PDA

Επιστροφή στο Forum : RAM για Asus P5B-E Plus



cranky
12-04-07, 09:58
Παίδες, καλημέρα και χρόνια πολλά !!
Χρειάζομαι την γνώμη σας στην επιλογή των μνημών που θα αγοράσω για τον καινούριο υπολογιστή μου.Πρίν προχωρήσω, θέλω να διευκρινίσω μερικά πράγματα, για να μην αναλωθούμε σε άσκοπα posts.
1.O υπολογιστής δεν θα υπερχρονιστή.
2.Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει.Θα αγοραστή ο,τι κριθή απαραίτητο, χωρίς τσιγκουνιές αλλα ούτε και σπατάλες.
3.O υπολογιστής θα συνδεθή , μέσω MIDI θύρας , με αρμόνιο για να καταγράφει ο,τι παίζω και να μπορώ να τα
επεξεργαστώ αργότερα.Αυτή θα είναι και η κύρια χρήση του.Μερική επεξεργασία φωτογραφιών με το
Photoshop (οχι τρελά πράγματα) και πότε-πότε, μετατροπή VHS κασετών σε DVD.That's all.
4.Παιχνίδια, οχι.
5.Τον υπολογιστή θα τον συναρμολογήσω μόνος μου, αν και πρωτάρης.Ελπίζω βέβαια σε on line βοήθεια :-)
6.Εχω διαβάσει αρκετές φορές το manual της μητρικής.

Και τώρα στο ψητό :
Μητρική : Asus P5B-E Plus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522516
Επεξεργαστής : Intel E6600. Θα αγοραστή μόλις πέσουν οι τιμές.
HDD 1 : WD 74 GB, 10.000 rpm για Win XP Pro και προγράμματα.
HDD 2 : Seagate 320 GB, 7.200 rpm για αποθήκη.
Κάρτα γραφικών : Μου αρέσει η Cecube X1950 Pro , αλλα αυτό θα το κουβεντιάσουμε αλλού.
Τροφοδοτικό : Enermax Liberty 620W.
RAM : ΕΔΩ σας θέλω.

Η Asus προτείνει , μεταξύ άλλων , και Corsair , αλλα τα προτείνει με το Part number τους !! :confused:
πχ. CM2X1024-6400 Pro
CM2X1024-6400 C4
Στο Πλαίσιο εχει αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=935557&tab=specs
που υποψιάζομαι οτι φοράνε το Micron D9GMH.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Πιστεύετε οτι αν πάρω αυτές του
Πλαισίου θα συνεργαστούν με την μητρική , ή θα τρέχω ?? :scratch:
Θα βοηθούσε και η γνώμη κάποιου κατόχου αυτής της μητρικής.
Τα φώτα σας , παρακαλώ.


Μερσί μποκού

andreasp
12-04-07, 14:12
Εγω εχω το ιδιο board, με Kingston Hyperx 512.
Μια χαρα παιζει.
Αφου δεν θα το πουσαρεις , πιστευω οτι ολες οι μνημες θα παιξουν μια χαρα.
Ειδικα ντε! οσο πιο απλες, τοσο πιο σίγουρο να παίξουν.

thePrince
12-04-07, 16:48
Και εγώ έχω το ίδιο motherboard με απλές Kingston (δεν είμαι σπίτι να δω το μοντέλο). Αυτές οι μνήμες που είδες στο Πλαίσιο θέλουν 2.1 Volts για να «παίξουν» σε αυτά τα timings και ίσως να μην τρέξουν στα 800. Διάβασε προσεκτικά το manual όπου αναφέρονται διάφορα θέματα με τις μνήμες ή καλύτερα βρες τα μοντέλα που είναι συμβατά.

cranky
13-04-07, 00:38
Αρα , θα δουλέψουν άνετα , γιατί η μητρική μας μπορεί να δώση μέχρι 2,45 Volts (σελίδα 4-11 του
manual).Ετσι, αν επιλέξω Auto, οι μνήμες θα πάρουν απ' την μητρική την τάση που χρειάζονται.Βέβαια, αυτά τα λέω λογικά σκεπτόμενος.Αν υπάρχρι κάτι άλλο που δεν γνωρίζω , πάω πάσο.Οσο για την συμβατότητα, αυτή ηταν η ερώτησή μου : με άλλο κωδικό τις προτείνει η Asus, και με άλλο τις πουλάει το Πλαίσιο.

wi fi thief
13-04-07, 01:09
εχεις δικιο για το chip της dominator. Τα rev 1.1 και μερικα 1.2 αυτο φορανε (και μαλιστα "handpicked"):oneup:
Μερικα rev 1.2 ομως οπως και το 1.3 φορανε το καταπληκτικο Micron D9GCT (B6-37E) Handpicked :worthy:
Λιγο δυσκολο να εννοει αυτες το πλαισιο (λογω της τιμης που ειναι εξαιρετικη για την ποιοτητα του micron D9xxx)
Δυστυχως το πλαισιο "ξεχναει" στις μνημες να αναφερει πληρες μοντελο.
Παντως το Dominator 6400 @ 4.4.4.12 ονομαζεται PC6400C4D DOMINATOR και τρεχει οντως σε ρευμα 2.1V
Πιθανοτατα θα χρειαστει να μπεις στο Bios και να ρυθμισεις χειροκινητα ταχυτητα και timings.

