PDA

Επιστροφή στο Forum : WRT54G σε bridge με δορυφορικά πιάτα



wintech2003
19-09-04, 12:42
Καλημέρα σε όλους.

Λοιπον μετά από κάποιες αναζητήσεις στο awmn.gr και σε άλλα site κατέλληξα στην αγορά 2 πιάτων 60cm, 2 feeders yagi type 9db γραμμικης πόλωσης και 2 pingtails από rpTNC σε N.
Αγόρασα και τα ηλεκτρολογικά κουτιά IP55 και άρχισα να τα στήνω.

Πριν ακόμα τα βάλω στις ταράτσες, τους έκανα ενα firmware upgrade με firmware από το linksysinfo.com και ενεργοποίησα το WDS. Τα έβαλα στο channel 1, απενεργοποίησα firewalls και loopback, έκανα πλήρες reset (30 δευτερολεπτα πατημενο το reset) πριν και μετά το firmware update, τα έβαλα πάνω σε δύο laptops και τελικά συνδεθήκανε...
Όλα καλά, όλα ωραία ώς εδώ.

Τώρα τί γινεται όταν τα πάω στην ταράτσα? Απο την μια πολυκατοικία η τοποθέτηση του πιάτου έχει γίνει ήδη. Ρευμα, δίκτυο συνδεθήκανε και το βλέπω κανονικά μεσα από το δωμάτιο.
Από την άλλη πολυκατοικία η τοποθέτηση θα γίνει την Δευτερα.
Η απόσταση ειναι περίπου 500m. Η υψομετρική διαφορά είναι περίπου 10m.

2 ερωτήσεις έχω:

1. Πρέπει απλά να κατεβάσω την ενταση της κεραίας στα 0mW και αυτό ειναι όλο από την στιγμή που τα 2 wrt54g κάνανε link με τις υπάρχουσες ρυθμίσεις?

2. Πως πρέπει να είναι η κλίση του πιάτου? και πώς θα δοκιμάσω σε πιο σημείο έχω την καλύτερη λήψη? Πρέπει το πιάτο να ειναι εντελώς κάθετο δεδομένου οτι η υψομετρική διαφορά μπορει να κριθεί αμελητέα? ή πρέπει να θεωρήσω οτι η μετάδοση του σήματος γίνεται όπως π.χ. η δέσμη φωτός ενας φακου? δλδ το ενα πιάτο να κοιτάει ελαφρώς προς τα κάτω και το άλλο ελαφρώς προς τα πάνω? Υπάρχει κανενα trick που θα με βοηθήσει?

Ευχαριστώ,
Γιώργος

wintech2003
20-09-04, 18:10
Κανεις ρε παιδια?

aesir
20-09-04, 18:35
Μάλλον δεν το πήρε χαμπάρι ο papashark...

wintech2003
21-09-04, 02:53
Η αλήθεια ειναι πως μόνο εκείνος έχει την εμπειρία να μου απαντήσει.

Σήμερα έστεισα τα δυο δορυφορικά πιάτα να κοιτιούνται ακριβώς το ένα με το άλλο, σαν δυο φακοι που φέγγουν ο ένας στον άλλο.

Απλά με πήρε η νύχτα και δεν πρόλαβα να φέρω καλώδια κάτω και να συνδέσω ρευματα.

Αυριο θα τα δοκιμάσω.

Anyway, ελπίζω να περάσει καμια βολτά απο δώ ο papashark μπας και μου λύσει την απορία με το θέμα των 0mW της κεραίας..

euri
21-09-04, 10:59
Κατ'αρχάς δεν μπορείς κατά βούληση να μεταβάλλεις την ένταση της κεραίας, καθώς αυτό είναι φυσική ιδιότητα της εκάστοτε κεραίας. Τουλάχιστον όχι χωρίς να επέμβεις στην κατασκευή. Μπορείς να μεταβάλλεις την ισχύ εκπομπής της συσκευή που ελέγχει τις κεραίες (στην περίπτωσή σου το WRT54). Επίσης δεν μπορείς να το βάλεις σε 0 mW, γιατί τότε...δε θα εκπέμπει καθόλου! :wink: Προφανώς εννοείς ότι θα το μειώσεις στο 0 dbm ( = 1 mW).

Βλέπω ότι η απόσταση είναι μικρή και από όσα έγραψες υπάρχει οπτική επαφή, οπότε νομίζω ότι το link μπορεί να παίξει στο 1 mW. Με έναν πρόχειρο υπολoγισμό η τελική ισχύς εκπομπής θα είναι περίπου 5 mw ( = 7 dbm). Αν δεν φτάνει, αυξάνεις την ισχύ εκπομπής του Linksys στην επόμενη στάθμη (δεν ξέρω τα βήματά του). Κοινώς trial & error.

Ο Παπακαρχαρίας και οι λοιποί του awmn θα μπορούν να σου πουν αμέσως βέβαια σε τι ισχύ να ρυθμίσεις το linksys, καθώς κυριολεκτικά το έχουν ξεσκίσει.

wintech2003
21-09-04, 11:28
Thnx euri :)

Είδες? Αν δεν μου έλεγες οτι πρέπει να ειναι 0dbm = 1mW εγώ τώρα θα καθόμουν και θα είχα ρυθμίσει το Linksys στα 0mW, και θα περίμενα να κανει το link......... :)

Η απόσταση ειναι 200-250 μέτρα τελικά όπως το είδα, φυσικά υπάρχει καθαρότατη οπτική επαφη, αυτα..

Σήμερα πάω για δοκιμές με τα access points :) Οι κεραίες έχουν στηθεί, και ελπίζω να μην με τυρανήσει πολύ το θέμα.

euri
21-09-04, 11:54
Thnx euri :)

Είδες? Αν δεν μου έλεγες οτι πρέπει να ειναι 0dbm = 1mW εγώ τώρα θα καθόμουν και θα είχα ρυθμίσει το Linksys στα 0mW, και θα περίμενα να κανει το link......... :)

Έχει ρύθμιση 0 mW το Linksys; Όσες wireless συσκευές έχω δει (όχι πολλές για να είμαι ειλικρινής) δεν έχουν τέτοια ρύθμιση. Αν ρυθμίζουν, ξεκινάνε από κάτι μεγαλύτερο του 0 mW. Πχ, οι ασύρματες κάρτες της Cisco ξεκινάνε από 1 mW. Ομοίως και τα access points της.


Η απόσταση ειναι 200-250 μέτρα τελικά όπως το είδα, φυσικά υπάρχει καθαρότατη οπτική επαφη, αυτα..

Αυτό είναι σημαντικό και θα σε βοηθήσει σε ένα καλό λινκ. Ελπίζω να μην έχεις πηγές θορύβου ενδιάμεσα.


Σήμερα πάω για δοκιμές με τα access points :) Οι κεραίες έχουν στηθεί, και ελπίζω να μην με τυρανήσει πολύ το θέμα.

Καλή τύχη. Πες μας αποτελέσματα.

alatasst
21-09-04, 11:57
Μόνο να προσέξεις πως θα σημαδέψεις με τα πιάτα διότι είναι λίγο περίεργη η στόχευση.

Καλή τύχη :wink:

@ ADSLgr.com All rights reserved.