PDA

Επιστροφή στο Forum : Η OTENET κατέρευσε!!!



Σελίδες : [1] 2

Nick2k2
22-05-03, 12:50
Παιδιά δεν βλέπω να το ανέφερε κανείς αλλά να σας ενημερώσω οτι η Οτενετ ήταν down για πάρα πολλές ώρες. Συγκεκριμένα λίγο μετά τα μεσάνυχτα έπεσε όλο το δίκτυο και δεν κατέβαζε τίποτα και μέχρι τις πρώινες ώρες το πρόβλημα δεν είχε διορθωθεί. Και όσους ρώτησα είχαν όλοι το ίδιο πρόβλημα και πολλά internet cafe που είχαν σύνδεση Οτενετ αντιμετώπισαν σοβαρά προβήματα.Και φυσικά δεν ενημερώθηκε κανείς για αυτό το συμβάν και ούτε αναφέρθηκε τίποτα στο site της βέβαια. Δεν ξέρω τι συνέβη αλλά τώρα τελευταία η Οτενετ πάει απο το κακό στο χειρότερο.Που να δώσει και DSL δηλαδή, θα πέσει οριστικά το δίκτυο μου φαίνεται :D

Υ.Γ. Α, τελικά από οτι διάβασα, έβγαλε ανακοίνωση στο site και έλεγε οτι αιτία ήταν ο φονικός σεισμός στην Αλγερία, και προξενήθηκαν βλάβες σε διεθνή καλώδια. Καλά δεν μπορώ να καταλάβω, οι άλλοι ISP πως δεν έπαθαν τίποτα, μονο η Οτενετ τα χρησιμοποιούσε αυτά τα καλώδια; Τέλος πάντων,ας μην δώσω περισσότερο βάση στο θέμα.

zlimvos
22-05-03, 12:58
Υ.Γ. Α, τελικά από οτι διάβασα, έβγαλε ανακοίνωση στο site και έλεγε οτι αιτία ήταν ο φονικός σεισμός στην Αλγερία, και προξενήθηκαν βλάβες σε διεθνή καλώδια. Καλά δεν μπορώ να καταλάβω, οι άλλοι ISP πως δεν έπαθαν τίποτα, μονο η Οτενετ τα χρησιμοποιούσε αυτά τα καλώδια; Τέλος πάντων,ας μην δώσω περισσότερο βάση στο θέμα.

Και η HoL γαμηθηκε (1000ms rtt, μαλλον μονο το satelite του παιζει), η acn τα ιδια και χειροτερα (δεν παιζει καθολου), η forthnet και εμεις (Panafonet) παιζουμε μια χαρα, και ναι χρησιμοποιουμε αλλα καλωδια για εξω...

aleksi
22-05-03, 14:15
Kai i ACN mia apo ta idia, ego simera to proseksa (pempti 22/5) apo ksimeromata eos kai tora 14:15. Den katevazei tipota, eno kaneis log on!! Tous tilefonisa kai leei oti to gnorizoun kai oti doulevoun pano sto provlima pou einai panellinio!

Gnorizei kaneis tipota leptomereis ti diaolo simvainei me olous autous tous ISPs pou den paizoun simera kai htes?

nickg78
22-05-03, 14:55
Όντως φταίει ο σεισμός στην Αλγερία. Έχουν καταστραφεί οι γραμμές σύνδεσης της Ελλάδας με το εξωτερικό. Με Forthnet και Telestet GPRS πάντως που μπαίνω εγώ είναι όλα ΟΚ

Gothic
22-05-03, 15:00
Η Forthnet είναι (και ήταν) μια χαρά.

ermis333
22-05-03, 16:03
Εγώ έχω Tellas και λειτουργεί μια χαρά.

CamClone
22-05-03, 16:41
1} krima gia tous anthrwpous pou skotothikan mesa se deuterolepta apo to sismo

2} Bre den drepondai ekei stin OTEnet ? .....kanoun tin eksis "tsatsia" auti ti stigmi pou milame : pernane OLO TO TRAFFIC TOU EKSWTERIKOU mesa apo to dyktio tou EDET sto Athens Internet exchange me apotelesma na trwne porous apo to dyktio tou GRnet-2 spatalwndas etsi ta lefta tou ellinikou laou !!!!! aisxos !!!!
kanonika auto DEN epitrepetai , AN to paroun xambari stin Agglia apo to "Dante gigabit" oti elinikos "kerdoskopikos" ISP sindethike me to GRnet gia "na tin glytwsei" apo disfimisi ...tha mas kopsoun to internet sta panepistimia.
etsi apla.
oso pio apla mporousa ta eipa.


