώρα για να surfάρεις στο Internet χρησιμοποιείς τον Internet Explorer θα πρέπει να ξέρεις ότι ο Mozilla Firefox είναι πιο γρήγορος, έχει περισσότερες λειτουργίες και είναι πιο ασφαλής από τον Internet Explorer.

EvilHawk
17-09-04, 10:16
Καλά τώρα μην είστε και υπερβολικοί!
Εχει ωριμάσει αρκετά, έχει κανει πιο εύκολη την μετάβαση απο τον ΙΕ!
Αλλά ακόμα την ευχρηστία του Maxthon απο την εγκατάσταση του, δεν την έχει, και ας είναι ο MAxthon κάρα beta ακόμα! Για να κάνω τα ίδια πράγματα πρέπει να κατεβάσω ένα σωρό extensions που ο Maxthon τα έχει έτοιμα κλπ!

Οφείλω να ομολογήσω όμως ότι είναι η μοναδική έκδοση firefox που έχει κερδίσει μια θέση στον υπολογιστή μου, και αυτό για εμένα λέει πολλά!

Η φασαρία που έγινε παντως με το πόσοι θα τον κατεβάσουν κλπ είναι μια απλή μαρκετίστική εκμετάλευση της φασαρίας που εγινε το καλοκαίρι! No problem! Ετσι και αλλιώς ο ανταγωνισμός πάντα βοηθάει τον τελικό χρήστη!

ps.Μην Κάνετε τον κόπο να ανοίξετε κανένα ανώφελο browser flame war! Γιατί όπως είπε ο Σπύρος "Στο κάτω κάτω οτι βολέυει τον καθένα ας το δουλέυει.."

tvelocity
17-09-04, 13:15
Τρίτη μέρα: πάνω απο 720.000 downloads!!! Ο πόλεμος των browsers έχει επιστρέψει σύμφωνα με το www.spreadfirefox.com:



72 hours later: Welcome to the new war
Posted by sfx team on Fri, 09/17/2004 - 07:08

Internet Explorer susceptible to new market share vulnerability ... Firefox takes on IE ... Mozilla vs. Microsoft...

There's a meme infecting the Internet: the browser wars are back. And you are our vanguard in the new firefight.

It's been an astonishing and sleepless 72 hours since we released Firefox Preview Release. Thanks to your impressive efforts, over 720,000 people have downloaded Firefox in 3 days (the counter will update soon), bringing us within arm's length of our 1 million goal with a week to go! Over 4,700 people like yourself have joined Spread Firefox already and are poised to take back the web by storm. Over at c|net, Firefox enjoys the highest site rating possible and a staggering 92% approval rating. In the past three months alone, Internet Explorer lost another 2% of the browser marketshare—its largest drop in more than eight years.

With numbers like these, it's getting harder to ignore Firefox—and indeed, the browser is making its way into some very elite circles. Walt Mossberg, the Wall Street Journal columnist that Newsweek called "the most powerful arbiter of consumer tastes in the computer world," told over one million WSJ readers today to dump Internet Explorer and get Firefox. Robert Scoble, renowned Microsoft evangelist, now sports a shiny new Firefox button on his weblog. And Firefox enjoyed 24-hour coverage on the very front page of Google News.

Spread Firefox is enjoying some coverage of its own. It was featured on cable television as part of G4TechTv's Firefox Throwdown campaign. The site is now first in our roll call with over 16,000 referrals in 3 days! Other big name affiliates include Broadband Reports and WordPress, both of whom have been amazingly generous in spreading the word among their expansive clientele. A number of news sites, such as c|net, also wrote dedicated sfx stories. But before all this popularity could go to our head, it went to our servers—and they struggled. Please bear with us through outages and slowdowns as we work to manage the load; the counter has been configured to update very slowly during this period of heightened traffic.

