PDA

Επιστροφή στο Forum : laptop δεν ανοιγει καθολου. δοκιμες για το τι φταιει



mossy
05-11-15, 00:40
Καλησπερα. Εχω στα χερια μου ενα λαπτοπ το οποιο δεν ανοιγει καθολου εννοώντας πως ανοίγει και σβηνει μετα απο 2-3 δευτερα χωρις καν να bootarei τα βιος.\

---> βγαζω τις ραμ και μολις αφηνω μια απο αυτες ανοιγει ,δεν σβηνει οπως πριν σε δευτερολεπτα αλλα παλι δεν βοοταρει τα βιος και δν βλεπω τπτ στην οθονη.

--->Εβαλα ραμ απο αλλο λαπτοπ του οποίου δεν ειναι σιγουρα χαλασμενες οι ραμ και ενω περιμενα να ανοιγει κανονικα οπως πριν και τουλαχιστον να μην βλεπω τπτ στην οθονη, ανταυτου το λαπτοπ εσβησε σε 2-3 δευτερα οπως πριν.

καμια ιδεα ?


αυτονοητες δοκιμες με μπαταρια - χωρις μπαταρια, με πατημενο για πολλα δευτερολεπτα το power button να αδειάσει το φορτιο εχουν γίνει

skel
05-11-15, 01:34
έγινε κάποια απροσεξία και έπεσε το λαπτοπ ? πως έγινε η ζημιά ?

δοκίμασε κάθε σλοτ μνήμης

επίσης δοκίμασε με εξωτερική οθόνη ποτέ δεν ξέρεις
καλό θα ήταν να δεις αν η ψήκτρα πατάει καλά και αν θέλει αλλαγή πάστας

δοκιμάζεις χωρίς μπαταρία με φορτιστή να φανταστώ

badweed
05-11-15, 01:42
λαμπακια αναβοσβηνουν ;
μερικες φορες τα λαμπακια στα λαπτοπ παιζουν τον ρολο του ηχειου της μητρικης δινοντας κωδικοποιημενο σημα ως προς το τι εμποδιζει τον υπολογιστη να λειτουργησει σωστα
τι λαπτοπ ειναι ;

mossy
05-11-15, 06:45
έγινε κάποια απροσεξία και έπεσε το λαπτοπ ? πως έγινε η ζημιά ?

δοκίμασε κάθε σλοτ μνήμης

επίσης δοκίμασε με εξωτερική οθόνη ποτέ δεν ξέρεις
καλό θα ήταν να δεις αν η ψήκτρα πατάει καλά και αν θέλει αλλαγή πάστας

δοκιμάζεις χωρίς μπαταρία με φορτιστή να φανταστώ



Το λαπτοπ δεν ειναι δικο μου ειναι της αδεφης ενος φιλου μου και αποτι του ειπε δεν εχει πεσει απλα το εκανε ξαφνικα και σταματησε




---> Εχω δοκιμασει ηδη με hdmi και δεν επαιξε. Αρα μαλλον δεν μπορει να προσπερασει ουτε καν το βιος check. Δεν κανει ουτε τα ενδεικτικα beep.

---> σε καθε σλοτ μνημης δοκιμασα και μαλλον δεν φταινε τα σλοτ αλλα οι μνημες διοτι σε οποιοδηποτε σλοτ παιζει μονο εκεινη η μνημη που ανεφερα παραπανω.

---> με μια πρωτη ματια δεν βλεπω να εχει φυγει η ψυχτρα αλλα αν εφευγε δεν θα μπουταρε κανονικα και θα εκανε beep. Θελω να πω πως λογικα θα το περνουσε το bios check. Ετσι νομιζω δηλαδη.

- - - Updated - - -


λαμπακια αναβοσβηνουν ;
μερικες φορες τα λαμπακια στα λαπτοπ παιζουν τον ρολο του ηχειου της μητρικης δινοντας κωδικοποιημενο σημα ως προς το τι εμποδιζει τον υπολογιστη να λειτουργησει σωστα
τι λαπτοπ ειναι ;


---> το λαπτοπ ειναι της γνωστης μαρκας TURBOX (ΓΕΛΑΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ)!!!

2laptops
06-11-15, 19:41
Εχεις το μοντέλο ευκαιρο ? Καθε τουρμποξ είναι διαφορετικό.

@ ADSLgr.com All rights reserved.