PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή Powerline Kit



Tsints
02-11-15, 14:06
Καλησπέρα, θα ήθελα να επεκτείνω το δίκτυο στο σπίτι, με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες (για χρήση streaming κλπ), χωρίς να μπλέκω με καλώδια από το ένα μέρος του σπιτιού στο άλλο. Είδα ότι το powerline θεωρείται καλή λύση σε τέτοιες περιπτώσεις.

Θα επιθυμούσα να έχει 2 ethernet ports, ώστε στο ένα να συνδέσω το PC και στο άλλο να βάλω ένα παλιό router για να το χρησιμοποιήσω στην ουσία ως access point για άλλες συσκευές. Γίνεται αυτό, σωστά;

Θα ήθελα κάτι που να εξυπηρετεί τα παραπάνω και να είναι όσο το δυνατόν πιο οικονομικό.
Έχω καταλήξει σε δύο περιπτώσεις και θα ήθελα τη γνώμη σας.

Devolo dLAN 500 duo Starter Kit (http://www.e-shop.gr/devolo-dlan-500-duo-starter-kit-2-adapters-p-PER.612636?utm_campaign=newsletter151015&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=8-homeplug&utm_content=8.4-devolo+dlan+500+duo+starter+kit+2+adapters) (52.90€)
TP-LINK TL-PA4020P Kit (http://www.e-shop.gr/tp-link-tl-pa4020pkit-500mbps-2-port-nano-powerline-ethernet-adapter-kit-p-PER.612589) (59.90€)

Το δεύτερο, είναι Passthrough, που από ότι έχω καταλάβει μπορείς να συνδέσεις απευθείας πάνω στην πρίζα και να βάλεις πάνω του ένα πολυπριζο για τις υπόλοιπές συσκευές. Μειώνονται έτσι και πιθανές απώλειες στην ταχύτητα σε σχέση με ένα μη passthrough;

Ευχαριστώ

sweet dreams
02-11-15, 17:12
:welcome:

Δύο post ποιο κάτω υπάρχει δοκιμή που σου λύνει τις απορίες.

deniSun
05-11-15, 09:55
Δοκίμασα αυτές τις μέρες το Devolo dLAN 500 AV Wireless+ Kit.
Υπάρχει σε προσφορά σχεδόν στην μισή τιμή.
Σε μονοφασικό έπιασα full speed από ασύρματο την ίδια δηλαδή που πιάνω όταν συνδέομαι απευθείας πάνω στο κεντρικό ασύρματου του ρούτερ.
Το μεσημέρι θα το δοκιμάσω σε μια πολύ δύσκολη περίπτωση ασύρματης κάλυψης με τριφασική εγκατάσταση.
Θα ποστάρω και από εκεί εντυπώσεις.

sweet dreams
05-11-15, 10:21
Δοκίμασα αυτές τις μέρες το Devolo dLAN 500 AV Wireless+ Kit.
Υπάρχει σε προσφορά σχεδόν στην μισή τιμή.
Σε μονοφασικό έπιασα full speed από ασύρματο την ίδια δηλαδή που πιάνω όταν συνδέομαι απευθείας πάνω στο κεντρικό ασύρματου του ρούτερ.
Το μεσημέρι θα το δοκιμάσω σε μια πολύ δύσκολη περίπτωση ασύρματης κάλυψης με τριφασική εγκατάσταση.
Θα ποστάρω και από εκεί εντυπώσεις.

Άμα δεν βαριέσαι γράψε αναλυτικά πως είναι η τοποθέτηση στην τριφασική εγκατάσταση και ανέβασε και κανένα screenshot από τις ταχύτητες μέσα από το devolo Cockpit, κ.λ.π.

deniSun
05-11-15, 10:23
Θα προσπαθήσω.

friends_addict
05-11-15, 12:17
Αυτά πάνω σε πολύμπριζα δεν παίζουν ε? Έχω θέμα στον ένα χώρο που θα ήθελα να το βάλω. Μιλάω για το devolo. Για το tp link που έχει την πρίζα που θέλω ξέρουμε αν παίζει σωστά? Το έχει δοκιμάσει κάποιος?

sweet dreams
05-11-15, 12:33
Αυτά πάνω σε πολύμπριζα δεν παίζουν ε? Έχω θέμα στον ένα χώρο που θα ήθελα να το βάλω. Μιλάω για το devolo.

Δεν είναι θέμα μάρκας, κανένα δεν δουλεύει σωστά σε πολύπριζο (γενικά σε ότι έχει να κάνει με καλώδιο πολύκλωνο).

