PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με το internet



Σελίδες : [1] 2 3

JediMasterMANIAC
13-04-07, 16:59
λοιπον ενεργποιηθηκα κ εγω επιτελους αλλα εχω το εξης προβλημα .

αφου συγχρονιζει το modem δεν περνει Ip
οταν παταω connect μου ββγαζει το εξης μηνυμα

Login Failure

The far end failed to respond . Please verify ATM and DSL setings.
Ensure your local settings are crrecty , but if this problem persists contact your ISP.

τους πηρα τηλ. μου ειπαν θα το ελεγχουν αλλα τζιφος
φταει το modem η η γραμμη ?
εχει κανεις παρρμοια περιπτωση ;:clap:

lx911
13-04-07, 18:51
Δεν εχω ξανα συναντηση κατι παρομοιο. Τα στατιστικα της γραμμης τι λενε; (καντε ενα "paste" εδω)
Επισης βεβαιωσου οτι το username & password που βαζεις ειναι σωστα. Αν δηλαδη μπορεις να κανεις login στο site της Tellas τοτε κομπλε.
Διαφορετικα καλη τυχη.

JediMasterMANIAC
13-04-07, 21:18
βασικα βγαζω τελειως εξω τις περιπτωσεις λαθως pass κ τετοια πραγματα
απλα επειδη ειμαι σε νετ καφε δεν μπορω να κανω copy- paste
θα δανειστω ενα modem απο ενα φιλο για να εξακρυβωσω οτι δεν φταει ή φταει το modem διαφορετικα ειναι για κραξιμο μετα απο τοση αναμονη
ειπαν θα με παρουν τηλεφωνο αλλα τιποτα ακομα :ρ
ποτε μπορω να ζητησω αποζημιωση αν αργησουν πολυ τουλαχιστον ;:P :)

zenonn
13-04-07, 22:02
το ιδιο ακριβως μηνυμα μου βγαζει και εμενα το modem.

η φοριτοτητα της γραμμης εγινε στις 11/4 το modem εκανε sync απο την πρωτη ατιγμη αλλα ακομα και σημερα μετα απο δυο μέρες δεν μπορω να κανω connect.

δεν νομιζω οτι φταει το modem δοκιμασα και με αλλο, το usr9108a και παλι τα ιδια.Κανει sync καννονικα (4096/512 κλπ.) αλλα στο dsl status βγαζει PPP down.

να βαζω λαθος user name και password δεν νομιζω, χρησιμοποιω αυτα που εχει η tellas στις οδηγιες της (user name:zisto, pass:zisto) για να κανω το activation

τι μπορει να φταει?
πηρα τηλ στο 1212 να το αναφερω, την πρωτη φορα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο γιατι "λεει οτι η dsl θελει 2-3 μερες να ενεργοποιειθει πληρως" και την δευτερη φορα αφου μιλησα με αλλο τεχνικο οτι θα το δηλωσει ως βλαβη (αφου βεβαια του ειπα οτι εχω δοκιμασει με 3 διαφορετικα modem).

JediMasterMANIAC
13-04-07, 22:24
το ιδιο ακριβως μηνυμα μου βγαζει και εμενα το modem.

η φοριτοτητα της γραμμης εγινε στις 11/4 το modem εκανε sync απο την πρωτη ατιγμη αλλα ακομα και σημερα μετα απο δυο μέρες δεν μπορω να κανω connect.

δεν νομιζω οτι φταει το modem δοκιμασα και με αλλο, το usr9108a και παλι τα ιδια.Κανει sync καννονικα (4096/512 κλπ.) αλλα στο dsl status βγαζει PPP down.

να βαζω λαθος user name και password δεν νομιζω, χρησιμοποιω αυτα που εχει η tellas στις οδηγιες της (user name:zisto, pass:zisto) για να κανω το activation

τι μπορει να φταει?
πηρα τηλ στο 1212 να το αναφερω, την πρωτη φορα μου ειπαν οτι ειναι φυσιολογικο γιατι "λεει οτι η dsl θελει 2-3 μερες να ενεργοποιειθει πληρως" και την δευτερη φορα αφου μιλησα με αλλο τεχνικο οτι θα το δηλωσει ως βλαβη (αφου βεβαια του ειπα οτι εχω δοκιμασει με 3 διαφορετικα modem).

