PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής και έλλειψη διαθεσιμότητας δικτύου



angelospower
23-10-15, 20:03
Καλησπέρα σε όλους. Έχω συμβόλαιο 2 ετών στη wind και στον 15 μήνα (πριν απο 10 μέρες) ζήτησα μεταφορά της γραμμής. Στη νεα διεύθυνση, με ενημέρωσε η wind ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο δίκτυο, δηλαδή οτι δεν υπάρχει χώρος στο ΚΑΦΑΟ. Επίσης ενημερώθηκα ότι η διαδικασία μπορει να πάρει μέχρι και δύο μήνες :hmm::down::sorry:
Έχω τις εξης ερωτησεις:

1. Αν αλλάξω εταιρεία θα λυθεί το πρόβλημα με το χώρο στο ΚΑΦΑΟ ή θα πρέπει να περιμένω και πάλι?
2. Έχω δικαίωμα διακοπής του συμβολαιου πριν τους δύο μήνες?

Πως πρέπει να κινηθώ δεδομένου της αναγκαίοτητας του ίντερνετ. Δεν μπορώ να περιμένω τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχω ίντερνετ. Έχω φρικάρει :rtfm::closed:

MIKU
24-10-15, 11:17
Καλησπέρα σε όλους. Έχω συμβόλαιο 2 ετών στη wind και στον 15 μήνα (πριν απο 10 μέρες) ζήτησα μεταφορά της γραμμής. Στη νεα διεύθυνση, με ενημέρωσε η wind ότι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στο δίκτυο, δηλαδή οτι δεν υπάρχει χώρος στο ΚΑΦΑΟ. Επίσης ενημερώθηκα ότι η διαδικασία μπορει να πάρει μέχρι και δύο μήνες :hmm::down::sorry:
Έχω τις εξης ερωτησεις:

1. Αν αλλάξω εταιρεία θα λυθεί το πρόβλημα με το χώρο στο ΚΑΦΑΟ ή θα πρέπει να περιμένω και πάλι?
2. Έχω δικαίωμα διακοπής του συμβολαιου πριν τους δύο μήνες?

Πως πρέπει να κινηθώ δεδομένου της αναγκαίοτητας του ίντερνετ. Δεν μπορώ να περιμένω τοσο μεγάλο χρονικό διάστημα για να έχω ίντερνετ. Έχω φρικάρει :rtfm::closed:

Καταρχας πες μας αυτο,δεν εχει η wind καλυψη εκει ή ο οτε δεν μπορει να δωσει γραμμη?Αν ειναι το πρωτο παρε οτε για φορητοτητα προς αυτον ενω αν ειναι το δευτερο θα περιμενεις!Τωρα αν θες κατι προσωρινο μπορεις να βαλεις ιντερνετ μεσω κινητης μεσω συμβολαιου η καρτας με λιγα χρηματα παραπανω ομως!Το συμβολαιο μπορεις να το καταγγειλεις αφου δε σου παρεχει υπηρεσιες!

angelospower
25-10-15, 00:14
Καταρχας πες μας αυτο,δεν εχει η wind καλυψη εκει ή ο οτε δεν μπορει να δωσει γραμμη?Αν ειναι το πρωτο παρε οτε για φορητοτητα προς αυτον ενω αν ειναι το δευτερο θα περιμενεις!Τωρα αν θες κατι προσωρινο μπορεις να βαλεις ιντερνετ μεσω κινητης μεσω συμβολαιου η καρτας με λιγα χρηματα παραπανω ομως!Το συμβολαιο μπορεις να το καταγγειλεις αφου δε σου παρεχει υπηρεσιες!



Το δεύτερο. Μου είπαν πως δεν υπάρχουν θέσεις στο ΚΑΦΑΟ που εξυπηρετεί το σπίτι μου, ενώ υπάρχει κάλυψη στην περιοχή. Επίσης μου είπαν πως μπορώ να καταγγείλω το συμβόλαιο μετα τους δύο μήνες. Είμαι σίγουρος πως αν πάω στο οτε, θα με συνδέσουν αμέσως.

dimangelid
25-10-15, 01:29
Το δεύτερο. Μου είπαν πως δεν υπάρχουν θέσεις στο ΚΑΦΑΟ που εξυπηρετεί το σπίτι μου, ενώ υπάρχει κάλυψη στην περιοχή. Επίσης μου είπαν πως μπορώ να καταγγείλω το συμβόλαιο μετα τους δύο μήνες. Είμαι σίγουρος πως αν πάω στο οτε, θα με συνδέσουν αμέσως.