.....aaaaa ...ksexasa na sas pw! stin FORTHnet simmera to giortazoun pou "epese" OLH H OTEGlobe kai H OTEnet mazi ....kai meros tis ACN pou pernaei apo OTEGlobe.....
{ H FORTHnet kai oi enalaktikoi statheris tilefwnias sindeondai me to ekswteriko mesw MedNautilus Fiber optics.....pou einai "soes" kai "avlavestates"
:evil:

pcman
22-05-03, 16:48
Εγώ έχω ΟΤΕΝΕΤ 56K, από χτες το βράδυ λίγο μετά τα μεσάνυχτα μέχρι τις 5 τα ξημερώματα που δοκίμαζα, παρότι συνδεόμουν δε φόρτωνε καμιά σελίδα (ούτε μπορούσα να συνδεθώ στο IRC). Ακόμα και τώρα που φορτώνει, πάει σαν ΧΕΛΩΝΑ και (χωρίς υπερβολές) σαν νά 'χω σύνδεση 10kbps, κι ας λέει ότι συνδέομαι στα - περίπου - 40kbps! Απελπιστική κατάσταση και δεν ξέρω πόσο γρήγορα θα φτιαχτεί το πρόβλημα. Πάντως με Mozilla φορτώνει λίγο πιο γρήγορα απ' ότι με τον Internet Explorer.

:cry: :cry: :cry:

zlimvos
22-05-03, 16:56
.....aaaaa ...ksexasa na sas pw! stin FORTHnet simmera to giortazoun pou "epese" OLH H OTEGlobe kai H OTEnet mazi ....kai meros tis ACN pou pernaei apo OTEGlobe.....


Ataka pou akousa to prwi apo filo (vasika aderfo ;p) sto dialup support ths forthnet:
"mexri twra panw apo 50 syndeseis exoume kanei se (prwin pleon) syndromhtes ths otenet!"

Pws na mhn xairontai? ;-)

xalaros23
22-05-03, 17:19
Pantos paidia nomizo oti auto 8a mporouse na simbei ston ka8ena.
Gia paradeigma 8imame ston sismo tis a8inas pou to diktio tis panafon kai tis telestet eixan katareusi gia arketi ora eno tis cosmote douleue. Stin sigkekrimeni periptosi epese tou Ote to diktio. To kolima einai oti eprepe na exoun kapio backup gia tous sindromites tous.
An pa8ene kati to diktio tis MedNautilus tote 8a epeftan alloi ISP kai o pOte 8a xerotan etsi den einai?
Den ksero omos giati na dimiourgi8oi problima stis ines tou ote otan o seismos htan stou diaolou ti mana mipos oi egkatastaseis tou einai ligo gia ta mpaza? den ksero tote h mednautilus giati den epa8e tipota? einai mallon pio sobaroi oi an8ropoi stin sxediasi tou diktiou tous.

TZO2004
22-05-03, 17:22
Εγώ έχω Tellas και λειτουργεί μια χαρά.

κι εγω Τελλας εχω, επαιζε κανονικά. και η φορθνετ επισης. ειναι απλή η εξήγηση: η τελλας εχει δικο της υποβρυχιο καλώδιο με ιταλία (wind) και η φορνετ εχει διασυνδεση με τελεκομ ιταλια.
ολοι οι άλλοι ήταν τέζα. σα δε ντρεπονται λεω εγω κοτζαμ οτενετ κλπ να μην εχουν εναλλακτικη παροχή... ξεφτιλισμενοι

CamClone
22-05-03, 17:30
Pantos paidia nomizo oti auto 8a mporouse na simbei ston ka8ena.
Gia paradeigma 8imame ston sismo tis a8inas pou to diktio tis panafon kai tis telestet eixan katareusi gia arketi ora eno tis cosmote douleue. Stin sigkekrimeni periptosi epese tou Ote to diktio. To kolima einai oti eprepe na exoun kapio backup gia tous sindromites tous.
An pa8ene kati to diktio tis MedNautilus tote 8a epeftan alloi ISP kai o pOte 8a xerotan etsi den einai?
Den ksero omos giati na dimiourgi8oi problima stis ines tou ote otan o seismos htan stou diaolou ti mana mipos oi egkatastaseis tou einai ligo gia ta mpaza? den ksero tote h mednautilus giati den epa8e tipota? einai mallon pio sobaroi oi an8ropoi stin sxediasi tou diktiou tous.

.......an pathoun kati oi ines tis mednautilus tha pesei H UUnet kai tha toua parei olous apo pisw.. oloi ma oloi oi enalaktikoi sindeondia sto eksoteriko mesw UUnet { eksairoundai H Vivodi pou omws pernaei apo mednautilus apla den exei tin UUnet ws access provider kai H Lannet pou den exei oute mednautilus kai katasinepeia oute UUnet kai ...twra andimetwpizei provlimata logw tis katastrofis enws "repeater" tou kalwdiou ekei konda stin algeria :P

auti ti stigmi sovarotata provlimata exoun oi
1{ Intraconnect
2} Lannet
3} OTenet.
4} ACN} { merikws ...exei backup eutixws}
5} HOL { merikws ...exei backup eutixws}

H FORTHnet kai H TELLAS exoun minei anepireastes mias kai trexoun me dika tous kyklwmata mesw italias. :)
Olous tous alous tous pire o katiforos apo xtes .
vlepw mazikes metagrafes pros ..FORTHnet... :!

zlimvos
22-05-03, 17:42
H FORTHnet kai H TELLAS exoun minei anepireastes mias kai trexoun me dika tous kyklwmata mesw italias. :)
Olous tous alous tous pire o katiforos apo xtes .
vlepw mazikes metagrafes pros ..FORTHnet... :!

