PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεταφορά γραμμής: Αδυναμία παροχής ίδιας υπηρεσίας και καθυστέρηση



melodystyle2003
07-11-15, 20:49
Χαίρετε,

λόγω μετακόμισης, ζήτησα μεταφορά τηλεφωνικής γραμμής σε κατάστημα του ΟΤΕ.
Έχει περάσει μία εβδομάδα και έπειτα από συνεχείς τηλεφωνικές οχλήσεις μου ενημερώθηκα πως δεν είχε ανοίξει καρτέλα μεταφοράς και προχώρησαν σε ενέργειες για να προχωρήσουν άμεσα τη διαδικασία.
Έχω δύο ερωτήσεις, αν έχετε εμπειρία ή γνώσεις παρακαλώ απαντήστε.
1. Η περιοχή που μετακόμισα δεν έχει υπηρεσία vdsl (με το ζόρι δίνει 4mbps σε γείτονα), vdsl 50 είναι το πακέτο στο οποίο είμαι αυτή τη στιγμή. Κανονικά θα μου αλλάξουν το πακέτο πρόσβασης στο διαδίκτυο στο μεγαλύτερο δυνατόν διαθέσιμο, βάσει μετρήσεων από τους τεχνικούς του ΟΤΕ, σωστά; Μπορώ να ζητήσω να ενταχθώ σε κάποιο ισχύον πακέτο προσφοράς που τρέχει τη περίοδο αυτή;
2. Θεωρώ λογικό το να μη πληρώσω το κομμάτι εκείνο του λογαριασμού που αντιστοιχεί στις ημέρες καθυστέρησης κατά τη μεταφορά της γραμμής. Γνωρίζετε πως μπορώ να το ζητήσω επίσημα;

Ευχαριστώ

melodystyle2003
16-11-15, 11:27
Ένα μικρό update, ακόμα δεν έχει γίνει καμμία κίνηση για ενεργοποίηση της γραμμής. Η ενημέρωση που έχω είναι πως πρέπει να περιμένω τηλεφώνημα από τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Υπενθυμίζω πως η αίτηση έχει γίνει από 29/10/2015.

schumacher_
16-11-15, 20:49
Ένα μικρό update, ακόμα δεν έχει γίνει καμμία κίνηση για ενεργοποίηση της γραμμής. Η ενημέρωση που έχω είναι πως πρέπει να περιμένω τηλεφώνημα από τους τεχνικούς του ΟΤΕ. Υπενθυμίζω πως η αίτηση έχει γίνει από 29/10/2015.

Εφόσον διαθέτεις VDSL και γνωρίζεις ήδη ότι εκεί που θα μεταφερθείς δεν διατίθεται η συγκεκριμένη ταχύτητα, θα πρότεινα να γυρίσεις πρώτα την adsl σου σε 4ΜΒ και στη συνέχεια να κάνεις τη μεταφορά, θα κυλήσει πολύ πιο ομαλά το αίτημα.

Αναφορικά με το χρονικό διάστημα που περιμένεις, η μεταφορά σε νέα διεύθυνση απαιτεί από τη μεριά του παρόχου διάφορες ενέργειες και μία από τις πρώτες είναι η αναζήτηση και δέσμευση δικτύου. Αν εκεί που θέλεις να πας ο ΟΤΕ δεν έχει δίκτυο χαλκού, θα περιμένεις μέχρι να ελευθερωθεί ζεύγος από κάποια κατάργηση ή να προσθέσουν νέα ζευγάρια χαλκού (εδώ γελάμε).

melodystyle2003
16-11-15, 21:20
Κατά την υποβολή της αίτησης, η υπάλληλος βεβαίωσε πως υπήρχε αφθονία διαθεσίμων ζευγών αλλά όχι η υπηρεσία vdsl.
Η έκθεση κατασκευής, αν θυμάμαι καλά την ονομασία της, ακόμα δεν έχει υποβληθεί από τους τεχνικούς για τη νέα διεύθυνσή μου (αξίζει να αναφέρω πως υπήρχε στο χώρο στο πρόσφατο παρελθόν γραμμή ΟΤΕ). Παράλογο μιας και έχουν πάρει μετρήσεις ήδη εδώ και 5 εργάσιμες και είναι διαδικασία που δε παίρνει πάνω από μία εργάσιμη όπως μου εξήγησαν. Προσωπικά θεωρώ πως κωλυσιεργούν οι τεχνικοί, πιθανόν λόγω αδιαφορίας αν κρίνω από τη νοοτροπία τους κατά τη διάρκεια των μετρήσεων, μιας και προηγούμενη μεταφορά γραμμής ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 24 ώρες.
Να προβώ σε υποβιβασμό της υπηρεσίας θα είχε επιπρόσθετο κόστος σε μένα, μιας και δεν έχω κλείσει το 18μηνο που με δεσμεύει. Δεν είναι ευθύνη μου αν οι υποδομές του ΟΤΕ δεν αναβαθμίζονται όπως οφείλουν.
Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα το αφήσω ως έχει, ήδη έχω συντάξει την καταγγελία και αναμένω τη πορεία που θα τύχει η αίτησή μου για να την υποβάλλω ολοκληρωμένη.

