PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι μπορεί να πάθει κάποιο παράνομο φροντιστήριο?



skiabox
12-04-07, 23:43
Θα ηθελα να μου γραψετε αναλυτικα τι μπορει να παθει ενα φροντιστηριο ECDL που εχει μη νομιμο office και windows εγκατεστημενο και δεν πληρωνει και ικα στους εργαζόμενους.Ευχαριστω!

nikosl
12-04-07, 23:46
Εσύ εργαζόμενος είσαι σε τέτοιο φροντιστήριο (οπότε καλά κάνεις και ρωτάς)
ή φροντιστηριάρχης (οπότε κοίταξε να βάλεις και κανένα λεφτό γιατί δεν σε βλέπω καλα)??????

sdikr
12-04-07, 23:48
Ας αφήσουμε το ΙΚΑ που μπορεί να την γλύτωσει, μην τον πιάσουν όμως απο την Bsa,

agmarios
12-04-07, 23:48
Θα ηθελα να μου γραψετε αναλυτικα τι μπορει να παθει ενα φροντιστηριο ECDL που εχει μη νομιμο office και windows εγκατεστημενο και δεν πληρωνει και ικα στους εργαζόμενους.Ευχαριστω!

Αναλυτικά θα στα πει κάποιος δικηγόρος. Πάντως:
και η απασχόληση μη ασφαλισμένου προσωπικού και η χρήση παράνομου λογισμικού είναι ποινικά αδικήματα και έχουν και μεγάλα πρόστιμα.

Αν το φροντιστήριο είναι δικό σου και σε πιάσανε ψάξε τρύπα να κρυφτείς.
Αν είναι γνωστού σου την έβαψε
Αν θέλεις να κάνεις καταγγελία για το φροντιστήριο που δούλευες τότε....

Νικαετός
12-04-07, 23:52
Nα ξεκινήσουμε με τη σειρά :

1. Φοροδιαφυγή- φοροκλοπή
2. Εξαπάτηση των μαθητών - πελατών
3. Μη πληρωμή ΙΚΑ των εργαζομένων
4. Παράνομο λογισμικό...

Μέχρι Κορυδαλλό αν πλακώσουν όλες μαζί οι καταγγελίες...

skiabox
13-04-07, 00:05
Δουλευα εκει παιδια!Απλα οι συγκεκριμενοι ειναι οι μεγαλυτεροι κακοπληρωτες στην πολη μου οποτε ισως τους αξιζει να παθουν κατι.Μιλαμε για μεγαλους κακοπληρωτες.Το post αυτο δεν μπορει να χωρεσει το μεγεθος των γεγονοτων!Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!
Απλα θελω να διεκδικησω τα χρηματα που μου χρωστανε οποτε αν θελετε γραψτε μου τι να τους πω.Θα σας ειμαι υποχρεος!Ευχαριστω και παλι!

nikosl
13-04-07, 00:09
Ελα πατρίδα!!

Λάρσα Λάρσα σε είδα και λαχτάρσα.....

maik
13-04-07, 00:15
Δουλευα εκει παιδια!Απλα οι συγκεκριμενοι ειναι οι μεγαλυτεροι κακοπληρωτες στην πολη μου οποτε ισως τους αξιζει να παθουν κατι.Μιλαμε για μεγαλους κακοπληρωτες.Το post αυτο δεν μπορει να χωρεσει το μεγεθος των γεγονοτων!Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις παιδια!
Απλα θελω να διεκδικησω τα χρηματα που μου χρωστανε οποτε αν θελετε γραψτε μου τι να τους πω.Θα σας ειμαι υποχρεος!Ευχαριστω και παλι!

Δεν θα πεις στους ιδιους τιποτε. Μια καταγγελια στο ΙΚΑ και μια στην επιθεωρηση εργασιας φτανουν και περισευουν.

agmarios
13-04-07, 00:26
IKA, επιθεώρηση εργασίας και για το λογισμικό δες αυτό:
http://www.microsoft.com/hellas/piracy/reporting/

skiabox
13-04-07, 00:36
Το εντυπωσιακο ειναι οτι ενω εχουν ηδη δικαστηρια με το ΙΚΑ οπως καταλαβενετε τους εχει χωρηγηθει δανειο αρκετα μεγαλο για το νεο τους φροντιστηριο.Οι τραπεζες δεν τα ελεγχουν αυτα?Πιστευετε οτι μπορω να χρησιμοποιησω και αυτο το οπλο?Ευχαριστω και παλι για τις αμεσες απαντησεις!