Me ksexnas! H Panafonet petei ;p (den tsimpises to neo kyklwma tis me eksw kai me apogohteueis)
btw oswn afora auto pou eipes gia otenet-grnet.. opws to pes.. h otenet shmera eixe 30MBps traffic sto aix parapanv apo x8es..
:/

Rgrds

chatasos
22-05-03, 17:59
.......an pathoun kati oi ines tis mednautilus tha pesei H UUnet kai tha toua parei olous apo pisw.. oloi ma oloi oi enalaktikoi sindeondia sto eksoteriko mesw UUnet


Η Forthnet πρέπει να έχει και την Seabone....

CamClone
22-05-03, 18:02
H FORTHnet kai H TELLAS exoun minei anepireastes mias kai trexoun me dika tous kyklwmata mesw italias. :)
Olous tous alous tous pire o katiforos apo xtes .
vlepw mazikes metagrafes pros ..FORTHnet... :!

Me ksexnas! H Panafonet petei ;p (den tsimpises to neo kyklwma tis me eksw kai me apogohteueis)
btw oswn afora auto pou eipes gia otenet-grnet.. opws to pes.. h otenet shmera eixe 30MBps traffic sto aix parapanv apo x8es..
:/

Rgrds

Ondws H PANAFONet einai mia apo tous ISPs pou diatiroun pollaples sindeseis me carriers tou ekswterikou kai auto tis bgike se kalo :P
kaloriziko to neo link adminatora!

telika meta apo ereuna anakalipsa oti o logos pou aksithike tromera to link metaksi OTEnet kai GRnet itan logw twn Akamaidwn Servers :)
ekanan anadromologisi stous DNS servers tis OTEnet na dinei resolve stous AKAMAI SERVERS tou GRnet gia na tin glitwsoun kapoia websites pou hostarondai sto Systima tis Akamai { www.akamai.com for more}

30 MBps akamai traffic ?!?!?!!!!! wowowowoow!!!!!

oso gia tin FORTHnetoula mas :
exei pleon sindesi kai me UK kai me Italia, tin USA tin katirgise.

1 linx-lon33-racc1.lon.seabone.net (195.22.209.209) 0 msec 0 msec 0
2 ge5-0-0-lon3-lona.lon.seabone.net (195.22.209.3) 0 msec 0 msec 4 m
3 unassigned.lon.seabone.net (195.22.209.46) 64 msec 64 msec 64 ms
4 core-ath-01.forthnet.gr (194.219.227.98) 64 msec 64 msec 64 msec

{ to italiko den to pianw....}

Oso gia tin Vodafonoula :

2 car3-loopback.Thamesside.cw.net (166.63.210.32) [AS 3561] 0 msec 2 msec 0 msec
3 vodafone-panafon-sa.Thamesside.cw.net (208.175.242.54) 72 msec 74 msec

kai

6 sl-gw10-fra-14-0.sprintlink.net (217.147.96.38) 0 msec 0 msec 1 msec
7 sle-voda-1-0.sprintlink.net (217.147.111.66) 64 msec 64 msec 68 msec
8 border2.panafonet.gr (213.249.18.17) 80 msec 72 msec 76 msec\

kai eis logitero lag.....:)
pio mikro den ginetai.! ade na doume kai kanena DSL H Flat rate gprs apo PANAFONet kai meta sas diafimizs se olo to net!

Nick2k2
22-05-03, 23:53
A παιδιά να σημειωθεί οτι και η στραβή και κουτσή Sparknet δουλεύει κανονικότατα χωρίς κανένα πρόβλημα και μάλιστα πετάει(στο dialup 56Κ βέβαια). Δεν ξέρω πως διασυνδέονται με το εξωτερικό αλλά όποτε την δοκίμαζα πήγαινε μια χαρά και χωρίς προβλήματα. Άντε και κάτι καλό απο αυτήν την εταιρία :)

grrrrr
23-05-03, 00:05
Ποιο είναι το συμπέρασμα από τα σημερινά ? Ότι όσο φραγκάτος και αν είσαι (βλέπε ΟΤΕnet) αν προσλαμβάνεις στελέχη με μόνο κριτήριο το τηλέφωνο του γνωστού του γνωστού ώ γνωστέ! κάποια στιγμή αποδεικνύεσαι ανεπαρκής . Σίγουρα κάποια κοπέλια σήμερα θα χαμογελάνε στην Κρήτη και θα φωνάζουν στους ΟΤΕδες "ήρθατε τσι Κρήτη και φάγατε τα κουράδια μας" μόνο που αυτή την φορά θα κυριολεκτούν
8)

mrk
23-05-03, 01:31
Καλησπέρα. Είναι το πρώτο post που κάνω αν και παρακολουθώ μήνες το forum.
Θα ήθελα να προσθέσω στο thread ότι είναι μάλλον άδικο να τα χώνουμε τόσο άσχημα στην ΟΤΕΝΕΤ (ή στην όποια ΟΤΕΝΕΤ) γιατί από ένα τυχαίο (και πολύ οδυνηρό) γεγονός έπεσε το δίκτυο της. Μου φαίνεται το ίδιο σαν να κατηγορούμε την πολιτεία/κράτος ότι σε περίπτωση σεισμού/λιμού/καταποντισμού και καταστροφής μέρους της εθνικής οδού πχ, δεν είχε μια δεύτερη καβάτζα. Σε μια τέτοια περίπτωση χρησιμοποιείς εναλλακτικές (και πιο χρονοβόρες) διαδρομές.

