PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατέβασμα SNR



BlackB
30-09-15, 01:48
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

1.Ποιο router προτείνετε για γραμμή ΟΤΕ adsl που να μπορώ να πειράξω το snr?

2.Είμαστε βασικά 20 άτομα που είμαστε στο ίδιο DSLAM και η 15 από τους 20 από το ίδιο καφάο, και η 15 από τους 20 στον ΟΤΕ τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί εάν το κάνουμε και η 20 το κατέβασμα του snr?

3.Υπάρχει θέμα με το DSLAM δηλαδή υπάρχει κίνδυνος για κάποια ζημιά με συνέπεια να έχουμε κυνήγημα:p, το ρωτάω γιατί δεν είμαι ένας αλλά όπως είπα και ποιο πάνω είμαστε 20 άτομα.

sweet dreams
30-09-15, 09:31
:welcome:

Κάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα, βγάλτο, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι και ανέβασε για να δούμε όλα τα στοιχεία της γραμμής σου όπως είναι μέσα στο μενού(Bandwide Down/Up(kbps), SNR Margin, Line Attenuation, κ.λ.π.).
Το DSLAM δεν παθαίνει τίποτα αν κατεβάσετε όλοι μαζί το SNR, απλά αν η γραμμή δεν είναι καλή θα κάνετε κακό στην δική σας σύνδεση.

deniSun
30-09-15, 23:02
Γεια σας θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράγματα.

1.Ποιο router προτείνετε για γραμμή ΟΤΕ adsl που να μπορώ να πειράξω το snr?

2.Είμαστε βασικά 20 άτομα που είμαστε στο ίδιο DSLAM και η 15 από τους 20 από το ίδιο καφάο, και η 15 από τους 20 στον ΟΤΕ τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργηθεί εάν το κάνουμε και η 20 το κατέβασμα του snr?

3.Υπάρχει θέμα με το DSLAM δηλαδή υπάρχει κίνδυνος για κάποια ζημιά με συνέπεια να έχουμε κυνήγημα:p, το ρωτάω γιατί δεν είμαι ένας αλλά όπως είπα και ποιο πάνω είμαστε 20 άτομα.

1. Υπάρχει ένα θέμα για επιλογή ρούτερ.
Ρίξε μια ματιά.
Αναφέρονται εκεί πολλά μοντέλα για διάφορες εταιρείες ανάλογα με το chipset που φοράει το dslam που ανήκεις.

2. Κανένα πρόβλημα.

3. Κανένας κίνδυνος.

babis3g
02-10-15, 22:23
εαν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ απο τον παροχο τοτε το μοντεμ δεν μπορει να αλλαξει το σνρ και ας εχει αυτην την ρυθμιση

alexisnik199111
12-10-15, 20:52
1)σου προτεινω αυτο που εχω κ εγω: tp-link w8960n εχει τσιπ broadcom που εχουν τα dslam του οτε. πολυ σταθερο και κατεβαζεις το σνρ με μια απλη εντολη.

deniSun
13-10-15, 09:16
1)σου προτεινω αυτο που εχω κ εγω: tp-link w8960n εχει τσιπ broadcom που εχουν τα dslam του οτε. πολυ σταθερο και κατεβαζεις το σνρ με μια απλη εντολη.

Το θέμα του πειράγματος του snr δεν είναι πλέον μόνο υπόθεση του modem αλλά και του εάν το προφίλ σου είναι κλειδωμένο ή όχι.
Σε πολλά dslam μάλιστα ακόμα και με ξεκλείδωτο profile δεν μπορείς να αλλάξεις το snr.

alexisnik199111
13-10-15, 14:21
δεν ξερω για αλλους παροχους,στον οτε τουλαχιστον που ειμαι εγω μπορεις ακομα να κανεις snr tweak (εννοειται παντα με ξεκλειδωτο προφιλ) με αλλα ρουτερ, πλεονεχουν κλειδωσει το telnet στα zte και γινεται δυσκολοτερα πλεον να το πειραξεις με αυτα.

deniSun
13-10-15, 21:51
δεν ξερω για αλλους παροχους,στον οτε τουλαχιστον που ειμαι εγω μπορεις ακομα να κανεις snr tweak (εννοειται παντα με ξεκλειδωτο προφιλ) με αλλα ρουτερ, πλεονεχουν κλειδωσει το telnet στα zte και γινεται δυσκολοτερα πλεον να το πειραξεις με αυτα.

