PDA

Επιστροφή στο Forum : απιστευτα κοστη σε καρτοκινητο



badweed
02-11-15, 15:38
εχω ενα κινητο με συνδεση wind free2go ,καρτοκινητο

ειχε μεινει υπολοιπο 93 λεπτα του ευρω και 1 λεπτο χρονος δωρεαν ομιλιας .

πηρα ενα τηλεφωνο σε αλλο κινητο της ελλαδος που η διαρκεια της κλησης ηταν 14 δεπτερολεπτα .
ποσο μπορει να ηταν η χρεωση ;
ποσο ;
μισο σχεδον ευρω !!!! 0,48 λεπτα για την ακριβεια .

ουτε υπεραστικο στην αμερικη απο καραβι στην ελλαδα στην δεκαετια του 80 που δεν υπηρχαν τοσες ευκολιες και τοσα μεσα δεν ηταν τοσο ακριβα .

περα οτι δεν χρησιμοποιηθηκε το δωρεαν λεπτο γιατι τα ρουφανε σε τριλεπτα ( ειναι πλασματικος ο αριθμος των λεπτων δωρεας ομιλιας , υπαρχει ενας περιορισμος τηλεφωνηματων που προκυπτει απο την διαιρεση του δωρεαν χρονου ομιλιας με το 3 , δηλαδη στα 100 λεπτα δωρεαν ομιλιας , τα μεγιστα τηλεφωνηματα που μπορει να κανει καποιος ειναι 33 . )



πραγματικα βρηκα αισχρη την τιμολογηση .

(ναι μεν βρισκω δελεαστικα τα πακετα επικοινωνιας που προσφερουν , αλλα σε αυτη τη λεπτομερεια δεν μπορω να μην δηλωσω την απεχθεια μου προς την κυρια τιμολογηση τους )


στην περιπτωση μου λοιπον , συμφωνα με υπολογισμους απο τον τιμοκαταλογο (http://www.wind.gr/gr/f2g/ti-kerdizo/timokatalogos/vasikes-hreoseis/) δειχνει να εχω χρεωθει για ενα λεπτο κλησης ( 60 δευτερολεπτα χ 0,0081λ το δευτερολεπτο)

ο δωρεαν χρονος καταναλωνεται με ρυθμο 3 λεπτα το ελαχιστο για καθε τηλεφωνημα και επειτα ανα δευτερολεπτο , και ο χρονος της καρτας με ελαχιστη χρεωση το 1 λεπτο ανα τηλεφωνημα (0,486 ευρω )

αυτο πως εχει προκυψει ;

πως δηλαδη ο καθε παροχoς εχει βαλει μοναδα μετρησης το τριλεπτο και το μονολεπτο σε χρονο ; και οχι το κοστος κλησης ανα δευτερολεπτο που ειναι και η μοναδα χρεωσης ;

techgirl
03-11-15, 15:13
Καλά είναι στάνταρ ότι βάζεις πακέτα. ;)Η q έχει χρέωση ανα δευτερολεπτο

Xtapodaki
03-11-15, 15:29
Και όσο πάει χειροτερεύει.... Πριν κανένα 6μηνο τα πακέτα τους αλλά και τα δώρα που έδιναν μετά από κάθε ανανέωση ήταν πολύ καλύτερα. Βέβαια και στις άλλες εταιρίες παρόμοια είναι τα κόστη.

badweed
03-11-15, 15:34
επειδη χρησιμοποιω τα πακετα και εχω μεινει ειλικρινα ευχαριστημενος απο αυτα (με 10 ευρω βγαζω και μεχρι 3 μηνες ) , δεν ειχα προσεξει ποσο το εχουν ξεφτυλισει με τις χρεωσεις .
θα μου πειτε ελευθερη αγορα , και πλεον εχουν βαλει τις κεραιουλες τους , δεν αναπτυσονται , αλλα θεριζουν .

@ ADSLgr.com All rights reserved.