PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με κλήσεις μέσω γραμμής PSTN από το Fritz!Box 7490



socstamatiou
08-11-15, 14:09
Καλησπέρα στο forum.

Θέλω να ρωτήσω όσοι είναι κάτοχοι του Fritz!7490 ή και άλλων μοντέλων, αν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τις κλήσεις μέσω γραμμής pstn από τη συσκευή τους. Στη δική μου περίπτωση, 8 στις 10 κλήσεις περίπου που κάνω αποτυγχάνουν όταν δρομολογούνται μέσω PSTN. Εννοείται ότι έχω ρυθμίσει τα extensions σωστά, χωρίς dialing rules και την PSTN γραμμή ως προεπιλογή. Μέσω VOIP δεν έχω κανένα πρόβλημα. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι δεν καλεί συνήθως το πρώτο ψηφίο. Έχω καταλάβει ότι δεν περιμένει να ακούσει το ρουτερ τόνο από το δίκτυο και ξεκινά την πληκτρολόγηση. Αποτέλεσμα αυτού είναι όταν καλείς ας πούμε ένα κινητό 6971234567 αυτό να καλεί 971234567 γιατί το 6 το έχει πληκτρολογήσει πριν πάρει γραμμή από το δίκτυο. Όταν κάλεσα *10#pp6971234567 η κλήση πραγματοποιήθηκε χωρίς πρόβλημα. Έχω δηλώσει το πρόβλημα στην AVM, έχει γίνει αντικατάσταση του ρουτερ όμως τα ίδια. Το προηγούμενο Fritz(7270) δεν μου παρουσίαζε αυτό το πρόβλημα. Η avm μου λέει να ελεγξω τις συσκευές μου. Το έχω κάνει, όμως τίποτα. Ακόμη και από την εφαρμογή fritz!fon το ίδιο αποτέλεσμα.
Έχω κάνει αλλαγές φίλτρων, καλωδίου, Fritz μόνο στην πρώτη πρίζα και Fritz κατευθείαν στη ρεκλέτα της πολυκατοικίας. Το ίδιο αποτέλεσμα.
Ακούω ιδέες....

Lagman
11-11-15, 03:29
Εαν δοκιμάσεις να κάνεις κλήση χωρίς το fritzbox τι θα κάνει ; Μου έχει τύχει κανα δυο φορές που η γραμμή ήταν νεκρή λες και ήταν σε stand by και ενεργοποιήθηκε , την μια δεν είχα fritzbox. Μήπως είναι κάποια ρύθμιση απο τον πάροχο ; Δεν κάνεις μια ερώτηση.

socstamatiou
11-11-15, 16:54
Χωρις το fritz δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα. Οπως δεν αντιμετωπιζω και με το προηγουμενο μοντελο. Το support της avm πεταει χαρταετο και το μονο που απαντανε ειναι να ελεγξω αν τα τηλεφωνα μου δουλευουν σωστα, οταν τους λεω οτι το προβλημα παρουσιαζεται και απο την εφαρμογη τους για android και απο dect. Εχει κανεις αλλο το ιδιο προβλημα με εμενα;

Lagman
11-11-15, 21:51
Αυτά που θα δοκίμαζα
1)έλεγχο για τελευταίο firmware
2)(μπελάς ειδικά άμα έχεις κάνει ένα σωρό ρυθμίσεις,αλλά απαραίτητο) επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων χωρίς επαναφορά ρυθμίσεων από backup και θα έκανα από ρυθμίσεις μόνο τις απολύτως απαραίτητες για να κάνω κλήση, αν θυμάμαι καλά μόνο να δηλώσεις τον αριθμό της landline γραμμής θέλει.
3)Δοκιμή το fritzbox σε άλλη γραμμή.

