PDA

Επιστροφή στο Forum : OTE VDSL και...ευρυζωνικη τηλεφωνια



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

GMaister22
27-10-15, 02:01
Καλημέρα

έκανα επιτελούς αναβάθμιση σε 50 mbps VDSL και είμαι τέρμα ευτυχισμένος! Μου είπαν όμως, πως αν θελω μπορω να κανω την τηλ γραμμη ευρυζωνικη...αξίζει? τι λέτε? Προς το παρόν έχω το Speedport σε bridge mode με το Asus RT68U AC router, σε περίπτωση που θέλω να αλλάξω το Speedport για κάποιο άλλο modem, θα έχω θέμα?


ευχαριστω

babis3g
27-10-15, 12:33
αν αξιζει εσυ θα το κρινεις
http://www.adslgr.com/forum/threads/884319-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C
Παντως το speedport ειναι απο τα καλυτερα για γραμμη με οτε ... αλλα αν αλλαξεις αλλο θα πρεπει να εχει pppoe pasthrough για να περασει το voip αλλιως το καινουριο μοντεμ μπορει να ειναι αχρηστο, απο οτι διαβαζω

jkoukos
27-10-15, 13:36
Η voip τηλεφωνία του ΟΤΕ, δουλεύει μόνο στο Speedport. Έτσι αυτό πρέπει να είναι σε μία από τις παρακάτω θέσεις:
α. Ως modem/router σε PPPoE passtrhough και πίσω οποιοδήποτε άλλο router που θα κάνει κλήση ΡΡΡ.
β. Οποιοδήποτε modem σε bridge mode ή PPPoE passthrough και πίσω το Speedport ως κανονικό router (κάνοντας κλήση ΡΡΡ).
γ. Παραλλαγή της (β) περίπτωσης όπου υπάρχει άλλο router (κάνοντας κλήση ΡΡΡ) πίσω από το αρχικό modem (σε bridge mode) και το Speedport τρίτο στη σειρά πάλι ως router.

Το Speedport μπορεί να δουλέψει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να γίνει WAN.
Αν το Speedport μπει σε bridge mode ή ως απλό switch, τότε δεν δουλεύει η voip τηλεφωνία.

GMaister22
27-10-15, 22:19
Η voip τηλεφωνία του ΟΤΕ, δουλεύει μόνο στο Speedport. Έτσι αυτό πρέπει να είναι σε μία από τις παρακάτω θέσεις:
α. Ως modem/router σε PPPoE passtrhough και πίσω οποιοδήποτε άλλο router που θα κάνει κλήση ΡΡΡ.
β. Οποιοδήποτε modem σε bridge mode ή PPPoE passthrough και πίσω το Speedport ως κανονικό router (κάνοντας κλήση ΡΡΡ).
γ. Παραλλαγή της (β) περίπτωσης όπου υπάρχει άλλο router (κάνοντας κλήση ΡΡΡ) πίσω από το αρχικό modem (σε bridge mode) και το Speedport τρίτο στη σειρά πάλι ως router.

Το Speedport μπορεί να δουλέψει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να γίνει WAN.
Αν το Speedport μπει σε bridge mode ή ως απλό switch, τότε δεν δουλεύει η voip τηλεφωνία.


φιλε με μπερδεψες πολυ! εγω εχω ενα asus RT AC 68 U router, δεν μπορω να εχω το speedport ως ενα απλο modem σε bridge μονο και να δουλεψει και το voip?

jkoukos
27-10-15, 22:29
Όχι. Μπορείς όμως να ενεργοποιήσεις την επιλογή PPPoE passthrough και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

GMaister22
27-10-15, 22:34
Όχι. Μπορείς όμως να ενεργοποιήσεις την επιλογή PPPoE passthrough και δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.


Αυτο το ενεργοποιω στο Asus η στο Speedport?

- - - Updated - - -

Στο Asus αυτα μου εχει: https://www.dropbox.com/s/qaokg6sds2c5028/Screenshot%202015-10-27%2021.33.20.png

jkoukos
27-10-15, 22:47
Το γράφω καθαρά. "α. Ως modem/router (σημ. το Speedport) σε PPPoE passtrhough και πίσω οποιοδήποτε άλλο router που θα κάνει κλήση ΡΡΡ".
To βρίσκεις στο μενού Internet > Internet Configuration.

puntomania
08-12-15, 23:42
έχει γίνει καμιά δοκιμή με το TL 9980 σε bridge mode?

jkoukos
09-12-15, 16:29
Τι ακριβώς εννοείς;
Γιατί να μπει το 9980 σε bridge mode;

puntomania
09-12-15, 22:50
Τι ακριβώς εννοείς;
Γιατί να μπει το 9980 σε bridge mode;

εγώ σε μένα έχω πχ 2 ΤΡ σε bridge mode σε ένα multi wan router...

