PDA

Επιστροφή στο Forum : Κλείδωμα ταχύτητας στα 12mpbs



Dr.White
06-10-15, 18:26
Καλησπέρα και κκαλώς σας βρίσκω. Πιστεύω να γράφω στο σωστό νήμα.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω λίγο σχετικό αργό Internet , από περιέργεια - καθώς δεν έχω εμπειρία - μπήκα στο Interface του router, διαπίστωσα - έπειτα από πολλές φορές check - ότι η ταχήτητα είναι "κλειδωμένη" στα 12mbps.
Εχω 24 mbps, ενώ απέχω απ το κεντρικό του ΟΤΕ μόλις <500m (δεν γνωρίζω αν έχει σημασία).

Παρακάτω σας παραθέτω τα στοιχεία, όπως αυτα είναι στο router.
Λόγο της εργασίας μας - όπως όλοι άλλωστε - θέλω να έχω πολύ καλή ταχύτητα, και τα 12 mbps φαίνονται λίγα, περίμενα τουλάχιστον 16mpbs.


Το Modem που έχω είναι αυτό της Connex Baudtec Tw2634R-A2.
- Αρχικά θέλω να βεβαιωθώ πως δεν έχω κάποια default λάθος ρύθμιση
- κατα 2ον θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η πιθανότητα να μου την έχουν "κλειδώσει".
- Και τέλος αν είναι θέμα παρόχου;

161752

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

NexTiN
06-10-15, 20:14
Με 8.9dB attenuation επρεπε να εισαι στα 20+
Οντως δειχνει να εισαι σε "κλειδωμενο" 12αρι προφιλ για καποιο λογο.
Καλεσε και ζητα να σε γυρισουν σε 24αρι με το χαμηλοτερο εφικτο SNR.

Dr.White
07-10-15, 01:54
Αν και δεν πολυκαλαβαίνω τους τεχνικούς όρους, θα τους καλέσω αύριο και για οτιδήποτε άλλο θα σας ενημερώσω.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

sweet dreams
07-10-15, 08:40
Θα ξεκινήσεις με το γιατί είσαι σε κλειδωμένο προφιλ. Αν ο πάροχος βλέπει λάθη και αστάθεια στην γραμμή την κλειδώνει, το θέμα είναι αν αυτά τα προβλήματα ξεκινάνε από σένα ή είναι πρόβλημα του παρόχου. Για να μπορέσεις να εντοπίσεις την αιτία του προβλήματος και από ποιον προέρχεται θα πρέπει να κάνεις έναν έλεγχο (http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-Ανέβασμα-και-πτώση-ταχύτητας-την-τελευταία-βδομάδα?p=5507825#post5507825) την εσωτερικής σου εγκατάστασης. Αν δεις ότι τα προβλήματα συνεχίζονται και όταν συνδέσεις το ρούτερ στον κατανεμητή, τότε το πρόβλημα είναι στον πάροχο. Ζήτησε τους και αντικατάσταση του ρούτερ με ένα καινούργιο. Την επόμενη φορά που θα ανεβάσεις στοιχεία του ρούτερ ανέβασε και αυτά που αφορούν τα λάθη (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561) της γραμμής.

Dr.White
07-10-15, 19:21
Καλησπέρα σας.
Επικοινώνησα σήμερα μαζί τους. Μου είπαν ότι όντως για κάποιον λόγο έχει κλειδωθεί - προφανώς για αποσυνδεσεις στο παρελθόν. Μου μετάφεραν ότι στο μέγιστο μπορώ να δεχθώ 18mpbs.
Εκανα αίτηση για να έχω την δυνατή καλύτερη σύνδεση και επίσης για αλλαγή router. Τις επόμενες ώρες θα έχω νεώτερα.

sweet dreams
07-10-15, 19:29
Όταν παραλάβεις το καινούργιο ρούτερ κάνε το παρακάτω:

Κάνε μια επανεκκίνηση στο modem/router από το ρεύμα. Bγάλτο από την πρίζα, περίμενε 2~3 λεπτά και μετά σύνδεσε το πάλι και ανέβασε για να δούμε όλα τα στοιχεία της γραμμής σου όπως είναι μέσα στο μενού(Bandwide Down/Up(kbps), SNR Margin, Line Attenuation, κ.λ.π.).

