PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Gigabyte motherboard... HEEEELP!!!



Σελίδες : [1] 2

kadronarxis
18-09-04, 19:24
Λοιπόν αδέρφια βοήθεια.
Έκαψε ο αδερφός τη motherboard και του πήρα μια SIS 8S648FX-C
με 478 ποδαράκια.
Έβαλα celeron πάνω, στα 2,4.
Όλα καλά όλα ωραία.
Δώστε βάση:
Ξεκινώ με winxp pro cd,
Φορτώνει την μπλέ οθόνη στην αρχή και αρχίζει και φορτώνει drivers.
Μετά που γράφει Starting Windows....
Αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του keyboard, και όταν είμαι έτοιμος να πατήσω Enter για να αρχίσει το setup, το keyboard είναι νεκρο!!!!!
Δεν δέχεται τίποτα.
Άλλαξα τους δίσκους, master-slave, τα έκανα όλα, αλλά τίποτα!!!!
Το keyboard νεκρό!!!
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή αδέρφια.

Άντε γερά, είμαι έτοιμος να το σπάσω!

lazar
18-09-04, 19:32
Ξαναδοκίμασες και κάνει τα ίδια; Αν, ναι, σημαίνει ότι κάπου κολλάει στην εγκατάσταση. Σε αυτήν την περίπτωση εγώ θα έβαζα άλλα winodws, 2k ή ακόμη και 98 αν δεν έχεις άλλα.
Μπορείς βεβαίως να ψάξεις και για πρόβλημα ΧΠ με SIS 8S648FX-C, αφού αυτό είναι που άλλαξες.

Εάν εννοείς ότι το keyboard από το boot είναι νεκρό, τότε δοκίμασε με άλλο. Αν κάνει τα ίδια δες την ps/2 ή όπου συνδέεται με το mobo. Ή βάλε usb keyboard.

wintech2003
18-09-04, 19:35
Λες οτι άλλαξες δίσκους master-slave..

Keyboard άλλαξες?

Επίσης δοκίμασε με κανενα HP Keyboard USB bulk.
Πάντα βοηθάει σε περιπτώσεις που το PS/2 έχει καει :)

wintech2003
18-09-04, 19:38
Αν προσπαθήσεις να μπεις στο BIOS μπαίνει?

WAntilles
18-09-04, 19:41
Μετά που γράφει Starting Windows....
Αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του keyboard

Λογικό είναι να είσαι έτοιμος να το σπάσεις.

Αυτό είναι το σημείο όπου πάει να φορτωθεί ο NT-Kernel.

Μα καλά, SiS βρήκες να του πάρεις κι εσύ;

1. Τελευταίο BIOS (ο υπ' αριθμόν 1 ύποπτος)
2. Στο BIOS -> το ACPI -> ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΜΕΝΟ
3. Στο BIOS -> όλα τα IRQs -> PnP & Auto
4. Στο BIOS -> PnP OS Installed -> Yes
5. Στο BIOS -> όλα τα κανάλια IDE -> DMA
6. Δοκίμασε κατά σειρά με τα παρακάτω λειτουργικά:

- Win XP Pro slipstreamed SP2
- Win 2000 Pro slipstreamed SP4

Άντε γερά.

Μή μασάς και πές μας τί έγινε.

Σιγουρέψου καταρχήν για το BIOS ότι είναι το τελευταίο και ότι έχει ρυθμισμένα τα παραπάνω.

kadronarxis
18-09-04, 19:42
Αδέρφια ευχαριστώ...
Κατερίνη είμαι τώρα σε Internet cafe.
Στο αδερφάκι είμαι όπως σας είπα.
Άλλο keyboard δεν έχω.
Άλλα windows δεν έχω.
Μόνο xp home και xp corporate sp2.
To keyboard είναι της microsoft...Όχι πολύ καινούργιο αλλά όχι και παλιό....του 2000 είναι....
Με τα κουμπιά για ie, mail πάνω πάνω.
Το keyboard είναι τέλειο, μπαίνει bios κανονικά.