οπότε όταν έρθει η ευρυζωνικη τηλεφωνια... θα πρέπει να μπορεί να κουμπωθεί πάνω στο μοντεμ που έχω το μοντεμ-ρουτερ του ΟΤΕ!

jkoukos
10-12-15, 12:21
Όταν με το καλό πας σε voip τηλεφωνία, λογικά θα σου δώσουν κάποιο Speedport. Οπότε έχεις 2 επιλογές:
α. Απλά του ρυθμίζεις μία LAN να παίξει ως WAN και μετά το βάζεις πίσω από το multiWAN router, να δημιουργεί δικό του δίκτυο μόνο για να δουλεύει η τηλεφωνία.
β. Να μπει πρώτο στη γραμμή αλλά με ενεργοποιημένο το PPPoE passthrough. Κατόπιν συνδέεις μόνο το multiWAN router, χωρίς την μεσολάβηση του 9980.

babis3g
10-12-15, 12:26
ΑΝ διαβαζει κανας COSMΟΤΕτζης

Βγαινω off topic απο το ερωτημα του φιλου tου μολις ρωτησε, αλλα μιας και το τοπικ / τιτλος μου φαινεται σαν γενικο ... καλο θα ηταν ο παροχος να μας επιτρεψει να εχουμε τα δικα μας εργαλεια να χρησιμοποιησουμε μιας και εγω (ισως και αλλοι) εχω πανω απο 1000 ευρω και μου ειναι δυσκολο να μεινουν στο περιθωριο που ουτως η αλλος ειναι σαφως ανωτερα των παροχων ... η θα αναγκαστουμε να κανουμε χακαρισματα? γιατι εκει θα καταληξουμε αργα η γρηγορα (για την ωρα δεν εχω voip και ελπιζω να μην δωσουν μιας και η γραμμη που ειναι χαλια :p )

jkoukos
10-12-15, 12:43
Δεν υπάρχει περίπτωση κανονικός τηλεπικοινωνιακός πάροχος να δώσει κωδικούς ώστε να δουλεύει και αλλού η υπηρεσία.
Μην εξομοιώνουμε αυτές τις υπηρεσίες με την voip τηλεφωνία τρίτων παρόχων.
Μπορούν βέβαια έναντι έξτρα κόστους να επιτρέπουν χρήση μέσω smartphone σε δικιά τους εφαρμογή. Π.χ. η Cyta δίνει με 1€ το "Cyta 4U", οπότε μπορείς να κάνεις χρήση του οικιακού πακέτου σε έως 3 κινητές συσκευές.

babis3g
10-12-15, 12:49
δεν εχω ασχοληθει με τα voip (φαινεται ερχεται η ωρα) και μπορει να πεταξω κοστανα ... αλλα ισως να μην τα δωσει ευθεως, απλα σε καποιες συσκευες που εχουν δυνατοτητες να επιτρεψει να γινεται η να χαλαρωσει τους κωδικους, πχ να μην αλλαζουν καθε τοσο

jkoukos
10-12-15, 14:50
Πουθενά στον κόσμο μέχρι σήμερα δεν δίνονται οι κωδικοί, από κανονικούς τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.
Πάντως με την υλοποίηση του ΟΤΕ, ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει, καθώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις δικές μας συσκευές όπως θέλουμε. Απλά θα πρέπει να υπάρχει και του παρόχου για να δουλεύει η τηλεφωνία.
Για επαγγελματίες και εταιρείες με ύπαρξη τηλεφωνικών κέντρων, υπάρχει και η λύση του voip trunk, που φαντάζομαι στο μέλλον μπορεί να επεκταθεί και στις οικιακές συνδέσεις.

babis3g
10-12-15, 14:57
ευχαριστω για την απαντηση .. εγω δεν ειπα να τα δωσουν, λεω να μεινει λιγο λασκο ωστε οσοι μπορεσουν να την βρουν (εχει γινει και σε αλλους παροχους και εξωτερικο) να μπορουν να χρησιμοποισουν τις δικες τους συσκευες και να μην εχουν επανω αυτες του παροχου οπως αλλωστε συμβαινει και σε αλλους παροχους για να μην παμε σε λυσεις χακαρισματος ... εκτος αν αυτο ειναι το case οπως μου τα λες

