PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοηθήστε με όσοι μπορείτε



kriosgr
03-11-15, 10:50
Θα χρειαστώ την γνώμη/συμβουλή σας για το τι πρέπει να κάνω.
Καταρχην να πω ότι το καλώδιο από την κολόνα του ΟΤΕ μέχρι το router μου το έχει βάλει ηλεκτρολόγος και μάλιστα είναι μαύρο διπλό με έξτρα μόνωση. Οπότε θέμα παλαιών καλωδιώσεων δεν υπάρχει.

Το πακέτο που έχω είναι ΟΤΕ BUSINESS DOUBLE PLAY 24 ECONOMY.
163098

Έχω το router που μου έδωσε ο ΟΤΕ και πριν το καλοκαίρι του 2015 που είχα το Double play 4mbps έπιανα το maximum του πακέτου μου. 4mbps καθαρά. Έτσι σκέφτηκα ότι αφού πιάνω ταβάνι ν' αναβαθμίσω σε 24 κι ότι πιάσω πάνω από 4 καλό είναι.

Σήμερα δεν πιάνω ούτε 3mbps. Κοιτάξτε μια τι μου δείχνει το router και πείτε μου την γνώμη σας.

163099

balandis
03-11-15, 11:27
εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο 48 attenuation.υπολογισε γυρω στο 14,0 το 1 χλμ.εχεις δοκιμασει με αλλο μοντεμ?? ποια περιχη εισαι??

kriosgr
03-11-15, 11:44
εισαι πολυ μακρια απο το κεντρο 48 attenuation.υπολογισε γυρω στο 14,0 το 1 χλμ.εχεις δοκιμασει με αλλο μοντεμ?? ποια περιχη εισαι??

Είμαι μακριά όντως από το κτίριο του ΟΤΕ. Μένω σε νησί (Πάρος). Όχι δεν έχω δοκιμάσει με άλλο μόντεμ. Υπάρχει η περίπτωση το ρούτερ να ρετάρει μετά από κάποιο χρονικό διάστημα (2-3 χρόνια); Κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι καλό ρούτερ για γραμμή ΟΤΕ είναι το tp link 8970 ver 3. H θύρα USB που έχει παραπάνω σε σύγκριση με το 8960 δεν μ' ενδιαφέρει οπότε μάλλον θα πάω για το 8960.

balandis
03-11-15, 11:57
εχω το 8960-v5.μπορεις να το πειραξεις με telnet να το ενεργοποιησεις μεσω windows.δηλαδη μεσω εντολων νομιζω εχει καπου ανοιχθει σχετικο θεμα,ειναι πολυ ευκολο.παρε τον ποτε και ρωτα γιατι τοσο χαμηλα και εξαλλου δεν νομιζω να ειναι μπουκωμενο το δικτυο εκει μπορει να σου δωσει παραπανω ταχυτητα.

netblues
03-11-15, 12:07
Αφου οντως εισαι μακρυα, δεν μπορουν να γινουν και πολλα. Το να κατεβασεις το snr πιθανοτατα θα οδηγησει σε ασταθεια και αποσυνδεσεις. Αμφιβαλλω οτι τα λιγα που μπορεις να κερδισεις αλλαζοντας modem και παιζοντας με τις παραμετρους θα εχουν οποιαδηποτε πρακτικη διαφορά.
ΑΝ γενικως δουλευει και δεν εχεις αποσυνδεσεις, μην πειραζεις τιποτε.
Ειναι ηδη ενα μικρο θαυμα.
Οταν και εαν μπει vdsl στην περιοχη σου, θα δεις διαφορες.

kriosgr
03-11-15, 12:34
Περίεργο. Τελικά και το Router φοβέρα θέλει. Του έκανα ένα restart πριν βγω προς εύρεση αντικαταστάτη και απ' ότι φαίνεται τρόμαξε και μου έβγαλε αυτό

163100

Ελπίζω να μείνει έτσι...

babis3g
03-11-15, 15:09
Κατα αρχην εφοσον εχεις 48 downstream line attenuation σημαινει οτι εισαι περιπου στα 3,5 χιλμ απο το κεντρο
Βαση των διαφορων calculators η γραμμη σου στην καλυτερη παει στα 6.000 kbps (6 mbps)

