PDA

Επιστροφή στο Forum : Καθαρισμός μουσικού keyboard



OxAp0d0
14-10-15, 17:01
Μουσικάντηδες μαστόροι, τα φώτα σας!

Ξέθαψα τις προάλλες ένα αρμόνιο ηλικίας 15 χρονών της General Music για παίξω με το Ableton στο PC. Το αρμόνιο δεν είχε και την καλύτερη μεταχείρηση από εμένα, οφείλω να ομολογήσω, με αποτέλεσμα κάμποσα κουμπάκια του να δυσλειτουργούν με την πάροδο του χρόνου. ΠΧ το "start/stop" για τα beat που έχει αποθηκευμένα.

Μέχρι τώρα δε με πολυένοιαζε, αφού δε το θέλω για τους native ήχους αλλά για τη MIDI λειτουργία, αλλά προχθές διαπίστωσα πως πέρα από κάμποσα ακόμα κουμπάκια που σταμάτησαν να λειτουργούν, δε λειτουργεί και η ΛΑ. Και να πεις πως χάλασε η ψηλή, είναι η κανονική ΛΑ, δεύτερη γραμμή του πενταγράμμου.

Θυμάμαι πριν από κάτι αιώνες που υπήρχε ακόμα η General Music πως ο καθαρισμός κόστιζε σχεδόν όσο ένα καινούριο αρμόνιο (Το είχα αγοράσει 100.000 δρχ και μου είχαν ζητήσει 80.000 για καθαρισμό). Υπάρχει ελπίδα να βρω κάποιον για service ή να το κλαίω;

Αν το λύσω παίζει να καταφέρω να το φτιάξω; Υπάρχουν ανταλλακτικά λαστιχάκια για επισκευή; Τα κουμπάκια εκτός κλαβιέ λογικά δουλεύουν όπως τα κουμπιά ενός τηλεχειριστηρίου. Υπάρχει περίπτωση να κάνω πατέντα για να τα διορθώσω;

Επίσης σκεφτόμουν αν τελικά το προσπαθήσω μόνος μου να κόψω την τελευταία ψιλή ντο που έχει το κλαβιέ αν χρειαστεί να κάνω πατέντα για να φτιάξω τη λα. Το έχει δοκιμάσει ποτέ κανείς;


Θέλω να παραγγείλω ένα Midi controller, αλλά θα ήθελα να έχω και αυτό ρε γμτ, για συναισθηματικούς λόγους κυρίως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.