PDA

Επιστροφή στο Forum : TP-Link W8970 και ασταθές snr



boton
30-09-15, 02:46
Καλησπέρα σας,

Είμαι κατοχος του εν λογω ρουτερ και το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι δεν κραταει το snr σταθερο οσο η γραμμη ειναι σε free profile (6db βλ forthnet).
Ετσι οταν πεφτει κατω απο το 4,5db λογικα κανει αποσυνδεση. Οσο την γραμμη την εχω σε προφιλ δεν μου κανει αποσυνδεσεις.
Σημειωτεον, το ρουτερ του εχω δοκιμασει και τα 3 firmware που υπαρχουν στην επισημη σελιδα.
Επισης το εχω δοκιμασει σε 2 διαφορετικες γραμμες με την ιδια ακριβως συμπεριφορα.
Με ορισμο συγκεκριμενου bandwidth (up/down) μεσα απο το interface, δεν ειδα καμια διαφορα.

Tι μπορει να παιζει με αυτο?
Υπαρχει καποιο custom firmware που μπορω να δοκιμασω?

Ευχαριστω

Vtester
30-09-15, 05:38
πες μας ποιο rev είναι πρώτα , το γράφει στο καρτελάκι του στο κουτί καθώς και κάτω από το ρουτερ. Αν δεν μπορείς να το βρεις πες μας πόσες κεραίες έχει. Έπειτα μπες μέσα στο menu του και πες μας ποιο firmware φοράει τώρα. Δες αν σου κάνει τα ίδια και χωρίς καμία άλλη συσκευή τηλεφώνου κλπ συνδεδεμένη παρά μόνο το router απευθείας χωρίς splitter.

babis3g
04-10-15, 14:12
εαν εχεις το καινουριο ν3 ισως δεν ταιριαζει με τα κεντρα φορθνετ, το ν1 σε σχεση με το ν3 εχουν μεγαλη διαφορα στο dsl driver... αλλα αν δεν πεις πιο μοντελο εχεις δεν ξερουμε σιγουρα ... δεν υπαρχει custom firmware απο οσο ξερω

boton
04-10-15, 19:26
Την v1 version εχω.
θεμα συνδεσημοτητας δεν υπαρχει...το ρουτερ και στις γραμες εχει δοκιμαστει απευθειας στο κεντρικο rj11 χωρις σπλιττερ/τηλ συσκευη.
Επισης δοκιμαστηκαν στη γραμμη που ειμαι τωρα ενα wag200g και ενα td5136 και τα δυο σε free profile κρατουσαν μια χαρα το 6db σταθερο
Firmware Version:0.6.0 2.8 v000c.0 Build 130828 Rel.38099n

babis3g
04-10-15, 19:56
επρεπε να κραταει καλα με φορθνετ, καποιο προβλημα ισως με το λογισμικο
δοκιμασε το τελευταιο λογισμικο _140613 και μετα την αναβαθμηση reset (οπως λεει η τπ λινκ) για καλη λειτουργικοτητα
http://www.tp-link.us/download/TD-W8970_V1.html#Firmware

CSpili
09-10-15, 07:38
Σε Wind (Α/Κ Βυζαντίου) το TD-W8970 V3 μαλλον έχει πρόβλημα με το DSLAM τους. Και πολύ χαμηλότερος συγχρονισμός σε σχέση με το WAG200G, και ασταθές SNR. Θα πρότεινα να έβαζες το παλιό ρούτερ του παρόχου και πάνω του να κούμπωνε το TD-W8970 σε router mode, αφού σετάρεις το παλιό να μην κάνει DHCP και ασύρματο.

babis3g
09-10-15, 10:12
ναι αλλα λεει οτι εχει το ν1 και με φορθνετ ... ιδια τσιπακια το κεντρο με το μοντεμ
η wind παιζει με 2-3 διαφορετικα dslam ... παντως το ν3 δεν ειναι το καλυτερο απο θεμα γραμμης αν καποιος ειναι μακρυα γιατι ειναι broadcom
to v1 ειναι Lantiq

εκτος αν δεν ειναι με φορθνετ οπως γραφει στο προφιλ του, τοτε ναι μπορει να εχουν θεμα και τα 2 versions

Vtester
09-10-15, 13:30
ίσα ίσα που συνήθως το broadcom σε απόσταση κρατάει καλύτερα την γραμμή , άλλαξαν τα πράγματα τόσο πολύ Μπάμπη ;

babis3g
09-10-15, 14:41
ναι οντως πιστευω εχουν καλη σταθεροτητα, ασχετα αν χανουν και αυτα 1-2 mbps αναλογα το κεντρο μετα απο καποια αποσταση
Αυτο φαινεται και με φορθνετ vdsl που δινει broadcom based (technicolor) ενω εχουν ινφινεον κεντρα ... αλλα και απο χρηστες που παρακολουθω τοπικς, ποστ κλπ

αλλα ειναι και αλλοι παραγοντες...