Άντε γερά.

kadronarxis
18-09-04, 19:45
Ήρθα internet cafe , για να κατεβάσω καινούργιο bios.
Τους drivers όλους τους φορτώνει αλλά όταν είναι ε΄τοιμο να τελειώσει, γράφει Starting Windows, παίζει το keyboard, KAI ο δίσκος, και μετά βγα΄ζει την οθόνη πατήστε enter για setup, R για repair....κλπ...

wintech2003
18-09-04, 19:46
update το BIOS.. το τελευταιο για την μητρική σου ειναι το F8 :)

Έχω αυτη τη στιγμή 47 PC με αυτη τη μητρική στο Internet Cafe :)

Κανε ενα update και δοκίμασε ξανα με αυτά που σου είπε ο WAntilles.

kadronarxis
18-09-04, 19:54
Παιδιά είμαι κόκκαλο.
Δεν ξέρω τι μητρική έχω.!!!!
(κλάστε στα γέλια :D )
Το booklet γράφει 8S648FX-RZ(-C)

άρα ή η 8S648FX-RZ είναι ή η 8S648FZ-RZC.
Πάνω στη μητρική έχει ένα αυτοκόλλητο που γράφει -C.
οπότε η δεύτερη πρέπει να είναι....
δεν ξέρω ποιο bios na κατεβάσω.

WAntilles
18-09-04, 19:57
xp corporate sp2.

Εννοείται αυτό θα βάλεις για πολλούς λόγους.

wintech2003
18-09-04, 19:58
http://www.giga-byte.com/Download/Download.asp?DownloadPath=/MotherBoard/FileList/BIOS/bios_8s648fxrz_f6.exe

Το παραπάνω.

kadronarxis
18-09-04, 20:01
αδέρφια, πάω σπίτι να κάνω update και έρχομαι.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!
Άντε γερά.
Αν το κάψω, το έκαψα χαχαχαχαχα

Τσίτα όλα....
ευχαριστώ wintech και wantillesευχαριστώ λάζαρε.

KyR-X
18-09-04, 20:02
Αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα μου το έβγαζε και το δικό μου PC αλλά βέβαια αυτό γινώταν γιατί το είχα τρελάνει στα Overclocking..αλλά αν δε τα κάνεις δε μαθαίνεις.. 8)

Το πρόβλημα το εντόπισα στις μνήμες ήταν clockaρισμένες πάνω απο το default και τις είχα ξεχάσει έτσι, εσυ φυσικά έχεις κάνει reset το BIOS και επανήλθαν στη φυσιολογική ρύθμιση, όμως δοκίμασε να αλλάξεις μνήμες και δες τι γίνεται, συνήθως και ενα μόνο set απο μνήμες να σου έχει πειραχτεί μπορεί να δουλέυει κανονικά αλλά στα Windows να κάνει τρελλά, δοκίμασε με άλλες, κανε update και προσοχή πως πιάνεις τις μνήμες είναι το πιο ευαίσθητο σημείο του PC.

KyR-X
18-09-04, 20:04
palioscript :P ολο double post κάνει :P

kadronarxis
18-09-04, 20:33
Πήγα και ήρθα....
η σελίδα έχει executable το bios, και όταν το τρέχω μου γράφει ότι This programm runs only in Win32.
ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ????

XTCgr
18-09-04, 20:34
μήπως μπορείς να μας πει τι γράφει το μήνυμα?

Gothic
18-09-04, 20:35
palioscript :P ολο double post κάνει :P
Άλλαξε browser :wink: :wink:

kadronarxis
18-09-04, 20:38
Για να κάνεις update το bios, θέλει να το τρέξεις μέσα από τα windows!!!!!
πωωωωωωωωωωωωω

Gothic
18-09-04, 20:44
Πήγα και ήρθα....
η σελίδα έχει executable το bios, και όταν το τρέχω μου γράφει ότι This programm runs only in Win32.
ΝΑ ΤΑ ΣΠΑΣΩ ΟΛΑ????
Το .exe είναι συμπιεσμένο αρχείο. Τρέχτο εκεί που είσαι και αποσυμπίεσε τα αρχεία στο δίσκο. Φτιάξε μια bootable δισκέττα (στο internet cafe όλο και κάτι θα παίζει) και πέρνα τα περιεχόμενα του αρχείου σε αυτήν.
Αν κάνεις boot απο εκεί θα γίνει το flash αυτόματα.

kadronarxis
18-09-04, 20:51
Μόλις το έκανα...
ευχαριστώ gothic.
πάω σπίτι ΞΑΝΑ για δοκιμή.
άντε γερά.
Αν δεν έρθω σημαίνει ότι έφυγε από το μπαλκόνι

sdikr
18-09-04, 21:01
Έγώ το έχω παρατηρήσει αυτό όταν κάνουν boot το setup των xp, και έχω ένα switch για keyboard/mouse και αλλάζω απο υπολογιστή σε υπολογιστή.
Δεν μου έχει τυχει σε άλλη περιπτώση,

coftaras
18-09-04, 21:08
Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με το ίδιο motherboard. Πιθανότατα είχε καεί η PS2 του keyboard. Αγόρασα ένα καινούργιο αλλά με USB υποδοχή και όλα διορθώθηκαν.