Είναι απλά από τα πράγματα που απεύχεσε να συμβούν και καμιά φορά -δυστυχώς (κυρίως για αυτούς που χάθηκαν) συμβαίνουν.

Ευχαριστώ,
Μαρίνος

Nick2k2
23-05-03, 03:25
Φίλε Μαρίνε εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου.Φυσικές καταστροφές είναι και συμβαίνουν και θα συμβαίνουν και στο μέλλον. Το περίεργο στην ολη ιστορία είναι πως κοτζαμ ΙSP να μην έχει κάποιο backup για να αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις.Δηλαδή έπρεπε να γίνει το κακό και μετά να τρέχουν και να μην φτάνουν. Και αν,χτύπα ξύλο, γινόνταν αυτό
στους Ολυμπιακούς αγώνες τότε δεν θέλω να φανταστώ τι χάος θα επικρατούσε. Ένας σοβαρός ΙSP κατα τη γνώμη μου θα πρεπε να ήταν προετοιμασμένος για τα πάντα. Και άντε έγινε που έγινε, καθυστερεί υπερβολικά και η επαναφορά του δικτύου,ήδη έχει περάσει ενα 24ωρο και ακόμα δεν έχουν διορθωθεί τα προβλήματα. Και αν δεν φταίει η Οτενετ ποιος φταίει, δεν θα πρεπε να είχαν μεριμνήσει για αυτά. Και γω λυπήθηκα για τα θύματα που χάθηκαν αλλα πολλές φορές απο κάτι τέτοια καταλαβαίνεις πόσο απροετοίμαστοι είναι οι αρμόδιοι για να αντιμετωπίζουν τα απρόσμενα προβλήματα και τι υποδομή έχουμε σαν χώρα που σε ένα χρόνο φιλοξενεί τους Ολυμπιακούς. Και δεν μπορεί να συκριθεί η εθνική οδός που είπες με το Ιnternet. Τουλάχιστον στην εθνική οδο υπάρχουν και παράδρομοι για να περάσεις.Εδωπέρα έπεσε ολόκληρο δίκτυο.Στην mednaytilus δηλαδή τόσο καιρό γιατί δεν πήγαινε ο οτε,τι περίμενε; Αλλά βέβαια όταν ο άλλος κοιτάει να τα τσεπώνει απο όλους που να κοιτάξει αλλού, έχει αναλυθεί πολλές φορες αυτο το θέμα.

Nick2k2
23-05-03, 03:26
Φίλε Μαρίνε εγώ δεν διαφωνώ μαζί σου.Φυσικές καταστροφές είναι και συμβαίνουν και θα συμβαίνουν και στο μέλλον. Το περίεργο στην ολη ιστορία είναι πως κοτζαμ ΙSP να μην έχει κάποιο backup για να αντιμετωπίζει τέτοιες καταστάσεις.Δηλαδή έπρεπε να γίνει το κακό και μετά να τρέχουν και να μην φτάνουν. Και αν,χτύπα ξύλο, γινόνταν αυτό
στους Ολυμπιακούς αγώνες τότε δεν θέλω να φανταστώ τι χάος θα επικρατούσε. Ένας σοβαρός ΙSP κατα τη γνώμη μου θα πρεπε να ήταν προετοιμασμένος για τα πάντα. Και άντε έγινε που έγινε, καθυστερεί υπερβολικά και η επαναφορά του δικτύου,ήδη έχει περάσει ενα 24ωρο και ακόμα δεν έχουν διορθωθεί τα προβλήματα. Και αν δεν φταίει η Οτενετ ποιος φταίει, δεν θα πρεπε να είχαν μεριμνήσει για αυτά. Και γω λυπήθηκα για τα θύματα που χάθηκαν αλλα πολλές φορές απο κάτι τέτοια καταλαβαίνεις πόσο απροετοίμαστοι είναι οι αρμόδιοι για να αντιμετωπίζουν τα απρόσμενα προβλήματα και τι υποδομή έχουμε σαν χώρα που σε ένα χρόνο φιλοξενεί τους Ολυμπιακούς. Και δεν μπορεί να συκριθεί η εθνική οδός που είπες με το Ιnternet. Τουλάχιστον στην εθνική οδο υπάρχουν και παράδρομοι για να περάσεις.Εδωπέρα έπεσε ολόκληρο δίκτυο.Στην mednaytilus δηλαδή τόσο καιρό γιατί δεν πήγαινε ο οτε,τι περίμενε; Αλλά βέβαια όταν ο άλλος κοιτάει να τα τσεπώνει απο όλους που να κοιτάξει αλλού, έχει αναλυθεί πολλές φορες αυτο το θέμα.