Nemessis
11-11-15, 22:31
Έιχα το ίδιο πρόβλημα με ένα 7390 ... το trace του Fritz έδειχνε πώς το πρώτο στοιχείο το έστελνε. Συνήθως το πάθαινα όταν καλούσα αριθμούς απο την μνήμη της συσκευής. Το πρόβλημα μετά την αλλαγή του Fritz δεν το επανεμφάνισε. Δέν ξέρω εάν η λύση ήταν η αλλαγή η οι κουβέντες με τον πάροχο που είχα κ κάποιες αλλαγές που κάνανε στο κέντρο τους.

socstamatiou
11-11-15, 23:37
Εγινε αντικατασταση του fritz στα πλαισια της εγγυησης. Το προβλημα παραμενει. Αν μου εκανε και το 7270 το ιδιο θα ελεγα οτι φταιει η καλωδιωση. Ομως απο αυτο καλει σωστα! Firmware εχω το τελευταιο. Επαναφορα ρυθμισεων εχω κανει και επαναρυθμιση απο την αρχη. Κανενα αποτελεσμα. Το fritz δοκιμαστηκε και σε οτε και σε forthnet λογω φορητοτητας που ειχα κανει. Τα ιδια παντου. Προσπαθω να πεισω την avm να προσφερει καποιο functionality για αλλαγη του flash interval. Για να δουμε...

Lagman
12-11-15, 17:55
socstamatiou όταν είχε κυκλοφορήσει το 7390 είχε θέματα με την τηλεφωνία και μετά από firmware updates τα λύσανε όλα, υπήρχε ένα γερμανικό φόρουμ(με χρήσιμες πληροφορίες) μόνο για Fritzbox το οποίο δυστυχώς έκλεισε . Απαράδεκτο το πρόβλημα που έχεις αλλά έχω την αίσθηση ότι είμαστε beta testers...

Η έκδοση που έχεις είναι international ;

socstamatiou
13-11-15, 00:20
Ναι. Το fritz ειναι αγορασμενο απο ελληνικο καταστημα με την international εκδοση. (6.30 αυτη τη στιγμη.)

- - - Updated - - -

Εχω διαπιστωσει οτι δεν στελνει καποιες φορες το πρωτο ψηφιο γιατι καλω φιλικο προσωπο που το τηλεφωνο του αρχιζει απο 210600χχχχ και μου βγαινει το κτεο auteco (10600)!!! Δεν το κανει παντα. Σε ενα ποσοστο καλει σωστα τον αριθμο και πετυχαινει η κληση. Αλλες φορες ομως κλεινω ραντεβου για... Κτεο!!!

Lagman
14-11-15, 00:20
Μπορείς να μπλοκάρεις αριθμούς υψηλής χρέωσης από το Fritz οπότε δε θα σου βγαίνει το κτεο :p

Aldebaran67
15-11-15, 21:33
Αυτο το κουφο με το κτεο εμενα μου το κανει με την hellas service και παρολο που εχω δωρεαν αστικα υπεραστικα και καποιες ωρες κινητα μου ερχεται καθε μηνα χρεωση 2-3 ευρω:rant:
Και το κακο ειναι οτι μου το κανει για τοπικα κυριως τηλεφωνα 21057 (Περιστερι) επειδη το νουμερο τους ειναι 1057
Ευτυχως το μπλοκαρα και τελειωσε το θεμα
Για τις κλησεις εγω του εχω συνδεσει πανω ενα dect fritz fon mtf και ενα Panasonic duo ασυρματο και δεν εχω κανενα προβλημα (pstn) γραμμη

socstamatiou
16-11-15, 01:01
Μα αμα σου καλει 1057 αντι για 21057, εχεις και εσυ το προβλημα που περιγραφω! Και σε εμενα δεν μου το κανει παντα, αλλα σε ενα ποσοστο. Επισης με τα κινητα αλλες φορες τα καλει, αλλες δινει σημα κατηλειμμενου.

Lagman
16-11-15, 13:06
Η αναγνώριση κλήσεων σας δουλεύει σωστά ;

socstamatiou
16-11-15, 19:23
Στην αρχη οχι. Μετα απο τηλεφωνο στη forthnet λυθηκε. Νομιζω ανεβασαν το fsk level

djnick
18-11-15, 12:41
== off topic ==
Φαίνεται κάπου μέσα στο menu του Fritz το fsk level;
Προσπαθώ να καταλάβω και εγώ τί φταίει που κάποιες φορές η αναγνώριση κλήσης δεν δουλεύει σωστά και δεν έχω βρει άκρη.

socstamatiou
23-11-15, 01:02
Οχι. Ειναι θεμα του παροχου να το ανεβασει. Σε εμενα κατι τετοιο εκανε η forthnet

Lagman
24-11-15, 15:01
Μήπως η ρύθμιση από τον πάροχο για την αναγνώριση σου δημιούργησε άλλο πρόβλημα ;;

socstamatiou
25-11-15, 08:41
Οχι. Τιποτα που να μην υπηρχε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.