163217

friends_addict
05-11-15, 12:49
Ανέφερα τη μάρκα για να διευκρινήσω ότι μιλάω για το kit χωρίς passthrough. Με το άλλο δε θα έχω αυτό το πρόβλημα καθώς το βάζω απευθείας στην πρίζα και πανω στην πρίζα της συσκευής μπορώ να βάλω το πολύμπριζο. Το θέμα όμως είναι ότι το devolo είναι και wifi extender, ενώ το tp link όχι. Σωστά?

sweet dreams
05-11-15, 12:53
Για ποιο kit λες, αυτό που αναφέρει ο ts ή ο @deniSun ;;;;

friends_addict
05-11-15, 13:13
Νόμιζα ότι μιλούσαν για το ίδιο αλλά μάλλον κατάλαβα λάθος! Τέλος πάντων. Όσον αφορα στα kit που αναφέρονται στο πρώτο post του Tsints, κανένα δεν έχει wifi extender, ε?

sweet dreams
05-11-15, 13:21
Όχι, είναι το άλλο που λέει ο @deniSun και γράφει ότι είναι και καλό, προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει. Αν δεν το βιάζεσαι περίμενε μήπως μας πει νεώτερα.
Απ' ότι βλέπω το έχουν βγάλει και σε πολύ καλή τιμή. (http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/_DEVOLO-dLAN%C2%AE-500-AV-Wireless-Starter-Kit-1918-,99452,591333.html?langId=-18&outlet=1256&etcc_cmp=Productlisting&etcc_med=Price%20Search%20Engine&etcc_ori=skroutz.gr&etcc_par=Price%20Search%20Engine&et_cid=3&et_lid=5)

friends_addict
05-11-15, 13:34
Ευχαριστώ και για τις διευκρινήσεις και για την πληροφορία για την προσφορά!

deniSun
05-11-15, 22:07
Παίδεμα πολύ σήμερα.
Το βάζω στο σπίτι και το σετάρω σε μονοφασική παραοχή.
Δουλεύει τέλεια με την πρώτη.

Το πάω στο σπίτι με την τριφασική παροχή.
Τα βάζω σε δύο μπρίζες του ίδιου χώρου.
Αργεί να δει το ένα το άλλο αλλά οκ.
Στην συνέχεια τα τοποθετώ όπως θέλω.
Μετά από κάποιο χρονικό όριο 2-3 λεπτών το κεντρικό (αυτό που συνδέεται στο ρούτερ) αρχίζει να αναβοσβήνει το led και χάνεται από τον εντοπισμό του cockpit.
Συνδέομαι απευθείας επάνω στο κεντρικό με ether και πάλι δεν μπορεί να ανιχνευτεί.
Την ίδια στιγμή το δεύτερο (με το ασύρματο) δουλεύει μια χαρά (δέχεται clients ασύρματους και με ether).
Τα βγάζω όλα και αφήνω μόνο του το κεντρικό και συνδέομαι επάνω του με ether.
Το cockpit το εντοπίζει και μετά από ~10s το χάνει.
Βγάζω όλα τα καλώδια από την μπρίζα του, το αλλάζω σε 4 διαφορετικές μπρίζες άλλων δωματίων και έχει ακριβώς την ίδια συμπεριφορά.

ΥΓ
Την πρώτη φορά μπόρεσα και έτρεξα και speedtest για όσα διαρκεί.

Τα παίρνω πίσω στο σπίτι και τα συνδέω και πάλι.
Δουλεύουν όλα οκ.
Πήρα τηλ. στην τεχνική υποστήριξη και μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα ελαττωματικού μοντέλου.
Φυσικό ήταν αφού δούλευε κανονικά στο μονοφασικό.
Μου είπαν ότι δεν το είχαν συναντήσει ξανά.

Μπορεί κανείς να σκεφτεί τίποτε;
Τι μπορεί να φταίει;

sweet dreams
05-11-15, 22:17
Φαντάζομαι ότι τους έχεις κάνει Firmware Update;;;
Κλείσε τις δύο φάσεις από τον πίνακα και οποιαδήποτε συσκευή στο σπίτι και δοκίμασε το πάλι στην μία φάση. Το σπίτι είναι μονοκατοικία;;;;

deniSun
06-11-15, 01:10
Φαντάζομαι ότι τους έχεις κάνει Firmware Update;;;
Κλείσε τις δύο φάσεις από τον πίνακα και οποιαδήποτε συσκευή στο σπίτι και δοκίμασε το πάλι στην μία φάση. Το σπίτι είναι μονοκατοικία;;;;

Μου ήρθε με το τελευταίο fw οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι.
Το σπίτι είναι σε πολυκατοικία.
Να κλείσω τις άλλες φάσεις είναι σχεδόν αδύνατον γιατί έχουν συσκευές που δεν μπορούν να βγουν ούτε στιγμή από το ρεύμα.

sweet dreams
06-11-15, 01:15
Μου ήρθε με το τελευταίο fw οπότε δεν χρειάστηκε να κάνω κάτι.
Το σπίτι είναι σε πολυκατοικία.
Να κλείσω τις άλλες φάσεις είναι σχεδόν αδύνατον γιατί έχουν συσκευές που δεν μπορούν να βγουν ούτε στιγμή από το ρεύμα.

