PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπερδεμα εδω και μια εβδομαδα με τις ταχυτητες..



aglaisma
11-04-07, 05:49
καλημερα και χρονια πολλα σε ολους

απο τις 22 μαρτιου συνδεθηκα με το hibox. μεχρι τις 29 μαρτιου πηγαινε σφαιρα ενω εβλεπα μεχρι 450kb/s σταθερη. κυριακη του θωμα εφυγα για τριημερο και Μ.Τεταρτη γυρνωντας αντικρυσα ενα χάλι! ταχυτητες μεχρι 58kb/s ενω συγχρονιζει κανονικοτατα στα 4352 downstream & 768 upstream. μετα απο διαφορα τεστ ειδα οτι δε πιανει πανω απο 490kb/s upstream (οταν 'επαιζε' καλα εβλεπα 3.5-3.8mbit). καπακια πηρα τηλεφωνο στη HOL η οποια εδω και μια εβδομαδα με εχει γραψει κανονικοτατα, εχω παρει 40 τηλεφωνα κι ακομη τα ιδια μου λενε 'εχει ανατεθει η βλαβη σας σε μηχανικο των Αττικων' ενω σε ερωτηση μου εαν μπορω να μιλησω με αττικες, πηρα την ατακα 'δε γνωριζω τηλεφωνο να σας πω'
σε ερωτησεις που εκανα εαν υπαρχει γενικο προβλημα στο δυκτιο πηρα τη δευτερη ατακα, οτι ειναι σπανιο φαινομενο η βλαβη μου(η κοπελα μου με ιδια συνδεση στην ιδια περιοχη δε συγχρονιζει καν..)
με τα πολλα βρηκα τηλ. των αττικων μιλησα με ενα παιδι και μου εξηγησε οτι οι Αττικες φτιαχνουν το κυκλωμα και αυτο ηταν.
τσπα δεν εβγαλα ακρη.. και μου φενεται στο επομενο τηλεφωνο θα ριξω τιποτα 'καλαντα' και σε αυτους και στο 24/7 εξυπηρετηση που διαφημιζουν..
εφυγα απο τον ΟΤΕ για κατι φαινομενικα καλυτερο..και 'σταθεροτερο δυκτιο' οπως μου ειπε υπαλληλος καποια στιγμη και ηδη μεσα σε 20 μερες μετανιωσα τα 99 που εδωσα..

οποιοδηποτε σχολιο πανω σε αυτα ειναι δεκτο. καλη σας μερα

nm96027
11-04-07, 09:45
μεχρι τις 29 μαρτιου πηγαινε σφαιρα ενω εβλεπα μεχρι 450kb/s σταθερη. κυριακη του θωμα εφυγα για τριημερο και Μ.Τεταρτη γυρνωντας αντικρυσα ενα χάλι! ταχυτητες μεχρι 58kb/s ενω συγχρονιζει κανονικοτατα στα 4352 downstream & 768 upstream. μετα απο διαφορα τεστ ειδα οτι δε πιανει πανω απο 490kb/s upstream (οταν 'επαιζε' καλα εβλεπα 3.5-3.8mbit).

Καλημέρα και χρονια πολλα και σε σένα.

Eννοείς kbit φαντάζομαι....και οχι kb/s.;)

Λοιπόν στην ουσία τώρα. Να ρωτήσω κάτι: τί τεστ έκανες? Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις
αυτό (ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/knoppix/KNOPPIX_V5.1.0CD-2006-12-30-EN.iso) από το ΕΜΠ και αν θες ποστάρεις τα αποτελέσματα. :oneup:
Η κοπελιά σου πότε έκανε αίτηση?

Μην απελπίζεσαι πάντως: η δική μου 10 μηνη εμπειρία με την 4αρα ειναι οκ!

manoulamou
11-04-07, 09:50
Χρονια Πολλα και καλα, αλλα τελικα δεν καταλαβαμε:
τις ονομαστικες ταχυτητες για τις οποιες εσκασες τα λεφτουδακια σου:hmm:
Αυτα που γραφεις ειναι διαφορετικα απο το ADSL Info του προφιλ σου...
Ας ελπισουμε οτι οι Αττικες θα αποδειχτουν ποιοτικοτερες του ΟΤΕ, για σενα τουλαχιστον!
Για πραγματικα αξιοπιστη μετρηση ταχυτητας δοκιμασε την μεθοδο του Wantilles (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796):oneup:

aglaisma
11-04-07, 12:34
προς nm96027: ναι kbits εννοω. η κοπελια εκανε αιτηση πριν 9 μερες. μολις εμαθα οτι τους πηρε και τους στολισε κανονικα..και καλα να παθουν οι απαραδεκτοι. μπηκα επισης στο ntua και ειδα κι εκει τα ιδια χαλια..

προς manoulamου: η ταχυτητα που παρηγγειλα ειναι 4096/512. συγχρονιζω στα 4352/768
και οι μεγιστες σταθερες τιμες που εχω δει μεχρι τωρα ειναι 452 down / 82 up. δεν αναφερω κατι παραλογο..

