PDA

Επιστροφή στο Forum : Paypal verified account



AsGoodAsItGets
16-09-04, 04:57
Έφτιαξα ένα account στο paypal και πήγα να του προσθέσω μια κάρτα Electron Visa της Alpha Bank (είναι χρεωστική και αναλήψεων, όχι πιστωτική).
Και αφού τη δέχτηκε κανονικά, στο επόμενο βήμα μου ζήτησε να τραβήξει ένα ποσό, νομίζω περίπου $2, για να κάνει κάτι που δεν το κατάλαβα και συνεπώς δεν το δέχτηκα. Επιπλέον, έλεγε ότι αν το έκανα θα λάμβανα κάποιον αριθμό στη μηνιαία ενημέρωση της πιστωτικής μου (που δε λαμβάνω, γιατί δεν είναι πιστωτική) τον οποίο θα έπρεπε μετά να χρησιμοποιήσω για να γίνω verified.

Ξέρει κανείς τι παίζει; Έχετε κάνει αυτή τη διαδικασία; :?:

mindtrapper
16-09-04, 05:14
Ναι. Καθε μήνα πέρνεις ένα χαρτί που λέει τι αγορές έκανες με τη χρεωστική σου. Εκει στην αγορα του Paypal θα εχει διπλα ενα νουμερο το οποιο θα πας και θα το βάλεις στη φόρμα εγγραφης σου. Νομιζω τα χρηματα που σου τραβανε στα βαζουν στο λογαριασμο σου (του Paypal) σαν αρχικο ποσο...

roker
16-09-04, 07:54
Καλημέρα παίδες

Χρησιμοποιώ pay-pal αρκετά χρόνια είναι εγγύηση μην το σκέφτεσαι καθόλου
ειδικά εάν θέλεις να αγοράσεις από eBay υπάρχει και επιστροφή χρημάτων
εάν κάτι δεν πάει καλά.
Την χρέωση στην κάνουν για να είναι σίγουροι ότι δεν υπάρχει κάτι ύποπτο,
εσύ το μόνο που έχεις να κανείς είναι να περιμένεις τον λογαριασμό από την τράπεζα
η να τους πάρεις τηλέφωνο, έτσι έκανα εγώ ,να βάλεις τον 3 ψηφίο αριθμό από την χρέωση των 2 δολαρίων και καλές αγορές και σίγουρες .

jasonpap
16-09-04, 17:10
επίσης τα χρήματα στα επιστρέφουν πίσω εαν θυμάμαι καλά.Για κάθε κάρτα που δηλώνεις γίνεται μια χρέωση 1€ που επιστρέφεται

Sofa Surfer
16-09-04, 17:23
Ναι η αλήθεια είναι οτι υπάρχει αυτή η διαδικασία για λόγους ασφάλειας. Χρησιμποποιώ Paypal εδώ και αρκετό καιρό για donations και αγορές απο ebay και πάντα ελέγχω αν χρέωθηκα σωστά στην Visa Electron. Εώς τώρα κανένα πρόβλημα. Εγώ τους έχω στείλει επανηλημένα mail ρωτώντας πότε θα μπορεί να γίνεται συσχέτιση με ελληνικούς λογαριασμούς αλλά τίποτα. Σε όλες τις "ανεπτυγμένες" χώρες της Ε.Ε. υποστηρίζεται αλλά στην Ελλάδα όχι. Υπομονή. Ολυμπιακούς είχαμε Paypal δεν θα έχουμε; :lol:
Φίλε AsGoodAsItGets υπομονή ώσπου να σου έρθει η αναφορά της Electron

ipo
16-09-04, 17:29
Με ενδιαφέρει και εμένα το ζήτημα των on-line αγορών και σκέφτομαι να γραφτώ στο paypal. Μπορώ να γραφτώ χωρίς να έχω πιστωτική και χρεωστική κάρτα. Ίσως με έναν κοινό λογαριασμό καταθέσεων;

Επίσης αν κάνω κάποια πώληση σε δημοπρασία ή έχω επιστροφή χρήματων, αυτά τα χρήματα πώς μπορώ να τα πάρω στο χέρι; Όπως είπε και ο Sofa Surfer, κάπου είχα διαβάσει ότι δεν υποστηρίζεται συσχέτιση με ελληνικούς λογαριασμούς, με αποτέλεσμα τα χρήματα να μένουν μέσα στο λογαριασμό του Paypal και να πρέπει να ξοδέψεις αναγκαστικά μέσω αυτού.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Sofa Surfer
16-09-04, 21:18
Φαντάσου το Paypal σαν έναν λογαριασμό σε τράπεζα απο τον οποίο μπορείς να στείλεις χρήματα, να σου βάλουν αλλά να μην μπορείς να τα έχεις στο χέρι. Μπορείς να χρεώνεις την Electron και να πληρώνεις τις δημοπρασίες σου. Θα σου πρότεινα να βγάλεις μια, αν έχεις βέβαια λογαριασμό σε τράπεζα καθώς δεν έχει καμία επιβάρυνση και ξεφεύγεις απο την λογική της πίστωσης γιατί πληρώνεις μόνο όταν έχεις. Σε συνδιασμό αυτό με e-banking μποείς να ελέγχεις ανα πάσα στιγμή τι σου χρεώθηκε στον λογαριασμό. Βασικά ότι άλλες απορίες έχεις για το Paypal θα σου συνιστούσα να ρίξεις μια ματιά στο Help του (είναι αρκετά μεγαλό, δεν θα βαρεθείς :lol: ). Γενικότερα όσο αναφορά το ebay μερικές φορές λυπάμαι που δεν είμαι κάτοικος των ΗΠΑ γιατί πολλά πράγματα εκεί πουλιούνται εξευτελιστικά φτηνά. Δεν πειράζει ο ΕΛΤΑ θα βγει κερδισμένος τελικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.