jkoukos
10-12-15, 15:37
Αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ο κάθε πάροχος θέλει την δικιά του συσκευή επί της οποίας μπορεί να έχει απ' ευθείας πρόσβαση για εκ του μακρόθεν ελέγχους και παραμετροποίηση.
Όταν κάνουμε χρήση τρίτης συσκευής, θα πρέπει να γνωρίζουμε ότι τέτοιες δυνατότητες δεν έχει. Μπορεί κάποιοι χρήστες να το γνωρίζουν ή/και να έχουν τις σχετικές γνώσεις για επίλυση των προβλημάτων, αλλά η μεγάλη πλειοψηφία δεν το κατέχει το θέμα και απλά θ' αρχίσει άσκοπη επικοινωνία με το πάροχο.
Τουλάχιστον η υλοποίηση του ΟΤΕ μας βολεύει, αφού η τηλεφωνία βγαίνει από το ίδιο VC με την σύνδεση, άρα δουλεύει ανεξάρτητα ποιο modem ή router έχουμε και με διάφορους τρόπους σύνδεσης χωρίς να ζητάμε βοήθεια.
Άλλων παρόχων (π.χ.Cyta, Vodafone) πρέπει απαραίτητα η συσκευή τους να είναι πρώτη, καθώς η τηλεφωνία βγαίνει από διαφορετικό VC και μόνο σε bridge mode μπορούμε να έχουμε δικό μας router, όχι όμως modem.

babis3g
10-12-15, 15:39
σωστα και τα καταλαβαινω και εχεις δικιο ... ομως επειδη διαβαζω οτι το δινει υποχρεωτικα ... καλο θα ηταν να κανει εξερεσεις (να μην παιρνουμε ολοι voip) και επισης δεν θελουμε ολοι να εξαρτιωμαστε απο τις συσκευες του παροχου

jkoukos
10-12-15, 16:03
Απ' ότι διαβάζω, σήμερα δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις voip τηλεφωνία. Σε όσους το αρνούνται επίμονα ή αναφέρουν ότι έχουν τηλεφωνικό κέντρο, τους αφήνουν στην παραδοσιακή TDM.
Όταν γίνει καθολική υπηρεσία (μετά το 2018 όπως αναφέρεται), τότε απλά θα έχουμε μία ακόμη συσκευή μόνο για την τηλεφωνία. Ίσως τότε να αλλάξουν τα δεδομένα και να έχουμε νέες δυνατότητες.

Προσωπικά (και το έχω αναφέρει πάλι) αυτό είναι το μικρότερο πρόβλημα. Σοβαρό θέμα βλέπω να είναι η περίπτωση διακοπής της τροφοδοσίας ώστε να μην δουλεύει καθόλου τηλεφωνία και διαδίκτυο, όταν η υπηρεσία παρέχεται από τις νέες καμπίνες, καθώς μέχρι σήμερα σχεδόν στο σύνολό τους δεν υπάρχει εφεδρική πηγή τροφοδοσίας.

puntomania
10-12-15, 16:25
Πουθενά στον κόσμο μέχρι σήμερα δεν δίνονται οι κωδικοί, από κανονικούς τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.
Πάντως με την υλοποίηση του ΟΤΕ, ουσιαστικό πρόβλημα δεν υπάρχει, καθώς μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις δικές μας συσκευές όπως θέλουμε. Απλά θα πρέπει να υπάρχει και του παρόχου για να δουλεύει η τηλεφωνία.
Για επαγγελματίες και εταιρείες με ύπαρξη τηλεφωνικών κέντρων, υπάρχει και η λύση του voip trunk, που φαντάζομαι στο μέλλον μπορεί να επεκταθεί και στις οικιακές συνδέσεις.

γιατί δίνει ο οτε voip trunk?

manicx
10-12-15, 16:57
Σε εμένα έχουν προτείνει την μετατροπή αλλά το σκέφτομαι. Χώρια ότι πρέπει να μεταφέρω και την βάση του ασύρματου σε άλλο σημείο του σπιτιού που έχω το router (και δεν βολεύει). Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.

jkoukos
10-12-15, 17:41
γιατί δίνει ο οτε voip trunk?
Vodafone, Cyta (νομίζω και Forthnet) δίνουν σε επαγγελματικές συνδέσεις. Φαντάζομαι και στους άλλους ισχύει το ίδιο.


Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.
Αν γίνει διακοπή στο σπίτι μας, υπάρχει λύση με χρήση ups να δουλεύουν τα πάντα για πολλές ώρες.
Όμως σε περίπτωση διακοπής στην καμπίνα, όσα ups και να έχουμε στο σπίτι, απλά δεν δουλεύει τίποτα, αφού σταματά η λειτουργία στο DSLAM της καμπίνας.
Και στην δικιά μου περιοχή δεν είναι συχνό φαινόμενο οι διακοπές, αλλά υπάρχουν πολλές περιοχές που ισχύει το αντίθετο.
Φυσικά στους πολλούς δεν υπάρχει θέμα για π.χ. 1 ώρα διακοπή της τηλεφωνίας, αλλά υπάρχουν περιπτώσεις όπως υγείας ή ηλικιωμένοι, που εξαρτώνται από αυτήν.

doki
10-12-15, 20:15
Απ' ότι διαβάζω, σήμερα δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις voip τηλεφωνία. Σε όσους το αρνούνται επίμονα ή αναφέρουν ότι έχουν τηλεφωνικό κέντρο, τους αφήνουν στην παραδοσιακή TDM.
Όταν γίνει καθολική υπηρεσία (μετά το 2018 όπως αναφέρεται), τότε απλά θα έχουμε μία ακόμη συσκευή μόνο για την τηλεφωνία. Ίσως τότε να αλλάξουν τα δεδομένα και να έχουμε νέες δυνατότητες.
....

Είναι υποχρεωτικό. Ζήτησα σήμερα από το 13888 αναβάθμιση από isdn/adsl24mbps σε isdn/50vdsl και μου είπαν:
α) δεν υπάρχει διαθέσιμη 50άρα στην περιοχή, ήδη πιάστηκαν οι θύρες αυτές... μόνο 30άρα - και μόνο με ευρυζωνική (voip) τηλεφωνία.

Όταν τους είπα ότι έχω μόνο isdn τηλ. συσκευές, με rj45 interface φυσάκι σύνδεσης (σε ab1-ab2 θύρες)) μου είπαν ότι θα μου στείλουν το modemrouter oxygen hdv14201 που έχει μια θύρα SO2 (από τις 4 θύρες rj45/δικτύου)και συνδέεται ένα isdn ταυ / φυσάκι διαμοιραστή ("switcher") - και σε αυτό οι isdn τηλεφωνικές συσκευές. Με παρέπεμψαν στο τεχνικό τμήμα του cosmote για επιβεβαίωση, όπου τα συζήτησα αναλυτικά. Κι εκεί "εξομοίωσαν τις isdn τηλ συσκευές με τηλεφωνικό κέντρο. Κι επιβεβαίωσαν.

Όταν ξαναγύρισα στο 13888, στην πορεία της συζήτησης της "παραγγελίας", μου διατυπώθηκε ένα "απίθανο" Αν έλθουν οι τεχνικοί (αυτοί φέρνουν το το modemrouter oxygen hdv14201 και το εγκαθιστούν-όχι το κούριερ) και δε βρουν τηλεφωνικό κέντρο, θα "φύγουν".. δεν θα το εγκαταστήσουν. Αμφιβολίες!

Οπότε το θέμα παραπέμφθηκε για αναζήτηση εντός του cosmote και θα με ενημερώσουν!

huh....

jkoukos
10-12-15, 21:14
Προσωπική εμπειρία δεν έχω, αλλά όπως έγραψα, υπάρχουν αναφορές π.χ. εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/884319-%CE%95%CF%85%CF%81%CF%85%CE%B6%CF%89%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1-%CE%9F%CE%A4%CE%95-%CE%A4%CE%B9-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%85%CF%84%CF%8C?p=5777514#post5777514), εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/879220-OTE-voip?p=5807160#post5807160) κι εδώ (http://www.adslgr.com/forum/threads/879220-OTE-voip?p=5822723#post5822723).

Άλλο πράγμα το ISDN και οι αντίστοιχες τηλεφωνικές συσκευές και άλλο ένα τηλεφωνικό κέντρο, αλλά και συνεργαζόμενος συναγερμός. Αν έχεις ISDN τηλεφωνικό κέντρο μπορεί με την κατάλληλη συσκευή να έχεις σωστή λειτουργία. Όμως στην περίπτωση της PSTN τηλεφωνίας δεν είναι το ίδιο εύκολο και να μην αναφέρουμε λειτουργίες φαξ ή δεδομένων από συναγερμό.

deniSun
11-12-15, 00:41
Σε εμένα έχουν προτείνει την μετατροπή αλλά το σκέφτομαι. Χώρια ότι πρέπει να μεταφέρω και την βάση του ασύρματου σε άλλο σημείο του σπιτιού που έχω το router (και δεν βολεύει). Το θέμα διακοπής τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθώς θεωρώ δύσκολο να υπάρχει διακοπή ξέχωρα στο KV και στο διαμέρισμα μιας και ο υποσταθμός της ΔΕΗ από τα οποία πηγαίνει η τροφοδοσία είναι κοινός. Το ότι βέβαια μπορεί να γίνουν έργα σε συγκεκριμένες γραμμές είναι πιθανό αλλά δεν το θεωρώ τόσο συχνό ώστε να αποτελεί σημαντικό πρόβλημα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν οι περισσότεροι είναι η αλλαγή της τοπολογίας και των συνδέσεων στις μπρίζες τηλεφώνου.

puntomania
11-12-15, 00:58
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσουν οι περισσότεροι είναι η αλλαγή της τοπολογίας και των συνδέσεων στις μπρίζες τηλεφώνου.