-μπορει το συγκεκριμενο λογισμικο απο την τπ λινκ (στο broadcom μοντεμ πχ εδω το 8970 ν3) να μην ειναι καλο απο dsl drivers (fine tuned για τα αλλα κεντρα)

-μπορει επειδη η καινουρια γενια chipset broadcom να μην ειναι ιδια οπως στα παλια επισης broadcom based chipsets
και ομως εχουν μια μικρη διαφορα αν ειναι κανουρια μοντεμ σε chipset με παλια broadcom dslams και το αντιθετο
Βεβαια η αποκλιση ειναι πολυ μικρη στην σταθεροτητα
Αυτο φαινεται καθαρα και με αλλα μοντεμ απο αλλους κατασκευαστες που εχω δοκιμασει
πχ τα infineon / lantiq εχουν μια μικρη αποκληση μεταξυ τους με τα ινφινεον πιο σταθερα
και με τα τωρα ονομαζομενα mediatek πρωην ralink/trenchip ... εγω τα δοκιμαζω τωρα με τα ασος ... δεν ειναι το ιδιο οπως τα παλια trent/ralink χανουν λιγο τα καινουρια απο δικη μου εμπειρια με γραμμη οτε

Το αλλο πιο βασικο ...
-αν ειναι σε conexant, globespan, ikanos dslam μπορει να εχουν θεμα και τα broadcom
βεβαια εγω ποτε δεν ετυχα σε τετοια dslams και ας ημουν εξωτερικο ... αλλα απο πολλους που διαβαζα οτι ειχαν πεσει σε τετοια κεντρα, ειχαν θεμα με σχεδον ολα τα μοντεμ (+ broadcom) και μονο τα αναλογα μοντεμ εφτιαχναν την σταθεροτητα

πανω σε αυτο εχω προσεξει (ειναι και στο τοπικ εδω στο φορουμ με το νετγεαρ 3500 πρωτη εντυπωση αν θυμαμαι καλα) οτι και τα lantiq δεν πανε καλα με wind / hol αν πεσουν σε con/globe/ikan κεντρα (αυτο που λεω πιο πανω) ... ιδια εταιρια πλεον με την ινφινεον, αφου ενωθηκαν μεταξυ τους η αγορασε η μια την αλλη ... ενω τα παλια ινφινεον chipset modems δεν εχουν τοσο θεμα οσο τα lantiq

και στο ερωτημα , ναι πιστευω οτι τα broadcom σε γενικες γραμμες με τα πιο πολλα κεντρα εχουν τον καλυτερο αλγορυθμο

CSpili
09-10-15, 17:21
ναι οντως πιστευω εχουν καλη σταθεροτητα, ασχετα αν χανουν και αυτα 1-2 mbps αναλογα το κεντρο μετα απο καποια αποσταση
Αυτο φαινεται και με φορθνετ vdsl που δινει broadcom based (technicolor) ενω εχουν ινφινεον κεντρα ... αλλα και απο χρηστες που παρακολουθω τοπικς, ποστ κλπ

αλλα ειναι και αλλοι παραγοντες...

-μπορει το συγκεκριμενο λογισμικο απο την τπ λινκ (στο broadcom μοντεμ πχ εδω το 8970 ν3) να μην ειναι καλο απο dsl drivers (fine tuned για τα αλλα κεντρα)

-μπορει επειδη η καινουρια γενια chipset broadcom να μην ειναι ιδια οπως στα παλια επισης broadcom based chipsets
και ομως εχουν μια μικρη διαφορα αν ειναι κανουρια μοντεμ σε chipset με παλια broadcom dslams και το αντιθετο
Βεβαια η αποκλιση ειναι πολυ μικρη στην σταθεροτητα
Αυτο φαινεται καθαρα και με αλλα μοντεμ απο αλλους κατασκευαστες που εχω δοκιμασει
πχ τα infineon / lantiq εχουν μια μικρη αποκληση μεταξυ τους με τα ινφινεον πιο σταθερα
και με τα τωρα ονομαζομενα mediatek πρωην ralink/trenchip ... εγω τα δοκιμαζω τωρα με τα ασος ... δεν ειναι το ιδιο οπως τα παλια trent/ralink χανουν λιγο τα καινουρια απο δικη μου εμπειρια με γραμμη οτε

Το αλλο πιο βασικο ...
-αν ειναι σε conexant, globespan, ikanos dslam μπορει να εχουν θεμα και τα broadcom
βεβαια εγω ποτε δεν ετυχα σε τετοια dslams και ας ημουν εξωτερικο ... αλλα απο πολλους που διαβαζα οτι ειχαν πεσει σε τετοια κεντρα, ειχαν θεμα με σχεδον ολα τα μοντεμ (+ broadcom) και μονο τα αναλογα μοντεμ εφτιαχναν την σταθεροτητα

πανω σε αυτο εχω προσεξει (ειναι και στο τοπικ εδω στο φορουμ με το νετγεαρ 3500 πρωτη εντυπωση αν θυμαμαι καλα) οτι και τα lantiq δεν πανε καλα με wind / hol αν πεσουν σε con/globe/ikan κεντρα (αυτο που λεω πιο πανω) ... ιδια εταιρια πλεον με την ινφινεον, αφου ενωθηκαν μεταξυ τους η αγορασε η μια την αλλη ... ενω τα παλια ινφινεον chipset modems δεν εχουν τοσο θεμα οσο τα lantiq