KyR-X
18-09-04, 21:31
palioscript :P ολο double post κάνει :P
Άλλαξε browser :wink: :wink:

Τσούκου.. :P

Και προπαντός δεν βάζω Firefox ούτε θα χρησιμοποιήσω το CivicSpace...οχι σε projects που οι 99 απο τους 100 υπαλλήλους ειναι J00s. :wink:

Gothic
18-09-04, 22:40
palioscript :P ολο double post κάνει :P
Άλλαξε browser :wink: :wink:

Τσούκου.. :P

Και προπαντός δεν βάζω Firefox ούτε θα χρησιμοποιήσω το CivicSpace...οχι σε projects που οι 99 απο τους 100 υπαλλήλους ειναι J00s. :wink:
Περήφανος χρήστης Exploder; Βάλε Opera :P

wintech2003
19-09-04, 01:21
Αδελφε kadronarxis..

Αφου δεν ήρθες μάλλον το PC έχει φύγει από το παράθυρο.

Πάντως δεν χρειάζεται ουτε start disk...

Ξεzipαρεις τα αρχεία, και παίρνεις μονο το bios file, δηλαδή αυτό που ειναι 256ΚΒ, και το βάζεις σε μια δισκέτα.

Ανάβεις το PC σου, πατάς F8 και μπαίνεις στο Q-Flash.
Πατάς update bios from floppy και θα συ βγάλει λίστα με τα αρχεία που ειναι στην δισκέτα. Επιλέγεις το bios file, και πατας Εντερ. Προχωράς όλα τα βήματα απαντώντας θετικά στις ερωτήσεις και τέλος πατας Esc για να κανει reset το PC.

Οπότε το bios σου θα ειναι αναβαθμισμένο.

Αυτα... :)


EDIT: "Ανάβεις το PC σου μπαίνεις στο bios με del, πατάς F8 και μπαίνεις στο Q-Flash"

wintech2003
19-09-04, 01:32
Μουρη? :)

Gabriel
19-09-04, 01:44
Βοοt δισκέττα
Μετά γράφει το awdflash και το bios (πχ bios.bin) που είναι 256K ή 512k ανάλογα με το μεγεθος της rom.
Δίνεις από command prompt και χωρίς τίποτα στη μνήμη φορτωμένο (xms,ASPI)
Awdflash bios.bin.

Gothic
19-09-04, 02:21
Αδελφε kadronarxis..

Αφου δεν ήρθες μάλλον το PC έχει φύγει από το παράθυρο.

Πάντως δεν χρειάζεται ουτε start disk...

Ξεzipαρεις τα αρχεία, και παίρνεις μονο το bios file, δηλαδή αυτό που ειναι 256ΚΒ, και το βάζεις σε μια δισκέτα.

Ανάβεις το PC σου, πατάς F8 και μπαίνεις στο Q-Flash.
Πατάς update bios from floppy και θα συ βγάλει λίστα με τα αρχεία που ειναι στην δισκέτα. Επιλέγεις το bios file, και πατας Εντερ. Προχωράς όλα τα βήματα απαντώντας θετικά στις ερωτήσεις και τέλος πατας Esc για να κανει reset το PC.

Οπότε το bios σου θα ειναι αναβαθμισμένο.

Αυτα... :)
Μαγκιά! :shock: Εχω μείνει λίγο πίσω... :roll:

wintech2003
19-09-04, 02:25
Gothic, όπως έγραψα μετά το edit στο παραπάνω μήνυμα μου, πρέπει να μπεις πρώτα στο bios και μετά πατάς F8...

XTCgr
19-09-04, 02:56
wintech nice try!! :mrgreen: :mrgreen:

KyR-X
19-09-04, 03:20
Ρε σείς μου ανολιξατε την όρεξη!
Να ρίξω κι εγω ενα update bios άνω απο τα XP professional sp1a η θα πάρω τη registry στο χέρι?

wintech άξιος άξιος!! :)

Π.Σ. Βρήκα κάτι ψύκτρες απο μια σελίδα σαν τούβλα! Με δυο ανεμιστήρες, το κόβω να κάνει καλύτερη δουλειά απο water cooling, μόλις βρω πάλι το link θα το τυπώσω!