Dr.White
07-10-15, 20:15
Έπειτα από λίγη ώρα έκαναν δεκτή την αίτηση μου. Μπήκα στο Interface και σας παραθέτω τα στοιχεία.

161786

Όταν παραλάβω το νέο (ελπίζω σύντομα) θα κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

sweet dreams
07-10-15, 20:29
Έπειτα από λίγη ώρα έκαναν δεκτή την αίτηση μου. Μπήκα στο Interface και σας παραθέτω τα στοιχεία.

161786

Όταν παραλάβω το νέο (ελπίζω σύντομα) θα κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις.

Το συνημμένο δεν ανοίγει, ανέβασε τα στοιχεία με screenshot από το μενού.

Dr.White
07-10-15, 22:11
Συγνώμη τώρα είναι εντάξει.

161795

sweet dreams
07-10-15, 22:22
Συγνώμη τώρα είναι εντάξει.

161795

Το 6.5 SNR Margin είναι χαμηλό, αν δεν είναι λάθος ένδειξη του ρούτερ δείχνει να έχει θόρυβο ή γραμμή. Το target SNRM (http://www.adslgr.com/forum/threads/217614-SNR-Margin-Attenuation-Output-Power-ADSL2-%CE%B5%CF%8E%CF%82-24Mbps-version)του ΟΤΕ είναι στο 9, εκτός αν άλλαξε πολιτική και το βάζει πλέον στο 6. :hmm: Στο μενού του ρούτερ τι δείχνει στα λάθη;;;

Dr.White
08-10-15, 00:17
Ουπς, δεν το είχα διαπιστώσει.Συγνώμη τα λάθη στο router πως τα βλέπω;

sweet dreams
08-10-15, 00:28
Θα δεις κάπου να τα έχει έτσι:

FEC Errors (Up/Down):

CRC Errors (Up/Down):

HEC Errors (Up/Down):

Dr.White
08-10-15, 00:35
Αυτο βοηθάει; Εκανα εναν έλεχγο στο interface αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό. :hmm:

161798
161799

sweet dreams
08-10-15, 19:26
Αφού θα σου δώσουν καινούργιο ρούτερ, βάλε αυτό πάνω και ανέβασε τα στοιχεία. Κατέβασε και "τρέξε"(δεν χρειάζεται εγκατάσταση) και το OrbMT (http://orbmu2k.de/tools/orbmt-modem-tool-sidebar-gadget) για περισσότερες πληροφορίες. Θα βάλεις τα στοιχεία του ρούτερ στο "Settings".

161845

Dr.White
08-10-15, 19:57
ok. Sweet dreams thanks.
όταν μου δώσουν το router, τότε θα δώσω πάλι το παρών για περισσότερη βοήθεια.

Dr.White
14-10-15, 14:22
Καλησπέρα,

Συγνώμη για την καθυστέρηση, αλλά ακόμα δεν έχω κάποιο νεώτερο. Πιο συγκεκριμένα, δεν έχω δεχθεί κάποιο τηλεφώνημα για να πάρω το router, συνεπώς θα επισκεφτώ αύριο κάποιο απ τα καταστήματα του ΟΤΕ, μήπως και το παραλάβω.
Εντωμεταξύ το πρόβλημα στην γραμμή μου παραμένει. Τα στατιστικά είναι τα ίδια, όπως επίσης και η σύνδεση αργή κατά πολύ.