nmakry
13-04-07, 03:49
Θα σε συμβούλευα να είσαι λίγο προσεκτικός, γιατί αποκαλύπτοντας (έστω και "ανώνυμα") τη σχέση σου, κινδυνεύεις να κατηγορηθείς για δυσφήμιση... Τι τις ήθελες τις λεπτομέριες? Το αρχικό ερώτημα δε σου έφτανε? ;)

chica_loca
16-04-07, 20:26
Ισως , εάν τους ελεγες πως εάν δεν σε πληρωσουν σε ευλογο χρονικο διαστημα ότι θα τους καταγγειλεις στην εφορια για φοροδιαφυγη .
Βεβαια πριν κανεις ότιδηποτε , καλο είναι να εχεις καποια αποδεικτικα στοιχεια, καποιους ασσους στο μανικι για αυτό που ισχυριζεσαι (παρανομο φροντιστήριο) .

alexandrozz
16-04-07, 22:16
Κοίταξε να πάρεις τα λεφτά που σου χρωστάνε(ότι σου ανήκει) και άσε τη πειρατεία(την εκδίκηση δηλαδή). Επίσης κοίτα να έχεις όντως αποδείξεις ότι δούλευες εκεί διαφορετικά θα πουν ότι δεν σε ξέρουν.

PopManiac
17-04-07, 18:02
Κοίταξε να πάρεις τα λεφτά που σου χρωστάνε(ότι σου ανήκει) και άσε τη πειρατεία(την εκδίκηση δηλαδή). Επίσης κοίτα να έχεις όντως αποδείξεις ότι δούλευες εκεί διαφορετικά θα πουν ότι δεν σε ξέρουν.

+1

Έχοντας παρόμοια εμπειρία πριν από 12 χρόνια (φροντιστήριο Αγγλικών) το πρώτο πράγμα που είχα κρατήσει ήταν φωτοτυπίες με ώρες που έιχα διδάξει ανά μήνα.

Πήγα απλά στην επιθεώρηση, τους επισκέφτηκαν και κατόπιν πληρώθηκα μάλιστα με τη δικαιολογία "εντάξει μωρέ, το παιδί το καθυστερήσαμε λιγάκι" :down:. Ο Επιθεωρητής μου είπε πως είναι αρκετά κοινή πρακτική σε φροντιστήρια ξένων γλωσσών.

Πάντως από τότε μέχρι σήμερα βλέπω πως τα πράγματα δεν έχουν πολυαλλάξει αν κρίνω και από αυτά που ακούω από άλλους γνωστούς από τον χώρο.

Cafeeine
17-04-07, 18:22
Δεν είναι μόνο σε φροντηστήρια. Παρόμοιο σκηνικό υπάρχει και σε άλλες επιχειρήσεις που βασιζονται σε προσωπικό που μπορεί να αλλάζει εύκολα (προσωπική εμπειρία απο εταιρία security) Συμβουλή μου σε όποιους βρίσκονται αντιμέτωποι με κακοπληρωτες εργοδότες, πριν ακόμα φτάσουν στο αμήν να επισκευθούν την επιθεώρηση εργασίας για να συμβουλευθούν τι πρέπει να κάνουν ωστε να μην χάσουν δεκάρα...

Reef
17-04-07, 19:33
Ισως , εάν τους ελεγες πως εάν δεν σε πληρωσουν σε ευλογο χρονικο διαστημα ότι θα τους καταγγειλεις στην εφορια για φοροδιαφυγη .
Βεβαια πριν κανεις ότιδηποτε , καλο είναι να εχεις καποια αποδεικτικα στοιχεια, καποιους ασσους στο μανικι για αυτό που ισχυριζεσαι (παρανομο φροντιστήριο) .

για τα ενσημα παντως για τον εργαζομενο ειναι πολυ ευκολο να αποδειξει οτι δεν του αποδοθηκαν το μονο που χρειαζεται ειναι 1-2 μαρτυρες (1 γνωστο του, τη μανα του, την κοπελια του) που να πουν οτι οντως εργαζοταν εκει

γενικα η εργατικη νομοθεσια ειναι πολυ υπερ του εργατη σε τετοια θεματα,

μιλαω εκ πειρας καθως ειμαι παθων απ τη πλευρα της εργοδοσιας, επιγραματικα πριν χρονια ειχαμε εναν υπαλληλο που μας ειχε πει εξαρχης οτι επειδη ειναι παντρεμενος με παιδι θα επροτιμουσε να μην του κολαμε τιποτα και να του δινουμε καποια λεφτα στο χερι παραπανω,

καποια μερα τον πιασαμε να βαζει στη τσεπη λεφτα απο το ταμειο (200.000 δρχ), και φυσικα τον απολυσαμε, μας εκανε καταγγελια και του πληρωσαμε τα ενσυμα 1,5 χρονου (αυτο που λενε και κερατας και δαρμενος) απο τοτε φυσικα κολλαμε σε ολους τα παντα

chica_loca
17-04-07, 23:07
καποια μερα τον πιασαμε να βαζει στη τσεπη λεφτα απο το ταμειο (200.000 δρχ), και φυσικα τον απολυσαμε, μας εκανε καταγγελια και του πληρωσαμε τα ενσυμα 1,5 χρονου (αυτο που λενε και κερατας και δαρμενος) απο τοτε φυσικα κολλαμε σε ολους τα παντα

...:whistle::lol:

kadronarxis
17-04-07, 23:25
Είχα βρεθεί σε αίθουσα δικαστηρίου.
Εκδικαζόταν μια απόλυση εργαζομένου, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της.
Η εταιρεία, πολύ μικρή, το πολύ 4-5 ατόμων.
Πρόστιμο; 20,000 ευρώ στον ιδιοκτήτη της εταιρείας.

