PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Hotmail



Σελίδες : [1] 2 3

NeK
08-10-15, 16:47
Εδώ και καιρό αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα με το hotmail. Έχει αποκλείσει το ADSLgr από την παραλαβή email και έτσι τα email που στέλνει αυτόματα το ADSLgr.com στους χρήστες για ειδοποιήσεις, εγγραφή, αλλαγή κωδικού κλπ δεν παραδίνονται καθόλου, με αποτέλεσμα να δημιουργούν σοβαρό πρόβλημα στην λειτουργία του site και των χρηστών μας. Έχουμε προσπαθήσει όλο αυτό το διάστημα να το διορθώσουμε αλλά δυστυχώς το hotmail επιμένει στον αποκλεισμό.

Επειδή όμως αυτό δημιουργεί σοβαρό πρόβλημα αποφασίσαμε να μην δεχόμαστε πλέον εγγραφές με hotmail email διευθύνσεις και να ζητήσουμε από τους χρήστες που έχουν ήδη εγγραφεί με hotmail email διεύθυνση να την αλλάξουν σε κάποια άλλη διεύθυνση εκτός hotmail για να έχουν και πάλι πλήρη λειτουργικότητα.

Όταν και αν με το καλό επανέλθει και αφαιρέσει τον αποκλεισμό του το hotmail τότε θα το επαναφέρουμε και πάλι.

Αφορά όλους τους χρήστες που έχουν email διεύθυνση με τα εξής domains:

hotmail.*
windowslive.*
live.com
outlook.*
msn.*

Ευχαριστούμε για την κατανόηση και λυπούμαστε για την όποια ταλαιπωρία σας.

dimitris_13
08-10-15, 17:06
Ευχαριστουμε για την ενημερωση
Μολις αλλαξα την διευθυνση μου. Επλιζω να βρεθει λυση στο προβλημα.

psolord
08-10-15, 17:17
Ευχαριστούμε. :)

Banditgr
08-10-15, 17:18
Μόλις το άλλαξα και εγώ στο email του provider μου. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Νεκτάριε.

jkoukos
08-10-15, 17:33
Μια από τα ίδια κι από μένα.

kostas_pav
08-10-15, 17:33
Συνδέθηκα για να ρωτήσω αν αφορά και διευθύνσεις *@outlook.com και διαπίστωσα ότι αφορά και αυτές αφού ο λογαριασμός μου είχε απενεργοποιηθεί. Άλλαξα την διεύθυνση στο παλιό μου Gmail το οποίο προωθεί όλη την αλληλογραφία στο *@outlook.com e-mail μου. Αυτό λύνει το πρόβλημα προσωρινά.

Περίεργο πάντως που το έχουν μπλοκάρει... μήπως πρέπει να επικοινωνήσετε με την Microsoft Ελλάδας; Αν και δεν θα έπρεπε να φτάσει το θέμα σε τέτοιο σημείο.

EvilHawk
08-10-15, 17:45
Αααα , πριν το ρωτήσετε, το user group των μελών θα μεταβληθεί κατά την διάρκεια αυτής της διαδικασίας, επομένως προβλήματα που θα παρουσιαστούν με quota, αριθμό προσωπικών μηνυμάτων κλπ θα είναι προσωρινά και θα διορθωθούν αυτόματα με cron jobs, ευχαριστούμε για την υπομονή σας .... ;)

Archon
08-10-15, 17:50
Αρα καλο ειναι να τραβηξουμε screenshots τα προσωπικα μας στοιχεια απο μια μας απαντηση σε ενα θεμα (λ.χ. αυτο) και να το εχουμε για επαληθευση. Λεω μια ιδεα. For the record, 910 μηνυματα με αυτο. (Just in case).

shocked
08-10-15, 17:52
μιληστε με την microsoft ελλαδας, ισως εχει γινει καποιο λαθος και σας μπλοκαραν. ισως αλλαξαν κατι στην λειτουργια των σερβερ, καποιο νεο feature , ξερω γω?

kontinos
08-10-15, 17:59
Γι'αυτο πολλες φορες με το που εκανα login με πεταγε εξω? Παντως τα μετρα σας ηταν πολυ αμεσα, με την αναρτηση του θεματος, ουτε να ποσταρω δεν με αφηνε πριν αλλαξω mail.