* εκανα ενα λαθακι και ανεφερα 490 upstream στο τελευταιο τεστ που εκανα ενω ηταν downstream κανονικα. οσο ειμουν εκει κατεβαζα με 58 max

nm96027
11-04-07, 13:06
προς nm96027: ναι kbits εννοω. η κοπελια εκανε αιτηση πριν 9 μερες. μολις εμαθα οτι τους πηρε και τους στολισε κανονικα..και καλα να παθουν οι απαραδεκτοι. μπηκα επισης στο ntua και ειδα κι εκει τα ιδια χαλια..


Μην το πάρεις στραβα: αλλα είστε λιγο νευρικο ζευγάρι:p :p :p (no offence:oneup: )
Βρε παιδάκι μου, η κοπελια σου πριν 9 μέρες έκανε αίτηση, γιατί τους στόλισε πασχαλιάτικα????
Να πω ότι έφτασε ο μήνας και δεν συγχρονίζει....πάει στο καλο. Αλλα στις 9 μέρες????
Ψυχραιμίαααααα!:oneup:
Ως προς τις ταχύτητες σου εχεις όντως πρόβλημα. Κάνε υπομονη, γιορτινες μέρες ήταν, απο την Μ.Πέμπτη μέχρι την Τρίτη ουσιαστικα υπολειτουργουσε το σύμπαν, σε όλη την Ελλάδα και οχι μονο στους ΙSPs.

manoulamou
11-04-07, 13:10
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ λεμε πρωτα και μετα τους στολιζουμε:p
Περαν της πλακας οντως 9 μερες ειναι πολυ λιγο
οταν μιλαμε ειτε για πρωτη ενεργοποιηση ειτε για ριζικη αναβαθμιση.
Οσο για τις αργιες, τι να κανουμε ολοι δικαιουνται καποιες διακοπες
για να επανελθουν δριμυτεροι;) και ορεξατοι!
Ισως ειμαι λιγο ασχετη αλλα:
Οταν λεμε ταχυτητες Συγχρονισμου ειναι υψηλοτερες των Ονομαστικων;;;:hmm:

nm96027
11-04-07, 13:17
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ λεμε πρωτα και μετα τους στολιζουμε

Συμφωνω απόλυτα.


Οταν λεμε ταχυτητες Συγχρονισμου ειναι υψηλοτερες των Ονομαστικων;;;:hmm:

Η HOL, στο hibox x, εφαρμόζει ως πολιτική (η οποια δεν ρήτα ανακοινωμενη) ενα επιπλεον bandwith της τάξης του 256 στο down και στο up, πιθανόν για το evoice (μεσω του PVC). Το επιπλεον αυτο bandwith ΔΕΝ ειναι κλειδωμένο και μπορεις να το χρησιμοποιησεις.
Για αυτο βλέπεις αυτες τις διαφορες μεταξυ ονομαστικών ταχυτητων και ταχυτήτων συγχρονισμου.;)

Και μην ξαναδιανοηθεις να πεις την manoulamou ασχετη :evil:

DVader
11-04-07, 13:18
Το γεγονός ότι κάθε φορά που έχουμε γιορτές κλείνει όλο το σύστημα γενικώς ποτέ δεν το κατάλαβα..... Από την στιγμή λοιπόν που είναι γιορτές και πρέπει να δείχνουμε κατανόηση πρός την κάθε εταιρεία όποια και αν είναι αυτή τότε ας κόψουν από μόνοι τους τις χρεώσεις για τις ημέρες αυτές...Οχι όμως εσύ πληρώνεις κανονικά !!!!!

Την μία είναι σαββατοκύριακο την άλλη είναι αργία επίσημη την παράλλη είναι γιορτή !!! Βέβαια δεν φταίει η hol εδώ πέρα..Είναι γενικό το φαινόμενο ...;)

nm96027
11-04-07, 13:39
Το γεγονός ότι κάθε φορά που έχουμε γιορτές κλείνει όλο το σύστημα γενικώς ποτέ δεν το κατάλαβα..... Από την στιγμή λοιπόν που είναι γιορτές και πρέπει να δείχνουμε κατανόηση πρός την κάθε εταιρεία όποια και αν είναι αυτή τότε ας κόψουν από μόνοι τους τις χρεώσεις για τις ημέρες αυτές...Οχι όμως εσύ πληρώνεις κανονικά !!!!!

Την μία είναι σαββατοκύριακο την άλλη είναι αργία επίσημη την παράλλη είναι γιορτή !!! Βέβαια δεν φταίει η hol εδώ πέρα..Είναι γενικό το φαινόμενο ...;)

Mε παρασύρεις σε off topic μονοπάτια.
Την έννοια "αδεια μετ'αποδοχων" την έχεις υποψη σου???
Στην εταιρεία που δουλευω, κλείνουμε τις γιορτές (οχι οπως στο δημοσιο, βεβαια!), πληρωνόμαστε για αυτες τις μερες σαν να ήταν εργάσιμες μερες και χρεώνουμε και τους πελάτες μας σαν ήταν μέρες κατα τις οποιες τους προσφέραμε υπηρεσίες!