Αν υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου είναι πολύ πιθανό να μην μπορεί να σου δώσει ούτε ο ΟΤΕ υπηρεσίες.

angelospower
25-10-15, 10:39
Αν υπάρχει έλλειψη ακραίου δικτύου είναι πολύ πιθανό να μην μπορεί να σου δώσει ούτε ο ΟΤΕ υπηρεσίες.

Κακά τα ψέματα ο πΟΤΕ για τα πελατάκια του φροντίζει πάντα. Απλά έχω φρικάρει με όλη αυτη τη κατάσταση και δεν μου δίνουν ενα χρονοδιάγραμμα. Στην αρχή μου έλεγαν οτι η διαδικασία χρειάζεται 20 ημέρες για να ολοκληρωθεί και τώρα το αλλάζουνε.

Δυστυχώς για ακόμα μια φορά, αυτοί που ταλαιπωρούνται είμαστε όλοι εμείς.

Έλεγα μηπως να ζήταγα φορητότητα στον ΟΤΕ και αν χρεωθώ τέλη διακοπης συμβολαίου να τους γειώσω κανονικά

MIKU
25-10-15, 11:48
Κακά τα ψέματα ο πΟΤΕ για τα πελατάκια του φροντίζει πάντα. Απλά έχω φρικάρει με όλη αυτη τη κατάσταση και δεν μου δίνουν ενα χρονοδιάγραμμα. Στην αρχή μου έλεγαν οτι η διαδικασία χρειάζεται 20 ημέρες για να ολοκληρωθεί και τώρα το αλλάζουνε.

Δυστυχώς για ακόμα μια φορά, αυτοί που ταλαιπωρούνται είμαστε όλοι εμείς.

Έλεγα μηπως να ζήταγα φορητότητα στον ΟΤΕ και αν χρεωθώ τέλη διακοπης συμβολαίου να τους γειώσω κανονικά

Και εγώ στη θέση σου θα έκανα προς ΟΤΕ. Και να μην έχει γραμμή όταν θα αδειάσει γιατί κάποιος έφυγε ο ΟΤΕ θα δώσει προταιρςοτητα σε δικούς του πελάτες.

dimangelid
25-10-15, 12:45
Κακά τα ψέματα ο πΟΤΕ για τα πελατάκια του φροντίζει πάντα. Απλά έχω φρικάρει με όλη αυτη τη κατάσταση και δεν μου δίνουν ενα χρονοδιάγραμμα. Στην αρχή μου έλεγαν οτι η διαδικασία χρειάζεται 20 ημέρες για να ολοκληρωθεί και τώρα το αλλάζουνε.

Δυστυχώς για ακόμα μια φορά, αυτοί που ταλαιπωρούνται είμαστε όλοι εμείς.

Έλεγα μηπως να ζήταγα φορητότητα στον ΟΤΕ και αν χρεωθώ τέλη διακοπης συμβολαίου να τους γειώσω κανονικά

Δεν φροντίζει πάντα, δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/901917-2-%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3-%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%9C%CE%9C%CE%97-%CE%A4%CE%99-%CE%9C%CE%A0%CE%9F%CE%A1%CE%A9-%CE%9D%CE%91-%CE%9A%CE%91%CE%9D%CE%A9) , πρόσφατη περίπτωση. Αν ψάξεις λίγο το forum θα βρεις και άλλες περιπτώσεις. Όσο για το αν μπορείς να σπάσεις το συμβόλαιο διάβασε λίγο αυτό το θέμα (http://www.adslgr.com/forum/threads/889443-%CE%9F%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%B7-Wind-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CF%85%CF%80%CF%84%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%87%CE%B7-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF), είναι παρόμοια περίπτωση με την δικιά σου.

MIKU
25-10-15, 22:40
Αποφάσισες?

angelospower
26-10-15, 17:15
Λοιπόν πήγα σήμερα στη wind και έκανα αίτηση ακύρωσης. Η υπάλληλος ήταν εξυπηρετικότατη και προθυμοποιήθηκε να ακυρώσει το συμβόλαιο απο τη στιγμή που δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο. Βέβαια περιμένω καλού κακού και την απάντηση απο τα κεντρικά. Απο τη στιγμή που θα απελευθερωθώ απο το συμβόλαιο θα πάω κατευθείαν στον πΟΤΕ. Τουλάχιστον εκεί θα είμαι σίγουρος ότι θα συνδεθώ. Η εμπειρία μου και απο το άλλο σπίτι είναι πως σε περιοχές απομακρυσμένες η μονη εταιρεία που θα δουλεύει σωστά και σίγουρα είναι ο πΟΤΕ. Δεν είμαι δυσαρεστημένος απο τη wind απλά κατανοώ το σαμποτάζ που δέχεται απο τον οτε. Πάντως στο πατρικό μου σπίτι που έχω wind double play είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