We would particularly like to recognize a fiction writer named Kevin Karpenske. Kevin recently gave us his previous domain name, Firefox.com, for our use in promoting Firefox. And you might notice something familiar on his new site: four prominent Firefox buttons, linked to an sfx affiliate account. Thanks, Kevin!

We have some incredible things in store for you all over the coming weeks and months, and will be meeting tomorrow to discuss how and when we want to roll them out. Here's a sneak peek of some of the things you can expect in the near future:

* A chance to put your filming and digital video editing skills to good use.
* Enhanced promotion of the ten individuals and companies that are making our roll call—and some prizes.
* The birth of nearly a dozen marketing teams that will collaborate using sfx-provided tools and infrastructure to accomplish some very specific and some very critical jobs.
* An expansion of our affiliate points system, as well as the meaning of these points. You'll earn points for joining the aforementioned teams, points for donating, points for promoting Firefox in your signature file—points for just about anything you can think of that gets Firefox in the hands of another person.
* A sneak peak at some of the things we've been creating behind the scenes for the past few months—being a member of this community has its rewards. You're gonna love our new posters aimed at college students.
* A community rating system for sfx blogs. The top rated blog will be promoted to the front page of sfx at regular intervals, and runners-up will enjoy prime placement in our "Featured" section on the right-hand side.
* ...and we're unveiling plans for the largest Firefox promotion we've ever undertaken, but we're going to need your help.

Looks like fire is gonna be the weapon of choice in this second coming of the browser wars. Stay tuned, everyone—there's lots to come.

—Blake, on behalf of the sfx team

WAntilles
17-09-04, 13:19
Container.

Αγνοήστε το.

giorgosc61
17-09-04, 14:49
Μετά από πολύ καιρό χρήσης του Mozilla firefox 0.9.3 είπα να προχωρήσω σε αναβάθμιση. Δεν λειτουργούν τα παλιά extension, theme που είχα. Κάθε φορά δηλαδή που θα αναβαθμίζω θα πρέπει να ξαναπερνάω ένα σωρό πράγματα από την αρχή? Γι'αυτό και δοκιμάζω τις τελυεταίες μέρες Mozilla 1.7.3 (μόνο browser) σε συνδυασμό με multizilla. Ολοκληρωμένος browser και γρήγορος σαν τον firefox! :)

tvelocity
17-09-04, 15:02
Δεν λειτουργούν τα παλιά extension, theme που είχα. Κάθε φορά δηλαδή που θα αναβαθμίζω θα πρέπει να ξαναπερνάω ένα σωρό πράγματα από την αρχή?

Μα δεν μπορείς να ζητάς freeze απο ένα πρόγραμμα που δεν έχει φτάσει στην 1.0 ακόμα! Απο δώ και πέρα, το συζητάμε!

aesir
17-09-04, 15:02
Οσα plug in δεν δουλεύουν είναι θέμα ημερών να αναβαθμιστούν. Αυτό δεν καθιστά τον Firefox άχρηστο, κάθε άλλο. Και δεν είναι οτι δεν δουλεύουν όλα αλλά μερικά. Εγώ έχω χάσει τα μισά αλλά ωστόσο δεν βλέπω να μην μπορώ να κάνω την δουλειά μου όπως παλιά. Από την άλλη, υπάρχουν plug in νεα που δουλεύουν με την v1.0 και οχι με παλιότερες.

WAntilles
17-09-04, 15:23
Κάθε φορά δηλαδή που θα αναβαθμίζω θα πρέπει να ξαναπερνάω ένα σωρό πράγματα από την αρχή?

Αυτό συνέβαινε μέχρι τώρα μόνο όταν άλλαζε το 1ο δεκαδικό της έκδοσης, όχι το 2ο.

Λογικά με την 1.0, θα παγιωθεί πλήρως το extension & theme API (αν δεν έχει παγιωθεί ήδη) ώστε να εξαφανιστούν αυτά τα φαινόμενα.