Τι συσκευές είναι αυτές;;; :hmm: μήπως δημιουργούν αυτές το θόρυβο;;; Μόνο κλείνοντας τις φάσεις και τις συσκευές θα ανακαλύψεις τι ακριβώς φταίει.
Κάνε δοκιμή και σε κάποιον άλλον από την πολυκατοικία.

deniSun
06-11-15, 01:18
Τι συσκευές είναι αυτές;;; :hmm: μήπως δημιουργούν αυτές το θόρυβο;;; Μόνο κλείνοντας τις φάσεις και τις συσκευές θα ανακαλύψεις τι ακριβώς φταίει.
Κάνε δοκιμή και σε κάποιον άλλον από την πολυκατοικία.

Στους άλλους δεν έχω πρόσβαση αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να έχουν τριφασικό.
Για τον θόρυβο που λες... Ψυγείο, κουζίνα... τέτοια πράγματα.
Απλά είναι λίγο δύσκολο να τους πίσω να κάνω τέτοια δοκιμή για διάφορα θέματα.

sweet dreams
06-11-15, 01:27
Στους άλλους δεν έχω πρόσβαση αλλά δεν νομίζω ότι μπορεί να έχουν τριφασικό.
Για τον θόρυβο που λες... Ψυγείο, κουζίνα... τέτοια πράγματα.
Απλά είναι λίγο δύσκολο να τους πίσω να κάνω τέτοια δοκιμή για διάφορα θέματα.

Αν έχεις τέτοια προβλήματα με τον ιδιοκτήτη, μάλλον δεν σε βλέπω να βγάζεις άκρη. Το πρόβλημα δεν είναι στην τριφασική παροχή αλλά στον θόρυβο που υπάρχει στην εγκατάσταση. Εγώ συνδέθηκα άνετα σε διαφορετικούς μετρητές, οπότε μην το ψάχνεις στο τριφασικό.
Αν πάντως μπορείς να κάνεις δοκιμή σε κάποιον άλλον θα έχεις καλύτερη εικόνα τι συμβαίνει και ας έχει μονοφασικό.

deniSun
06-11-15, 01:30
Ο θόρυβος μπορεί να δημιουργείται από άλλη εγκατάσταση άλλου διαμερίσματος;

sweet dreams
06-11-15, 01:39
Ο θόρυβος μπορεί να δημιουργείται από άλλη εγκατάσταση άλλου διαμερίσματος;

Kι' αυτό είναι πιθανό, εδώ έχουμε βιομηχανικούς θορύβους που ταξιδεύουν χιλιόμετρα, το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε σε τι βαθμό μπορούν να επηρεάσουν την σύνδεση.

deniSun
06-11-15, 01:42
Στην περίπτωση που ελέγξω μία-μία τις φάσεις και εντοπίσω πρόβλημα σε κάποιες από αυτές.
Τι κάνουμε μετά;
Μπορεί να είναι από συσκευή ή και από την καλωδίωση ή κάποιον αφαλοδιακόπτη στον πίνακα;

sweet dreams
06-11-15, 17:03
Στην περίπτωση που ελέγξω μία-μία τις φάσεις και εντοπίσω πρόβλημα σε κάποιες από αυτές.
Τι κάνουμε μετά;
Μπορεί να είναι από συσκευή ή και από την καλωδίωση ή κάποιον αφαλοδιακόπτη στον πίνακα;

Αν μπορέσεις να κάνεις έλεγχο όπως σου είπα θα μπορέσεις να εντοπίσεις αν είναι θέμα καλωδίωσης ή συσκευής. Αν βρεις μια φάση καθαρή μπορείς να την αλλάξεις από τον πίνακα και να την βάλεις στο χώρο που την θέλεις. Αν ο θόρυβος είναι από την γείωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι, γι'αυτό τσεκάρισε πρώτα τις φάσεις. Αν η εγκατάσταση είναι πολύ παλιά με χάλια καλωδίωση και διακλαδώσεις θα υπάρχει πρόβλημα σε όλες τις φάσεις. Επίσης κλείσε και όλες τις συσκευές για να μην σε μπερδεύουν στον έλεγχο.

deniSun
06-11-15, 20:39
Αν μπορέσεις να κάνεις έλεγχο όπως σου είπα θα μπορέσεις να εντοπίσεις αν είναι θέμα καλωδίωσης ή συσκευής. Αν βρεις μια φάση καθαρή μπορείς να την αλλάξεις από τον πίνακα και να την βάλεις στο χώρο που την θέλεις. Αν ο θόρυβος είναι από την γείωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι, γι'αυτό τσεκάρισε πρώτα τις φάσεις. Αν η εγκατάσταση είναι πολύ παλιά με χάλια καλωδίωση και διακλαδώσεις θα υπάρχει πρόβλημα σε όλες τις φάσεις. Επίσης κλείσε και όλες τις συσκευές για να μην σε μπερδεύουν στον έλεγχο.

Αυτό σκέφτομαι να κάνω.
Αρχικά υποπτεύτηκα την γείωση αλλά όπως μου είπαν από την αντιπροσωπεία δουλεύει με φάση/ουδέτερο και όχι με την γείωση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.