dimangelid
26-10-15, 17:19
Λοιπόν πήγα σήμερα στη wind και έκανα αίτηση ακύρωσης. Η υπάλληλος ήταν εξυπηρετικότατη και προθυμοποιήθηκε να ακυρώσει το συμβόλαιο απο τη στιγμή που δεν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο. Βέβαια περιμένω καλού κακού και την απάντηση απο τα κεντρικά. Απο τη στιγμή που θα απελευθερωθώ απο το συμβόλαιο θα πάω κατευθείαν στον πΟΤΕ. Τουλάχιστον εκεί θα είμαι σίγουρος ότι θα συνδεθώ. Η εμπειρία μου και απο το άλλο σπίτι είναι πως σε περιοχές απομακρυσμένες η μονη εταιρεία που θα δουλεύει σωστά και σίγουρα είναι ο πΟΤΕ. Δεν είμαι δυσαρεστημένος απο τη wind απλά κατανοώ το σαμποτάζ που δέχεται απο τον οτε. Πάντως στο πατρικό μου σπίτι που έχω wind double play είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Μια διευκρίνηση κάνε μας: έκανες αίτηση για να σε αποδεσμεύσουν χωρίς ποινή ή αίτηση διακοπής συμβολαίου; Αν έκανες αίτηση διακοπής συμβολαίου λογικά θα χάσεις και τον αριθμό σου...

angelospower
26-10-15, 19:06
Μια διευκρίνηση κάνε μας: έκανες αίτηση για να σε αποδεσμεύσουν χωρίς ποινή ή αίτηση διακοπής συμβολαίου; Αν έκανες αίτηση διακοπής συμβολαίου λογικά θα χάσεις και τον αριθμό σου...

Αιτηση διακοπής συμβολαίου έκανα. Τον αριθμό έτσι κ αλλιώς θα τον έχανα γιατί αλλάζω νομό οπότε χλωμό το κόβω να έμενα με το ίδιο αιρθμό. Όταν είχα ζητήσει απο τη wind απο το 13800 να με αποδεσμεύσουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται αν δεν περάσει ενα 2μηνο πρώτα. Αλλά στο κατάστημα δέχτηκαν τη διακοπή του συμβολαίου χωρις ποινή. Αν και για το τελευταίο έχω μια επιφύλαξη ακόμα.

MIKU
26-10-15, 19:44
Αιτηση διακοπής συμβολαίου έκανα. Τον αριθμό έτσι κ αλλιώς θα τον έχανα γιατί αλλάζω νομό οπότε χλωμό το κόβω να έμενα με το ίδιο αιρθμό. Όταν είχα ζητήσει απο τη wind απο το 13800 να με αποδεσμεύσουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται αν δεν περάσει ενα 2μηνο πρώτα. Αλλά στο κατάστημα δέχτηκαν τη διακοπή του συμβολαίου χωρις ποινή. Αν και για το τελευταίο έχω μια επιφύλαξη ακόμα.

Κάνε ΑΜΕΣΑ αίτηση σε ΟΤΕ ώστε ΜΟΛΙΣ αδείασει κάποια γραμμή να την πάρεις!

angelospower
27-10-15, 02:49
Σωστά. Αυτό θα κάνω. Βασικά πάω καρφί για ΟΤΕ γιατί με τους εναλλακτικούς παρόχους δε θα βγάλω άκρη, Θα ενημέρωσω όταν έχω νεότερα

dimangelid
28-10-15, 10:17
Αιτηση διακοπής συμβολαίου έκανα. Τον αριθμό έτσι κ αλλιώς θα τον έχανα γιατί αλλάζω νομό οπότε χλωμό το κόβω να έμενα με το ίδιο αιρθμό. Όταν είχα ζητήσει απο τη wind απο το 13800 να με αποδεσμεύσουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται αν δεν περάσει ενα 2μηνο πρώτα. Αλλά στο κατάστημα δέχτηκαν τη διακοπή του συμβολαίου χωρις ποινή. Αν και για το τελευταίο έχω μια επιφύλαξη ακόμα.