mojiro
08-10-15, 18:09
επειδή και εγώ έχω μόνιμο πρόβλημα με το hotmail..
χρησιμοποιώ τον mail forwarder της amazon για ότι φεύγει από τους server μου

Nikos_Mpl
08-10-15, 18:11
το εφτιαξα και εγω, αλλα μηπως ρε παιδες εχει γινει επιτηδες η δουλεια?? λεω εγω τωρα..

masterfaster
08-10-15, 18:15
Και γω το φτιαξα. Let me guess: Φταιει το Microsoft SmartScreen

My account is bugged ?

shocked
08-10-15, 18:16
το εφτιαξα και εγω, αλλα μηπως ρε παιδες εχει γινει επιτηδες η δουλεια?? λεω εγω τωρα..

πλακα κανεις? τι λογο εχει μια εταιρια να μπλοκαρει τα μειλ ενος μικρου και ασυμαντου φορουμ? δεν εχει να κερδισει κατι

kontinos
08-10-15, 18:33
πλακα κανεις? τι λογο εχει μια εταιρια να μπλοκαρει τα μειλ ενος μικρου και ασυμαντου φορουμ? δεν εχει να κερδισει κατι

Αναφορικα με αυτο, ποσο "σημαντικο" ή "ασημαντο" ειναι το adslgr.com συγκριτικα?

kostas_pav
08-10-15, 18:46
πλακα κανεις? τι λογο εχει μια εταιρια να μπλοκαρει τα μειλ ενος μικρου και ασυμαντου φορουμ? δεν εχει να κερδισει κατι


Αναφορικα με αυτο, ποσο "σημαντικο" ή "ασημαντο" ειναι το adslgr.com συγκριτικα?

Δεν έχει καμία απολύτως σημασία πόσο σημαντική ή ασήμαντη είναι μία διαδικτυακή κοινότητα. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι το SmartScreen και τα φίλτρα της Microsoft πρέπει να είναι σε θέση να ξεχωρίζουν από που προέρχονται κακόβουλα μηνύματα και να μην μπλοκάρουν αυτά που είναι χρήσιμα.

Πιστεύω πάντως πως μία επικοινωνία με την Microsoft Ελλάδας θα λύσει το πρόβλημα.

Nikos_Mpl
08-10-15, 18:50
πλακα κανεις? τι λογο εχει μια εταιρια να μπλοκαρει τα μειλ ενος μικρου και ασυμαντου φορουμ? δεν εχει να κερδισει κατι

δεν λεω οτι το εκανε η εταιρεια..
Ξερεις οτι αυτες οι μεγαλες εταιρειες λειτουργουν με αυτοματισμους..μπορει να εγιναν απο καποιους αλλους πολλα report πχ...
Εξαλλου το adslgr.com δεν ειναι καθολου μικρο..

kontinos
08-10-15, 19:04
Εγω παντως επικοινωνησα με το us support της μικρομεγαλης και ζητησα εξηγησεις, οι οποιες τελικα αφορουσαν τον server του site. Προφανως δεν εχω ιδεα κατα ποσο ειχανε ιδεα, απλα τους ειπα οτι ειναι απαραδεκτο να υποχρεωνομαι εφοσων εχω διαλεξει το mail τους να το γυρισω σε gmail για να κανω την δουλεια μου. Τελος παντων, ελπιζω να το λυσετε συντομα.

Lagman
08-10-15, 19:29
Είναι γενικό το κακό με το Hotmail , και σε άλλα forum έχω συναντήσει πρόβλημα με hotmail... και άλλα forum δεν δέχονται την εγράφη με hotmail.

kontinos
08-10-15, 19:37
Παντως, και χωρις παρεξηγηση, με ποιους εχετε επικοινωνησει μεχρι τωρα? Επιπλεον, εγω καλω, οπως εκανα κι εγω, ολους οσοι εγγραφηκαν με outlook/hotmail etc. να επικοινωνησουν με την μικρομεγαλη μηπως και πιεσουν λιγο την κατασταση.