και στο ερωτημα , ναι πιστευω οτι τα broadcom σε γενικες γραμμες με τα πιο πολλα κεντρα εχουν τον καλυτερο αλγορυθμο
Εγώ πάντως για την ώρα έχω κάνει bridge το WAG200G με το W8970 V3, γιατί αλλιώς η σύνδεσή μου θα ήταν 725Kbit up - 10Mbit down. Κατά τ' άλλα, ο ΟΤΕ άλλαξε και καλώδιο στο βρόγχο, και μάλλον τα έκανε 3 φορές χειρότερα. Γκρρρρ... Μάλλον τα παλιά καλά μοντεμάκια που δίνανε από FORTHnet ήταν πιο "ανθεκτικά" στα DSLAM (αναφέρομαι στα dlink και linksys που έδινε κατά καιρούς η FORTHnet).

babis3g
09-10-15, 18:17
to linksys που αναφερες ειναι ΤΙ (Texas Instrument)
απο οτι καταλαβα και σε προηγουμενο ποστ σου πρεπει να εισαι σε conexant/globespan/ikanos ... και νομιζω το συγκεκριμενο wag200 ειναι καλυτερο με αυτα τα κεντρα

ομως αν θελεις να δεις με τι ακριβως παιζει ο παροχος, to linksys wag πρεπει να εχει το τελνετ κλειδωμενο

στο τπ λινκ 8970 ν3 δεν παιρνει καποιες απο τις εντολες
adsl info --vendor
adsl info -vendor
adsl --vendor
adsl -vendor
η
το δοκιμαζεις αν δουλευει με το dsl stats tool, αν δουλεyει το dsl stats tool τοτε θα το δειξει στο data η telenet stas tab

CSpili
09-10-15, 19:17
to linksys που αναφερες ειναι ΤΙ (Texas Instrument)
απο οτι καταλαβα και σε προηγουμενο ποστ σου πρεπει να εισαι σε conexant/globespan/ikanos ... και νομιζω το συγκεκριμενο wag200 ειναι καλυτερο με αυτα τα κεντρα

ομως αν θελεις να δεις με τι ακριβως παιζει ο παροχος, to linksys wag πρεπει να εχει το τελνετ κλειδωμενο

στο τπ λινκ 8970 ν3 δεν παιρνει καποιες απο τις εντολες
adsl info --vendor
adsl info -vendor
adsl --vendor
adsl -vendor
η
το δοκιμαζεις αν δουλευει με το dsl stats tool, αν δουλεyει το dsl stats tool τοτε θα το δειξει στο data η telenet stas tab
Καμία από αυτές, τα μόνα που μπορώ να παίξω με telnet είναι τα ακόλουθα:


TP-LINK(conf)#help
normal mode commands:
clear --- clear screen
exit --- leave to the privious mode
help --- help info
history --- show histroy commands
logout --- logout cli model
config mode commands:
config --- enter config mode
adsl --- config adsl
igmp --- igmp config
wan --- wan config
wlctl --- wireless config
iptv --- iptv config
lan --- lan config
dev --- device control
debug --- debug cmd
dsldiagd --- dsldiagd start or exit

Καμιά ιδέα;
--update--
Χμμμ... Με το:

wan show connection info

παίρνω τα παρακάτω:


name=pppoe_8_35_2_d
{
enable=1
connectionStatus=Connected
possibleConnectionTypes=
connectionType=IP_Routed
PPPoESessionID=0
defaultGateway=62.169.255.85
name=pppoe_8_35_2_d
uptime=163
lastConnectionError=ERROR_NONE
idleDisconnectTime=15
RSIPAvailable=0
NATEnabled=1
X_TP_FullconeNATEnabled=0
X_TP_FirewallEnabled=0
X_TP_IGMPProxyEnabled=1
username=a@wind.gr
password=xxxxxx
PPPAuthenticationProtocol=AUTO_AUTH
X_TP_IfName=ppp1
X_TP_L2IfName=nas0_1
X_TP_BcastAddr=
X_TP_ConnectionId=2
X_TP_UseStaticIP=0
externalIPAddress=***
remoteIPAddress=***
maxMRUSize=1492
currentMRUSize=0
DNSEnabled=0
DNSOverrideAllowed=1
DNSServers=8.8.8.8,8.8.4.4
MACAddress=***
MACAddressOverride=0
X_TP_ClonedMACAddress=
transportType=PPPoE
PPPoEACName=
PPPoEServiceName=
connectionTrigger=AlwaysOn
routeProtocolRx=Off
PPPLCPEcho=30
PPPLCPEchoRetry=0
X_TP_SessionID=12691
X_TP_ServerMACAdress=***
X_TP_SecondConnection=None
X_TP_SecondConnectionIPAddress=0.0.0.0
X_TP_SecondConnectionSubnetMask=0.0.0.0
X_TP_SecondConnectionStatus=
X_TP_IPv4Enabled=1
X_TP_IPv6Enabled=0
X_TP_IPv6ConnStatus=Unconfigured
X_TP_IPv6CPUp=0
X_TP_IPv6AddressingType=DHCPv6
X_TP_ExternalIPv6Address=::
X_TP_PrefixLength=0
X_TP_DefaultIPv6Gateway=::
X_TP_DefaultIPv6GatewayOverride=0
X_TP_IPv6DNSEnabled=1
X_TP_IPv6DNSOverrideAllowed=0
X_TP_IPv6DNSServers=::,::
X_TP_PDEnabled=0
X_TP_SitePrefix=
X_TP_SitePrefixLength=64
X_TP_SitePrefixPltime=0
X_TP_SitePrefixVltime=0
X_TP_DSLiteEnabled=0
portMappingNumberOfEntries=0
}