Αν σε ενδιέφερε ο αριθμός θα μπορούσες άνετα να τον κρατήσεις κάνοντάς τον φορητότητα σε κάποιον ελληνικό VoIP πάροχο μς κόστος περίπου 12 ευρώ/χρόνο :) Όσο για το κατάστημα το ότι δέχτηκε την διακοπή χωρίς ποινή, δεν θα σου έρθει από το κατάστημα το τέλος διακοπής, η WIND θα το στείλει :p

angelospower
29-10-15, 11:55
Υπολόγισα χωρις τον ξενοδόχο. Με πήρε η wind το αίτημα ακύρωσης δεν γίνεται δεκτό. Ωραία πράματα... Οπότε περιμένω οταν και εαν.. συνδεθώ

kmpatra
30-10-15, 01:52
Αιτηση διακοπής συμβολαίου έκανα. Τον αριθμό έτσι κ αλλιώς θα τον έχανα γιατί αλλάζω νομό οπότε χλωμό το κόβω να έμενα με το ίδιο αιρθμό. Όταν είχα ζητήσει απο τη wind απο το 13800 να με αποδεσμεύσουν, μου είπαν ότι δεν γίνεται αν δεν περάσει ενα 2μηνο πρώτα. Αλλά στο κατάστημα δέχτηκαν τη διακοπή του συμβολαίου χωρις ποινή. Αν και για το τελευταίο έχω μια επιφύλαξη ακόμα.

μια διευκρινηση εδω: Τι ειδους αιτηση μεταφορας εκανες στην αρχη? Η γραμμη (και ο αριθμός) εκτος νομου δεν μεταφερεται. Επομενως γινεται διακοπη συμβολαιου αναγκαστικα και αιτηση για νεα γραμμη (σε οποιον παροχο θέλεις) στην νεα εδρα. Εκτος αν σου προσφερανε την συνεχιση του υπαρχοντος συμβολαιου στον νεο νομό με άλλο νούμερο φυσικά,αν και κάτι τέτοιο στην πράξη δεν το έχω ξανακούσει.Η λεγόμενη "εσωτερική" φορητότητα παίζει μόνο στον ίδιο νομό και μάλιστα (αν δεν εχει αλλάξει κάτι) στα όρια του αστικού κέντρου,δηλ. σε περιοχή με το ίδιο πρόθεμα.Εγώ π.χ. από Πάτρα (261) δεν μπορώ να μεταφέρω αριθμό στην Ακράτα (2696) ας είναι και στον ίδιο νομό. Μπορώ να τον μεταφέρω μόνο στα όρια που παίζει το 261. Επειδή μάλιστα στην περίπτωσή σου δεν έχει ολοκληρωθεί η χρονική διάρκεια συμβολαίου λογικά υπάρχει ποινή διακοπής.

angelospower
10-11-15, 00:03
Δεν με νοιάζει ο αριθμός τηλεφώνου. Απλά θελω να βάλω ίντερνετ και τηλεφωνία. Το θεμα είναι πως δεν μπορώ να πάω σε αλλο πάροχο απο τη στιγμή που εχω ακομα το συμβόλαιο στη wind. Απο την άλλη η wind μετα απο ενα μηνα δε με έχει ενημερώσει για το ποτε προκειται να με συνδέσει. Πρέπει να παρέλθει ενα διμηνο απο την αίτηση μεταφοράς και μετα να αποδεσμευτώ. Αυτο ειναι τελείως παράλογο και προσπαθώ να βρω που το γράφει. Ειναι τραγικα τα πράγματα εν έτει 2015. Υποτιθεται πως το ιντερνετ ειναι ενα αγαθό το οποίο πρέπει να προσφέρεται με ευκολία παντου.

kmpatra
10-11-15, 13:45
ο αριθμος τηλεφωνου παει πακετο με το ιντερνετ,δεν μπορεις να μεταφερεις μονο το ιντερνετ. Διευκρινισε μας αν η μεταφορα ειναι εντος αστικου κεντρου ή οχι,όπως εγραψα απο πάνω,για να καταλαβουμε τι ακριβως παιζει.

angelospower
26-11-15, 01:35
Η μεταφορά είναι απο χανιά σε ρέθυμνο. Δηλαδή σε διαφορετικά αστικά κέντρα. Η νεα μου κατοικία απέχει 4 χιλιόμετρα απο το κέντρο του ρεθύμνου. Θεωρώ αδιανόητο να μην υπάρχει διαθέσιμη γραμμή όπως θεωρώ αδιαννόητο να μην με αποδεσμεύει η wind και να πρέπει να περιμένω 2 μηνες για να ακυρωθεί το συμβόλαιο. Είμαι σίγουρος πως αν παω στον ΟΤΕ θα λυθεί το πρόβλημα

@ ADSLgr.com All rights reserved.