Valder
17-09-04, 15:31
Παιδιά τον κατέβασα και τον εγκατέστησα. Μια χαρά browser είναι. Σήμερα ο ΙΕ μου έκανε τσαλιμάκια με γύρω στα 200 σπαιγουεαρ να μπαίνουν σαν τρελά στο πισί μου και να πετάει παραθυράκια μπάρες και σκ@τ@. Οποτε αφού τα έβγαλα ΟΛΑ,έστειλα και τον ΙΕ στο διαολο και μπαίνω με Firefox.

Αντε γεια M$!

WAntilles
17-09-04, 15:51
...να πετάει παραθυράκια μπάρες και σκ@τ@.

Τα πιθηκάκια που λέγαμε. :mrgreen:

Εύγε Valder.

wintech2003
17-09-04, 15:54
WAntilles στο sig σου νομιζω δεν χρειάζεται το "the".. δηλαδή:

With Firefox, many places will you see. The future, the past, old friends, long gone.

Δεν ξέρω τώρα αν ο Yoda το λεει αλλιώς.. :)

redlemon.gr
17-09-04, 16:06
δόξα τω θεό, και γώ τον έχω πάνω απο την .91 και με ευχαριστεί ιδιαίτερα... παρόλο που το site μου το χα φτιάξει "βλέποντας" προς IE και τώρα δεν παίζουν σωστά τα css, καιρός να το ρυθμίσω.. η μάλλον να το ανακατασκευάσω.... :-)

ένα πραματάκι με στεναχωρεί στην .93 που χω τώρα,
πώς να διώξω την μπάρα με το G (google search) ώστε να βάλω το κανονικό googlebar.. και να μου κάνει highlight ότι κάνω search, όπως έπαιζε και ο IE...
επίσης... μερικά sites ζητάνε να έχεις αναγκαστικά IE και ειδικά MSXML για να τρέξουν.. ( online stock trading ), αυτό πώς μπορείς να το κάνεις "πετώντας" στα σκουπίδια τον IE;

..και ναι ακόμα και η .91 ήταν τέλεια έκδοση του firefox, τι να λέμε τώρα για την 1.0.. σίγουρα πράγματα... θα πρέπει να είναι τέλεια ε;

(ασχετο) ά ρε διαιτητή μα πόσα πέναλτυ έπρεπε
να χτυπήσει ο κατσουράνης για να φχαριστηθείς!

8)

WAntilles
17-09-04, 16:09
WAntilles στο sig σου νομιζω δεν χρειάζεται το "the".. δηλαδή:

With Firefox, many places will you see. The future, the past, old friends, long gone.

Δεν ξέρω τώρα αν ο Yoda το λεει αλλιώς.. :)

Πολύ σωστά τα λες.

Ως προς τα Αγγλικά, είναι σαφώς λάθος.

Αλλά ο Yoda ορθώς το έλεγε με the διότι δεν είναι οποιαδήποτε force αλλά the Force.

Ωστόσο θα το διορθώσω.

ioneyez
17-09-04, 19:16
Ρε παιδιά υπάρχει πουθενά κανένα συγκριτικό για browsers για να μάθει και ο απλός κοσμάκης γιατί πρέπει να βάλει το Firefox που τόσος ντόρος έχει γίνει για αυτό; Έστω τουλάχιστον κανένα αρθράκι!

Προφανώς χρησιμοποιώ MS O/S και ανησυχώ μπας και βαρέσει το PC μου καμιά μπιέλα όταν αλλάξω default browser. Με λίγα λόγια αξίζει τον κόπο; Γιατί θυμάμαι την εποχή των Windows 95 όταν έβαζα ένα "πολύ καλό" προγραμματάκι που το έλεγαν Norton Utilities και υποτίθεται ότι θα μου έλυνε όλα μου τα προβλήματα... και μετά θυμάμαι τους καπνούς που έβγαζε και μαζί με αυτό κι εγώ όταν έπρεπε να τα περάσω όλα πάλι από την αρχή!

aesir
17-09-04, 19:32
Αν δεν σου είναι αρκετό οτι πολλοί έχουμε αφορίσει τον ΙΕ, γιατί δεν ξεκινάς από το www.spreadfirefox.com και τα links που περιέχει; :wink:

sdikr
17-09-04, 19:38
Δεν λειτουργούν τα παλιά extension, theme που είχα. Κάθε φορά δηλαδή που θα αναβαθμίζω θα πρέπει να ξαναπερνάω ένα σωρό πράγματα από την αρχή?

