PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε αναμονη για νεα συνδεση



utp
18-10-15, 01:57
Εκανα αιτηση πριν 2 βδομαδες για το εξοχικο μου που βρισκεται σε πολυ προβληματικη περιοχη στην Ευβοια, ειχα conn-x κατ΄εξοχην και εδινα 22 ευρω το μηνα. Τωρα με την HOL εβαλα το πακετο με 21 ευρω το μηνα απεριοριστα σταθερα και 5 ωρες σε κινητα. Ελπιζω να δουνε την προβληματικη γραμμη και να με κλειδωσουν σε ενα 2/512 να κανω την δουλεια μου. Εχω ενα ρουτερ linksys και θα συνδεθω μεσω αυτου, αληθεια ποτε θα μου αποστειλουν το Username & password?
Οταν με πηραν για αντιπροσφορα απο τον οτε μου ειπαν οτι η καθε βλαβη που θα παθαινω στη HOL θα με χρεωνει η εταιρια 50-80 ευρω. Το τι λενε για να γυρισει ο πελατης δεν υπαρχει.
Ποια ειναι η εμπειρια σας απο βλαβες στη HOL? Εχουν ανταποκριθει? Εχουν καλη επαφη με τον ΟΤΕ γενικα ωστε να συνεργαζονται ομαλα?

goana12
18-10-15, 08:44
Κατ' αρχας στην HOL δεν υπαρχει Username & password (τουλαχιστον μεχρι πριν λιγους μηνες που ημουν συνδρομητης). Το ρουτερ οτι κωδικους και να εχει περασμενους μεσα θα συγχρονισει μονο του. Πιθανοτατα δεν θα χρειαστει κατι παραπανω απο σενα.

Οσο για το δευτερο που αναφερεις, ειναι αληθεια οτι ο ΟΤΕ παντα κοιταζει να εξυπηρετει σε πρωτο χρονο τις δικες του βλαβες. Ομως αυτο δεν σημαινει οτι δεν φτιαχνει των υπολοιπων. Εξαλου εχει συγκεκριμενη προθεσμια (48 ωρων) που θα πρεπει να ελεγξει και να απαντησει στην καθε βλαβη...

Οσο για τα χρηματικα ποσα που σου ειπαν, καλυτερα μην σχολιασω και βγει "ακαταλληλο για ανηλικους" το ποστ...
Γενικα παντως εγω οσο ημουν συνδρομητης ημουν ευχαριστημενος...

Αν επιτρεπετε (μιας και ειμαι κι εγω απο την περιοχη) σε ποια περιοχη της Ευβοιας εισαι ???

utp
18-10-15, 13:32
Ειναι στον οικισμο Μαγουλα εξω απο την Ερετρια. Α/Κ εχει η στο κεντρο της Ερετριας και απεχω 4.5-5χλμ.
Πως το ρουτερ θα παρει υπηρεσιες (οτι θα συγχρονισει ναι συμφωνώ) αφου δεν ειναι το δικο τους με το καταλληλο firm ωστε να τραβηξει μονο του τα user & pass?

uncle_nontas
18-10-15, 14:56
H τηλεφωνία της HOL (Vodafone πλέον) είναι pstn, όχι voip. Επίσης, δε θα έχεις IPTV προφανώς. Επομένως, η μόνη "υπηρεσία" που πρέπει να τραβήξει το ρούτερ είναι ο συγχρονισμός. Ισχύει αυτό που ειπώθηκε, ότι δλδ στη HOL δεν απαιτείται username/password. Εγώ πχ είχα δοκιμάσει να βάλω ως user ότι να ναι και pass ΚΕΝΟ, και είχα υπηρεσίες κανονικότατα.

goana12
18-10-15, 15:29
Aπ' οσο γνωριζω μονο η Forthnet και ο ΟΤΕ θελουν κωδικους. Οι υπολοιποι παροχοι στο pstn οχι. Μην ανησυχεις λοιπον... Οσο για συγχρονισμο περιμενε απο 2-4 mbps αναλογως την κατασταση του δικτυου. Μετα μπορεις να ζητησεις χαμηλοτερο SNR Margin αν βεβαια εχεις καλη γραμμη και να ανεβεις και ενα τι παραπανω.....