Πάλι δε βλέπω κάτι για chipset δυστυχώς. :(

babis3g
09-10-15, 19:59
ναι δυστυχως εχει αλλαξει η τπ λινκ το original broadcom telnet menu και τις εχει κανει με δικο της τροπο
απο οτι βελπω δοκιμασε με το
dsldiagd start

dsldiagd --- dsldiagd start or exit
(απο εκει αλλαζεις και το σνρ αν σε μπασει/αφησει)
γραψε help αν δειξει τα μενου
η κατευθειαν την εντολη
adsl info --vendor

CSpili
09-10-15, 20:11
ναι δυστυχως εχει αλλαξει η τπ λινκ το original broadcom telnet menu και τις εχει κανει με δικο της τροπο
απο οτι βελπω δοκιμασε με το
dsldiagd start

(απο εκει αλλαζεις και το σνρ αν σε μπασει/αφησει)
γραψε help αν δειξει τα μενου
η κατευθειαν την εντολη
adsl info --vendor
Δυστυχώς τίποτα :(


TP-LINK(conf)#dsldiagd start
cmd:SUCC
TP-LINK(conf)#help
normal mode commands:
clear --- clear screen
exit --- leave to the privious mode
help --- help info
history --- show histroy commands
logout --- logout cli model
config mode commands:
config --- enter config mode
adsl --- config adsl
igmp --- igmp config
wan --- wan config
wlctl --- wireless config
iptv --- iptv config
lan --- lan config
dev --- device control
debug --- debug cmd
dsldiagd --- dsldiagd start or exit

babis3g
09-10-15, 20:38
δυστυχως τα αλλαξαν εκει στην τπ λινκ (παρομοιο εκαναv & της τομσον με τα technicolor) και το σκεφτομαι και εγω για το ν3 γιατι καποτε βγαινει σε προσφορα
αλλα πιστευω απο τα συμπτωματα που βλεπω απο τα μοντεμ που εχεις ... θα εχεις πεσει σε ικανος (conexant/globespan) κεντρο

κανε μεταφραση εδω με τα κοκκινα κατω χαμηλα αν βρις κατι με την παροδο του χρονου
λεει πως αλλαζει το σνρ αλλα μπορει να εχει μεσα και πληροφοριες για την γραμμη σου

Modifica SNR con programma Broadcom
by mik77
http://www.hwupgrade.it/forum/showpost.php?p=41806402&postcount=2
που μπαινει στο τελνετ με καποιο tool αλλα δεν εχω το 8970 να βοηθησω, εχω το 8960 που εχει τις γνησιες broadcom εντολες

CSpili
09-10-15, 21:30
δυστυχως τα αλλαξαν εκει στην τπ λινκ (παρομοιο εκαναv & της τομσον με τα technicolor) και το σκεφτομαι και εγω για το ν3 γιατι καποτε βγαινει σε προσφορα
αλλα πιστευω απο τα συμπτωματα που βλεπω απο τα μοντεμ που εχεις ... θα εχεις πεσει σε ικανος (conexant/globespan) κεντρο

κανε μεταφραση εδω με τα κοκκινα κατω χαμηλα αν βρις κατι με την παροδο του χρονου
λεει πως αλλαζει το σνρ αλλα μπορει να εχει μεσα και πληροφοριες για την γραμμη σου

http://www.hwupgrade.it/forum/showpost.php?p=41806402&postcount=2
που μπαινει στο τελνετ με καποιο tool αλλα δεν εχω το 8970 να βοηθησω, εχω το 8960 που εχει τις γνησιες broadcom εντολες
Λες να τσιμπήσω κανένα 8960; Εκτός κι αν έχεις να μου προτείνεις τίποτε άλλο που να κάνει guest network και traffic shaping γύρω στο €100άρι

babis3g
09-10-15, 21:43
δεν θα δεις διαφορα αν εισαι με ikanos (που πιστευω οτι εισαι) απο θεμα γραμμης
και το 8960 ειναι broadcom σαν το 8970 ν3 ... μετα αν παρεις το 8970 v1 τοτε και αυτο θα εχει θεμα με ικανος τουλαχιστον απο οτι βλεπω εδω στο forum
το μονο που θα κερδισεις ειναι η προσβαση σε τελνετ για αλλαγη σνρ ... αλλα και ταχυτητα να ανεβασεις μπορει να μην την σηκωνει η γραμμη σου και να ειναι χειροτερα
Αν το θελεις να χαμηλωσεις ακομα ταχυτητα να γινει πιο σταθερο τοτε οκ
επισης εχει πιο χαμηλη μνημη αν παιζεις με τορεντς και δεν εχει usb

νομιζω με το λινκσις wag200 εισαι πιο ασφαλης
αλλα αν θελεις να παρεις κατι πριν βρεις το τσιπακι στο κεντρο βρες κανα
Linksys WAG54G2 που εχει conexant και σχετικα ειναι παλιο οποτε φτηνο (και το γεφυρωνεις - πρεπει να γινεται)
το επομενο fritzbox 7390 αλλα ακριβο

απλα να το ξερεις για το μελλον, θα ελεγα πριν παρεις κατι ρωτα τουλαχιστον τον παροχο να σου πει σε τι dslam εισαι αν γινεται