DVader
11-04-07, 13:49
Mε παρασύρεις σε off topic μονοπάτια.
Την έννοια "αδεια μετ'αποδοχων" την έχεις υποψη σου???
Στην εταιρεία που δουλευω, κλείνουμε τις γιορτές (οχι οπως στο δημοσιο, βεβαια!), πληρωνόμαστε για αυτες τις μερες σαν να ήταν εργάσιμες μερες και χρεώνουμε και τους πελάτες μας σαν ήταν μέρες κατα τις οποιες τους προσφέραμε υπηρεσίες!


nm96027 εσύ τι λές να μην την έχω...Οταν όμως πουλάς υπηρεσίες έχεις και το άνάλογο πρωσωπικό για υποστήριξη !! Και σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρω υπάρχουν βάρδιες που υποστηρίζουν τις υπηρεσίεα αυτές !!! Δεν κάνουν απλά καταγραφές κλήσεων και να λένε ξέρετε είναι γιορτές !!!!!

Συνεργάζομαι με εταιρεία παροχής υπηρεσιών περίπου όχι βέβαια internet και συνδέσεις άλλα πράγματα !!! Μεγάλη Παρασκευή απόγευμα εφτιαχνα server πελάτη που έχει cafe. Τι θα του έλεγα από Τρίτη του Πάσχα γιατί ειναι Πάσχα...

nm96027
11-04-07, 14:02
nm96027 εσύ τι λές να μην την έχω...Οταν όμως πουλάς υπηρεσίες έχεις και το άνάλογο πρωσωπικό για υποστήριξη !! Και σε τέτοιες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρω υπάρχουν βάρδιες που υποστηρίζουν τις υπηρεσίεα αυτές !!! Δεν κάνουν απλά καταγραφές κλήσεων και να λένε ξέρετε είναι γιορτές !!!!!

Συνεργάζομαι με εταιρεία παροχής υπηρεσιών περίπου όχι βέβαια internet και συνδέσεις άλλα πράγματα !!! Μεγάλη Παρασκευή απόγευμα εφτιαχνα server πελάτη που έχει cafe. Τι θα του έλεγα από Τρίτη του Πάσχα γιατί ειναι Πάσχα...

Μην το συνεχίσουμε γιατί δεν ειναι και κάτι σημαντικό. ;)
Απλως θα σου πω το εξης: όλα τα πραγματα εχουν διαβαθμίσεις. Το τεχνικο τμήμα της HOL λειτουργουσε και την Κυριακή του Πάσχα και θα ήταν όντως απαραδεκτο να εχεις ΣΟΒΑΡΟ προβλημα και να περιμένεις την Τρίτη για να τους το πεις. Το πρόβλημα στο φίλο μας δεν ήταν όμως τόσο σοβαρο για να πρέπει να λυθει ανήμερα το Πάσχα. Επιπλεόν η φύση της σύνδεσης απαιτεί την συμμετοχή κάποιου αριθμου ατομων (ειναι βλεπεις και πολλοι οι εμπλεκόμενοι "φορείς" : HOL-ATT-OTE) τα οποια τέτοιες μέρες δεν ειναι αυτονόητο οτι ειναι παντα διαθέσιμα. Το προβλημα του φίλου μας ήταν ότι εχει χαμηλες ταχύτητες: εεε, το γεγονος οτι δεν μπορουσε να κατεβάσει με τις πορτες απο p2p (δεν υποβαθμίζω το γεγονός της βλάβης και οτι θα ΕΠΡΕΠΕ ασφαλως να εχει τις ταχύτητες τις οποιες πλήρωσε) δεν ήταν και θανατηφορο, πέραν του γεγονότος οτι ουτως ή αλλως δεν ήταν δυνατή η άμεση αποκατασταση.

Και να κλείσουμε το off topic (ουτως ή αλλως δεν εχουμε καμμια σοβαρη διαφωνία :p ):
Την Μ. Παρασκευη το βράδυ το τεχνικο τμήμα ασχολιόταν εντατικά με προβλημα που ειχα στο γραφειο με mail delivery. Kαι οπως περιέφερα, αμεριμνος τον επιτάφιο με πήραν τηλεφωνο....:oneup:

aglaisma
12-04-07, 01:55
παιδια εγω δε τρελενομαι για τις χαμηλες ταχυτητες. τρελαινομαι για 2 λογους
1. που το λενε στο σκυλο τους, κι ο σκυλος στ' ...... του
2. που πανε να δωσουν υπηρεσιες που οι ιδιοι δε γνωριζουν ουτε πως ουτε γιατι...(γιατι αμα εισαι σοβαρη εταιρεια, τουλαχιστον πουλας κατι σωστα και σιγουρα αφου μπορεις να ανταπεξελθεις σε αυτο, πραγμα που δε συμβαινει στην περιπτωση μου)
εμενα δε μου αρκει που εχω παρει 40 τηλεφωνα και ακουω τα ιδια πραγματα. μπορω να ρυθμισω 10 μοντεμ μονος μου..και αυτοι με ρωτανε αν εχω εγω προβλημα.. :respekt: η τα καλωδια του ΟΤΕ :rofl:
επειδη παλι η κοπελα δε το κατεχει τοσο με τις τεχνολογιες, πηρα εγω τηλ για λογαριασμο τις στις αττικες, και μαλλον επεσα σε καραμητρο, ο οποιος μου ελεγε οτι δε μπορει να κανει τιποτα και πρεπει να μιλησω παλι με τη ΗΟL, δλδ αιντε περιμενε παλι 10-15 λεπτα στο τηλεφωνο για να σου πουνε οι αμπαλοι 'δε ξερω'..περιμενετε 2387623453 ημερες μπας και σας ελεησει ο κυριος και δειτε ασπρη μερα..

το προβλημα μου δεν ειναι το download και τα 5-10 χαμενα kb/s στα p2p. ειναι η ανευθυνοτητα

aglaisma
15-04-07, 08:09
Καλημερα και παλι

Μαλλον βρηκα τι παιζει με τις ταχυτητες μου, αφου εχω ξεκοκαλισει ολοκληρο το φορουμ. Σε ftp(ntua, gentoo κ.α.) κατεβαζει με 430+. Σε τορεντς το πολυ με 20 (κι αυτο το 20 πεζεται...η 25 θα ειναι η 5, το μεσο ορο σας λεω) ενω κατεβαζα σταθερα με 450 πριν 15 μερες, συγκεκριμενα πραγματα απο συγκεκριμενους τρακερ, οποτε δε πεζει περιπτωση ελλειπους seeding. Τσπα το θεμα ειναι οτι οι ταχυτητες για τετοια γραμμη ειναι τρισαθλιες και μη βρεθει πωλητης να μου πει αυτο που ειπε σε καποιον εδω μεσα οτι 'δε μας νοιαζει τι γινεται με εξωτερικο'. Ειπαμε οτι μας κοροιδευουν αλλα οχι κι ετσι..

:down: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :down:

nm96027
15-04-07, 10:30
μετα απο διαφορα τεστ ειδα οτι δε πιανει πανω απο 490kb/s upstream (οταν 'επαιζε' καλα εβλεπα 3.5-3.8mbit). καπακια πηρα τηλεφωνο στη HOL η οποια εδω και μια εβδομαδα με εχει γραψει κανονικοτατα, εχω παρει 40 τηλεφωνα κι ακομη τα ιδια μου λενε 'εχει ανατεθει η βλαβη σας σε μηχανικο των Αττικων' ενω σε ερωτηση μου εαν μπορω να μιλησω με αττικες, πηρα την ατακα 'δε γνωριζω τηλεφωνο να σας πω'




Μαλλον βρηκα τι παιζει με τις ταχυτητες μου, αφου εχω ξεκοκαλισει ολοκληρο το φορουμ. Σε ftp(ntua, gentoo κ.α.) κατεβαζει με 430+.

Oφείλεις να ομολογήσεις πως τζάμπα τους καντήλιασες του ανθρώπους πασχαλιάτικα και τζάμπα έχασες τον χρόνο σου παίρνοντας τηλεφωνα!:p
Ψυχραιμία χρειάζεται και όχι φωνες.
Οσο για την πολυποθητη αναβάθμιση όντως πρέπει να γίνει (υπάρχει και σχετικη συζήτηση σε άλλο σημείο του φορουμ) αλλα δεν νομίζω πως ειναι αυτο το πρόβλημα σου: χθες το απογευμα κατέβαζα απο το azureus με ταχύτητες άνω των 100kb/s.:oneup:

YΓ Και δεν χρειάζονταν να ξεκοκαλιάσεις όλο το φορουμ αρκουσε το post (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1094843&postcount=2) με το οποιο σου ειχα απαντήσει...;) ;) ;)

aglaisma
16-04-07, 02:16
Ψυχραιμία χρειάζεται και όχι φωνες.
Οσο για την πολυποθητη αναβάθμιση όντως πρέπει να γίνει (υπάρχει και σχετικη συζήτηση σε άλλο σημείο του φορουμ) αλλα δεν νομίζω πως ειναι αυτο το πρόβλημα σου: χθες το απογευμα κατέβαζα απο το azureus με ταχύτητες άνω των 100kb/s.:oneup:


φιλε μου αυτο ακριβως ειναι και προβλημα μου, επειδη εγω τρωω στη μαπα τα λαθη τους.πως δηλαδη διαφιμηζεις 4mbps? που ειναι? δηλαδη εαν ειμασταν εταιρια μεγαλη και χρειαζομασταν καλη διασυνδεση με εξωτερικο τα ιδια θα μας ελεγαν? και το θεμα στην τελικη δεν ειναι τι θα μας ελεγαν, ειναι οτι θα πηγαιναμε αλλου, προκειμενου να μη τραβηξουμε τετοιο λουκι.. και θελεις να σου πω το καλυτερο? ακομη δε μ εχουν παρει ενα τηλεφωνο να μου πουν οτι 'ξερεις ρε φιλε? ναι εχουμε προβλημα' ή 'οχι δεν εχουμε προβλημα'

edit: η κοπελα ακομη να συγχρονισει..αντε για 2 λεπτα την ημερα..