Poseilus
23-05-03, 07:21
Αισχος αυτη η κατασταση με τον ΟΤΕ. Τα εχει κανει μανταρα!!!! Παντως βρισκομαι στην Αθηνα αυτο το χρονο και βλεπω οτι τιποτα πλεον δεν λειτουργει σωστα. Οπου και να πας εχεις κατι κακο να πεις. Μου ερχετε αηδια...

Anarki
23-05-03, 09:35
Σήμερα άκουσα στο ραδιόφωνο κάποιον παρουσιαστή να ειρωνεύεται τον ΟΤΕ για το μπλακ αουτ που έγινε στο Ιντερνετ. 8)

frap
23-05-03, 09:38
Ego apo thn allh skeftomai ta kahmena ta internet cafe pou eixan basistei e3'oloklhrou sthn OTEnet meso (to mantepsate) tou pilotikou ths mamas etaireias... megalh nila... :twisted:

-K.

poussou
23-05-03, 10:10
Μιάμιση μέρα μετά και ακόμα σερνόμαστε.....

Παραθέτω απόσπασμα απο το flash.gr:


Ο πολύνεκρος σεισμός στην Αλγερία είχε και παράπλευρες απώλειες προκαλώντας μπλακ άουτ, όσο κι αν ακούγεται απίστευτο, σε 200 χιλιάδες χρήστες του Internet στην χώρα μας καθώς υπέστη ζημιές το υποθαλάσσιο δίκτυο του ΟΤΕ στη Μεσόγειο. Συναγερμός σήμανε στην OTEnet που ανακοίνωσε ότι μέχρι το μεσημέρι της Παρασκευής αναμένεται να δοθεί λύση στο πρόβλημα


Άντε να δούμε....


Και απο news.in.gr :

Αθήνα: Την προσωρινή διακοπή των διεθνών διασυνδέσεων του δικτύου της ΟΤΕnet είχε ως αποτέλεσμα ο σεισμός στην... Αλγερία, το βράδυ της Τετάρτης 21 Μαΐου, λόγω του οποίου προξενήθηκαν βλάβες σε διεθνή καλώδια (SMW3, Flag, Colombus3, κ.λπ.) που διέρχονται από την περιοχή.

Συνέπεια της διακοπής αυτής είναι να μην είναι εφικτή, προσωρινά, η επικοινωνία των συνδρομητών της με το διεθνές Internet.

Όπως ανακοινώνει στο δικτυακό της τόπο η ΟΤΕnet, ήδη γίνεται μεγάλη προσπάθεια από την εταιρεία και όλους τους εμπλεκόμενους φορείς για την αναδρομολόγηση αυτών των διασυνδέσεων και την άμεση αποκατάσταση της πρόσβασης στο Διεθνές Internet.

Η OTEnet θα ενημερώνει συνεχώς για την πορεία αποκατάστασης των διεθνών της διασυνδέσεων. Προσωρινά για να μπορέσουν οι χρήστες να «δουν» δικτυακούς τόπους του εξωτερικού πρέπει να βάλουν στις ρυθμίσεις του προγράμματος προλήγησης σαν proxy server το:

address: proxy.otenet.gr
port: 8080



P.S.Για κάποιο λόγο οι λέξεις "Συναργερμός" και "ΟΤΕnet" μου προκαλούν τον γέλωτα...χα...χα.(Γιατί άραγε.. :roll: )

TZO2004
23-05-03, 10:10
Καλησπέρα. Είναι το πρώτο post που κάνω αν και παρακολουθώ μήνες το forum.
Θα ήθελα να προσθέσω στο thread ότι είναι μάλλον άδικο να τα χώνουμε τόσο άσχημα στην ΟΤΕΝΕΤ (ή στην όποια ΟΤΕΝΕΤ) γιατί από ένα τυχαίο (και πολύ οδυνηρό) γεγονός έπεσε το δίκτυο της. Μου φαίνεται το ίδιο σαν να κατηγορούμε την πολιτεία/κράτος ότι σε περίπτωση σεισμού/λιμού/καταποντισμού και καταστροφής μέρους της εθνικής οδού πχ, δεν είχε μια δεύτερη καβάτζα. Σε μια τέτοια περίπτωση χρησιμοποιείς εναλλακτικές (και πιο χρονοβόρες) διαδρομές.

Είναι απλά από τα πράγματα που απεύχεσε να συμβούν και καμιά φορά -δυστυχώς (κυρίως για αυτούς που χάθηκαν) συμβαίνουν.

Ευχαριστώ,
Μαρίνος

Καλώς ήρθες.
Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα όμως. Με καλύτερο σχεδιασμό του δικτύου τους θα είχαν εναλλακτική οδό και η τυχαία φυσική καταστροφή δεν θα τους επηρέαζε.