iptamenos
08-10-15, 19:46
Και εγω το άλλαξα. Είχα να χρησιμοποιήσω καιρό το hotmail ούτως η άλλος

shocked
08-10-15, 20:03
μη βγουμε εντελως οφ τοπικ, νομιζω καταλαβατε πως το εννοω. μπορει για εμας να ειναι σημαντικο και ωραιο και καλο φορουμ, την μαικροσοφτ απλα δεν την απασχολει τι μειλ πηγαινει στους πελατες της. και εφοσον βλεπει οτι δεν ειναι επικίνδυνα τα μειλ δεν εχει λογο να τα μπλοκαρει. :)

Zus
08-10-15, 20:11
Προφανώς τα αυτοματοποιημένα συστήματά τους, μπάζουν. Χαίρομαι που δεν έχω ακουμπήσει hotmail εδώ και πολλά χρόνια. ;)

SPIROS1979
08-10-15, 20:31
Μεγαλο μπαχαλο αυτο το Hotmail , το αλλαξα και το βαλα σε gmail . Να ρωτησω κατι τωρα με την αλλαγη e mail απο κατω γιατι δεν δειχνει τα αστερακια στο username ; .

kontinos
08-10-15, 20:35
Εγω να πω την αληθεια μου, βρισκω το hotmail αρκετα ευχρηστο, και με ενοχλει αυτη η κατασταση.

apostolos3105
08-10-15, 22:33
Ευχαριστούμε παιδιά για την ενημέρωση τα άλλαξα και εγώ... όλα καλά.

kostas king
08-10-15, 22:39
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Ευτυχώς και εγώ που το βασικό μου e-mail είναι gmail, και δευτερεύον κυρίως για εγγραφές και για ολο το σπαμ απο διάφορα παιχνίδια :p

meletis
08-10-15, 22:47
Έγινε και απο εμένα η αλλαγή.Ελπίζω να βρέθει λύση και να μάθουμε την αιτία.

thourios
08-10-15, 22:59
Το πρόβλημα το αντιμετώπισα πριν δυό μήνες περίπου. Το γύρισα σε gmail αλλά τις τελευταίες μέρες ότι και να κάνω η αλληλογραφία πάει στο junk mail.

GreekStatistic
08-10-15, 23:23
Τι δικαιολογία σας έδωσαν για τον αποκλεισμό αν επιτρέπετε?

Το ότι το site διαχρονικά έχει ένα πολύ καλό section για linux δε βοηθάει φαντάζομαι τη κατάσταση... (conspiracy theory) :p

shocked
09-10-15, 04:13
προς τους αξιότιμους διαχειριστάς :D
για ριχτε μια ματια σε αυτο (https://help.yahoo.com/kb/sln24050.html?impressions=true&i=UM3sPHQLqE5ZxyZiA0jnPNqnYOi9vXyXZa/M0/mBjD0=)
μηπως παιζει κατι τετοιο?

nOiz
09-10-15, 07:58
Άσχετο αλλά μη χρησιμοποιείτε τα e-mail των providers... αλλάζετε εταιρία και μετά ψάχνεστε, έλεος! Το Gmail δίνει 15GB δωρεάν και δε το χάνετε με αλλαγή παρόχου.

tolis1989
09-10-15, 08:23
Μια σημείωση, αυτό που λεει ο φίλος απο πάνω δεν ισχύει σε ΟΤΕ-Cosmote

bazzil
09-10-15, 10:43
Όσοι έχετε πρόβλημα βάλτε το domain adslgr.com στα έμπιστα domains. Υπάρχει σχετική επιλογή στις ρυθμίσεις

Koala_
09-10-15, 11:28
Ιδέα: Δεν φτιάχνετε καμιά υπηρεσία email να έχουμε το mitsoskitsos@adslgr.com ?

cca
09-10-15, 11:44
Δε με εκπλήσσει η είδηση. Υποθέτω οτι έχετε τα σωστά DNS records με SPF, DKIM, DMARC? Γνωρίζω οτι το gmail τουλάχιστον στέλνει στο spam folder όποια mails λαμβάνει χωρίς τουλάχιστον SPF. SPF έχετε και το βρήκα με ένα απλό dns lookup, DKIM και DMARC δε βρήκα.

EvilHawk
09-10-15, 11:47
Δε με εκπλήσσει η είδηση. Υποθέτω οτι έχετε τα σωστά DNS records με SPF, DKIM, DMARC? Γνωρίζω οτι το gmail τουλάχιστον στέλνει στο spam folder όποια mails λαμβάνει χωρίς τουλάχιστον SPF. SPF έχετε και το βρήκα με ένα απλό dns lookup, DKIM και DMARC δε βρήκα.