κ μενα τα ιδια μου ειπαν απλα δεν ξερω ποσο μπορω να τους εμπιστευτω ;Ρ

τεσπα παντως τωρα ξερω τι φταει :ρ

minovg
14-04-07, 14:02
Δοκίμασε να κάνεις σύνδεση φίλε μέσω ΡΡΡοΕ και όχι μέσω ΡΡΡοΑ. Τις περισσότερες φορές αυτό φταίει. ;)

Jim87
14-04-07, 15:37
Το συγκεκριμένο είναι αρκετά γνωστό πρόβλημα που δημιουργηθηκε σε πολλούς συνδρομητές της Tellas, μετά την πτώση του server της πριν 2-3 βδομάδες περίπου.


Όπως είπε και ο minovg δοκίμασε με pppoe και ελπίζω να είσαι απο τους τυχερούς που θα τους δουλέψει με αυτό τον τρόπο γιατί σε πολλούς δεν έγινε τίποτα...

or1onas
16-04-07, 13:02
Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον JediMasterMANIAC και η στάση της Τελλάς είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ γελοία!

11/4 --> Ανάβει το λαμπάκι 'DSL' αλλά δεν παίρνει IP (Zyxel 660r).
Τα τεστ δίνουν 'ATM loopback failed'.
Δοκιμάζω το speedstream 4200 --> 'The far end failed to respond'
Δοκιμάζω και με τα 2 modem τα user/pass: zisto/zisto, guest@tellas.gr/tellas, καθώς και ρύθμιση: PPPoA, PPPoE --> Τα ίδια..

Παίρνω στο 8015000365:

11/4 βράδυ,
12/4 πρωί,
12/4 απόγευμα,
13/4 πρωί,
13/4 βράδυ,
14/4 πρωί,
14/4 απόγευμα,
15/4 πρωί,
15/4 βράδυ (στο 1212 αυτή τη φορά).

Σε κάθε τηλεφώνημα λαμβάνω την απάντηση ότι το πρόβλημα θα προωθηθεί στο τμήμα Δικτύου ως επείγον (και ακόμα πιο επείγον, κλπ...)
και θα επικοινωνήσει μαζί μου τεχνικός από το τμήμα αυτό για να με ενημερώσει.
Έχοντας πλέον 4-5 μέρες αναμονής χωρίς καμμία ενημέρωση, ξανατηλεφωνώ όπως ανέφερα χθες το βράδυ στο 1212 και ο κύριος που απαντά
με ενημερώνει ότι θα είμαι οκ μέχρι την Τρίτη.

Ρε Π@#@$, ούτε ο ΟΤΕ δεν ήταν ΤΟΣΟ χάλιας! <-- Και φανταστείτε ότι έχω και φοβερή προκατάληψη μαζί του....

Και αυτό που με ενοχλεί περισσότερο απ'ολα, είναι το ότι δεν υπήρξε ΕΝΑ τηλεφώνημα μετά τα τόσα δικά μου.
Εντάξει, αν δε μπορείς να το λύσεις ρε άνθρωπε άμεσα που λέει ο λόγος, πάρε ενα γ@%#$%#$ τηλέφωνο τον πελάτη και
πες του το. Δε θα φάμε κανένα. Την αδιαφορία δεν αντέχω με τίποτα!

OXIallaForum
16-04-07, 18:34
καλησπέρα κ από εμένα.
και ναι έχω κ εγώ το ιδιο ακριβώς πρόβλημα.
πακέτο zisto 4mbps , εδώ κ σχεδόν 20 μέρες χωρίς internet.
speedstream 4200, όλα τα λαμπάκια πράσινα
αλλά login failure.

την προηγούμενη βδομάδα (μετά από πολλά) μου είπαν πως θα το δηλώσουν βλάβη γραμμής
και θα με ειδοποιήσουν οι τεχνικοί.
όπως καταλαβαίνετε μέχρι τώρα...
nway τους ξαναπήρα πριν από λίγο κ το παληκάρι στο τηλ. κέντρο
είπε ότι με καταλαβαίνει κ θα το ξανασημειώσει κ θα το βάλει σε πρωτεραιότητα.