με τα τωρινά σπλιτερ και φιλτρα... δεν θα μπορούσε να περάσει το τηλεφωνικό σήμα πχ στις υπάρχουσες τηλ. πρίζες? χωρίς να επηρεάζει το ιντερνετ!


164595

deniSun
11-12-15, 09:28
Μπα... όχι.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό που δείχνεις στο διάγραμμα.

LefterisK
11-12-15, 11:30
Μπα... όχι.
Δεν νομίζω ότι μπορεί να γίνει αυτό που δείχνεις στο διάγραμμα.

Σίγουρα? Γιατί το διάγραμμα του puntomania είναι όπως μου το εξήγησε ο τεχνικός που με έβαλε σε fastpath χθες όταν τον ρώτησα πως να στείλω την τηλεφωνία voip στις υπόλοιπες πρίζες.

jkoukos
11-12-15, 11:38
Γίνεται, είναι ακριβώς ο τρόπος που προτείνει και εφαρμόζει η Cyta.
Επίσης δεν χρειάζεται το φίλτρο στις τηλεφωνικές συσκευές, αφού την ίδια δουλειά κάνει το splitter, αν οι πρίζες είναι σε σειρά και όχι παράλληλες όπως στο σχέδιο.

Hypno
11-12-15, 19:20
Χαζη ερωτηση: Δεσμευεται καποιο bandwidth απο την συνδεση του internet για να δουλεψει το voip ?
Αν ναι ποσο?

babis3g
11-12-15, 19:29
Χαζη ερωτηση: Δεσμευεται καποιο bandwidth απο την συνδεση του internet για να δουλεψει το voip ?
Αν ναι ποσο?
NAI αναλογα το voip (δεν ξερω του οτε) μπορει να εχει σε γενικες γραμμες απο 100 kbps ως 1-2 Mbps
Ισως αν γινεται ταυτοχρονα download, τορεντς, streaming κλπ και η γραμμη ειναι μακρυα η εχει προβλημα να επιρεαζεται το voip

Hypno
11-12-15, 19:47
Τοτε οσο εχω adsl που δεν ξεπερναει τα 10-11mbps και μεχρι να εχω 50αρι vdsl που να παιζει σωστα, ουτε καν θα το σκεφτω για voip. ;)

deniSun
11-12-15, 20:16
NAI αναλογα το voip (δεν ξερω του οτε) μπορει να εχει σε γενικες γραμμες απο 100 kbps ως 1-2 Mbps
Ισως αν γινεται ταυτοχρονα download, τορεντς, streaming κλπ και η γραμμη ειναι μακρυα η εχει προβλημα να επιρεαζεται το voip

Η δέσμευση από που γίνεται;
Από το ρούτερ ή από το dslam/brass;
Γιατί αν είναι από το ρούτερ και βάλεις το συγκεκριμένο μηχάνημα του ΟΤΕ πίσω από κάποιο ρούτερ του εμπορίου, ποιος σου λέει τι bw θα πρέπει να δεσμεύσεις στο QoS του ρούτερ, για ποια πόρτα και ποιο πρωτόκολλο;

babis3g
11-12-15, 20:50
απο το κεντρο πρεπει να γινεται γιατι καταλωνει καποιο bandwidth και για αυτο μερικοι παροχοι βαζουν QoS στα δικα τους (νομιζω στα μοντεμ) ειδικα στο upstream αν δεν κανω λαθος

jkoukos
11-12-15, 21:48
Δεν υπάρχει δέσμευση σε καμία συσκευή και σε κανέναν πάροχο, για συγκεκριμένο bandwidth. Ειδικά στου ΟΤΕ που βγαίνει από το ίδιο VC.
Αυτό που υπάρχει, είναι κανόνας QoS όπου δίνουν την μέγιστη προτεραιότητα στο Voip, διαφορετικά θα υπήρχε θέμα σε περίπτωση βαριάς χρήσης της γραμμής.
Και είναι ένας από τους λόγους που σε όλον τον κόσμο οι κανονικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι κλειδώνουν την υπηρεσία σε δικές τους συσκευές.