DKIM υπάρχει μπορείτε να το δείτε στο email header ... ;)

cca
09-10-15, 11:50
Αυτό προϋποθέτει οτι έχω πάρει email απο το adslgr.com πρόσφατα :p αλλά anyway, εφόσον υπάρχει η ευθύνη βαραίνει πλέον την Microsoft και κανέναν άλλο.

mojiro
09-10-15, 13:56
Το MS smartscreen ειναι ότι χειρότερο υπάρχει στο πλανήτη...

Ακόμη και νέα ip καθαρή να έχεις, σε νέο server, με νέο domain το smartscreen θα σε στείλει στα spam στη καλύτερη..

Σε γενικές γραμμές ΔΕΝ έχει σημασία στο smartscreen αν έχεις SPF/DKIM/etc. καθώς έχω δει πολλά mails να μην έχουν προστασίες και να παραδίδονται κανονικά στο INBOX. Το πρόβλημα με το smartscreen είναι ότι δουλεύει με AI, χρειάζεται training κατά κάποιο τρόπο (δε ξέρω το πως) και τέλος δουλεύει με whitelist..

Όσο και να έχω επικοινωνήσει με την MS (mails, ms forums, etc.) άκρη δεν έχω βγάλει. Και επειδή μετά από μήνες προβλημάτων απηύδησα... ρύθμισα τους server μου να στέλνουν signed emails μέσω του Amazon SES και ηρέμησα... δίνει νομίζω μέχρι 50.000 εμαιλ δωρεάν ανά ημέρα.

DVader
09-10-15, 14:35
Το MS smartscreen ειναι ότι χειρότερο υπάρχει στο πλανήτη...

Ακόμη και νέα ip καθαρή να έχεις, σε νέο server, με νέο domain το smartscreen θα σε στείλει στα spam στη καλύτερη..

Σε γενικές γραμμές ΔΕΝ έχει σημασία στο smartscreen αν έχεις SPF/DKIM/etc. καθώς έχω δει πολλά mails να μην έχουν προστασίες και να παραδίδονται κανονικά στο INBOX. Το πρόβλημα με το smartscreen είναι ότι δουλεύει με AI, χρειάζεται training κατά κάποιο τρόπο (δε ξέρω το πως) και τέλος δουλεύει με whitelist..

Όσο και να έχω επικοινωνήσει με την MS (mails, ms forums, etc.) άκρη δεν έχω βγάλει. Και επειδή μετά από μήνες προβλημάτων απηύδησα... ρύθμισα τους server μου να στέλνουν signed emails μέσω του Amazon SES και ηρέμησα... δίνει νομίζω μέχρι 50.000 εμαιλ δωρεάν ανά ημέρα.

Εννοείς 50 Email ή 50.000 ?

- - - Updated - - -

Έχεις πληροφορία πως το έκανες ? Κανά οδηγό ?

mike_871
09-10-15, 14:35
5000 - 6000 την μερα ειναι δωρεαν

Zus
09-10-15, 14:41
Ιδέα: Δεν φτιάχνετε καμιά υπηρεσία email να έχουμε το mitsoskitsos@adslgr.com ?

Και ύστερα cloud που είναι και της μόδας. :p

bazzil
09-10-15, 15:51
Στο MS smartscreen δεν παίζει και τόσο ρόλο αν έχεις DKIM SPF κτλ, παρόλο που στο λένε πως πρέπει να έχει. Κάποια mail που λαμβάνω απο την ίδια την microsoft τα στέλνει στα spam. Η μόνη λύση για να λαμβάνεις email είναι να βάλεις τις διευθύνσεις που επικοινωνείς συχνά στην trusted list. Η επικοινωνία με την Microfost γίνεται μέσω φορμάς όπου αναφέρεις το πρόβλημα. Προσωπικά, που είχα παρόμοιο πρόβλημα σε server, λύθηκε μέσα σε 2 ημέρες. όσοι δεν θέλουν να αλλάξουν email ας βάλουν το adslgr.com στα εμπιστα domains

kostarcng
09-10-15, 18:58
Ok το άλλαξα. Κανένα πρόβλημα.