Τετοια ταχυτητα θα την δεις αν ο χαλκος ειναι πολυ καλος σε τοση μεγαλη αποσταση (απο το ΑΚ στο σπιτι να μην εχει πολλες απωλειες)
ΑΝ το κεντρο δεν ειναι γεματο
με καλη εσωτερικη εγκατασταση (μεσα σπιτι, κανεις ελενχο εδω στο αποιλερ)
http://www.adslgr.com/forum/threads/840836-%CE%91%CE%BD%CE%AD%CE%B2%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%84%CF%8E%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%8D%CF%84%CE%B7%CF%84%CE%B1%CF%82-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%B2%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B1?p=5507825#post5507825
Με καλο φιλτρο (αλλαζεις μερικα γιατι κατα δικη μου εμπειρια αναλογα με το μοντεμ εχω δει διαφορες)
κοντο καλωδιο (μεχρι μετρο το πολυ) απο την πριζα στο μοντεμ
Συμβατο μοντεμ που ταιριαζουν οι αλγορυθμοι με το ΑΚ
SNR margin target

Επειδη απο οτι καταλαβα εχεις το ιντερνετ για επαγγελματικη χρηση ...
εγω θα συνηστουσα να ξαναγυρισεις στην 4αρα, γιατι το προφιλ ειναι φτιαγμενο για να κραταει καλυτερα τυχον θορυβο που μπορει να εχει η γραμμη (ζητα το 4αρι με το 25 σνρ) και τα power levels,τονοι κλπ ειναι καλυτερα σχεδιαμενα
Δεν θα δεις μεγαλη διαφορα στα 1 - 2 το πολυ mbps που θα παρεις παραπανω με ρισκο αποσυνδεσεις και ασταθεια γραμμης

Αν ομως επιμενεις να κρατησεις αυτο το προφιλ για να κερδισεις οτι ταχυτητα μπορεις θα κοιταξεις ολα τα παραπανω

Τωρα για την απορια που εχεις με την ταχυτητα που κλειδωσε χαμηλωτερα και αλλαξε μετα απο επανακινηση

Στην αποσταση που εισαι αυτο θα συμβαινει συνεχεια με επανακινηση η με αποσυνχρονισκο

Σε τετοια αποσταση η γραμμη ειναι πιο ευαλωτη στον θορυβο οπως διαπιστωσες που κλειδωσε στα 3 mbps...
για να το διρθωσεις αυτο η θα κανεις συνεχεια επανακινησεις μεχρι να κλειδωσει παλι ψηλα (σε σχεση με το 4αρι που σου λεω θα εισαι μονιμα στα 4 λογω πιο δυνατου προφιλ στο θορυβο)
και θα εχεις πιο καλο αποτελεσμα στον συνχρονισμο οταν βρεις σε ποια ωρα της ημερας θα εχει λιγοτερο θορυβο η γραμμη σου
πχ επανκινηση το πρωι - μεσημερι πρεπει να εχεις πιο καλη ταχυτητα σε σχεση με το βραδυ που υπαρχει πιο πολυς θορυβος
θα κανεις τα πειραματα σου

Τωρα αν παλι θελεις μεινεις στο ελευθερο προφιλ παρε ενα συμβατο μοντεμ
ο οτε παιζει με broadcom dslam απο οτι αναφερει το μοντεμ στα στιτιστικα που εβαλες
το 585 ν8 ειναι infoneon μοντεμ και σιγουρα χανει λιγο σε ταχυτητα
παρε ενα broadcom απο την λιστα εδω με ποιο φτηνο (και αλλαγη σνρ για αργοτερα αν δεν σου κανει αποσυνδεσεις στο default) ειναι γραμμενα παρα πολλα και στις πισω σελιδες με ποιο φτηνο (για οικιακη χρηση) το τπ λινκ 8960 που λεει μεσα στο τοπικ πολλα και πως πειραζεις την γραμμη (θελει υπομονη να τα διαβασεις ολα)
http://www.adslgr.com/forum/threads/843602-Broadcom-VDSL2-modems-%CE%A3%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%9F%CE%A4%CE%95
http://www.adslgr.com/forum/threads/842420-TP-Link-TD-W8960N-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CE%B7-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF

Αλλα κατα εμενα καλυτερα να γυρισεις στην 4αρα που ειναι τεσσερα αλλα σταθερα & με σταθερη γραμμη
Δεν θα βγαλεις ευκολα 6 και τα 1-2 αν κερδισεις μπορει να εχεις προβληματα

Τα ζυγιζεις αν αξιζει η φασαρια και αποφασιζεις :oneup:

alex24
03-11-15, 15:48
H γραμμη συγχρονιζει σε G992.3 (adsl2) πρεπει να συγχρονιζει σε G992.5 (adsl2+) θα σου προτεινα να παρεις ενα αλλο μοντεμ ή να μπεις μεσω telnet και να δωσεις εντολη στο ρουτερ να παιζει μονο σε G992.5

babis3g
03-11-15, 18:40
H γραμμη συγχρονιζει σε G992.3 (adsl2) πρεπει να συγχρονιζει σε G992.5 (adsl2+) θα σου προτεινα να παρεις ενα αλλο μοντεμ ή να μπεις μεσω telnet και να δωσεις εντολη στο ρουτερ να παιζει μονο σε G992.5

δεν νομιζω να του κανει διαφορα και αν κανει θα φταιει το reboot που ανεφερα πιο πανω ... το adsl2 κλειδωνει μεχρι 12 το g.dmt μεχρι 8 ... και ειναι πολυ πιο σταθερα αυτα τα 2 (καλυτερα) γιατι οι τονοι πανε μεχρι το 256 και ξεχασα να το αναφερω στην περιπτωση του που ειναι μακρυα ... αλλα ας το δοκιμασει και ας μας πει :)

sweet dreams
03-11-15, 20:01
Περίεργο. Τελικά και το Router φοβέρα θέλει. Του έκανα ένα restart πριν βγω προς εύρεση αντικαταστάτη και απ' ότι φαίνεται τρόμαξε και μου έβγαλε αυτό

163100

Ελπίζω να μείνει έτσι...

Η γραμμή σου μέσα σε λιγότερο από 2 λεπτά έχει μαζέψει μερικές χιλιάδες λάθη, (http://www.adslgr.com/forum/threads/820677-πολλα-crc-και-hec-erros?p=5418561#post5418561) κάνε έλεγχο της εσωτερικής σου εγκατάστασης και πήγαινε πάλι στην 4άρα σύνδεση όπως προτείνει και ο babis.

163121

babis3g
03-11-15, 20:09
ωωωπς ναι δεν προσεξα την ωρα μπραβο σου :clap: (δεν ειναι καλο αυτο) αλλιως δεν θα εγραφα τοσα ... αλλα οκ καλο ειναι αν χρειαστει για αλλον χρηστη σε μακρυνη γραμμη

kriosgr
04-11-15, 07:37
Τώρα είναι 5:23 το πρωί. Έκανα restart το router και με έριξε και πάλι.
163154
Απ'ότι καταλαβαίνω αν το κάνω την ημέρα restart ξανά και κλειδώσει ψηλότερα πρέπει να είναι θέμα υγρασίας κι εδώ στην Πάρο έχουμε μπόλικη.

Πράγματι μένω πάνω από 4 χλμ από τον ΟΤΕ και χρησιμοποιώ το Internet επαγγελματικά. Aύριο θα κάνω restart το ρούτερ να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα δοκιμάσω και το tp link 8960 που είχα αγοράσει πέρυσι για εφεδρικό router και το είχα ξεχασμένο στην ντουλάπα. Του είχα βάλει μόνο user ID και password για να είναι έτοιμο για κούμπωμα κατευθείαν και θα σας δείξω τι θα μου βγάλει.

sweet dreams
04-11-15, 10:25
Τώρα είναι 5:23 το πρωί. Έκανα restart το router και με έριξε και πάλι.
163154
Απ'ότι καταλαβαίνω αν το κάνω την ημέρα restart ξανά και κλειδώσει ψηλότερα πρέπει να είναι θέμα υγρασίας κι εδώ στην Πάρο έχουμε μπόλικη.