οποτε μη μου λες/λετε υπομονη, ειμαι απο εκεινους που οταν θελει κατι το θελει εδω και τωρα
τελος πιστεψε με πριν παρω τηλεφωνο το λιβανιζα πολυ ωρα το τι θα πω..οποτε και τα λιγα 'πασχαλινα' τους χρειαζονταν

koukou
16-04-07, 03:02
Καλημερα και παλι

Μαλλον βρηκα τι παιζει με τις ταχυτητες μου, αφου εχω ξεκοκαλισει ολοκληρο το φορουμ. Σε ftp(ntua, gentoo κ.α.) κατεβαζει με 430+. Σε τορεντς το πολυ με 20 (κι αυτο το 20 πεζεται...η 25 θα ειναι η 5, το μεσο ορο σας λεω) ενω κατεβαζα σταθερα με 450 πριν 15 μερες, συγκεκριμενα πραγματα απο συγκεκριμενους τρακερ, οποτε δε πεζει περιπτωση ελλειπους seeding. Τσπα το θεμα ειναι οτι οι ταχυτητες για τετοια γραμμη ειναι τρισαθλιες και μη βρεθει πωλητης να μου πει αυτο που ειπε σε καποιον εδω μεσα οτι 'δε μας νοιαζει τι γινεται με εξωτερικο'. Ειπαμε οτι μας κοροιδευουν αλλα οχι κι ετσι..

:down: ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΤΕΙΤΕ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :down:


Εγώ πάντος κατεβάζω απο τορεντς του εξωτερικού με 420 σταθερα και αλλες φορές με 440!
Τις τελευταιες 2 βδομάδες μόνο εχω παρατηρήσει μια αυξηση του ping σε σερβερ της αγγλίας(για το bf2 μιλαω).Απο εκει που επαιζα με 65-85 πινγ τωρα εχω 120-150!Μετα τις 2 το βράδυ μόνο πέφτει στα 95-110!Χάλια και πάλι.Πρέπει να ξενυχτάω για να παίζω!

nm96027
16-04-07, 10:09
οποτε μη μου λες/λετε υπομονη, ειμαι απο εκεινους που οταν θελει κατι το θελει εδω και τωρα
τελος πιστεψε με πριν παρω τηλεφωνο το λιβανιζα πολυ ωρα το τι θα πω..οποτε και τα λιγα 'πασχαλινα' τους χρειαζονταν

Δεν σου είπα "υπομονη", σου είπα "ψυχραιμία"!;) :p
Επίσης αφου εισαι απο εκείνους του απαιτητικους που "όταν θέλουν κάτι, το θέλουν τώρα" τοτε κακώς εμπλεξες με LLU και με ADSL γενικότερα.
H κοπέλα σου θα ειναι σοφότερο να μην μετράει τις μέρες της ενεργοποιησης απο τώρα, γιατί οπως θα διαβάσεις και στο site της HOL ή ακομα καλυτερα στο forum, η διαδιακασία κρατάει συνήθως πανω απο μήνα....Σε όλους του παρόχους την ίδια πανω-κάτω διάρκεια έχει. Αρα για να μην συγχίζεστε αδικως, καλυτερα να την ακυρώσετε την αίτηση.:cool:
Και τέλος απο την HOL γιατί να σε πάρουν τηλέφωνο: έδωσες λάθος αναφορά για βλάβη και μονος σου λες πως η γραμμή σου ειναι μια χαρα και οτι το πρόβλημα βρίσκεται στα p2p (ακομα και οι newbies ξέρουν οτι τα p2p δεν αποτελουν κριτήριο ταχύτητας ή εν πάσει περιπτωσει στο bandwith του εξωτερικου! Αν αυτο (δλδ το οτι το κυκλωμα ειναι οκ) το είχες τσεκαρει πριν τους πάρεις τηλεφωνο, τοτε δεν θα είχες χάσει τον χρόνο σου παίρνοντας 40 τηλεφωνα πασχαλιάτικα και ψάχνοντας τα τηλεφωνα των Αττικών για να το δώσεις για βλάβη. Απλούν;;;