Διαβάζω τις ενδιαφέρουσες απαντήσεις :
Ανέβασμα και πτώση ταχύτητας την τελευταία βδομάδα. (http://www.adslgr.com/forum/threads/897222-%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%B4%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD)

καλυτερη ταχυτητας; (http://www.adslgr.com/forum/threads/900206-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82) και καταλαβαίνω ότι έχω πολύ "δουλειά". Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι έχω ελλειπή γνώση του αντικειμένου (άρα μου φαίνεται "βουνό") και αφετέρου λόγω πολύωρης εργασίας, το θέμα του χρόνου.

Από αύριο ελπίζω να ποστάρω ξανά. :)

- - - Updated - - -

Απέκτησα το νέο Modem. Βασικά, πρέπει να κάνω κάποιες επιπρόσθετες ρυθμίσεις; Εχω τις παρακάτω ενδείξεις :

162087

sweet dreams
14-10-15, 18:37
Aνέβασε και τα υπόλοιπα στοιχεία που είχες ανεβάσει και από το άλλο. Παρακολούθησε τα λάθη αν και πόσο θα ανέβουν μετά από αρκετές ώρες, γιατί είχες κάποιο πρόβλημα με αυτά.

Dr.White
14-10-15, 22:25
Πιστεύω να σας επισυνάπτω τα σωστά στοιχεία. Για οτιδήποτε άλλο είμαι στην διάθεσή σας.
162099
162100

sweet dreams
15-10-15, 08:50
Το SNR Margin πέφτει, από 9 που είναι το ΤSNR του ΟΤΕ, που σημαίνει ότι παρουσιάζεται θόρυβος στην γραμμή. Δεν υπάρχει στα στοιχεία το Uptime της γραμμής για να αξιολογήσουμε τα λάθη. Παρακολούθησε αυτά τα δύο, SNR και λάθη, για να δεις αν είναι κάτι μόνιμο ή παρουσιάζεται από κακοκαιρία κ.λ.π.
Αν δεις ότι ανεβαίνουν πολύ τα λάθη και δεν έχεις πρόβλημα με την σύνδεση ή δεν θέλεις να ασχοληθείς το αφήνεις όπως έχει, αλλιώς ξεκινάς πρώτα με έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης( post #4).

MIKU
15-10-15, 17:00
Καλησπέρα!Σε περίπτωση βλάβης της γραμμής έχει υπηρεσία που παρέχει δωρεάν πρόσβαση στο ιντερνετ όπως η ρεζέρβα της χολ?

Προφέσσορας_Χάος
15-10-15, 18:42
Καλησπέρα σας.
Επικοινώνησα σήμερα μαζί τους. Μου είπαν ότι όντως για κάποιον λόγο έχει κλειδωθεί - προφανώς για αποσυνδεσεις στο παρελθόν. Μου μετάφεραν ότι στο μέγιστο μπορώ να δεχθώ 18mpbs.
Εκανα αίτηση για να έχω την δυνατή καλύτερη σύνδεση και επίσης για αλλαγή router. Τις επόμενες ώρες θα έχω νεώτερα.

χαίρομαι καταρχήν που σε ανέβασαν αλλά οι μπαρούφες του ΟΤΕ πρέπει να λήξουν. Δεν ειναι τυχαίο που σε είχαν κλειδωμένο σε χαμηλό προφίλ.

Ο ΟΤΕ κλέβει bandwindth με όποιο τρόπο μπορεί.

Ξέρεις πόσες χιλιάδες συνδρομητές ειναι σε κατα πολύ χαμηλότερα προφίλ; νομίζεις ξέρει ο κόσμος να δέι στατιστικά ρουτερ ή να γνωρίζει αποστάσεις αστικών κέντρων;
Εκεί ποντάρει και φυσικά έχει κέρδος.