Πράγματι μένω πάνω από 4 χλμ από τον ΟΤΕ και χρησιμοποιώ το Internet επαγγελματικά. Aύριο θα κάνω restart το ρούτερ να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα δοκιμάσω και το tp link 8960 που είχα αγοράσει πέρυσι για εφεδρικό router και το είχα ξεχασμένο στην ντουλάπα. Του είχα βάλει μόνο user ID και password για να είναι έτοιμο για κούμπωμα κατευθείαν και θα σας δείξω τι θα μου βγάλει.

Είπαμε ότι η γραμμή σου μαζεύει πολλά λάθη στο λεπτό κι' εσύ έχεις κολλήσει με τον λίγο παραπάνω συγχρονισμό;;;;

kriosgr
04-11-15, 10:32
Χωρίς να κάνω επανεκκίνηση με το που βγήκε ο ήλιος (09:30) άρχισε να ανεβαίνει το maximum bandwidth.
163156

dimitri_ns
04-11-15, 10:42
Τώρα είναι 5:23 το πρωί. Έκανα restart το router και με έριξε και πάλι.
163154
Απ'ότι καταλαβαίνω αν το κάνω την ημέρα restart ξανά και κλειδώσει ψηλότερα πρέπει να είναι θέμα υγρασίας κι εδώ στην Πάρο έχουμε μπόλικη.

Πράγματι μένω πάνω από 4 χλμ από τον ΟΤΕ και χρησιμοποιώ το Internet επαγγελματικά. Aύριο θα κάνω restart το ρούτερ να δω τι ψάρια θα πιάσει. Θα δοκιμάσω και το tp link 8960 που είχα αγοράσει πέρυσι για εφεδρικό router και το είχα ξεχασμένο στην ντουλάπα. Του είχα βάλει μόνο user ID και password για να είναι έτοιμο για κούμπωμα κατευθείαν και θα σας δείξω τι θα μου βγάλει.

Συγγενής/φ'ιλος δ'ιπλα στο ψηφιακό του ΟΤΕ
2 κεραίες εξωτερικές nanostation (περίπου 240 €)
kai η γραμμή σου γίνεται 20άρα

Δεν χρειάζεσαι άλλο modem
Eίσαι μακρυά

babis3g
04-11-15, 12:19
ta crc δειχνουν το ιδιο σε καθε επανακινηση περιπου 7000, ισως να ειναι το συγκεκειμενο μοντεμ
για δοκιμασε και το 8960 πιστευω θα παει 5-6 με συνχρονισμο κατα το μεσημερι
αλλα αν σου ριχνει και αυτο την γραμμη (οταν θα πιανει υπγρασια βροχη θορυβο crosstalk) θα πας στην 4αρα
επισης στο τπ λινκ βαλε το στο G.DMT που για να στο λεω παιζει ρολο και ενημερωσε αν και σε ποσο χρονο αν ριξει την γραμμη

kriosgr
04-11-15, 19:12
Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους για την βοήθεια.
Έβαλα το tplink. Eίχε έτοιμο προφίλ για ΟΤΕ. Διάλεξα αυτό και το μόνο που πρόσθεσα στο quick setup είναι το ipv6. Δεν ξέρω αν έπρεπε ή όχι.
Σας παραθέτω ορισμένα screenshots από τις καρτέλες που έχει.

163176
163177

163178
163179

Το IPv6 να το αφήσω ή είναι άχρηστο; Οποιαδήποτε γνώμη είναι ευπρόσδεκτη.

babis3g
04-11-15, 19:32
το down snr εχει πεσει στο 3.1 για μια ωρα που ειναι επανω (εκτος αν το εχεις εσυ πειραξει με τελνετ) ...
μαλλον πας για αποσυνδεση κατα το βραδυ αργα η οταν βρεξει
τα crc δεν τα λεει αλλα οκ εσυ θα δεις αν σε συμφερει η καινουρια συνδεση

τωρα για το ipv6 εγω το εχω κλειστο, δεν κερδιζεις πολλα

@ ADSLgr.com All rights reserved.