Gothic
23-05-03, 11:11
Ποιο είναι το συμπέρασμα από τα σημερινά ? Ότι όσο φραγκάτος και αν είσαι (βλέπε ΟΤΕnet) αν προσλαμβάνεις στελέχη με μόνο κριτήριο το τηλέφωνο του γνωστού του γνωστού ώ γνωστέ! κάποια στιγμή αποδεικνύεσαι ανεπαρκής . Σίγουρα κάποια κοπέλια σήμερα θα χαμογελάνε στην Κρήτη και θα φωνάζουν στους ΟΤΕδες "ήρθατε τσι Κρήτη και φάγατε τα κουράδια μας" μόνο που αυτή την φορά θα κυριολεκτούν
8)

Τεχνική επεξήγηση. Κουράδια = Πρόβατα :P
Δεν προλαβαίνω να δουλεύω φίλους που έχουν πΟΤΕnet επειδή "είναι μεγάλη και σίγουρη έχοντας την υποστήριξη του ΟΤΕ" MOYXAXAXAXA :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

vaggz
23-05-03, 12:54
Είμαι και εγω απο τους τυχερούς χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ.
Σήμερα απο τις 10 το πρωί που είμαι στο internet βλέπω παρα πολύ συχνά το ACCESS DENIED.Δεν ξέρω αν η κατάσταση διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή πάντως στα Χανιά ακόμα και μερικά Ελληνικά site παρουσιάζουν πρόβλημα, μάλλον δεν αντέχει ο proxy server την αυξημένη κίνηση.

:!: :?: :!: :?: :!: :?:

zlimvos
23-05-03, 13:04
Είμαι και εγω απο τους τυχερούς χρήστες της ΟΤΕΝΕΤ.
Σήμερα απο τις 10 το πρωί που είμαι στο internet βλέπω παρα πολύ συχνά το ACCESS DENIED.Δεν ξέρω αν η κατάσταση διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή πάντως στα Χανιά ακόμα και μερικά Ελληνικά site παρουσιάζουν πρόβλημα, μάλλον δεν αντέχει ο proxy server την αυξημένη κίνηση.

:!: :?: :!: :?: :!: :?:

οχι, απλα η otenet εχει μια 100Mbit πορτα στο αιχ η οποια απο χθες ειναι τιγκαρισμενη (προφανως με τις πατεντες να περασει διεθνες traffic απο το edet) οποτε σερνονται πλεον και τα site που ερχονται απο AIX (.gr)....

mechdim
23-05-03, 14:39
Σήμερα 2.30 παρασκευής τα πραγματα μάλλον διρθώθηκαν με acn. Πάντως αυτό το μερικώς σε λειτουργία εγώ δεν το είδα. Όσο για το δίκτυο της παναφονέτ να μην ξύνουμε πληγές, έτσι? :lol: :lol: Πάντως αν και δεν είμαι γνώστης των δικτύων θεωρώ μεγάλη απάτη την οτενέτ να χρησιμοποιεί το ΕΔΕΤ, για να καλύψει δικές της ανάγκες. Πιστεύω ότι για να το κάνει αυτό θα πρέπει να πληρώσει και αδρά μάλιστα, επιδή την ξελασπώνουν, γιατι αλλιώς θα πρέπει να τους πούμε κλέφτες.
ΥΓ Οι moderators δεν μου επιτρέπουν να εκφραστώ χειρότερα. :lol: :lol:

Palpatine
23-05-03, 14:49
Γεια σας

Και η ΟΤΕnet έχει συνέλθει λίγο, το http λειτουργεί χωρίς proxy και μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω emails (ftp κτλ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα).

Το δράμα είναι στην δουλειά που έχουμε compulink. Η τεχνική υποστήριξη με ενημέρωσε ότι θα τους πάρει περίπου τρεις μέρες για να διορθωθεί το πρόβλημα, δηλαδή από Δευτέρα (χωρίς να είναι σίγουρο, μπορεί να καθυστερήσει και άλλο μου είπαν....).

Επικοίνωνησα σήμερα και με κάτι πελάτες της εταιρίας στην Τουρκία και μου είπαν ότι και σε αυτούς υπάρχει το ίδιο πρόβλημα (Κωνσταντινούπολη). Δεν βγάζω καθαρό την OTEnet με αυτό αλλά για να δείτε ότι υπάρχουν και άλλοι απαράδεκτοι και σε άλλες χώρες

zlimvos
23-05-03, 14:58
Γεια σας

Και η ΟΤΕnet έχει συνέλθει λίγο, το http λειτουργεί χωρίς proxy και μπορώ να λαμβάνω και να στέλνω emails (ftp κτλ δεν έχω δοκιμάσει ακόμα).


Οπως το πες, αποτι βλεπω απο τις 13:40 αποκαταστηθηκε το κυκλωμα με FLAG απο Oteglobe.. ε τους πηρε μιαμιση μερα.. καλα ειναι ;-)

Rgrds

basil
23-05-03, 15:03
Απ' ότι διάβασα στα ΝΕΑ, η ΟΤΕΝΕΤ, έχει εναλλακτικό φορέα σύνδεσης με το εξωτερικό. τα δίκτυα που έπαθαν ζημιά ήταν τα Flag, Seamewe3, Seamewe2, Columbus2 και Algeria-France.
Από αυτά, η OTENET με σύμβαση της ΟΤΕGLOB αξιοποιεί τα δίκτυα FLAG και Seamewe3 τα οποία αν και περνούν όλα από διαφορετικές θέσεις, διαδρομές και αποστάσεις, έτυχε(από ατυχία) να καταστραφούν και τα δύο.

wizardsl
23-05-03, 15:09
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, η Οτενέτ κατηγορείται άδικα.. Τι θέλατε να κάνει? Να ποντίσει αμέσως μετά το σεισμό καινούρια καλώδια?.. :roll:

Pope
23-05-03, 15:35
Να έχει εναλλακτική διαδρομή από άλλο καλώδιο, πιθανώς σε άλλη χώρα. Το αυτονόητο κατά τη γνώμη μου.

wizardsl
23-05-03, 15:40
Τελικά με ποιον τρόπο αποκαταστάθηκε το πρόβλημα?