Dr.White
16-10-15, 00:16
@sweet_dreams ευχαριστώ πολύ. Μέσα στο Σαβ/κυριακό πιστεύω να βρώ χρόνο και να κάνω τις δοκιμές. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσω, γιατί πραγματικά "σέρνεται".
@MIKU αυτό που αναφέρεις , προσσωπικά δεν το γνωρίζω.
@Προφέσσορας_Χάος κι εγώ χάρηκα αλλά όχι για πολύ. Προσωπικά, δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη σημασία να αναφέρουμε αν ο ΟΤΕ, είναι καλός στις υπηρεσίες ή όχι. Αν μπούμε σε τέτοια θεματολογία, αφενώς δεν θα ληθεί το θέμα κι αφετέρου δεν θα συζητηθεί κάτι σημαντικό, λίγο πολυ οι περισσότεροι το κάνουν.

Παιδιά, γενικά θα χρειαστώ βοήθεια, γιατί δεν το κατέχω και πολύ με τις τηλεπικοινωνίες. :)

Ευχαριστώ.

Προφέσσορας_Χάος
16-10-15, 19:44
@sweet_dreams ευχαριστώ πολύ. Μέσα στο Σαβ/κυριακό πιστεύω να βρώ χρόνο και να κάνω τις δοκιμές. Από κάπου πρέπει να ξεκινήσω, γιατί πραγματικά "σέρνεται".
@MIKU αυτό που αναφέρεις , προσσωπικά δεν το γνωρίζω.
@Προφέσσορας_Χάος κι εγώ χάρηκα αλλά όχι για πολύ. Προσωπικά, δεν νομίζω πως έχει ιδιαίτερη σημασία να αναφέρουμε αν ο ΟΤΕ, είναι καλός στις υπηρεσίες ή όχι. Αν μπούμε σε τέτοια θεματολογία, αφενώς δεν θα ληθεί το θέμα κι αφετέρου δεν θα συζητηθεί κάτι σημαντικό, λίγο πολυ οι περισσότεροι το κάνουν.

Παιδιά, γενικά θα χρειαστώ βοήθεια, γιατί δεν το κατέχω και πολύ με τις τηλεπικοινωνίες. :)

Ευχαριστώ.
Διαφωνώ και οφείλω να το επισημάνω διότι σε κλείδωσαν σε προκλητικά χαμηλότερη ταχύτητα βάση της απόστασης σου απο το αστικό κέντρο. Πιστεψε με θα βοηθήσει αρκέτό κόσμο που δεν γνωρίζει και διαβάζει το θέμα.
Φυσικά όμως δεν θα εστιάσουμε σε αυτό αλλά η αναφορά ειναι επιβεβλημένη και εντός θέματος.

Στο πρόβλημα που θεωρείς οτι έχεις.

Βλέπω οτι η διακύμανση στο SNR σου είναι φυσιολογική . Απο 9snr πέφτεις στο 7,5 .
εως +- 2 db ειναι φυσιολογικά και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στην σταθερότητα της γραμμής.

Επίσης τα λάθη ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Δεν κοιτάς τίποτα και το αφήνεις ώς έχει η γραμμή σου ειναι βράχος όπως και η ταχύτητα εξαιρετική .

Ανοιξε τα στατιστικά του ρουτερ μετα απο μια εβδομάδα ή 10 μέρες και δες εαν είχες κάποια αποσύνδεση και στα πόσα db είσαι.
Τα error μαζεύονται μην σε απασχολεί εκτός και εάν έχεις θέματα κατα τη διάρκεια που χρησιμοποιείς την σύνδεση σου.

sweet dreams
16-10-15, 20:32
Διαφωνώ και οφείλω να το επισημάνω διότι σε κλείδωσαν σε προκλητικά χαμηλότερη ταχύτητα βάση της απόστασης σου απο το αστικό κέντρο. Πιστεψε με θα βοηθήσει αρκέτό κόσμο που δεν γνωρίζει και διαβάζει το θέμα.
Φυσικά όμως δεν θα εστιάσουμε σε αυτό αλλά η αναφορά ειναι επιβεβλημένη και εντός θέματος.