Υ.Γ. Εχει δωσει αλλος παροχος διαθεσιμοτητα στην Ερετρεια πλην του ΟΤΕ? Γιατι εχω εναν φιλο που θελει να φυγει απο τον ΟΤΕ και μου λεει οτι δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα απο εναλλακτικο...

valen_gr
18-10-15, 19:13
εχει hol.

jkoukos
18-10-15, 20:32
Η αλήθεια με Username/password στη HOL είναι ότι ναι μεν δεν χρειάζονται για να συγχρονίσει η συσκευή (ακόμη και τους παλιούς από άλλον πάροχο να έχεις), αλλά απαραίτητα τα πεδία δεν πρέπει να είναι κενά (θα πρέπει να γράφουν έστω και κάτι εντελώς άσχετο).
Οι κωδικοί χρειάζονται μόνον στην υπηρεσία myHOL. Κανονικά πρέπει να τους στείλει με sms και φυσικά αν κάνεις χρήση της υπηρεσίας mail, διαφορετικά τους το ζητάς για υπενθύμιση.

utp
18-10-15, 23:48
Προερχομενος τοσα χρονια απο παροχους πρωτη φορα το ακουσα αυτο. Παντα ηξερα οτι σεταρεις μεσα στο ρουτερ τους κωδικους για να παρεις IP. Πλεον με τα ρουτερ που δινουν οι παροχοι αυτη η διαδικασια γινεται αυτοματοποιημενα τραβοντας τα στοιχεια του συνδρομητη απο την κονσολα τους. Εχετε μπερδεψει τον συγχρονισμο με το ιντερνετ, συγχρονισμος υπαρχει παντου σε οτι ρουτερ και να βαλεις, το θεμα ειναι η υπηρεσια ιντερνετ πως ερχεται. Εκτος αν ειναι νεο συστημα τωρα αυτο στη hol να παιζει με random user & pass. Τελος παντων θα συνδεθω σε 2-3 μερες και θα σας πω.

Στην Ερετρια εχει μονο ο ΟΤΕ και η HOL, εντωμεταξυ η hol ειχε σταματησει αρκετο καιρο (ισως 1+ χρονο) να δεχεται αιτησεις λογο ελλειψης πορτων, προσφατα ομως εκανε αναβαθμιση στο Α/Κ και υπαρχει παλι κανονικα διαθεσιμοτητα, περιορισμενη φανταζομαι.

uncle_nontas
18-10-15, 23:54
Προερχομενος τοσα χρονια απο παροχους πρωτη φορα το ακουσα αυτο. Παντα ηξερα οτι σεταρεις μεσα στο ρουτερ τους κωδικους για να παρεις IP. Πλεον με τα ρουτερ που δινουν οι παροχοι αυτη η διαδικασια γινεται αυτοματοποιημενα τραβοντας τα στοιχεια του συνδρομητη απο την κονσολα τους. Εχετε μπερδεψει τον συγχρονισμο με το ιντερνετ, συγχρονισμος υπαρχει παντου σε οτι ρουτερ και να βαλεις, το θεμα ειναι η υπηρεσια ιντερνετ πως ερχεται. Εκτος αν ειναι νεο συστημα τωρα αυτο στη hol να παιζει με random user & pass. Τελος παντων θα συνδεθω σε 2-3 μερες και θα σας πω.

Στην Ερετρια εχει μονο ο ΟΤΕ και η HOL, εντωμεταξυ η hol ειχε σταματησει αρκετο καιρο (ισως 1+ χρονο) να δεχεται αιτησεις λογο ελλειψης πορτων, προσφατα ομως εκανε αναβαθμιση στο Α/Κ και υπαρχει παλι κανονικα διαθεσιμοτητα, περιορισμενη φανταζομαι.
Αδερφέ utp!Δεν έχουμε μπερδέψει τίποτα, καταλαβαίνω απολύτως τις διαφορές συγχρονισμού/ίντερνετ. Σε διαβεβαιώνω πως ΟΤΙ και να γράψεις σε user & pass στη Hol, θα μπορείς να μπεις adslgr! Σε κάθε περίπτωση, ενημέρωσέ μας και για το πως θα είναι η γραμμή σου όταν με το καλό συνδεθείς!