CSpili
09-10-15, 22:12
δεν θα δεις διαφορα αν εισαι με ikanos (που πιστευω οτι εισαι) απο θεμα γραμμης
και το 8960 ειναι broadcom σαν το 8970 ν3 ... μετα αν παρεις το 8970 v1 τοτε και αυτο θα εχει θεμα με ικανος τουλαχιστον απο οτι βλεπω εδω στο forum
το μονο που θα κερδισεις ειναι η προσβαση σε τελνετ για αλλαγη σνρ ... αλλα και ταχυτητα να ανεβασεις μπορει να μην την σηκωνει η γραμμη σου και να ειναι χειροτερα
Αν το θελεις να χαμηλωσεις ακομα ταχυτητα να γινει πιο σταθερο τοτε οκ
επισης εχει πιο χαμηλη μνημη αν παιζεις με τορεντς και δεν εχει usb

νομιζω με το λινκσις wag200 εισαι πιο ασφαλης
αλλα αν θελεις να παρεις κατι πριν βρεις το τσιπακι στο κεντρο βρες κανα
Linksys WAG54G2 που εχει conexant και σχετικα ειναι παλιο οποτε φτηνο (και το γεφυρωνεις - πρεπει να γινεται)
το επομενο fritzbox 7390 αλλα ακριβο

απλα να το ξερεις για το μελλον, θα ελεγα πριν παρεις κατι ρωτα τουλαχιστον τον παροχο να σου πει σε τι dslam εισαι αν γινεται
Σκεφτόμουν να τσιμπήσω ένα 8960N κ να βάλω openwrt πάνω του, πιο πολύ για να παίξω, μιας κ μου αρέσει να πειράζω τέτοια πράγματα. Για την ώρα, με βλέπω να βρίζω που έφυγα από Forthnet γιατί η wind σέρνεται. Δεν πειράζει, ο Απρίλης που θα θελήσουν ανανέωση συμβολαίου είναι κοντά... Η γραμμή, προ έργων έργων μετρό κ μιας μικρής κοπής καλωδίων του ΟΤΕ, άντεχε άνετα 20Mbit με Φορθνετ και καμιά 16άρα με Wind, γιατί είμαι στα 1200m περίπου από το Α/Κ.

Τώρα για DSLAM, οι τεχνικοί τους δεν έχουν ιδέα, ή δεν μπορούν/θέλουν να πουν, κ σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην ταιριάζουν μεταξύ τους τα δύο, γιατί με το linksys, δεν είχα θέμα. Ίσως τσεκάρω τι κυκλοφορεί σε linksys, belkin, dlink, & netgear. Έχεις υπόψιν σου τίποτα αξιόλογο σε αυτά;

babis3g
09-10-15, 22:34
κατα αρχης το 8960n δεν περνει ddwrt / opendrt και γενικα κανενα τριτο λογισμικο
αυτα τα λογισμικα ειναι μονο για ορισμενα σκετα ραουτερ χωρις μοντεμ


Ίσως τσεκάρω τι κυκλοφορεί σε linksys, belkin, dlink, & netgear. Έχεις υπόψιν σου τίποτα αξιόλογο σε αυτά;
η καθε εταιρια βγαζει διαφορετικα μοντελα που το καθενα μοντελο εχει αλλο dsl chipset πχ υπαρχουν broadcom, ti, adi, lantiq, infineon, conexant, mediatek, ralink κλπ κλπ
πχ η netgear εχει το 3500 με λαντικ kai to 2200 broadcom
to wag 200 που εχεις εχει ΤΙ και το wag450 που ειπα εχει conexant
αν βρεις καποιο συγκεκριμενο ξαναρωτα ... αλλα αν δεν ξερω πως θα παιξουν με την γραμμη σου ... ξαναλεω αν εισαι σε ikanos δεν υπαρχουν πολλες επιλογες σε μοντεμ με ιδιο chipset
τα μονα 2 που υπολογιζω (αφου δεν γινεται να βρεθει το dslam παροχου) ειναι το φριζτ και το λικσις 450 που ειπα πιο πανω

δυστυχως θα παρεις το ρισκο σου αν δεν καταφερεις να βρεις το dslam .. μην με παρεξηγησεις αλλα αν σε ενδιαφερει η γραμμη και μονο και δεν ξερεις το κεντρο θα φταιω εγω μετα :)

εδω υπαρχει ενα θεμα με hol αλλα ισχυει το ιδιο με wind / cyta που εχουν και η 2-3 παροχοι τα ιδια 3-4 διαφορετικα κεντρα
http://www.adslgr.com/forum/threads/857519-%CE%A4%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-modem-router?p=5588997#post5588997
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC

CSpili
10-10-15, 07:46
κατα αρχης το 8960n δεν περνει ddwrt / opendrt και γενικα κανενα τριτο λογισμικο
αυτα τα λογισμικα ειναι μονο για ορισμενα σκετα ραουτερ χωρις μοντεμ