Στο πρόβλημα που θεωρείς οτι έχεις.

Βλέπω οτι η διακύμανση στο SNR σου είναι φυσιολογική . Απο 9snr πέφτεις στο 7,5 .
εως +- 2 db ειναι φυσιολογικά και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα στην σταθερότητα της γραμμής.

Επίσης τα λάθη ειναι σε φυσιολογικά επίπεδα.

Δεν κοιτάς τίποτα και το αφήνεις ώς έχει η γραμμή σου ειναι βράχος όπως και η ταχύτητα εξαιρετική .

Ανοιξε τα στατιστικά του ρουτερ μετα απο μια εβδομάδα ή 10 μέρες και δες εαν είχες κάποια αποσύνδεση και στα πόσα db είσαι.
Τα error μαζεύονται μην σε απασχολεί εκτός και εάν έχεις θέματα κατα τη διάρκεια που χρησιμοποιείς την σύνδεση σου.

Το να σε κλειδώνει ο ΟΤΕ αυθαίρετα και χωρίς πρόβλημα στην γραμμή προκύπτει από κάποιο ρεπορτάζ που έχει γίνει ή είναι προσωπική σου διαπίστωση;;;
Aν υπάρχει κάποιο ρεπορτάζ/έρευνα που έχει πέσει στην αντίληψη σου, ένα Link θα βοηθούμε κι' εμάς.
Στο post #10 ο ts έχει ανεβάσει στοιχεία με SNR Margin 6.5. Σε καλή γραμμή δεν δικαιολογείται διακύμανση πάνω από +/- 1% και αυτός έχει πάει στο 6.5.
Δεν μιλάμε για σταθερότητα γραμμής, γιατί μπορεί να έχεις ρούτερ που κρατάει την γραμμή και με 0 SNR Margin, αλλά για πρόβλημα θορύβου που πρέπει να τσεκάρει.
Τα λάθη που είναι στα στοιχεία του post #18 ξέρουμε σε πόση ώρα έχουν μαζευτεί;;; Δεν υπάρχει Uptime στα στοιχεία για έχουμε εικόνα αν είναι εντάξει ή όχι. Δεν πρέπει να το τσεκάρει και μετά από μερικές ώρες για να δεί κατά πόσο έχουν αυξηθεί;;;
Υπάρχει κάποιος οδηγός που να λέει ότι θα πρέπει να κοιτάζουμε τα στοιχεία μας κάθε εβδομάδα/10 μέρες;;; :hmm: γιατί έχουμε δεί γραμμές να μαζεύουν μερικά εκατομμύρια λάθη σε λίγα λεπτά.
Ποια λάθη και πόσα δεν πρέπει να τον απασχολούν;;; Γιατί μπορεί να έχεις εκατομμύρια λάθη και να μην καταλαβαίνεις κάτι στο σερφάρισμα, αλλά η γραμμή σου να είναι στο όριο.

