PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με διαδίκτυο ;;



mitsos13
01-10-15, 02:18
Καλησπέρα σας. Της μάνας μου ο υπολογιστης έχει ένα σοβαρό πρόβλημα, σημερα εκει ξαφνικά που ηταν ιντερνετ και έβλεπε online σειρες ξαφικα απο ενα σημειο και μετα δεν φορτώνει τίποτα, δηλαδη ενω ειναι στον firefox προσπαθει να κανει κάτι αναζήτηση και δίχνει οτι φορτώνει γυρίζοντας ενα κυκλακι(που διχνει οτι προσπαθει να φορτώσει μαι σελιδα) αλλά δεν φορτώνει ποτέ τίποτα, και 5 λεπτα να το αφήσει πάλι το ίδιο δεν φορτώνει, και το περίεργο ειναι οτι δεν εμφανίζει κανενα μηνυμα όπως "υπέρβαση του οριου χρόνου συνδεσεις κλπ.." Εκλεισε το modem το ανοιξε επειτα απο 5 λεπτά και πάλι τα ίδια, πάνω στο μόντεμ τα λαμπάκια ειναι όλα πράσινα που σημαίνει οτι λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα στο διαδίκτυο γενικότερα. Τονίζω ότι η σύνδεση ειναι ασύρματη.. Εχει windows 8. Βεβαια τον υπολογιστη δεν τον εχω μπροστα μου(αφού εγώ μένω σε άλλη περιοχη της Ελλαδος ). Τις είπα να του κανει επανεκκίνηση του υπολογιστη το έκανε αλλά και πάλι τα ίδια. Εκανε αποσύνδεση και συνδεση στο ruter πάλι αλλά πάλι τα ίδια. Επισης έκανε κλικ στην επιλογη "αντιμετώπιση προβληματων" για το διαδύκτιο και ενώ κανει εντοπισμοί προβλημάτων διαδικτύου δείχνει οτι φορτώνει συνέχει χωρις αποτέλεσμα, δηλαδη δεν εντοπίζει ουτε πρόβλημα ουτε τίποτα απλά δεν τελειωνει ποτέ σαν να κολλάει δηλαδη.. Το λαπτοπ ειναι μάρκα HP και το εχει περιπου 6 μήνες, ειναι μεσα στην εγγύηση δηλαδη.. Τι μπορεί να φταίει; Μπορει να ειναι Ιος? Μεσα στον υπολογιστη εχει σαν antivirius το Mcfee το οποιο ηταν ενσωματωμένο με τα windows 8 απο τοτε που πήρε τον υπολογιστη. Προσπαθησε να μπει απο τον explorer αλλά τίποτα, τα ίδια. Και skype προσπαθησε να μπει αλλά λεει οτι υπάρχει προβλημα στην σύνδεση. Παίζει να έχει γενικότερα πρόβλημα το ιντερνετ και όχι ο υπολογιστής??

Subaru
01-10-15, 12:10
Κάνει το ίδιο και σε άλλες σελίδες; Ο η/υ γενικά πως πάει; Κολλάει σε άλλες λειτουργίες; Διαφορετικά μπες εσύ με team viewer να δεις τι έχει και ίσως να χρειαστεί να κάνεις κάποιον έλεγχο για ιους, γιατί αυτό το mcaffee είναι λίγο για γέλια, επειδή είναι μια πολύ απλή έκδοση... Μπορείς να κατεβάσεις ή το avira ή το avast.

sweet dreams
01-10-15, 13:17
Να το συνδέσει και ενσύρματα για δοκιμή.

mitsos13
01-10-15, 13:19
Ο υπολογιστής γενικά τον ειχαμε αγοράσει 200 ευρω, οποτε λογικό να αργεί λίγο. Γενικά δεν μπορεί να κατεβάσει τίποτα( αρα το avast δυσκολο να το κατεβάσει), αφου δεν φορτώνει καμια σελίδα, και το team viewer δεν θα λειτουργεί λογικά.. Καμια σελίδα δεν μπορεί να ανοιξει.

sweet dreams
01-10-15, 13:21
Post #3.

mitsos13
01-10-15, 13:58
[QUOTE=sweet dreams;5788983]Post #3.[/QUOT

Αν και παλι δεν γινεται τίποτα τι να κανει;

sweet dreams
01-10-15, 14:02
Δοκιμή από ασφαλή λειτουργία με δίκτυο και δοκιμή με Live CD/USB. Παρεμπιπτόντως, λες Windows 8, έχεις κάνει λάθος ή δεν έχει γίνει αναβάθμιση σε 8.1;;;

mitsos13
01-10-15, 14:07
windows 8.1 εννοούσα λάθος έκανα πριν. Τωρα για ασφαλη λειτουργεια, δεν υπαρχει περιπτωση να κανει τετοιο πραγμα η μανα μου, τα βασικά ξέρει μονο απο υπολογιστες. Το ειχαμε αγοράσει απο τα puplic, εχουμε την εγγύηση αν το παμε στο puplic παιζει να το φτιαξουν χωρις καποιο κοστος;

sweet dreams
01-10-15, 14:31
Για δωρεάν κοίταγμα και φτιάξιμο δεν το ξέρω. Αν συνδεθεί ενσύρματα μετά μπορείς να το κοιτάξεις εσύ. Μπορεί να θέλει η κάρτα δικτύου Update, αλλαγή κανάλι στο ρούτερ, κ.λ.π. Εννοείται ότι έχει τσεκάρει με άλλον υπολογιστή, κινητό κ.λ.π. ότι το δίκτυο του παρόχου είναι εντάξει;;;;

mitsos13
01-10-15, 14:50
Δεν το εχει τσεκάρει με αλλον υπολογιστη κλπ, θα το κανει σημερα με το λαπτοπ του θειου μου.. Τωρα αυτα που μου λες με καναλιαμ ρουτερ κλπ, ειναι υπερβολικά δυσκολο να τα κανει η μανα μου. :P

sweet dreams
01-10-15, 15:13
Για σένα λέω ότι μπορείς να τα κάνεις αν συνδεθεί ενσύρματα.

mitsos13
01-10-15, 21:34
Το εκανε, το πηγε και σε αλλο σπίτι και διαδίκτυο και πάλι τα ίδια. Τίποτα. Αυριο θα το παει στα puplic.

sweet dreams
01-10-15, 21:38
:oneup: Γράψε, αν θέλεις, τι έγινε τελικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.