ΥΓ Μην το πάρεις στραβα αλλα επειδη λες "οτι θες, το θες τώρα", στην Ελλάδα ζεις? Ρωτάω γιατί στην Ελλάδα οτι θες γίνεται μετα απο ποοοοοολυ καιρο, παντου. Ολοι στο περίμενε είμαστε... Εσυ πως τα καταφέρνεις?:hmm:

aglaisma
16-04-07, 10:57
Δεν σου είπα "υπομονη", σου είπα "ψυχραιμία"!;) :p
Επίσης αφου εισαι απο εκείνους του απαιτητικους που "όταν θέλουν κάτι, το θέλουν τώρα" τοτε κακώς εμπλεξες με LLU και με ADSL γενικότερα.
H κοπέλα σου θα ειναι σοφότερο να μην μετράει τις μέρες της ενεργοποιησης απο τώρα, γιατί οπως θα διαβάσεις και στο site της HOL ή ακομα καλυτερα στο forum, η διαδιακασία κρατάει συνήθως πανω απο μήνα....Σε όλους του παρόχους την ίδια πανω-κάτω διάρκεια έχει. Αρα για να μην συγχίζεστε αδικως, καλυτερα να την ακυρώσετε την αίτηση.:cool:
Και τέλος απο την HOL γιατί να σε πάρουν τηλέφωνο: έδωσες λάθος αναφορά για βλάβη και μονος σου λες πως η γραμμή σου ειναι μια χαρα και οτι το πρόβλημα βρίσκεται στα p2p (ακομα και οι newbies ξέρουν οτι τα p2p δεν αποτελουν κριτήριο ταχύτητας ή εν πάσει περιπτωσει στο bandwith του εξωτερικου! Αν αυτο (δλδ το οτι το κυκλωμα ειναι οκ) το είχες τσεκαρει πριν τους πάρεις τηλεφωνο, τοτε δεν θα είχες χάσει τον χρόνο σου παίρνοντας 40 τηλεφωνα πασχαλιάτικα και ψάχνοντας τα τηλεφωνα των Αττικών για να το δώσεις για βλάβη. Απλούν;;;

ΥΓ Μην το πάρεις στραβα αλλα επειδη λες "οτι θες, το θες τώρα", στην Ελλάδα ζεις? Ρωτάω γιατί στην Ελλάδα οτι θες γίνεται μετα απο ποοοοοολυ καιρο, παντου. Ολοι στο περίμενε είμαστε... Εσυ πως τα καταφέρνεις?:hmm:

εχεις δικιο σε αυτα που γραφεις περι Ελλαδας. θελω να διευκρινησω οτι η κοπελα συνδεθηκε κανονικοτατα ακριβως μια μερα μετα απο μενα(aka 23 Μαρτιου) το προβλημα ειναι οτι εμεινε συγχρονισμενο και δουλεψε σωστα για μια βδομαδα. ε ακριβως εκεινη τη βδομαδα ειδα κι εγω τη βουτια στα kb/s. ακριβως την ιδια εβδομαδα εχουν γραψει και γραφουν ακομη χρηστες που αντιμετωπιζουν προβληματα. γιατι αλλο 440-450 και αλλο 20...
εκεινες τις ημερες οντως ηταν τραγικη η κατασταση, τωρα εχει αρχισει να στρωνει λιγακι(ειδα μεχρι 300+ σταθερο), αλλα και παλι εχει πολλα σκαμπανεβασματα.

SouthDog
16-04-07, 11:09
χθες το απογευμα κατέβαζα απο το azureus με ταχύτητες άνω των 100kb/s.:oneup:

Mήπως εννοούσες kB?

Αnyway εσύ με την 4αρά και έχεις 100+ , εχώ με την 1024 κυμαίνομαι από 20-40 σπανιότατα 50 κάτι,
δεν βλέπω καμια καλή απόδοση, οπότε :down: υπ όψιν προβλημα με seed δεν παίζει

Eντελώς τυχαία αν παω να καταβάσω plugin για το αζούρι φτάνω 80-90:whistle: ...
όλα τα κόβει όλα τα περιορίζει η καλή η χολή :lol:

Τεσπα εγώ μάλλον ξέμπλεξα νωρίτερα με τα προβλήματα ταχύτητας...
πριν τις διακοπές η απόδοση του down ήταν εντελώς GTP :evil: :down: :down:
τους πλάκωσα στα mail, κάνανε λέει έλεγχο και μου παν πάλι ότι ήταν ΟΚ :whistle:
μου σπάσανε τα νεύρα και το αποτέλεσμα
είναι να έχω τώρα 861kbps (περίπου) μεικτή, και να λέω ΟΚ καλά είμαστε,
αν το καλοσκεφτεί κανείς είναι κατάντια να πληρώνεις 1024 και να έχεις 783 καθαρά (τεστ του adslgr)

Μου θυμίζει παλιές τακτικές της τελεστέτ στα καρτοκινητά... πλήρωνες π.χ. 2000 την κάρτα και έπαιρνες 1800
το φ.π.α. στον αγοραστή! κλέφτες κανονικοί...

nm96027
16-04-07, 12:48
Mήπως εννοούσες kB?

Αnyway εσύ με την 4αρά και έχεις 100+ , εχώ με την 1024 κυμαίνομαι από 20-40 σπανιότατα 50 κάτι,


Oχι εννοούσα 100kbyte ανα second.
Και οχι δεν εχω αντι για 420, 100. Eχω πιάσει πολλες φορες (και προσφατα) σε p2p και 420! Αυτο το 100 που είπα οτι ειχα, ήταν απο ενα προσφατο download που το είδα και το θυμόμουν.
Εγω δεν βλέπω να υπαρχει ΤS, αλλα εσυ όντως το πιστευεις (και δεν εχω λογο να επιμένω οτι εχεις άδικο) οτι συμβαίνει στην γραμμή σου, γιατί δεν αλλαζεις πάροχο?