η καθε εταιρια βγαζει διαφορετικα μοντελα που το καθενα μοντελο εχει αλλο dsl chipset πχ υπαρχουν broadcom, ti, adi, lantiq, infineon, conexant, mediatek, ralink κλπ κλπ
πχ η netgear εχει το 3500 με λαντικ kai to 2200 broadcom
to wag 200 που εχεις εχει ΤΙ και το wag450 που ειπα εχει conexant
αν βρεις καποιο συγκεκριμενο ξαναρωτα ... αλλα αν δεν ξερω πως θα παιξουν με την γραμμη σου ... ξαναλεω αν εισαι σε ikanos δεν υπαρχουν πολλες επιλογες σε μοντεμ με ιδιο chipset
τα μονα 2 που υπολογιζω (αφου δεν γινεται να βρεθει το dslam παροχου) ειναι το φριζτ και το λικσις 450 που ειπα πιο πανω

δυστυχως θα παρεις το ρισκο σου αν δεν καταφερεις να βρεις το dslam .. μην με παρεξηγησεις αλλα αν σε ενδιαφερει η γραμμη και μονο και δεν ξερεις το κεντρο θα φταιω εγω μετα :)

εδω υπαρχει ενα θεμα με hol αλλα ισχυει το ιδιο με wind / cyta που εχουν και η 2-3 παροχοι τα ιδια 3-4 διαφορετικα κεντρα
http://www.adslgr.com/forum/threads/857519-%CE%A4%CE%B1-%CF%86%CF%8E%CF%84%CE%B1-%CF%83%CE%B1%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC-modem-router?p=5588997#post5588997
http://www.adslgr.com/forum/threads/866848-Dslam-HOL-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC
Η V1 του 8960Ν παίρνει άνετα OpenWRT σύμφωνα με το OpenWRT. Προφανώς και θα θέλει δουλειά και τα μισά παίζει να μη λειτουργούν, αλλά για παιχνιδάκι, δε βλάπτει να παίξει κανείς.

Πάρε εδώ να δεις συγχρονισμό... Super connection speed λέμε!!!!
161910

Αλήθεια, η ΕΕΤΤ δεν παίζει να τους βγάλει καμιά οδηγία του στυλ: "σταματήστε να βασανίζετε τον κόσμο και φτιάχτε τα DSLAM σας να παίζουν σωστά με όλους!";;;; Επίσης, γιατί με WAG200G σε FORTHnet να έχω 20άρι Mbit (οκ, προ διετίας), σε WIND 16 με το ζόρι, κι αυτό αφού τους τράβηξα 2-3 κραξίματα; (ίδια γραμμή, ίδιες συνδέσεις/καλώδια υποτίθεται)

- - - Updated - - -

Αυτό με το κλασσικό linksys WAG200G:
161911

Σαφέστατα καλύτερος συγχρονισμός, σωστά;

babis3g
10-10-15, 11:15
to 8960 v1 οπως καταλαβαινεις απο το version ειναι το 1, να πω οτι ειναι broadcom και αυτο σαν το τπ λινκ 8970 ν3 που αν δεν κανω λαθος ηθελες να αποφυγεις
εχει βγει μεχρι σημερα το ν7 με καλυτερες κεραιες wifi, πιο δυνατη μνημη ram, πιο πολλες ρυθμισεις (broadcom και αυτο)
Ασε που μπορει να μην βρεθει μετα απο 6-7 χρονια
Αλλα αν θελεις να πειραματιστεις με τα λογισμικα φυσικα ουτε συζητηση

Αν ομως μεινεις στα broadcom κοιτα και το netgear 2200ν4 το οποιο παιρνει αμοντ λογισμικο που ξεκλειδωνει τα μενου και τελνετ και εχεις και ρυθμισεις για πειραγμα απο θεμα γραμμης, και παιζει και tone tool που δειχνει την κατασταη γραμμης ... αλλα αν μεινεις στο ιδιο κεντο ΑΚ δεν ειναι το καλυτερο μοντεμ να τα δινει ολα κατα εμενα
http://www.adslgr.com/forum/threads/751439-Netgear-DGN2200v4

Για τον συνχρονισμο με τα screenshot απο τις φωτο που δειχνεις το τπ λινκ 8970 ν3 εχει ανεβασει snr margin οπως τα δειχνεις οποτε ναι θα εχει λιγο πιο χαμηλο συνχρονισμο ... & σου ειπα πιο πριν ... πιστευω (οχι 100%) πρεπει να εισαι σε conexant/ikanos dslam και το wag200g (TI) ειναι το καλυτερο bet σε αυτη τη περιπτωση οπως δειχνεις ... με πιο καλυτερη επιλογη βεβαια το wag54g2 V1.0 που ειναι επισης conexant η οποιοδηποτε αλλο μοντεμ με conexant/ikanow/globespan

καταλαβα που λες οτι ειναι δυσκολο ... αλλα αν βρεις το chipset του dslam της wind θα σου πω σιγουρο πιο ειναι το καλυτερο για την γραμμη σου εφοσον σε ενδιαφερει το καλυτερο σταθερο μοντεμ με wind ... αλλιως θα πειραματιστεις με την γραμμη σου οπως λες παιρνοντας μερικα φτηνα μοντεμακια πχ σαν το 8960 ν1 που θελεις

dfoust
11-10-15, 06:34
έχω το 8970 ν3 και εγώ και τα πάει χάλια με την γραμμή μου, χάνω 2mbps σε σχέσει με το vigor , μπορείτε να μου πείτε σε τι dslam πέφτω από την εικόνα ;;

babis3g
11-10-15, 12:09
εισαι σε ινφινεον, το λεει πανω ψηλα δεξια που εχει την σφαιρα με ενα κουτι τετραγωνο
το vigor ειναι καλυτερο, το 2700 πρεπει να ειναι? γιατι και αυτο ειναι ινφινεον και πρεπει να εχει και πιο λιγα λαθη