biggeo65
09-10-15, 20:07
Έκανα την αλλαγή κι εγώ σε gmail κι όλα εντάξει.Αλλά έχω μια απορία:

Έχω κι έναν λογαριασμό στην AOL @aim.com,που τον χρησημοποιώ από το 1997.
Θέλησα να χρησημοποιήσω αυτόν και στο Forum αλλά μου λεει ότι δεν είναι έγκυρος. Γιατί;


Προφανώς τα αυτοματοποιημένα συστήματά τους, μπάζουν. Χαίρομαι που δεν έχω ακουμπήσει hotmail εδώ και πολλά χρόνια. ;)

Kι όμως το Hotmail και το AIM ήταν δυο λογαριασμοί που από το 1997 που τα χρησημοποιώ,
έδιναν δωρεάν και POP3 κι εκείνη την περίοδο βόλευαι μια που έμπαινα μόνο από έναν υπολογιστή.
Στις άλλες υπηρεσίες ΙΜΑΡ e-mail έπρεπε να πληρώσεις για POP3 account.

Τώρα το POP3 είναι σχεδόν άχρηστο αν θέλεις να έχεις πρόσβαση στα e-mai σου
από πολλές συσκευές χωρίς να χρειάζεται να τα κάνεις download κάθε φορά.
Αλλά εκείνη την περίοδο ήταν απαραίτητο τουλάχιστον σε μένα.

mojiro
09-10-15, 21:39
Εννοείς 50 Email ή 50.000 ?

- - - Updated - - -

Έχεις πληροφορία πως το έκανες ? Κανά οδηγό ?


5000 - 6000 την μερα ειναι δωρεαν

Λάθος μου, είναι 62.000/μήνα -> ~2.000/μέρα
50.000/μέρα είναι το τρέχον limit που έχει ο λογαριασμός μου
αν ξεπεράσω τα 62.000/μήνα τότε χρεώνει $0.10/1000 mails

Check -> https://aws.amazon.com/ses/pricing
Οδηγός postfix -> http://docs.aws.amazon.com/ses/latest/DeveloperGuide/postfix.html
Οδηγός sendmail -> http://docs.aws.amazon.com/ses/latest/DeveloperGuide/sendmail.html

Εδιτ...
τώρα που το βλέπω ξανά, τους χρωστάω και $0.02 για κάτι attachments που τόλμησα και έστειλα το 2014 :P

Talos82
09-10-15, 22:23
Το άλλαξα κι εγώ, αλλά όντως είναι ενοχλητικό διότι το Hotmail είναι το βασικό μου address, και αυτό που δημιούργησα δεν νομίζω ότι τα θυμάμαι νά το ελέγχω.
Σε αντίθεση με το Hotmail στο οποίο ελέγχω συνεχώς και το junk folder. Γιατί να είναι αυτή η αλλαγή υποχρεωτική;

vasileios13
10-10-15, 01:39
Yahoo...........:rolleyes:

dimitri_ns
10-10-15, 09:42
To hotmail ήταν άχρηστο από τότε που φτιάχτηκε
Και όπως λένε οι παλιοί, για όσους χρησιμοποιούν προιόντα microsoft
"sooner or later you will have problems"

Γιατί σε ένα μηχάνημα που όλα είναι microsoft (win, mail klp) το ελληνικό subject έβγαζε ιερογλυφικά, όταν gmail, yahoo δουλεύανε μια χαρά με κανονικά ελληνικά στο ίδιο μηχάνημα ?

biggeo65
10-10-15, 10:36
To hotmail ήταν άχρηστο από τότε που φτιάχτηκε
Και όπως λένε οι παλιοί, για όσους χρησιμοποιούν προιόντα microsoft
"sooner or later you will have problems"

Γιατί σε ένα μηχάνημα που όλα είναι microsoft (win, mail klp) το ελληνικό subject έβγαζε ιερογλυφικά, όταν gmail, yahoo δουλεύανε μια χαρά με κανονικά ελληνικά στο ίδιο μηχάνημα ?

Aπό το 1997 που έχω Hotmail,πριν ακόμη αγοραστεί από την MS
ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το Ελληνικό subject. Ήταν και είναι κανονικά Ελληνικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.