dimgavril
16-11-15, 22:56
Κάλεσε στο 8001196000 για να ενημερωθείς για την πορεία της αίτησης σου. Ίσως χρειάζεται να σου κλείσουν ραντεβού.

schumacher_
17-11-15, 00:38
Κατά την υποβολή της αίτησης, η υπάλληλος βεβαίωσε πως υπήρχε αφθονία διαθεσίμων ζευγών αλλά όχι η υπηρεσία vdsl.
Η έκθεση κατασκευής, αν θυμάμαι καλά την ονομασία της, ακόμα δεν έχει υποβληθεί από τους τεχνικούς για τη νέα διεύθυνσή μου (αξίζει να αναφέρω πως υπήρχε στο χώρο στο πρόσφατο παρελθόν γραμμή ΟΤΕ). Παράλογο μιας και έχουν πάρει μετρήσεις ήδη εδώ και 5 εργάσιμες και είναι διαδικασία που δε παίρνει πάνω από μία εργάσιμη όπως μου εξήγησαν. Προσωπικά θεωρώ πως κωλυσιεργούν οι τεχνικοί, πιθανόν λόγω αδιαφορίας αν κρίνω από τη νοοτροπία τους κατά τη διάρκεια των μετρήσεων, μιας και προηγούμενη μεταφορά γραμμής ολοκληρώθηκε σε λιγότερο από 24 ώρες.
Να προβώ σε υποβιβασμό της υπηρεσίας θα είχε επιπρόσθετο κόστος σε μένα, μιας και δεν έχω κλείσει το 18μηνο που με δεσμεύει. Δεν είναι ευθύνη μου αν οι υποδομές του ΟΤΕ δεν αναβαθμίζονται όπως οφείλουν.
Σε καμία περίπτωση πάντως δε θα το αφήσω ως έχει, ήδη έχω συντάξει την καταγγελία και αναμένω τη πορεία που θα τύχει η αίτησή μου για να την υποβάλλω ολοκληρωμένη.

Εφόσον ελέγχθηκε η νέα διεύθυνση και υπάρχει διαθεσιμότητα δικτύου είσαι οκ, όμως παραμένει το πρόβλημα με τη διαθεσιμότητα VDSL και πιθανότατα αυτός είναι ο λόγος καθυστέρησης.
Αν δεν βγάλεις άκρη, στείλε τα στοιχεία σου σε πμ μήπως μπορώ να βοηθήσω
Φιλικά

melodystyle2003
24-11-15, 13:23
Ακόμα περιμένω. Μου άλλαξαν το modem πριν μια εβδομάδα και μου έδωσαν πάλι συμβατό με adsl/vdsl2, για πακέτο adsl 4mbps με τους 3 πρώτους μήνες δωρεάν.
Κλείνουμε μήνα σχεδόν και ραντεβού για μεταφορά της γραμμής ακόμη δεν έχω δεχθεί. Κρίμα, διότι είχα σε υπόληψη την εξυπηρέτηση του ΟΤΕ, πλέον στη περιοχή μου τουλάχιστον, κανένας πάροχος δεν αξίζει να του δώσεις δραχμή/ευρώ. Το περίεργο είναι πως το έγγραφο της υπαναχώρησης αναφέρει πως μπορώ να το αξιοποιήσω έως 14 ημέρες από την ημεροηνία της αιτήσεως, δηλαδή από 18/11 έχω το δικαίωμα μέχρι 01/12. Θα περιμένω μέχρι τέλη της εβδομάδος και αν δεν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά θα προχωρήσω σε υπαναχώρηση μαζί με τη καταγγελία στον ΕΕΤΤ.

africa
24-11-15, 14:06
καλά είσαι ακόμη νέος, εγώ με το ίδιο πρόβλημα περιμένω από τις 15/09 :p

melodystyle2003
24-11-15, 15:10
καλά είσαι ακόμη νέος, εγώ με το ίδιο πρόβλημα περιμένω από τις 15/09 :p

Σειρούλα υπομονή :)

melodystyle2003
25-11-15, 17:59
Σήμερα, σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με τον ΟΤΕ ενημερώθηκα πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα ζεύγη για τηλεφωνία στη περιοχή και πως σήμερα έχει δρομολογηθεί να με ενημερώσουν μέσω επιστολής για το θέμα αυτό.
Αναρωτιέμαι, τόσες ημέρες δε το γνώριζαν; Για πιο λόγο έγινε η υποβάθμιση της γραμμής και η μετατροπή της σε εκ νέου 18 μηνη σύμβαση; Γιατί είχα ενημερωθεί πως υπήρχε διαθεσιμότητα κατά την αίτηση μεταφοράς;; Τουλάχιστον τραγελαφικό το όλο θέμα.