Ο g.711 έχει max bit rate 64Kbps, αλλά με το overhead και τα λοιπά ανεβαίνει στα 82Kbps. Δηλαδή περίπου το 10% του upload της ADSL. Μηδαμινή κατανάλωση για να υπάρχει δέσμευση και μάλιστα όταν μιλάμε, διότι υπάρχουν και τα κενά διαστήματα που το bit rate πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Δεν υπήρχε θέμα με το voip σε ταχύτητες 256/128 πριν από 10 χρόνια, θα υπάρχει τώρα; Απλά χρειάζεται QoS για να μην πεθαίνει.

babis3g
11-12-15, 22:06
Δεν υπάρχει δέσμευση σε καμία συσκευή και σε κανέναν πάροχο, για συγκεκριμένο bandwidth. Ειδικά στου ΟΤΕ που βγαίνει από το ίδιο VC.
Αυτό που υπάρχει, είναι κανόνας QoS όπου δίνουν την μέγιστη προτεραιότητα στο Voip, διαφορετικά θα υπήρχε θέμα σε περίπτωση βαριάς χρήσης της γραμμής.
Και είναι ένας από τους λόγους που σε όλον τον κόσμο οι κανονικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι κλειδώνουν την υπηρεσία σε δικές τους συσκευές.

Ο g.711 έχει max bit rate 64Kbps, αλλά με το overhead και τα λοιπά ανεβαίνει στα 82Kbps. Δηλαδή περίπου το 10% του upload της ADSL. Μηδαμινή κατανάλωση για να υπάρχει δέσμευση και μάλιστα όταν μιλάμε, διότι υπάρχουν και τα κενά διαστήματα που το bit rate πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Δεν υπήρχε θέμα με το voip σε ταχύτητες 256/128 πριν από 10 χρόνια, θα υπάρχει τώρα; Απλά χρειάζεται QoS για να μην πεθαίνει.
αν και δεν ειμαι ο πιο ειδικος :oneup: ευχαριστουμε

deniSun
11-12-15, 23:10
Δεν υπάρχει δέσμευση σε καμία συσκευή και σε κανέναν πάροχο, για συγκεκριμένο bandwidth. Ειδικά στου ΟΤΕ που βγαίνει από το ίδιο VC.
Αυτό που υπάρχει, είναι κανόνας QoS όπου δίνουν την μέγιστη προτεραιότητα στο Voip, διαφορετικά θα υπήρχε θέμα σε περίπτωση βαριάς χρήσης της γραμμής.
Και είναι ένας από τους λόγους που σε όλον τον κόσμο οι κανονικοί τηλεπικοινωνιακοί πάροχοι κλειδώνουν την υπηρεσία σε δικές τους συσκευές.

Ο g.711 έχει max bit rate 64Kbps, αλλά με το overhead και τα λοιπά ανεβαίνει στα 82Kbps. Δηλαδή περίπου το 10% του upload της ADSL. Μηδαμινή κατανάλωση για να υπάρχει δέσμευση και μάλιστα όταν μιλάμε, διότι υπάρχουν και τα κενά διαστήματα που το bit rate πέφτει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Δεν υπήρχε θέμα με το voip σε ταχύτητες 256/128 πριν από 10 χρόνια, θα υπάρχει τώρα; Απλά χρειάζεται QoS για να μην πεθαίνει.

Με ποια πόρτα δουλεύει το voip;
Δηλαδή στο QoS σε τι πόρτα και τι πρωτόκολλο θα πρέπει να δώσω την μέγιστη προτεραιότητα;

dimangelid
12-12-15, 10:02
Με ποια πόρτα δουλεύει το voip;
Δηλαδή στο QoS σε τι πόρτα και τι πρωτόκολλο θα πρέπει να δώσω την μέγιστη προτεραιότητα;

Το SIP γενικά παίζει στην 5060 και στις 10000-20000. Ο ΟΤΕ δεν γνωρίζω αν το έχει ρυθμίσει σε άλλες πόρτες.

deniSun
12-12-15, 17:44
Το SIP γενικά παίζει στην 5060 και στις 10000-20000. Ο ΟΤΕ δεν γνωρίζω αν το έχει ρυθμίσει σε άλλες πόρτες.

Ωραία.
Μένει να το δοκιμάσουμε για επιβεβαίωση.

Καλό θα ήταν να δίνουν και οι πάροχοι τέτοιου είδους πληροφορίες τουλάχιστον στο support των σελίδων τους.

dimangelid
12-12-15, 18:47
Ωραία.
Μένει να το δοκιμάσουμε για επιβεβαίωση.

Καλό θα ήταν να δίνουν και οι πάροχοι τέτοιου είδους πληροφορίες τουλάχιστον στο support των σελίδων τους.