Νικαετός
18-04-07, 09:07
Aκούστε λίγο, επειδή ήμουν ιδιοκτήτης φροντιστηρίου από το 86 έως και το 2004 και απασχολούσα 19 καθηγητές. Το πρώτο πράγμα που κάνεις (ή που πρέπει να κάνεις) σε ένα καθηγητή είναι να είσαι εντάξει με την επιθεώρηση εργασίας τον ΟΑΕΔ και το ΙΚΑ. Έτσι λοιπόν από την αρχή της χρονιάς, συμφωνείς με τον καθηγητή για τις ώρες εργασίας του τις ώρες που θα πληρώνεται ΙΚΑ (εξαιρετικά σπάνια, καθηγητής θέλει ΙΚΑ για όλες τις ώρες του) και στέλνεις την πρόσληψή του στον ΟΑΕΔ . Σε αντίθετη περίπτωση η επιχείρηση, είναι χαμένη.

Εσύ και 15 μάρτυρες αν πας ότι δεν τον ξέρεις τον κύριο, αυτός με 2 μαθητές και τους γονείς του έχει κερδίσει. (Για το ΙΚΑ).

Συμβουλή. Στείλε ένα εξώδικο και δώσε μια (μικρή) προθεσμία, στην επιχείρηση να σε αποζημιώσει. (Φρόντισε να έχεις και 2 μαθητές σου ενήμερους και έτοιμους).

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθείς. ;)

psaxtiri
20-04-07, 21:13
Παρόμοιο περιστατικό συνέβη στην πρώην κοπέλα μου.
Δεν της έδωσε ώρες την νέα χρονιά και δεν της έκανε απόλυση για να την αναγκάσει να παραιτηθεί μόνη της.
Πήγαμε επιθεώρηση εργασίας του στείλανε ένα ωραίο γραμματάκι, ήρθε το έπαιξε λίγο ζόρικος αλλά τελικά τα «έσταξε» όλα.
Αν δεν το έκανε το επόμενο βήμα ήταν δικαστήριο όπου μπορείς να διεκδικήσεις μέχρι και ψυχική οδύνη.
Να σημειώσω ότι η κοπέλα μου είχε ένσημα αλλά δεν την πλήρωνε ποτέ στην ώρα του για να την κάνει να φύγει.
Τώρα αν το αναλύσω θα καταλάβετε το γιατί αλλά είναι μεγάλη ιστορία.
Anyway μην του λυπάστε τους εργοδότες όταν είναι αφερέγγυοι. Προσωπικά την καταγγελία που λες για το λογισμικό δεν το βρίσκω υπερβολή. Κάντο.
Αν είσαι και σε μικρή πόλη τα νέα θα διαδοθούν και οι επόμενοι εργαζόμενοι θα ζήσουν καλύτερες συνθήκες.
Το να μην σου βάζει ένσημα είναι σαν να μην τον ενδιαφέρει αν εσύ θα πάρεις σύνταξη.
Μην σκέφτεσαι μόνο να πάρεις τα χρήματα σου, σκέψου να τον «διαπαιδαγωγήσεις» λίγο..

ΥΓ: Ποιες οι συνέπειες μιας εταιρείας – φροντιστηρίου που αποδεδειγμένα φέρθηκε με τέτοιο τρόπο σε εργαζόμενο; Μπαίνει πχ σε κάποια μαύρη λίστα από την επιθεώρηση εργασίας; Είναι πιο πιθανό να την ελέγχουν συχνότερα μετά;

wintech2003
20-04-07, 21:23
γενικα η εργατικη νομοθεσια ειναι πολυ υπερ του εργατη σε τετοια θεματα
Ε οχι και του εργάτη... του εργαζόμενου μου φαινεται ακούγεται καλύτερα :lol:

nmakry
20-04-07, 22:49
ΥΓ: Ποιες οι συνέπειες μιας εταιρείας – φροντιστηρίου που αποδεδειγμένα φέρθηκε με τέτοιο τρόπο σε εργαζόμενο; Μπαίνει πχ σε κάποια μαύρη λίστα από την επιθεώρηση εργασίας; Είναι πιο πιθανό να την ελέγχουν συχνότερα μετά;

Πρακτικά είναι πιο πιθανό να τα κάνει πιο εύκολα πλακάκια με τους επιθεωρητές και να γειώνει τους όποιους ελέγχους...

Reef
20-04-07, 23:50
Ε οχι και του εργάτη... του εργαζόμενου μου φαινεται ακούγεται καλύτερα :lol:

εγω εχω να κανω με εργατες, αν το θεωρεις αστειο ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.