γραψε λαθος ... μπορει να μην ειναι αυτο σιγουρα γιατι εχεις το vigor που ειναι και αυτο infineon, με μπερδεψε
για σιγουρια στο vigor με τελνετ γραψε
adsl show
η
show adsl
να δουμε τι λεει και εκει γιατι το γραφει και εκει μεσα
θα δεις κατι τετοιο

> show adsl
--------------------------- ATU-R Info (hw: annex A, f/w: annex X) -----------
Running Mode : ADSL2+ Annex A State : SHOWTIM
E
DS Actual Rate : 8224000 bps US Actual Rate : 988000 bps
DS Attainable Rate : 11308000 bps US Attainable Rate : 991000 bps
DS Path Mode : unknown US Path Mode : unknown
DS Interleave Depth : 0 US Interleave Depth : 0
NE Current Attenuation : 37 dB Cur SNR Margin : 14 dB
DS actual PSD : 18. 0 dB US actual PSD : 12. 1 dB
NE Rcvd Cells : 5060 NE Xmitted Cells : 6091
NE CRC Count : 0 FE CRC Count : 0
NE ES Count : 0 FE ES Count : 0
Xdsl Reset Times : 0 Xdsl Link Times : 1
ITU Version[0] : b5004946 ITU Version[1] : 544e0000
ADSL Firmware Version : 05-04-04-04-00-01
-------------------------------- ATU-C Info ---------------------------------
Far Current Attenuation : 19 dB Far SNR Margin : 9 dB
CO ITU Version[0] : b5004244 CO ITU Version[1] : 434da188
DSLAM CHIPSET VENDOR : < BDCM >

dfoust
11-10-15, 13:04
Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω.
Ναι το vigor 2700 είναι το έχω από την εποχή της altec, σκυλί είναι αλλά το τελευταίο διάστημα τρώει κάτι κολλήματα

Vtester
11-10-15, 13:21
γιατί δεν βάζεις το vigor για το dsl και πίσω του το tp link για το wifi ;

babis3g
11-10-15, 13:24
ναι κοιταξε το αλλα η φορθνετ παιζει μονο με ινγινεον σιγουρα, δεν εχω δει εδω στο φορυμ μεχρι στιγμης να εχει εντοπιστει αλλα ΑΚ/dslam
και ειναι καλη ιδεα να βαλεις το vigor μονο για γραμμη, οπως ειπε ο φιλος πιο πανω
ετσι αν το γεφυρωσεις μπορει να μην τρωει κολληματα πλεον και θα εχεις και πιο καλο wifi

dfoust
11-10-15, 14:40
Έχω και το technicolor 5130 που κλειδώνει πολύ καλά και μπορεί να μπει σαν μόντεμ. Απλά το 8970 το έστειλα στο service του e-shop για έλεγχο. Νόμιζα ότι είχε πρόβλημα από βδομάδα θα το έχω.

Τα fritz τι ψάρια πιάνουν; έχω βρει διαφορές αγγελίες εδώ για το 7270 είναι σταθερά;;

- - - Updated - - -


γιατί δεν βάζεις το vigor για το dsl και πίσω του το tp link για το wifi ;

Το vigor μου κάνει το τελευταίο διάστημα κολλήματα μου παγώνει και δεν μπορώ ούτε στο UI του να μπω και το κάνει πολλές φορές την μέρα γιαυτό πήρα το tp-link.
Του έκανα reset αλλά τίποτα, χθες που ασχολήθηκα μαζί του δεν μπορούσα ούτε firmware να φορτώσω ενώ μπαίνει σε tftp mode δεν δέχεται το αρχείο.

Vtester
11-10-15, 15:01
μήπως έχει θέμα το wifi του γι αυτό σου πρότεινα να το κρατήσεις μόνο για το dsl. Δλδ ούτε με το καλώδιο νιώθει το vigor ;

babis3g
11-10-15, 15:25
δεν ειναι ολα ιδια τα φριτζ αν ψαχνεις το καλυτερο για την γραμμη σου ... αλλα το 7270 πρπει να ειναι καλο ειδικα με φορθνετ εχει ΤΙ η infineon (και οι 2 ανηκουν πλεον στην ιδια εταιρια)

αλλο καλο φτηνο για την γραμμη σου με το παλιο καλο ινφινεον οπως το vigor ... αυτο για φορθνετ
http://www.e-shop.gr/netgear-dgn1000-n150-wireless-adsl2-pstn-modem-router-p-PER.613299
εχει το παλιο κλαο τσιπακι infineon

και μετα κοιτας σχετικα φτηνα
νετγεαρ 3500 οπου αν του περασεις το αμοντ λογισμικο κανει και κολπα γραμμης (ενω τα αλλα που αναφερω οχι)
τπ λινκ 8970 ν1
τπ λινκ 9980 ν1 για μελλοντικο vdsl
τπ λινκ archer d2 και με AC

για το vigor αλλαξε τροφοδοτικο για δοκιμη αν γινεται η ξαναπερασε το λογισμικο με *rts*