Ριξε μια ματια εδω (http://www.newegg.com/Product/ProductReview.aspx?Item=N82E16813131070)
Καποιος που αγορασε την p5b-e αγορασε και τις δικες σου μνημες και του δουλεψαν μια χαρα.
Επισης μπορεις να δεις μεσα απο 240 αγοραστες της συγκεκριμενης mobo ποσοι ειχανε προβληματα και με τι μνημες δουλεψε καλα. ;)

Η γνωμη μου : σε αυτην την τιμη δυσκολα θα βρεις καλυτερη RAM.
Aν ταιριαζει (που μαλλον ταιριαζει) παρ' την με κλειστα ματια σε οποιο revision ειναι.
Αν τελικα ειναι με το D9GCT handpicked ανεβασε μυνημα να παω να τις παρω και εγω.:oneup:

Edit : ακυρο το λινκ.
Αναφερομουνα στην απλη p5b-e και οχι στην p5b-e plus που ειναι η δικη σας.
Ο kranky που εχει και το manual στο χερι μαλλον εχει δικιο.
Σορρυ.:sorry:

cranky
14-04-07, 21:32
Και τώρα, μιά σημαντική ερώτηση :Aν βάλω στο ενα κανάλι 2 GB (2 x 1 Gb) και στό άλλο 1 GB ( 2 x 512 Gb) θα αναγνωρίσουν τα 32-bit Win XP Pro Ελληνικά, 3 Gb στο σύνολο ???

wi fi thief
14-04-07, 22:11
Operating systems based on Microsoft Windows NT technologies have always provided applications with a flat 32-bit virtual address space that describes 4 gigabytes (GB) of virtual memory. The address space is usually split so that 2 GB of address space is directly accessible to the application and the other 2 GB is only accessible to the Windows executive software.


http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEmem.mspx

Asus P5B-E Plus : 4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 800 / 667 / 533 MHz, non-ECC, un-buffered memory

http://www.asus.com/products4.aspx?modelmenu=2&model=1399&l1=3&l2=11&l3=307

Συμβουλεψου το manual της μητρικης σου για το αν μπορει να "δει" τον συγκεκριμενο αριθμο-τυπο των dimms σου σαν dual channel DDR2 και το πως πρεπει να τοποθετηθουν στα slots για να το καταφερεις.
;)

cranky
14-04-07, 23:13
Καλά !! Απο το link της MS δεν κατάλαβα τίποτα !!! Το άλλο όμως το ξέρω πολύ καλά γιατί το χάζευα με τις ώρες οσο ζαχάρωνα την mobo.
Και το manual γράφει : Μπορείτε να βάλετε διάφορα μεγέθη μνημών στα κανάλια Α και Β.Το σύστημα αναγνωρίζει το συνολικό μέγεθος του μικρότερου μεγέθους καναλιού για διάταξη dual channel.Κάθε υπέρβαση μνήμης απ' το κανάλι μνήμης μεγαλύτερου μεγέθους , αναγνωρίζεται σαν λειτουργία single channel.

Αρα : Αν βάλω 3 Gb μνήμης οπως περιέγραψα πιο πάνω πόσα θα δεί το σύστημα ???

Iannis
14-04-07, 23:28
Παίδες, καλημέρα και χρόνια πολλά !!
Χρειάζομαι την γνώμη σας στην επιλογή των μνημών που θα αγοράσω για τον καινούριο υπολογιστή μου.Πρίν προχωρήσω, θέλω να διευκρινίσω μερικά πράγματα, για να μην αναλωθούμε σε άσκοπα posts.
1.O υπολογιστής δεν θα υπερχρονιστή.
2.Budget συγκεκριμένο δεν υπάρχει.Θα αγοραστή ο,τι κριθή απαραίτητο, χωρίς τσιγκουνιές αλλα ούτε και σπατάλες.
3.O υπολογιστής θα συνδεθή , μέσω MIDI θύρας , με αρμόνιο για να καταγράφει ο,τι παίζω και να μπορώ να τα
επεξεργαστώ αργότερα.Αυτή θα είναι και η κύρια χρήση του.Μερική επεξεργασία φωτογραφιών με το
Photoshop (οχι τρελά πράγματα) και πότε-πότε, μετατροπή VHS κασετών σε DVD.That's all.
4.Παιχνίδια, οχι.
5.Τον υπολογιστή θα τον συναρμολογήσω μόνος μου, αν και πρωτάρης.Ελπίζω βέβαια σε on line βοήθεια :-)
6.Εχω διαβάσει αρκετές φορές το manual της μητρικής.