Πάμε για 5αρα στο overclocking!? :P :P
Κι εγω MSI εχω της σειράς Ultra ολα clockable, 400αρες ram Kingston 2πλές.

Π.Σ.2 AMD sux cant stand the heat! :P

XTCgr
19-09-04, 03:33
Π.Σ. Βρήκα κάτι ψύκτρες απο μια σελίδα σαν τούβλα! Με δυο ανεμιστήρες, το κόβω να κάνει καλύτερη δουλειά απο water cooling, μόλις βρω πάλι το link θα το τυπώσω!

Πάμε για 5αρα στο overclocking!? :P :P
Κι εγω MSI εχω της σειράς Ultra ολα clockable, 400αρες ram Kingston 2πλές.

Π.Σ.2 AMD sux cant stand the heat! :P


μπααα.....με την καμμία δεν θα έχουν καλύτερη απόδοση απο το watercooling...κάτι τούβλα παρουσιάστηκαν σε σχετικό thread στο thelab....AMD can stand the heat much ΒΕΤΤΕR than Intel! :lol:

KyR-X
19-09-04, 04:59
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι με 80...και δεν εννοώ farenheit..

Am I hot or not? :lol:
Βρε cant stand..που σου λεω :)
Για αν δούμε τι λέι και το lab....

sdikr
19-09-04, 05:53
Ρε σείς μου ανολιξατε την όρεξη!
Να ρίξω κι εγω ενα update bios άνω απο τα XP professional sp1a η θα πάρω τη registry στο χέρι?

Κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα, καλή ιδέα θα είναι να ΄ρίξεις μια ματιά στα φόρουμ που έχει ο κατασκευαστής της Motherboard, μήπως έιχαν άλλοι προβλήματα



Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι με 80...και δεν εννοώ farenheit..

Αν έχεις κάτι τέτοιο ΄(και δεν έχεις overclock) ρίξε μια ματιά στο αν η ψυχτρα είναι σωστά βαλμένη.

KyR-X
19-09-04, 11:15
Είναι overclocked το default είναι γύρω στα 50 55, πάντως στην Ελλάδα αν εμείς οι χρήστες δε μάθουμε μόνοι μας δυστυχώς το μόνο που θα βρούμε είναι επιχειρήσεις έτοιμες να μας πουλήσουν οτι σκάρτο υπάρχει φτάνει να το ξεφορτωθούν.

Αντε γερά! :)

XTCgr
19-09-04, 11:40
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαι με 80...και δεν εννοώ farenheit.


μήπως εννοείς Kelvin??? :mrgreen: αν είσαι με 80C μου κάνει εντύπωση που μπορείς και ποστάρεις ακόμη!lol
παίζει να μετράει και οτι να ναι η μητρική σου...sorry αλλά με τι vcore είσαι? και στα πόσα Ghz τρέχεις?

kadronarxis
19-09-04, 16:43
Αδέρφια,
τελικά λύθηκε το πρόβλημα χτες βράδυ αλλά επειδή δεν είχα internet, τώρα μόλις το έφτιαξα.!!
Ξέρετε τι έφταιγε;
Το ποντίκι!!!!!!!
Φίρμα: keymouse!!! :D
Με το που αποσύνδεσα το ποντίκι, τελείωσαν όλα.
Άρα καταλήγουμε στο εξής:
Ένας υπολογιστής μπορεί να παρουσιάζει προβλήματα ακόμα και από τους πιο απίθανους παράγοντες.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά.

ΆΝΤΕ ΓΕΡΑ!!!!

ΥΓ: πάντως και μετά την αναβάθμιση bios, είχε τα ίδια συμπτώματα.Μόνο όταν βγήκε το ποντίκι, προχώρησε η δουλειά!

WAntilles
19-09-04, 16:49
1. Κακό δεν έκανε πάντως η αναβάθμιση του BIOS.

2. Γι' αυτό στα ποντίκια, Microsoft και ΜΟΝΟ Microsoft.

XTCgr
19-09-04, 17:06
η logitech και μόνο logitech αν θέλεις "σοβαρό" ασύρματο/οπτικό

WAntilles
19-09-04, 17:16
Τα καλύτερα ποντίκια παντός είδους είναι τα Microsoft.