Vtester
11-10-15, 15:36
επίσης αν δεν σε ενδιαφέρει το wifi με το σκεπτικό να βάλεις από πίσω το tp link για το wifi (που λογικά θα έχει και τα καλύτερα αποτελέσματα) μπορείς να δεις το https://www.skroutz.gr/s/313490/Draytek-Vigor-120-Annex-A.html , πληροφορίες εδω http://www.adslgr.com/forum/threads/378789-DrayTek-Vigor-120-(Annex-A) καθώς θα σου χρειαστούν για το τροφοδοτικό του αν το επιλέξεις.

dfoust
11-10-15, 19:40
Όταν μουλαρώση το vigor ούτε με καλώδιο ακούει.
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.

babis3g
12-10-15, 10:01
Όταν μουλαρώση το vigor ούτε με καλώδιο ακούει.
Ευχαριστώ για τις χρήσιμες συμβουλές.
κοιτα το τροφοδοτικο
εδω αλλος φιλος με το ιδιο μοντελο προσφατα με παρομοιο συμπτωμα
http://www.adslgr.com/forum/threads/735742-Review-DrayTek-2760n?p=5795599#post5795599

dfoust
12-10-15, 12:30
μέτρησα το τροφοδοτικό με πολυμετρο και βγάζει 15ν . του έβαλα και ένα άλλο που ταιριάζει το φις και τα ρεύματα κατάφερα και του πέρασα firmaware (το firewall μου μλόκαρε το tftp utility ) του έκανα reset και τώρα φαίνεται να δουλεύει καλά .
το άτιμο είναι πολύ καλό μοντεμ και με φοβερό Qos το έχω από το 2009 και δούλευε ασταμάτητα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

babis3g
12-10-15, 14:11
απο το 2009 με το ιδιο τροφοδοτικο, καιρος για αλλο PSU (power supply)
ελπιζω να λυθηκε το προβλημα με το αλλο τροφοδοτικο :) ναι ειναι φοβερα απο ρυθμισεις
απο τοσα μοντεμ που περασαν απο τα χερια μου εχω να το λεω οτι σε τετοιες ρυθμισεις (και γενικα πολυ πλουσιο) τα draytek ειναι τα καλυτερα

- - - Updated - - -

ασε που το συγκεκριμενο (οχι ολα τα draytek) απο γραμμη ειναι το πιο καλυτερο με φορθνετ γιατι εχει dsl driver/cpu το παλιο καλο infineon amazon

dfoust
12-10-15, 16:26
Μήπως ξέρεις πιο modem code δουλεύει καλύτερα στην Ελλάδα;;

babis3g
12-10-15, 18:36
Μήπως ξέρεις πιο modem code δουλεύει καλύτερα στην Ελλάδα;;

δεν εχω το συγκεκριμενο αλλα το 1401201 πρεπει να κλειδωνει λιγο παραπανω

dfoust
13-10-15, 16:41
Ευχαριστώ για όλα φίλος

- - - Updated - - -

Έβαλα σήμερα το 8970 μέχρι στιγμής δουλεύει καλά, το snr μου το έχει κατεβάσει στο 4.5 δεν ξέρω γιατί.
Άλλο ένα πρόβλημα που έχω και δεν μπορώ να λύσω είναι ότι στο κινητό μου δεν μπορεί να μου κατεβάσει τα email από το gmail, χρησιμοποιώ τον email client του Android. Hotmail παίζει κανονικά.

Επίσης σε αυτές τις ρυθμίσεις τί πρέπει να κάνω δεν καταλαβαίνω.

babis3g
13-10-15, 16:52
το σνρ μαλλον εχει κατεβει γιατι βρισκει θορυβο στην γραμμη (ισως να μην ειναι τοσο δυνατο με την γραμμη σου)

για αυτο θα ελεγα να στειλεις μεηλ στο support να αναφερεις οτι κατβαζει το σνρ, αν μπορoυν να κοιταξουν τα drivers

τωρα για το κινητο δεν ξερω
απενεργοποιησε το sip alg & h323 καποιες φορες αυτο μπλοκαρει μερικα πακετα

dfoust
14-10-15, 15:48
Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας αυτό που μου κάνει είναι πότε να πέφτει το ιντερνετ χωρις να έχω κάποια ένδειξη στο μενου του και άλλες φορές να μου αργεί πάρα πολύ να ανοίξει σελίδες .

babis3g
14-10-15, 16:43
αλλαξε φιλτρο και κοιτα την εσωτερικη καλωδιωση (σποιλερ)
μπορει να εχεις θεμα με την γραμμη και το 2700 σαν πιο συμαβτο να μην την δειχνει
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825

αν συνεχειζει το προβλημα, γραφεις στην τπ λινκ

dfoust
14-10-15, 17:41
τα έχω κάνει όλα αυτά, το σπίτι είναι μονοκατοικία και με 2 χρονών καλώδια spliter δεν έχω και με 4νετ που μίλησα πρόβλημα στην γραμμή μου δεν βρίσκει. στην tp-link τι να γράψω;;

babis3g
14-10-15, 19:14
οτι πεφτει το σνρ και το το συμπτωμα με το ιντερνετ, αργες σελιδες

ομως αν εχεις ipv6 ενεργοποιημενο στο μοντεμ για κλεισε το και ξαναδοκιμασε μηπως φταιει αυτο για το θεμα του αργου ιντερνετ

@ ADSLgr.com All rights reserved.