PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεση pc μέσω ενδιάμεσου router



pozitronio1985
17-10-15, 16:43
Καλησπέρα σε όλους , το πρόβλημά μου είναι το εξής. Το adsl router βρίσκεται στον δεύτερο όροφο του σπιτιού μου και εγώ μένω στο ισόγειο (στο ισόγειο δεν πιάνω wifi). Θέλω να συνδέσω το pc που βρίσκεται στο ισόγειο και να μπορώ να συνδέομαι και με το κινητό μου ασύρματα. Μετά από πολλές δυσκολίες ( καθώς το σπίτι έχει τριφασικό ρεύμα και δεν μπορώ να βάλω plc), αυτό που έκανα είναι να ρίξω καλώδιο utp από τον δεύτερο στο ισόγειο, όπου και σύνδεσα το pc μου (επιτέλους έχω internet). Βρήκα ένα ασύρματο router που είχα, και έκανα το εξής. Στη θύρα dsl σύνδεσα το καλώδιο που έριξα από τον δεύτερο όροφο. Σύνδεσα ένα άλλο καλώδιο στο router και το πήγα στον υπολογιστή. Άνοιξα το wifi του router και μπορώ να δώ το δίκτυο στο ισόγειο. Το πρόβλημα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δεν έχω internet ούτε στο pc ούτε στο κινητό (αν και το βλέπω το νέο wifi απο το κινητό). Πρέπει να γίνουν κάποιες ρυθμίσεις στο oruter που έβαλα στο ισόγειο??

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι σε ποια θύρα συνδέω το καλώδιο που έρχεται από το ρούτερ και απο ποια θύρα θα συνδέσω καλώδιο για το pc. Έπειτα τι πρέπει να κάνω? Μετά θα του ορίσω μια διεύθυνση στο ίδιο εύρος με το router του 2ου ορόφου και θα του κλείσω DHCP server??. Αυτό που ρωτάω εγώ είναι, που αλλάζω την διεύθυνση του ρουτερ και πως κλείνω τον DHCP? Πρέπει να συνδέσω το ρούτερ στον υπολογιστή και να κάνω τις ενέργιες από εκεί?

162199

Pepina 1975
17-10-15, 17:18
Γιατι δεν αγοραζεις ενα range extender ωστε να το συνδεσεις με το router σου για να ενισχησεις το σημα του wi-fi σου και να εxεις και το internet σου? Αν καταλαβα καλα θελεις να ενισχησεις το σημα σου ετσι? Χωρις να χρειαστεί να βαζεις δευτερο router. Υπάρχουν στην αγορα και για ενισχηση σηματος wi-fi αλλα και για Ethernet συσκευές,και μπορεις να συνδεθείς και με κινητο,tablet......χωρις να χρειαστεί να συνδεεις καλώδια .
Π.χ τα TP-LINK ειναι εκτος απο οικονομικά ειναι και καλα.,το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειναι συμβατα με ZTE routers.Έχουμε βάλει και εμείς στο σπιτι και χρησιμοποιουμε 5 συσκευές,2 smartphones,2 tablets +το laptop μας και έχουμε σημα καμπανα σε ολες τις συσκευές μας!!! Δες εδω...www.tplink.com/gr/products/details/cat-10_TL-WA8550RE.html.

pozitronio1985
17-10-15, 17:24
Το πρόβλημα είναι ότι στο ισόγειο δεν πιάνω καθόλου wifi.

rc31
17-10-15, 18:00
Το καλώδιο το βάζεις στην κίτρινη θύρα και όχι στο dsl. Στο δεύτερο router απενεργοποιεις το dhcp.

Pepina 1975
17-10-15, 18:02
Με τέτοια συσκευη θα πιανεις σιγουρα. Υπάρχουν πολλα μοντελα στην αγορα.Για παράδειγμα εμεις οταν αγορασαμε το δικο μας range extender δεν ειχαμε δει οτι υπάρχουν TP-LINK και για Ethernet,γιατι τωρα δουλευουμε μονο με wi fi. Παρέχει 2 kit μεσα η συσκευασία που το ενα το συνδεεις στο router με δικο του καλωδιο και το αλλο σε πριζα και επειτα κανεις και την συνδεση σου μεσω pc για να συνδεθείς με το router.Αν μπεις στο Google και ψαξεις θα βρεις οτι θες,και οπως σου προανέφερα χωρίς καλωδια ενδιάμεσα...Για το ZTE router στο εγραψα γιατι ετσι αναγκαστηκαμε για καλο φυσικα και αγορασαμε και αλλο router και αυτο tp-link και δεν έχει καμια σχεση με αυτα που δινουν οι παροχοι τα φθηνιαρικα εννοω....

babis3g
17-10-15, 18:07
Υπαρχει οδηγος εδω (σποιλερ)
http://www.adslgr.com/forum/threads/892050-%CE%92%CE%BF%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-setup-%CE%B4%CF%85%CE%BF-%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CF%82!?p=5768778#post5768778
Πανω / κατω
Βαζεις το καλωδιο απο το λαν του πανω μοντεμ στο λαν του κατω και κλεινεις το dhcp στο 2ο μοντεμ (κατω) και βαζεις ιδια κλειδια στο wifi & SSID
μετα πρεπει να συνδεθεις οκ μεσω wifi οχι με καλωδιο το pc

@ ADSLgr.com All rights reserved.