Υποψιν: δεν κάνω όλη τη μέρα τεστ στην γραμμή για να βλέπω επισταμένα την απόδοση της.

SouthDog
16-04-07, 13:30
γιατί δεν αλλαζεις πάροχο?

Ειναι μια πονεμένη ιστορία... το καταραμένο και καταχρηστικό 12 μηνο...

Αλλά και πάλι ποιος μου εγγυάται τώρα (για το μέλλον παίζουν άλλα;) ) ότι αν αλλάξω
πάροχο, αυτός θα με καλύπτει?

Άσε και που οι αλλαγές παίρνουν πααααρα πολύ χρόνο για να γίνουν στο ellada:down:
Διαβάζοντας και άλλα νήματα θα το χεις διαπιστώσει φαντάζομαι.

Μπορεί να μην αποδεικνύεται η ύπαρξη του TS, αλλά στάνταρ θα έχουν βρει άλλο
τρόπο κοψίματος.

SouthDog
16-04-07, 13:45
Τις τελευταιες 2 βδομάδες μόνο εχω παρατηρήσει μια αυξηση του ping σε σερβερ της αγγλίας(για το bf2 μιλαω).Απο εκει που επαιζα με 65-85 πινγ τωρα εχω 120-150!Μετα τις 2 το βράδυ μόνο πέφτει στα 95-110!Χάλια και πάλι.Πρέπει να ξενυχτάω για να παίζω!

Φίλε εμένα πριν τις διακοπές δεν συνδεόταν καν στο bf2, ούτε στο xfire.
Παίζω το πρωι συνήθως αντε και το μεσημέρι και τα πινγκ ξεκινάνε απο 65
και μένα περίπου. Καμιά φορά τυχαίνει να ναι κάπως πλασματικά, δηλαδή
να ναι σε σχετικά καλά επίπεδα και να έχω κάποιο lag...

Τον τελευταίο καιρό είδα μια κάποια αύξηση στην ευστοχία μου, που μάλλον οφείλεται
στην πτώση του lag με το εξωτερικό :)

Αλλά και πάλι θέλει βελτίωση η συνδεση με το εξωτερικό της χολ.

Σε ποιούς σέρβερς της Αγγλίας μπαίνεις? Ποιο nick έχεις στο παιχνίδι?

koukou
16-04-07, 22:00
Φίλε εμένα πριν τις διακοπές δεν συνδεόταν καν στο bf2, ούτε στο xfire.
Παίζω το πρωι συνήθως αντε και το μεσημέρι και τα πινγκ ξεκινάνε απο 65
και μένα περίπου. Καμιά φορά τυχαίνει να ναι κάπως πλασματικά, δηλαδή
να ναι σε σχετικά καλά επίπεδα και να έχω κάποιο lag...

Τον τελευταίο καιρό είδα μια κάποια αύξηση στην ευστοχία μου, που μάλλον οφείλεται
στην πτώση του lag με το εξωτερικό :)

Αλλά και πάλι θέλει βελτίωση η συνδεση με το εξωτερικό της χολ.

Σε ποιούς σέρβερς της Αγγλίας μπαίνεις? Ποιο nick έχεις στο παιχνίδι?


Μα καλά που μένεις και έχεις τέτοιο πινγκ?
Αγγλια παίζω στο [SAF] με το nick MedicGr
Η αλλιώς στο Super!

SouthDog
17-04-07, 08:50
Μα καλά που μένεις και έχεις τέτοιο πινγκ?

Όπως λέει και αριστερά κάτω απ το άβαταρ, Δ.Α. -->Δήμος Αθηνών

Πέρνα καμιά φορά και απ το νήμα που χω ανοίξει για battlefield special forces n mods;)
για να μην είμαστε off topic, είναι μέσα στο games και online gaming

Καλά δεν έχω και super pings, το πρωί πάντως (και τα χαράματα ειδικά:bat: :yawn: )
είναι σε καλά για την Ελλάδα επίπεδα.

Χτες το μεσημέρι π.χ. πήγα να παίξω μ1 φιλαράκι από Xανιά που χε οτενετ, σε ξένο σέρβερ(Γερμανία),
εγώ είμουν στο 70 περίπου και αυτός βάραγε 200αρια και τον πέταγε το punkbuster

Έχω την εντύπωση ότι ανάλογα τη χώρα καμιά φορά ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική
απόδοση :hmm:

Απ ότι έχω παρατηρήσει κατα τις 5και με 7 το απόγευμα,
αρχίζουν ν' ανεβαίνουν τα πίνγκ στη χολ

Τεσπα η ουσία είναι οτι πρέπει να κοιτάξουν κάποιοι τη δουλειά τους στα σοβαρά.....
και όχι μόνο τα πρόσκαιρα και γρήγορα φράγκα.