nyannaco
19-10-15, 00:19
Αυτό με το το username και password στο modem δεν λέει να πάψει να μπερδεύει τον κόσμο! Χρόνια τώρα δεν έχει πλέον σημασία τί τιμές έχουν, στους περισσότερους παρόχους. Αφού ψυχρανθήκαμε με την Tellas/Wind, πέρασα πέντε ωραία χρόνια με την On, και τώρα είμαι στη HOL από τον Ιούνιο. Δεν έχω αλλάξει modem, και το username είναι ακόμη user@Tellas.gr μετά από δύο αλλαγές παρόχων.

utp
19-10-15, 00:22
Οκ, απλα η πορεια μου εμενα, και γνωστων μου στους παροχους (ΟΤΕ, forthnet, cyta) ηταν με το αλλο συστημα, καθε νεος παροχος και αλλοι κωδικοι. Αυτο που ισχυει λοιπον στη hol/wind ειναι πολυ βολικο.

utp
22-10-15, 23:44
Τελικα συνδεθηκα, οι κωδικοι ηταν guest@hol.gr και αντιστοιχα guest το pass. Ενταξει απο τιμες συγχρονισμου οπως τα περιμενα 2500/550, ειμαι στα 5 km απο κεντρο, αν δω και εχω αποσυνδεσεις θα ζητησω κλειδωμα σε 2αρι προφιλ γιατι με εχει σε 4αρι τωρα το αμεσως επομενο που ειναι.

goana12
23-10-15, 00:54
Τελικα συνδεθηκα, οι κωδικοι ηταν guest@hol.gr και αντιστοιχα guest το pass. Ενταξει απο τιμες συγχρονισμου οπως τα περιμενα 2500/550, ειμαι στα 5 km απο κεντρο, αν δω και εχω αποσυνδεσεις θα ζητησω κλειδωμα σε 2αρι προφιλ γιατι με εχει σε 4αρι τωρα το αμεσως επομενο που ειναι.

Oι κωδικοι αυτοι ειναι κοινοι και τους δινει για ολους τους συνδρομητες... Και να τους αλλαξεις να βαλεις αλλους παλι θα μπαινεις κανονικα απ' οτι θυμαμαι...

Τωρα οσο για τον συγχρονισμο θα μπορουσες και κατι παραπανω (γυρω στα 3.5 mbps) με 9αρι SNRM αν υποθεσω οτι εχεις το 11αρι που βαζει σαν προεπιλογη η HOL, και κατι παραπανω με 6αρι αν φυσικα το αντεχει η γραμμη σου και δεν εχεις αποσυνδεσεις... Εγω παντως με ιδια περιπου αποσταση απο το dslam (59db εξασθενηση), σε προφιλ Gdmt 6αρι η και 8αρι, συγχρονιζα στα 6 mbps. Αν σε ενδιαφερει η ταχυτητα παρε τηλεφωνο στους τεχνικους να ψαξουν λιγο την γραμμη σου αλλαζοντας προφιλ. Κατι καλυτερο πιστευω οτι θα κερδισεις...

utp
23-10-15, 20:10
Η περιοχη μου εχει πολυ εναεριο δικτυο. Με προφιλ δεν θα δω καμια διαφορα, ισα ισα που θα εχω αποσυνδεσεις αν τους πιεσω για παραπανω ταχυτητα, καθως και τωρα το default snr δεν ειναι σταθερο αλλα μεταβαλλεται απο 11 εως 6.
Μολη λυση ειναι να το δωσουν βλαβη στον οτε μπας και μου αλλαξουν κανενα απερχομενο δικτυο(εχω 1 διαθεσιμο ακομη οπως βλέπω στο ΒΟΧ), και αν ασχοληθει κανεις τεχνικος να μου αλλαξουν και ενα κυριο δικτυο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.