Pope
23-05-03, 15:48
http://www.adslgr.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=10983

wizardsl
23-05-03, 15:53
Καλά το είδα αυτό.. Και τι έγινε.. Για προσωρινή λύση καλά είναι κι έτσι.

TZO2004
23-05-03, 16:11
φορθνετ και τελλας εβγαλαν ανακοινωσεις οτι το δικτυο τους δεν επηρεάστηκε καθόλου. όποιος έχει προνοήσει με σωστό σχεδιασμό δικτύου, μαζευει πελάτες...

PALADIN
23-05-03, 16:39
Απ' ότι διάβασα στα ΝΕΑ, η ΟΤΕΝΕΤ, έχει εναλλακτικό φορέα σύνδεσης με το εξωτερικό. τα δίκτυα που έπαθαν ζημιά ήταν τα Flag, Seamewe3, Seamewe2, Columbus2 και Algeria-France.
Από αυτά, η OTENET με σύμβαση της ΟΤΕGLOB αξιοποιεί τα δίκτυα FLAG και Seamewe3 τα οποία αν και περνούν όλα από διαφορετικές θέσεις, διαδρομές και αποστάσεις, έτυχε(από ατυχία) να καταστραφούν και τα δύο.

Εγώ δεν το πιστεύω ότι οφείλεται στον Σεισμό στην Αλγερία.
Κάτι άλλο πρέπει να έγινε.

Φανταστήτε να μας πούν ότι λόγω της καταστροφής αυξάνουμε την χρονοχρέωση στον ΕΠΑΚ καί επίσης τις τιμές DSL.

Εδώ πρέπει να είμαστε πολύ πονηροί, όλα θα φανούν από τι θα ανακοινώσουν μελλοντικά.

frap
23-05-03, 16:41
φορθνετ και τελλας εβγαλαν ανακοινωσεις οτι το δικτυο τους δεν επηρεάστηκε καθόλου. όποιος έχει προνοήσει με σωστό σχεδιασμό δικτύου, μαζευει πελάτες...

`h apla htan pio **lofardos...

-K.

wizardsl
23-05-03, 16:54
Καλύτερα να μην προτρέχουμε και να κατηγορούμε τον Οτέ δίχως να γνωρίζουμε τι πραγματικά συνέβη, γιατί αντί για πονηροί θα αποδειχτούμε κουτοπόνηροι..

PALADIN
23-05-03, 17:20
Καλύτερα να μην προτρέχουμε και να κατηγορούμε τον Οτέ δίχως να γνωρίζουμε τι πραγματικά συνέβη, γιατί αντί για πονηροί θα αποδειχτούμε κουτοπόνηροι..

κανείς δεν κατηγόρησε τον ΟΤΕ, απλώς λέω ότι ο ΟΤΕ μπορεί να εκμεταλευτεί την καταστροφή γιά να αυξήσει τα τιμολόγια.

wizardsl
23-05-03, 17:57
Οτι μπορεί, μπορεί.. Εχουνε δει και χειρότερα τα μάτια μας.. :twisted: Είδωμεν..

Feresuxnos
23-05-03, 21:50
Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω αν η Winweb δουλεύει κανονικά και με τις συνηθισμένες ταχύτητες.Θέλω να κάνω μια ετήσια 64 ISDN που είναι πολύ φθηνή και δεν θα ήθελα να έχω παρατράγουδα.

Πάντως στο site της ACN έβγαλαν ανακοίνωση πως το πρόβλημα λύθηκε...

Aris_Sat
24-05-03, 00:13
Emeis poy exoyme ACN ti prepei na poyme poy to problima apokatastathike to apogeyma tis Paraskeyis? XILIES FORES NA EIXA OTENET esto kai an sernotan... apo to tipota kalitero einai esto kai to argo...
Pantos apo simera ekana kai mia backup syndesi me B-online
(axreiasti na einai)

SiR_DreAm
26-05-03, 13:27
Εχω Winweb128 και πηγαινει μια χαρα.Βάλε άφοβα!!!

Feresuxnos
28-05-03, 16:58
Εχω Winweb128 και πηγαινει μια χαρα.Βάλε άφοβα!!!