Μα δεν μπορείς να ζητάς freeze απο ένα πρόγραμμα που δεν έχει φτάσει στην 1.0 ακόμα! Απο δώ και πέρα, το συζητάμε!

Τώρα να προσέχετε όμως, αν τα βρείτε σκούρα στα browser war episode 2 δεν θα μπορείτε εκεί που δεν έχετε κάτι να πείτε οτι "μα είναι beta!" :shock:

EvilHawk
17-09-04, 21:03
Αν δεν σου είναι αρκετό οτι πολλοί έχουμε αφορίσει τον ΙΕ, γιατί δεν ξεκινάς από το www.spreadfirefox.com και τα links που περιέχει; :wink:

Ενα απο τα οποία αναφέρει ότι

Microsoft's browser has dropped by 1.8 percentage points over the past three months to 93.7 percent of the market υπάρχει ακόμα πολύς δρόμος για να καλυφθεί το 93.7%! :wink:

xxxxx
17-09-04, 21:16
Ρε σεις παιδιά,
Ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε.

Μήπως γνωρίζετε πώς μπορώ να ανοίξω new tab
στον FireFox ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΑΝΩ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ;

Εννοώ να κάνω ΔΕΞΙ κλικ, να διαλέγω OPEN IN NEW TAB
για ένα σύνδεσμο, αλλά από κει και πέρα να ανοίγει
ένα new tab το οποίο να φορτώνει στο BACKGROUND και
εγώ να μένω στη σελίδα που είμαι.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

aesir
17-09-04, 21:33
Μα άμα κάνεις right click / open link in new tab, αυτό ακριβώς που θες κάνει.

xxxxx
17-09-04, 21:42
Όχι, δεν κατάλαβες.
Δεν λέω ότι ΧΑΝΕΤΑΙ ΤΟ TAB (ότι σβήνει).

Λεώ ότι χάνω το FOCUS. Δηλαδή βλέπω
το ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΑΒ πλέον, αντί του παλιού.

aesir
17-09-04, 21:46
Εχεις βάλει κανένα plugin μήπως; Εγώ με αυτόν ακριβώς τον τρόπο ανοίγω καινούργια tab σε background και παραμένω σε αυτό που είμαι.

GP
17-09-04, 21:47
Βάλε Tabbrowser Extensions.

tvelocity
17-09-04, 21:51
Τώρα να προσέχετε όμως, αν τα βρείτε σκούρα στα browser war episode 2 δεν θα μπορείτε εκεί που δεν έχετε κάτι να πείτε οτι "μα είναι beta!" :shock:

Γιατί, όσο ήταν beta, πολλά προβλήματα είχε; :wink:

euri
17-09-04, 21:56
Χρειάζεσαι το Tabbrowser Extension (αν δεν το έχεις ήδη θα το βρεις εδώ (http://white.sakura.ne.jp/~piro/xul/_tabextensions.html.en)).

Στις ρυθμίσεις του Extension αυτού θα βρεις αυτό που ζητάς. Βλέπε και τη συνημμένη εικόνα.

xxxxx
17-09-04, 22:13
Ευχαριστώ φίλε,

ΑΛΛΑ δεν υπάρχει κάτι πιο απλό.

Αυτό το extension δεν βρίσκεται στο επίσημο update site του Mozilla
και είναι γεμάτο bugs απ' ότι λέει η σελίδα που μου έδωσες.

Aesir, θέλω να λειτουργεί όπως το λες εσύ! ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ

@ ADSLgr.com All rights reserved.