Και τώρα στο ψητό :
Μητρική : Asus P5B-E Plus http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522516
Επεξεργαστής : Intel E6600. Θα αγοραστή μόλις πέσουν οι τιμές.
HDD 1 : WD 74 GB, 10.000 rpm για Win XP Pro και προγράμματα.
HDD 2 : Seagate 320 GB, 7.200 rpm για αποθήκη.
Κάρτα γραφικών : Μου αρέσει η Cecube X1950 Pro , αλλα αυτό θα το κουβεντιάσουμε αλλού.
Τροφοδοτικό : Enermax Liberty 620W.
RAM : ΕΔΩ σας θέλω.

Η Asus προτείνει , μεταξύ άλλων , και Corsair , αλλα τα προτείνει με το Part number τους !! :confused:
πχ. CM2X1024-6400 Pro
CM2X1024-6400 C4
Στο Πλαίσιο εχει αυτές http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=935557&tab=specs
που υποψιάζομαι οτι φοράνε το Micron D9GMH.Αν κάνω λάθος διορθώστε με.Πιστεύετε οτι αν πάρω αυτές του
Πλαισίου θα συνεργαστούν με την μητρική , ή θα τρέχω ?? :scratch:
Θα βοηθούσε και η γνώμη κάποιου κατόχου αυτής της μητρικής.
Τα φώτα σας , παρακαλώ.


Μερσί μποκού


Και τώρα, μιά σημαντική ερώτηση :Aν βάλω στο ενα κανάλι 2 GB (2 x 1 Gb) και στό άλλο 1 GB ( 2 x 512 Gb) θα αναγνωρίσουν τα 32-bit Win XP Pro Ελληνικά, 3 Gb στο σύνολο ???

Εικονομική λυση
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925683

Εχω ενσταση με το τροφοδοτικό.
Τα ENERMAX ειναι κορυφαια αλλα μην παρεις slaved Παρε το απλο NoiseTaker2 ή Seasonic.

cranky
14-04-07, 23:52
Πράγματι , πολύ καλή τιμή.
Το ENERMAX ήδη το εχω .Τί σημαίνει "slaved" ??

Iannis
14-04-07, 23:55
Πράγματι , πολύ καλή τιμή.
Το ENERMAX ήδη το εχω .Τί σημαίνει "slaved" ??


Τα καλωδια να κουμπωνουν
Να μπαινοβγαινουν δηλαδη αναλογα με τι θες να συνδεσεις.

Ακουγετε καλο γιατι ειναι ποιο μαζεμενα τα πραγματα μεσα στο κουτι αλλα απο την πχ 12αρα περνανε σε ενα PSU >650 W 18-20A ειναι ρισκο

cranky
15-04-07, 00:07
Α !! Εγω το ήξερα " modular ".
Κοίτα , το σύστημά μου δεν θα εχει τοσο μεγάλες απαιτήσεις Περίπου στα 370-400 W.Απλώς το πήρα μεγαλύτερο για να μη δουλεύει στο όριο.Απ' την αλλη δεν σκεφτηκα καθόλου το ρίσκο των αποσπώμενων καλωδίων (αν και ηλεκτρολόγος !!!) :mad:

wi fi thief
15-04-07, 12:35
και το συστημα και τα windows θα τα δουνε και τα 3 GB
H μητρικη σου θα τα δει σαν 3GB αλλα ταχυτητα και timings θα διαλεξει τα χειροτερα διαθεσιμα (το αργοτερο dimm δλδ)
Τα windows ΧΡ (32-bit) εχουν τη δυνατοτητα να δωσουν τα 2GB στις εφαρμογες και το υπολοιπο (στην περιπτωση σου 1GB) θα το κρατησουνε για την δικη τους λειτουργια.

Oσον αφορα το dual channel, καλα ειναι να υπαρχει, αλλα εγω δεν θα πολυσκοτιζομουνα μιας και η πραγματικη αυξηση στις επιδοσεις ειναι της ταξεως του 1% - 5% στην γενικη χρηση.
ριξε μια ματια εδω (http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/625781.html)

cranky
15-04-07, 20:41
Σ' ευχαριστώ παρα-παρα πολύ. :smile:
Μου απάντησες πλήρως. :clap :closed

@ ADSLgr.com All rights reserved.