Στον ΟΤΕ είμαι με ξεκλείδωτο profile και modem/router που επιδέχεται πείραγμα στο snr.
Παρ όλα αυτά το dslam δεν το επιτρέπει.
Έχει αναφερθεί και παλιότερα και από άλλους χρήστες.
Σιγά-σιγά ο ΟΤΕ κλειδώνει αυτή την δυνατότητα στα dslam για να έχει αυτός τον πλήρη έλεγχο.

chrispe
18-11-15, 02:24
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό, τώρα είμαι σε wind και έχω ρίξει το snr, σκέφτομαι λόγω προσφοράς με ΟΤΕ τιβι να μεταπηδησω σε cosmote. Υπάρχει περίπτωση στην cosmote να μην μπορώ να πειράξω το snr; Κοινώς αυτό που γράψατε ότι ο ΟΤΕ κλειδώνει τα dslam επηρεάζει και τους τρίτους παρόχους ή μόνο τους συνδρομητές του;

babis3g
18-11-15, 02:42
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι σχετικό, τώρα είμαι σε wind και έχω ρίξει το snr, σκέφτομαι λόγω προσφοράς με ΟΤΕ τιβι να μεταπηδησω σε cosmote. Υπάρχει περίπτωση στην cosmote να μην μπορώ να πειράξω το snr; Κοινώς αυτό που γράψατε ότι ο ΟΤΕ κλειδώνει τα dslam επηρεάζει και τους τρίτους παρόχους ή μόνο τους συνδρομητές του;

επιρεαζει μονο τους συνδομητες του ... δεν ξερω αν παρεις TV μεσω ιντερνετ αν εχει προφιλ κλειδωμενο, αλλα στο απλο ιντερνετ ο οτε δεινει ξεκλειδωτο προφιλ και μπορεις να το πειραξεις
εδω εγω το κατεβασα στο 3 (περιστασιακα, δεν το αφηνω μονιμα) Τελευταια φωτο στο ποστ #746
http://www.adslgr.com/forum/threads/869778-ASUS-DSL-N17U-adsl-vdsl?p=5817842#post5817842

αν με οτε σε κλειδωσει καποιο λογος θα υπαρχει

chrispe
18-11-15, 03:41
Κι εγώ στο 3 το έχω αλλά μόνιμα :) με ελάχιστα λάθη και μηδενικές (σχεδόν) αποσυνδέσεις. Η τηλεόραση θα ειναι μέσω δορυφόρου. Μην πάω για πιο συμφέρουσα προσφορά και στο τέλος βρεθώ με κανά 9αρι προφίλ και χάσω 5,6+ mbps

babis3g
18-11-15, 04:03
Κι εγώ στο 3 το έχω αλλά μόνιμα :) με ελάχιστα λάθη και μηδενικές (σχεδόν) αποσυνδέσεις. Η τηλεόραση θα ειναι μέσω δορυφόρου. Μην πάω για πιο συμφέρουσα προσφορά και στο τέλος βρεθώ με κανά 9αρι προφίλ και χάσω 5,6+ mbps

αν θα παρεις μεσω δορυφορου τοτε δεν νομιζω να εχει κλειδμενο προφιλ
ομως επειδη βλεπω εδω μεσα (ανα διαφορους παροχους) οτι μεταβαινουν σε αλλον παροχο και δεν παιρνουν τις ταχυτητες που ειχαν με το προηγουμενο ... θα ειναι ρισκο ... αν θελεις να εχεις καλο ιντερνετ οπως τωρα μενεις στον ιδιο
αν η προτεραιοτητα σου ειναι η TV τοτε φυσικα κοιτας το συμφερον σου
μπορει ομως να εχεις και καλυτερη ταχυτητα

- - - Updated - - -

ναι συνηθως ο ote δινει σνρ 9 απο default στο βασικο ξεκλειδωτο προφιλ του

MIKU
19-11-15, 18:48
Καλησπέρα!!Θα μπορούσε κάποιος να κάνει το κόπο να μου γράψει πώς αλλάζουμε το snr στο σαράβαλο ΖΤΕ h108ns του ΟΤΕ?Ευχαριαστώ!!

babis3g
19-11-15, 19:36
Καλησπέρα!!Θα μπορούσε κάποιος να κάνει το κόπο να μου γράψει πώς αλλάζουμε το snr στο σαράβαλο ΖΤΕ h108ns του ΟΤΕ?Ευχαριαστώ!!

http://www.adslgr.com/forum/threads/859222-%CE%96%CE%A4%CE%95-%CE%97108NS-SNR-Tweak-%28%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%9F%CE%A3%29
αν περασε το τελαυταιο λογισμικο ειναι κλειδωμενο το τελνετ

@ ADSLgr.com All rights reserved.