Τα Logitech είναι απαράδεκτης ποιότητας πλαστικούρες που χαλάνε αμέσως και έχουν και απαράδεκτους drivers.

XTCgr
19-09-04, 17:24
είμαι σίγουρος οτι δεν έχεις χρησιμοποιήσει ασύρματο οπτικό της logitech και παρόλα αυτα εκφέρεις άποψη-κρίνεις κάτι χωρίς να το έχεις δοκιμάσει(όπως κάνεις συνήθως)! άσε αυτούς που έχουν δουλέψει και τα 2 να μιλήσουν

sdikr
19-09-04, 17:33
Εγώ που έχω δουλέψει και τα δύο μπορώ να πώ τι γνώμη μου;
Μιλάω βέβαια για την προηγούμενη γενιά Logitech ποντικιών, αυτά με την σπαστή κίνηση και με την αλλάγη μπαταρίας κάθε βδομάδα!
Σε σύγκριση με εκείνο προτιμώ το Ms wireless inteli explorer 2.0 (όμαλή κίνηση και διάρκεια μπαταρίας πάνω απο μήνα)

Δεν έχω δοκιμάσει τα καινούργια της Logitech,

XTCgr
19-09-04, 17:40
δεν ξέρω για την προηγούμενη γενιά της logitech αλλά εδώ και 1,5 χρόνο έχω το ΜΧ700 και σε σύγκριση με το wireless inteli explorer φίλου δεν παίζεται. Το μοναδικό αρνητικό είναι η αυτονομία(το ελαφρά αυξημένο βάρος του συνηθίζεται) αλλα δεν έχει καθόλου lag στα παιχνίδια ενω της microsoft είχε καθαρά

Half-X
19-09-04, 19:17
Μέχρι πριν λίγο καιρό το καλύτερο wired mouse ήταν το Microsoft IntelliMouse Explorer 3.0
Αυτά μέχρι να βγάλει η logitech το MX510.

Σε wireless πάντως πλέον υπάρχει μόνο μια επιλογη :P
Logitech MX1000 (To ποντικάκι είναι με laser οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται...)

H logitech είναι χωρίς ανταγωνισμό αυτό τον καιρό στα mice αλλα όπως και να έχει μόνο οι gamers έχουν τις τρελές απαιτήσεις απο αυτά(δυστυχώς τα wireless είναι ακόμα βαριά :? ).

sdikr
19-09-04, 19:52
Σε wireless πάντως πλέον υπάρχει μόνο μια επιλογη
Logitech MX1000 (To ποντικάκι είναι με laser οπότε καταλαβαίνετε τι γίνεται...)

Ναι αλλά με τί τιμή;; :mrgreen:

XTCgr
19-09-04, 19:55
70euro.... :mrgreen:

sdikr
19-09-04, 20:00
Δεν το κάνουμε ενα σπλιτ ετσι για να πουμε τις γνωμες μας γενικά για πληκτρολόγια/ποντίκια;

Gothic
19-09-04, 20:28
Gothic, όπως έγραψα μετά το edit στο παραπάνω μήνυμα μου, πρέπει να μπεις πρώτα στο bios και μετά πατάς F8...
Δεν κορόϊδευα, όντως μου φάνηκε καλό που δεν χρειάζεται bootable δισκέττα (ειδικά όταν ψάχνεις σε ένα σωρό που έχει ακόμα και το Sensible World of Soccer για Amiga...).
Απ'ότι έχει πεί, το πληκτρολόγιο του δουλεύει στο BIOS οπότε μπορεί να φτάσει μέχρι εκεί.

EvilHawk
19-09-04, 20:40
εν το κάνουμε ενα σπλιτ ετσι για να πουμε τις γνωμες μας γενικά για πληκτρολόγια/ποντίκια;
Υπάρχει ήδη ένα σχετικό thread, κάπου θαμμένο βαριέμαι να ψάχνω τώρα!! :wink:

sdikr
19-09-04, 20:43
Υπάρχει ήδη ένα σχετικό thread, κάπου θαμμένο βαριέμαι να ψάχνω τώρα!!

Μα το κλείδωσες!! (ηταν συνέχεια στο μυθικό Linux αν θα γίνει desktop) :mrgreen:

@ ADSLgr.com All rights reserved.