Αν μιλάς για το VoIP των σταθερών παρόχων, δεν πρόκεται να δώσουν τέτοιες πληροφορίες... Εδώ δεν δίνουν τους κωδικούς του VoIP για να βάλει ο κόσμος δικό του εξοπλισμό και ο ΟΤΕ πουθενά δεν αναφέρει ότι παρέχει VoIP τηλεφωνία, ούτε καν κατά την ηλεκτρονική παραγγελία...

deniSun
12-12-15, 19:25
Αν μιλάς για το VoIP των σταθερών παρόχων, δεν πρόκεται να δώσουν τέτοιες πληροφορίες... Εδώ δεν δίνουν τους κωδικούς του VoIP για να βάλει ο κόσμος δικό του εξοπλισμό και ο ΟΤΕ πουθενά δεν αναφέρει ότι παρέχει VoIP τηλεφωνία, ούτε καν κατά την ηλεκτρονική παραγγελία...

Καλά για τους κωδικούς...
Αλλά για την πόρτα που πρέπει αν ανοίξεις;
Δηλαδή ή θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τους δικούς τους κουβάδες ή να μην έχουμε καθόλου τηλεφωνία;

babis3g
12-12-15, 19:27
Καλά για τους κωδικούς...
Αλλά για την πόρτα που πρέπει αν ανοίξεις;
Δηλαδή ή θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τους δικούς τους κουβάδες ή να μην έχουμε καθόλου τηλεφωνία;

μα για αυτο ειπα πιο πανω ΑΝ διαβαζει κανας ΟΤΕτζης να κανουν λιγο λασκο στο servιce
Εγω εχω μοντεμ τοσα χρηματα γιατι δεν ηθελα να μεινω σε αυτα των παροχων

deniSun
12-12-15, 19:32
μα για αυτο ειπα πιο πανω ΑΝ διαβαζει κανας ΟΤΕτζης να κανουν λιγο λασκο στο servιce
Εγω εχω μοντεμ τοσα χρηματα γιατι δεν ηθελα να μεινω σε αυτα των παροχων

Περισσότερο με καίει το θέμα ρούτερ παρά αυτό του modem.

babis3g
12-12-15, 19:46
καλα αν επιτρεπετε, γιατι δεν τους λες οτι δεν θελεις voip και να σε γυρισουν στην κλασσικη τηλεφωνια?
το συμβολαιο νομιζω ειναι αλλο???

deniSun
12-12-15, 20:00
Προσωπικά δεν έχω voip.
Αλλά σε γνωστό του το έβαλαν με το ζόρι και για να τους πείσει να τον γυρίσουν στην κλασική τηλεφωνία έφτασε μέχρι τον Διευθυντή στα κεντρικά.
Γενικά υπάρχει πρόγραμμα μέσα στο 2016 να γίνει η αλλαγή σε όλους.
Οπότε δεν θα υπάρχει επιλογή και να θέλεις.

puntomania
12-12-15, 23:44
το θέμα είναι... εγώ και εσύ που έχουμε Τ/Κ.... γιατί να πρέπει την voip τηλεφωνία του οτε να την μετατρέπουμε σε pstn γραμμή με το ρουτερ του... και μετά εμείς με το δικό μας εξοπλισμό να την γυρνάμε και πάλι σε voip!!!

στα φριτζ πχ... μπορείς την τηλεφωνία είτε σταθερής γραμμής είτε ιντερνετική να την κάνεις πχ ένα ΙΡ extension...οπότε και την βάζεις στο κέντρο ως trunk...

και όλοι ι ιστορία είναι για έναν κωδικό που και καλά για λόγους ασφαλείας δεν δίνουν μην τυχών και τον σπάσει κανείς κτλ... τώρα που πας με μία συσκευή στο κουτί του οτε και έχεις τηλέφωνο... δεν πειράζει!!!

jkoukos
12-12-15, 23:57
Οι περισσότεροι οικιακοί χρήστες, έχουν αναλογικές συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμό) άρα αυτήν χρειάζονται στην έξοδο του router. Οι λίγοι που έχουν αυξημένες απαιτήσεις ή εγκαταστάσεις, αναγκαστικά παίζουν με την μετατροπή.
Για επαγγελματικές συνδέσεις υπάρχει το sip trunk, που παρεμπίπτοντος βρήκα ένα ενημερωτικό του ΟΤΕ που μιλά για 79.000 συνδέσεις ήδη το 2013.

puntomania
13-12-15, 02:26
Οι περισσότεροι οικιακοί χρήστες, έχουν αναλογικές συσκευές (τηλέφωνα, φαξ, συναγερμό) άρα αυτήν χρειάζονται στην έξοδο του router. Οι λίγοι που έχουν αυξημένες απαιτήσεις ή εγκαταστάσεις, αναγκαστικά παίζουν με την μετατροπή.
Για επαγγελματικές συνδέσεις υπάρχει το sip trunk, που παρεμπίπτοντος βρήκα ένα ενημερωτικό του ΟΤΕ που μιλά για 79.000 συνδέσεις ήδη το 2013.