B3rny
20-04-07, 16:31
Εγω παρατηρησα στο WoW οσο αναφορα τη τελευταια εβδομαδα μια παραξενη αυξηση του ping μου.Κανονικα κυμαινομαι γυρω 130-270ms,αλλα τις τελευταιες μερες εχει αυξηθει στο 600-1800ms :sorry:
Δεν μπαινω στη διαδικασια να παρω το HLP Support της HOL,γιατι θα περιμενω παρα πολυ και χωρις καποια επιλυση του,οποτε απλα περιμενω να διορθωθει,αμα διορθωρθει

lkatsa
21-04-07, 00:42
Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το τμήμα τεχνικής υποστήριξης της Hellas On Line.
Σχετικά με το θέμα που μας αναφέρατε, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι γίνονται σημαντικές αναβαθμίσεις στην υποδομή της Hellas On Line όσο αφορά την διασύνδεση με το εξωτερικό. Επίσης σας επισημαίνουμε ότι οι ταχύτητες των προγραμμάτων που χρησιμοποιείται δεν εξαρτώνται αποκλειστικά από το δίκτυο της Hellas On Line, αλλά και από άλλους παράγοντες πάνω στους οποίους δεν μπορούμε να επέμβουμε.
Με εκτίμηση
HOL Technical Support Unit


:rofl:
________________________________________

aglaisma
21-04-07, 17:51
φταινε τα παντα εκτος απο τη ΗOL.

τα καλωδια του ΟΤΕ..
το περιστερι που εκατσε και εκανε τα 'κακα' του πανω σε καλωδια..
ο παναθηναικος του Μουνιοθ που ειναι τριτος..
και τελος η τεντα στο σπιτι μου που την εχω κατεβασμενη. αυτο το τελευταιο ειδικα ριχνει τρελο παρασιτο στο κυκλωμα :p

edit: η κοπελα μου ζητησε αμεση διακοπη της συνδεσης(hol shared 4096/640...απ τα οποια ουτε τα 512 συνολο ανεβασμα/κατεβασμα δε δουλεψαν) και πηγαν και μαζεψαν το ρουτερ τους την ιδια μερα. εκει εφταιγε ο συναγερμος του σπιτιου... :lol:

VanBommel
21-04-07, 18:41
Εγω παρατηρησα στο WoW οσο αναφορα τη τελευταια εβδομαδα μια παραξενη αυξηση του ping μου.Κανονικα κυμαινομαι γυρω 130-270ms,αλλα τις τελευταιες μερες εχει αυξηθει στο 600-1800ms :sorry:


Μιά απο τα ίδια φίλε μου και στο Lineage αλλα εγώ είμαι τυχερός,το πίνγκ είναι σταθερότατο στα 800-900 δεν έχω παράπονο,κάνω chat τουλάχιστο :p

sattip
21-04-07, 23:00
χθες και σημερα πιανω τρελες ταχητητες με rapidshare.χθες το μεσημερι με 40κβ το βραδυ με 170 σημερα το μεσημερι 80 και τςρα το βραδυ 100κβ.

pstr
21-04-07, 23:22
Για να μην μπερδεύεστε και για να χρησιμοποιείτε τη σωστή ορολογία: όταν γράφουμε kb ή Kb εννοούμε kilo bits και όταν γράφουμε KB ή πιο σπάνια kB εννοούμε kilo bytes (b μικρό σημαίνει bits και B κεφαλαίο σημαίνει bytes).
Sorry για το off-topic αλλά γίνετε το μπέρδεμα της αρκούδας γράφοντας ο καθένας ότι νομίζει...:)

tasos-tasos
22-04-07, 01:04
γνωμη μου
γραφουμε
ή kΒ/sec
ή Kbps
thank you

euromedi
22-04-07, 01:16
χθες και σημερα πιανω τρελες ταχητητες με rapidshare.χθες το μεσημερι με 40κβ το βραδυ με 170 σημερα το μεσημερι 80 και τςρα το βραδυ 100κβ.
και εγώ το ίδιο , αντε να δούμε τι θα γίνει ...... Θα μας σπάσει τα νεύρα η HOL !!!!!

sattip
22-04-07, 21:35
επειδη εχω καιρο μπροστα μου με την hol και εχω πληρωσει ολοκληρο χρονο.θα βρεθει λυση για το προβλημα μας η θα συνεχισουμε στην ιδια κατασταση?:angryr:

nm96027
23-04-07, 13:39
επειδη εχω καιρο μπροστα μου με την hol και εχω πληρωσει ολοκληρο χρονο.θα βρεθει λυση για το προβλημα μας η θα συνεχισουμε στην ιδια κατασταση?:angryr:

Το θεμα με to bandwith του εξωτερικου θα λυθει και μάλιστα σύντομα. Ειναι θεμα ημερων.
Απο εκει και πέρα υπαρχει το προβλημα με τα DSLAM του ΟΤΕ που ειναι αλλη ιστορία.

Βtw: ή εχεις γραψει λαθος ταχύτητες ή δεν εχεις shared LLU.:cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.