PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια μικρή βοήθεια



Alador
12-04-07, 14:16
Μπορει να την θεωρησετε χαζη ερώτηση αλλα επρεπε να την κανω

εχw το U.S Robotics 9107 . Αυτο που συμβαίνει είναι οτι οταν κατεβαζω κατι οι υπολοιπες δραστηριοτητες του ιντερνετ υπολειτουργουν η δεν λειτουργουν καθόλου. Οταν τελειώσει το κατέβασμα τοτε ολα μια χαρα .

καποιος μου είπε οτι αυτο εμφανιζεται οταν εχω Hub αλλα το 9107 ειναι switch απο οτι ξερω .

Θα εκτιμουσα και την παραμικρή βοηθεια .

ευχαριστω;)

secjournalist
12-04-07, 15:47
Μήπως κατεβάζεις από κάποιο p2p που ανοίγει πολλά connections και σου μπουκώνει την γραμμή.Αν ναι δοκίμασε να μικρύνεις τον αριθμό των ταυτόχρονων συνδέσεων.

Alador
12-04-07, 15:56
Δεν το κανει μονο σε p2p καλα εκει είναι ποθ τιποτε αλλο δεν λειτουργει . Το κανει γενικα σε οτι κατεβαζς απο σιτες. μολισ χεκινισει το download δεν μπορς να ανοιξω αλλη σελιδα μετα μεχρι να τελειωσει .

( σορρυ για τα greeklish πριν συνηθεια βλεπεις ;)

yiapap
12-04-07, 16:02
Είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις, ακόμη και αν δεν χρησιμοποιείς p2p. Θεωρητικά ο router διαμοιράζει την κίνηση και στους άλλους Η/Υ και αυτό μπορείς να το διαπιστώσεις αν βάλεις 2 PC να κατεβάζουν ταυτόχρονα κάτι.
Το πρόβλημά σου είναι κυρίως "ψυχολογικό". Δηλαδή ενώ είτε κατεβάζεις με 100KB/s είτε κατεβάζεις με 50KB/s ένα μεγάλο αρχείο, δεν έχεις ασθητή διαφορά στα... συναισθήματά σου αφού (κατά 99.9%) δεν κάθεσαι να χαζεύεις την μπάρα να γεμίζει και τον μετρητή να φτάνει στο 100%. Αντίθετα αν μια ιστοσελίδα κατεβαίνει σε 5 δευτερόλεπτα αλλά όταν η γραμμή είναι στο μέγιστο κατεβαίνει σε 10 έχεις άμεση αντίληψη του θέματος και αισθάνεσαι ότι "το δίκτυο σέρνεται"

Τα περί hub και switch είναι, με το συμπάθειο, ανοησίες.

Αν έχεις καιρό και διάθεση για (σχετικά δύσκολο) διάβασμα:
QoS: Τι είναι τούτο το πράγμα; (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=33661)
Ευρυζωνικά: Μύθοι και πραγματικότητα (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=51551)

<edit>
Γκχ... τα Greeklish απαγορεύονται, κάνε μια επεξεργασία το μήνυμά σου.

Alador
12-04-07, 16:22
Το καταλαβαινω αυτο που λες . αλλα οπως πολυ πετυχημενα ειπες το " διαμοιραζει" δεν το δινει εξ-ολοκλήρου σε μια διεργασια .οπως κανει σε μενα , δεν ξερω μπορει να ειμαι υπερβολικος . αλλα π.χ. πηγα να κατεβασω το καινουριο Κ3Β και μεχρι να κατεβει ( 25 ΜΒ ) μια σελιδα πηγα να ανοιξω και μου λεει " server not found " και τετοια κουφα . ενω μολις τελειωσε το download μια χαρα ανοιχε ι σελιδα ... τι να πω ... : (

λεσ να κοιταξω αυτο το Qos ???

yiapap
12-04-07, 16:27
λεσ να κοιταξω αυτο το Qos ???Nαι αλλά σε προειδοποίησα ότι θέλει αρκετά τεχνικό background. ;)

<edit>Τώρα που το σκέφτομαι... Δοκίμασε κάποιο προγραμματάκι τύπου netlimiter. Πιστεύω πως θα σου λύσει το πρόβλημα ειδικά αφού μιλάμε για έναν, τον δικό σου υπολογιστή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.