σε αυτό αναφέρεσαι?

Το 2013 έγινε αναβάθμιση της πλατφόρμας, ώστε να
υποστηρίζονται 100.000 SIP Trunks εταιρικών πελατών και 50.000
οικιακοί πελάτες. Στο τέλος του έτους είχαν εγκατασταθεί 79.000
συνδέσεις τύπου SIP Trunk για εταιρικούς πελάτες και 11.000
τηλεφωνικές συνδέσεις οικιακών συνδρομητών με χρήση MSAN.


μήπως είναι για το voip που δίνουν τώρα δειλά δειλά!!!

- - - Updated - - -

Δίκτυο IMS
Το 2013 έγινε αύξηση χωρητικότητας και προσθήκη νέων
υπηρεσιών στο σύστημα IMS για την εξυπηρέτηση των υπηρεσιών
VoIP σε οικιακούς και εταιρικούς πελάτες.
Το δίκτυο IMS αποτελείται από 16 σημεία παρουσίας δύο εκ των
οποίων είναι κεντρικά (IMS Core). Υποστηρίζει τόσο την παροχή
υπηρεσιών VoIP στο ειδικό έργο ΣΥΖΕΥΞΙΣ όσο και τις υπηρεσίες
VoIP σε οικιακούς και εταιρικούς πελάτες του ΟΤΕ.
Το 2013 έγινε αναβάθμιση της πλατφόρμας, ώστε να
υποστηρίζονται 100.000 SIP Trunks εταιρικών πελατών και 50.000
οικιακοί πελάτες. Στο τέλος του έτους είχαν εγκατασταθεί 79.000
συνδέσεις τύπου SIP Trunk για εταιρικούς πελάτες και 11.000
τηλεφωνικές συνδέσεις οικιακών συνδρομητών με χρήση MSAN.

- - - Updated - - -

Στόχοι το 2014
Εντός του 2014, οι κυριότερες επενδύσεις του ΟΤΕ θα αφορούν σε:
• Περαιτέρω ανάπτυξη του δικτύου NGA με:
– Εγκατάσταση VDSL MSANs σε υπαίθριες καμπίνες (FTTC) σε
Αττική και Θεσσαλονίκη
– Εγκατάσταση VDSL MSANs σε ακόμη περισσότερα αστικά
κέντρα σε όλη την Ελλάδα
– Αναβάθμιση του IP core δικτύου για παροχή ευρυζωνικών
υπηρεσιών έως 50Mbps
• Επέκταση και ποιοτική αναβάθμιση του δικτύου ADSL με ενίσχυση
των υφιστάμενων σημείων παρουσίας και εγκατάσταση MSAN σε
νέα σημεία παρουσίας (πλησιέστερα στους συνδρομητές)...

- - - Updated - - -

Βρήκα αυτό το θέμα... ( https://telekomhilft.telekom.de/t5/Telefonie-Internet/L%C3%B6sung-zu-VOIP-Problem-mit-einer-FritzBox/td-p/1145755 )


στο φριτζ του.... οδηγός για την τηλεφωνία... επέλεξε παροχο... έβαλε τον αριθμό και τα στοιχεία του εμαιλ της σύνδεσης... και δούλεψε...

- - - Updated - - -

εδώ επίσης αναφέρουν ότι η τελεκομ τους δίνει τα στοιχεία της τηλεφωνίας... ( ο οτε μας... τελεκομ δεν είναι?)


https://telekomhilft.telekom.de/t5/Telefonie-Internet/Gegenstelle-meldet-Ursache-403/td-p/1038622

babis3g
13-12-15, 03:03
δηλαδη τα φριτζ παιζουν πλεον ασταματητα με το voip ote? η καθε 2 -3 μερες κολλαει λογω κωδικων?
για ενημερωσε και πιο φριτζ ειναι?
το σκεφτομουν απο παλια να παρω ενα :p αλλα ...

deniSun
13-12-15, 14:46
δηλαδη τα φριτζ παιζουν πλεον ασταματητα με το voip ote? η καθε 2 -3 μερες κολλαει λογω κωδικων?
για ενημερωσε και πιο φριτζ ειναι?
το σκεφτομουν απο παλια να παρω ενα :p αλλα ...

Μπάμπη από την στιγμή που αλλάζουν τους κωδικούς ανά Χ-διάστημα είναι λογικό να μην μπορεί να δουλέψει κατά την αλλαγή των κωδικών.

@ ADSLgr.com All rights reserved.