melodystyle2003
27-11-15, 02:00
Προχώρησα σε οριστική διακοπή της τηλεφωνικής γραμμής, χωρίς κάποια επιβάρυνση λόγω αδυναμίας από τη πλευρά του ΟΤΕ να με εξυπηρετήσει.
Πλέον χωρίς σταθερό τηλέφωνο/internet για πρώτη φορά από το 2005 αναρωτιέμαι πολλά και διάφορα. Η εξυπηρέτηση που έλαβα ποίκιλε αναλόγως αντιπροσώπου, ενώ σε τηλεφωνήματα στη τεχνική υπηρεσία ήταν παγερώς αδιάφορη για το πρόβλημά μου (έχουμε άτομο με προβλήματα υγείας στο σπίτι). Επιπροσθέτως, διαβάζοντας τα δελτία τύπου του ΟΤΕ για την υποδομή και ανάπτυξη του δικτύου κορμού του, χωρίς καν ενδείξεις βελτίωσης της συνολικής κάλυψης, μου αφήνουν μια πικρία. Ακριβή τιμολογιακή πολιτική, 14000 χώροι τηλεπικοινωνιακών συστημάτων με 5 data centers ανά τη χώρα, στροφή στη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης (όπως του υπαγορεύεται και οφείλει) με αναβάθμιση εξοπλισμού με σημαντικά μεγαλύτερες δυνατότητες και μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα, ISO 14001/2004, βιοκλιματικά κτήρια -πρότυπα συγκριτικής αξιολόγησης- (βλ. ΚΕΝΑΚ, κτήριο Παιανίας), γαλουχισμό ενεργειακά "πράσινων" ευσυνείδητων χρηστών/υπαλλήλων, γενικώς προβάλλει την εικόνα μιας δυναμικής εταιρίας με δράση και υψηλού κόστους υπηρεσίες (το 65% αν θυμάμαι καλά ανήκει στην DT) και δε μπορεί να προσφέρει/αναβαθμίσει μια περιοχή που σε ακτίνα 6-7χλμ φιλοξενεί μεγάλες επιχειρήσεις που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο με μόλις 1mbps, από τον 10/2005 παρακαλώ η κατάσταση αυτή, και πλέον κάτοικοι της δεν έχουν τη δυνατότητα καν να βάλουν τηλέφωνο. Κρίμα.

MIKU
27-11-15, 17:31
Προχώρησα σε οριστική διακοπή της τηλεφωνικής γραμμής, χωρίς κάποια επιβάρυνση λόγω αδυναμίας από τη πλευρά του ΟΤΕ να με εξυπηρετήσει.
Πλέον χωρίς σταθερό τηλέφωνο/internet για πρώτη φορά από το 2005 αναρωτιέμαι πολλά και διάφορα. Η εξυπηρέτηση που έλαβα ποίκιλε αναλόγως αντιπροσώπου, ενώ σε τηλεφωνήματα στη τεχνική υπηρεσία ήταν παγερώς αδιάφορη για το πρόβλημά μου (έχουμε άτομο με προβλήματα υγείας στο σπίτι). Επιπροσθέτως, διαβάζοντας τα δελτία τύπου του ΟΤΕ για την υποδομή και ανάπτυξη του δικτύου κορμού του, χωρίς καν ενδείξεις βελτίωσης της συνολικής κάλυψης, μου αφήνουν μια πικρία. Ακριβή τιμολογιακή πολιτική, 14000 χώροι τηλεπικοινωνιακών συστημάτων με 5 data centers ανά τη χώρα, στροφή στη μείωση της ενεργειακής κατανάλωσης (όπως του υπαγορεύεται και οφείλει) με αναβάθμιση εξοπλισμού με σημαντικά μεγαλύτερες δυνατότητες και μικρότερο ενεργειακό αποτύπωμα, ISO 14001/2004, βιοκλιματικά κτήρια -πρότυπα συγκριτικής αξιολόγησης- (βλ. ΚΕΝΑΚ, κτήριο Παιανίας), γαλουχισμό ενεργειακά "πράσινων" ευσυνείδητων χρηστών/υπαλλήλων, γενικώς προβάλλει την εικόνα μιας δυναμικής εταιρίας με δράση και υψηλού κόστους υπηρεσίες (το 65% αν θυμάμαι καλά ανήκει στην DT) και δε μπορεί να προσφέρει/αναβαθμίσει μια περιοχή που σε ακτίνα 6-7χλμ φιλοξενεί μεγάλες επιχειρήσεις που έχουν πρόσβαση στο διαδίκτυο με μόλις 1mbps, από τον 10/2005 παρακαλώ η κατάσταση αυτή, και πλέον κάτοικοι της δεν έχουν τη δυνατότητα καν να βάλουν τηλέφωνο. Κρίμα.

Το 40% ειναι σε DT ,το 10% στο δημοσιο και το 50% σε ελληνες και ξενους επενδυτες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.