Ευχαριστώ! :wink:

poussou
28-05-03, 19:58
Λοιπόν δεν ξέρω εάν οι άλλοι ISP's έχουν λύσει τα προβλήματα τους απο τον σεισμό στην Αλγερία, αλλά εγώ θα καταγγείλω οτι η HOL ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑΑΑΑΑ!!!!
Ίσως πολλούς εδώ μέσα να μήν τους ενδιαφέρει το online gaming, αλλά το θέμα του ping επιρεάζει και το surfing, καθώς όσο donwload και να έχεις αν δεν φτάνει το request στον προορισμό του δεν γίνεται τίποτα.Διάβασα λοιπόν οτι η ΟΤΕνετ είναι πολύ ικανοποιημένη απο το rerouting που έκανε και μάλλον θα το αφήσει έτσι....Ελπίζω λοιπόν η HOL να κάνει κάτι σύντομα, καθώς όπως θα δείτε υπάρχει πρόβλημα (το οποίο δεν ξέρω καν εάν αγνοεί η HOL καθώς το support της είναι για ΚΛΑΜΑΤΑ)
Πιο κάτω είναι ένα traceroute σε κάποιο τυπικό Quake server ο οποίος βρίσκεται στην Δανία.Προ σεισμού το ping στον εν λόγο server ήταν 150...Γεγονός που απο μόνο του είναι ξεφτίλα...Μετά λοιπόν τον σεισμό (και καθώς η HOL δεν αναφέρει κάν στην σελιδα της εάν και πώς έλυσε το πρόβλημα....) τα αποτελέσματα είναι τα ακόλουθα:
1 27 ms 27 ms 27 ms fasteth00-00.ath03.cas.hol.gr [194.30.220.203]
2 28 ms 30 ms 28 ms vlan40.ath01.msfc.hol.gr [194.30.220.194]
3 30 ms 28 ms 28 ms gigaeth00-01.ath01.int.hol.gr [194.30.193.182]
4 29 ms 30 ms 29 ms fasteth00-00.ath02.core.hol.gr [62.38.33.4]
5 61 ms 59 ms 61 ms Serial4-0-1.GW2.ATH1.ALTER.NET [146.188.66.177]

6 444 ms 448 ms 441 ms 322.ATM0-0-0.XR2.ATH1.ALTER.NET [146.188.5.149]

7 459 ms 450 ms 459 ms so-3-1-0.TR2.AMS2.ALTER.NET [146.188.3.233]
8 475 ms 467 ms 500 ms POS2-0.BR1.AMS3.ALTER.NET [146.188.3.218]
9 471 ms 436 ms 428 ms ge2-0.1000M.amsixnxg1.ip.tele.dk [193.148.15.104
]
10 149 ms 149 ms 149 ms pos6-0.2488M.kd4nxg2.ip.tele.dk [80.63.82.78]
11 146 ms 147 ms 151 ms pos6-0.2488M.boanxg2.ip.tele.dk [195.249.7.229]

12 149 ms 149 ms 149 ms pos6-0.2488M.albnxg1.ip.tele.dk [195.249.2.37]
13 322 ms 157 ms 149 ms so-0-1-0.2488M.albnxu1.ip.tele.dk [195.249.13.82
]
14 150 ms 150 ms 149 ms pos1-0.2488M.bynxg2.ip.tele.dk [80.63.80.122]
15 134 ms 135 ms 135 ms fe0-0.100M.bynxx10.ip.tele.dk [195.249.15.112]
16 * * * Request timed out.
17 * * * Request timed out.

Δώστε προσοχή στα nodes 6.7.8 τα οποία είανι στο δίκτυο της MCI-Worldcom και τα οποία προκαλούν όλο το πρόβλημα.Τώρα μερικοί θα πούν...Ναί ρε φίλε, αλλά τα συγκεκριμένα είναι εκτός του δικτύου της HOL...Ε λοιπόν όχι..Εγώ δεν την δέχομαι αυτή την άποψη, καθώς εγώ χρυσοπληρώνω την HOL για την σύνδεσή μου και αυτή με την σειρά της πληρώνει την MCI.Κατα συνέπεια, ΕΓΩ πληρώνω και την MCI.Πού λοιπόν να γυρίσω να παραπονεθώ για την κακή ποιότητα της συνδεσής μου;Στην HOL που όπως πάντα αδιαφορεί;;;Ή στην MCI που με έχει γραμμένο εκεί που δεν φτάνει ο ήλιος;;;
Τα συμπεράσματα δικά σας....

morfeas-dsl-
28-05-03, 20:14
μπορει να περναω τοσες ωρες μπροστα στον υπολογιστη και να διαβαζω τοσα πραγματα αλλα και παλι αυτα μου φαινονται κινεζικα.
δε μπορει καποιος απο εσας τους ξερολες να τα εξηγησει αναλυτικοτατα μια φορα? εκτος και αν εγω εχω χασει καποιο post ή αν επρεπε να τα γνωριζω ηδη..........

mechdim
28-05-03, 20:39
Καλά ρε φιλαράκο και σένα σε πειραξε μονο το online game? Εδώ φίλος μου κανει μια ώρα να συνδεθεί και όταν συνδεθεί τον πετάει έξω πολύ συχνά. Για να μην μιλήσουμε για ταχύτητες download ..........αστο. Τι να κάνουμε!! Πάντως έχω ακούσει ότι έχει πολύ καλές εταιρικές συνδέσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.