Προφέσσορας_Χάος
16-10-15, 21:22
Το να σε κλειδώνει ο ΟΤΕ αυθαίρετα και χωρίς πρόβλημα στην γραμμή προκύπτει από κάποιο ρεπορτάζ που έχει γίνει ή είναι προσωπική σου διαπίστωση;;;
Aν υπάρχει κάποιο ρεπορτάζ/έρευνα που έχει πέσει στην αντίληψη σου, ένα Link θα βοηθούμε κι' εμάς.
Στο post #10 ο ts έχει ανεβάσει στοιχεία με SNR Margin 6.5. Σε καλή γραμμή δεν δικαιολογείται διακύμανση πάνω από +/- 1% και αυτός έχει πάει στο 6.5.
Δεν μιλάμε για σταθερότητα γραμμής, γιατί μπορεί να έχεις ρούτερ που κρατάει την γραμμή και με 0 SNR Margin, αλλά για πρόβλημα θορύβου που πρέπει να τσεκάρει.
Τα λάθη που είναι στα στοιχεία του post #18 ξέρουμε σε πόση ώρα έχουν μαζευτεί;;; Δεν υπάρχει Uptime στα στοιχεία για έχουμε εικόνα αν είναι εντάξει ή όχι. Δεν πρέπει να το τσεκάρει και μετά από μερικές ώρες για να δεί κατά πόσο έχουν αυξηθεί;;;
Υπάρχει κάποιος οδηγός που να λέει ότι θα πρέπει να κοιτάζουμε τα στοιχεία μας κάθε εβδομάδα/10 μέρες;;; :hmm: γιατί έχουμε δεί γραμμές να μαζεύουν μερικά εκατομμύρια λάθη σε λίγα λεπτά.
Ποια λάθη και πόσα δεν πρέπει να τον απασχολούν;;; Γιατί μπορεί να έχεις εκατομμύρια λάθη και να μην καταλαβαίνεις κάτι στο σερφάρισμα, αλλά η γραμμή σου να είναι στο όριο.

Μη θίγεσαι δεν θα πέσουν οι μετοχές σου στον ΟΤΕ .. Οτε ενθουσιάστικ. :lol:
Η δουλεια μου ειναι τα δίκτυα και άσε τα μαθήματα σε μένα.
Διάβασε αυτα που έγραψα και θα βοηθήσεις τον εαυτό σου μια χαρά.
Κριτικη ικανότητα θέλω να πιστεύω έχεις κράτα αυτα που πιστεύεις οτι θα σε οφελήσουν.

Οσο για τις καλές γραμμές που δεν δικαιολογείτε διακύμανση πάνω απο 1 db δεν θα στο σχολιάσω γιατι ώς φαίνεται το έχεις σπουδάσει το θέμα με τα db και τα fec ερρορς περ σεκοντα.

sweet dreams
16-10-15, 21:45
Μη θίγεσαι δεν θα πέσουν οι μετοχές σου στον ΟΤΕ .. Οτε ενθουσιάστικ. :lol:
Η δουλεια μου ειναι τα δίκτυα και άσε τα μαθήματα σε μένα.
Διάβασε αυτα που έγραψα και θα βοηθήσεις τον εαυτό σου μια χαρά.
Κριτικη ικανότητα θέλω να πιστεύω έχεις κράτα αυτα που πιστεύεις οτι θα σε οφελήσουν.

Οσο για τις καλές γραμμές που δεν δικαιολογείτε διακύμανση πάνω απο 1 db δεν θα στο σχολιάσω γιατι ώς φαίνεται το έχεις σπουδάσει το θέμα με τα db και τα fec ερρορς περ σεκοντα.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι δεν σε ειρωνεύτηκα ούτε σε πρόσβαλλα και δεν είναι αυτός τρόπος απάντησης σε άλλο μέλος τoυ Forum. To προσπερνάω για πρώτη φορά και πάω παρακάτω αφού ζητήσω ανάλογο τρόπο συμπεριφοράς και από σένα.
Δεν είδα να ανεβάζεις κάποιο Link ώστε να στηρίξεις αυτά που λες και ούτε να λες κάτι τεχνικό ώστε να μας βοηθήσεις περισσότερο. Αυτά που έγραψες τα διάβασα και πάνω σε αυτά απάντησα, αλλά δεν βλέπω να γράφεις κάτι άλλο εκτός από ειρωνείες και προσβολές αντιμετωπίζοντας τα άλλα μέλη σαν κατώτερους και άσχετους.
Μπορείς πάντα να απαντήσεις ευγενικά πάνω στα ερωτήματα του παραπάνω post ή να μην πεις τίποτα, όλοι κρινόμαστε από τα γραφόμενα μας ή από την σιωπή μας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.