έχει δοκιμάσει κάποιος από τους πάσχοντες να κάνει upgrade sto firmware?

καλά ξεμπερδέματα

or1onas
17-04-07, 10:14
Έχει λάβει κανείς επίσημη απάντηση από την Τελλάς για το θέμα;
Ή τουλάχιστον, υπάρχει κάποιος που είχε αυτό το πρόβλημα και λύθηκε; Είχε κάποια ενημέρωση;
Αν είναι να συνεχιστεί το πρόβλημα όπως λέει ο OXIallaForum για 20 μέρες, προτιμώ να το κόψω από τώρα να τελειώνουμε..

w1shmast3r
17-04-07, 11:04
Ανάβει το λαμπάκι 'DSL' αλλά δεν παίρνει IP.
Τα τεστ δίνουν 'ATM loopback failed'.
Δε θα φάμε κανένα. Την αδιαφορία δεν αντέχω με τίποτα!

καλησπερα κι απο μενα παιδες. φυσικα εχω κι εγω το ιδιο ακριβως προβλημα απο τις 5/4 που ενεργοποιηθηκε η zisto μου. εχω ενα us.robotics 9108a adsl2+ router και μου παρουσιαζει ακριβως αυτο το προβλημα. γινεται κανονικα το adsl synchronisation, το λαμπακι αναβει πρασινο και στο status βλεπω τα 4mbit download και 512kb upload αλλα δεν παιρνω ip. τα settings μου ειναι: pppoa, 8, 35, vmux, auto authentication, auto στο default gateway και dns servers. στα diagnostics βλεπω το ppp server connection fail και atm looback fail.

παιρνω τηλεφωνο καθημερινα στην tellas χωρις φυσικα αποτελεσμα και αντιμετωπιζω την ιδια αδιαφορια που εξοργισε τον οριονα. ειμαι 1 μηνα πλεον χωρις ιντερνετ (μαζι με το χρονο που κανανε να με διακοπσουν απο τον οτε και τα σχετικα) και εχω φρικαρει να βλεπω ενεργοποιημενη και συνχρονισμενη γραμμη αλλα να μην μπορω να μπω στο νετ.

υπαρχει κανενα νεοτερο περι το τι μπορει να ειναι το προβλημα τους? εμεις που συμπασχουμε τουλαχιστον πρεπει να αλληλοενημερωνομαστε.

or1onas
17-04-07, 11:50
Εκτός από το 8015000365 και το 1212, ξέρει κανείς κάποιο τηλέφωνο στο οποίο να απαντά κάποιος πιο 'υπεύθυνος' (αν υπάρχει, διότι πλέον αμφιβάλλω).
Και είναι πραγματικά τραγικό το γεγονός ότι το πρόβλημα το αντιμετωπίζουν αρκετοί εδώ και εβδομάδες όπως φαίνεται αλλά κανείς δεν έχει λάβει μια απάντηση από την Τελλάς σχετικά με το θέμα.

w1shmast3r
17-04-07, 12:02
δυστυχως οχι. μου δωσανε και 1 μουφα τηλεφωνο που δεν απανταει κανενας καποια στιγμη. αυριο μπουκαρω στα κεντρικα τους μπας και δω φως.
εντωμεταξυ τι μπορω να κανω για να εχω κι εγω σαν ανθρωπος ιντερνετ σπιτι οσο περιμενω? dialup μονο ε? aaaargghhh

zenonn
17-04-07, 17:40
μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στο 1212 καποιος απο τους τεχνικους μου ειπε οτι απο 13/4 εχει αλλαξει η διαδικασια ενεργοποιησης της υπηρεσιας.Γι΄αυτο αυτο το προβλημα παρουσιαζεται περισοτερο σε αυτους που η φοριτοτητα της γραμμης εγινε μεσα στον Απριλιο.

επισης σημερα το modem μου, επαψε πλεον να κανει sync, απο τις 12 το μεσημερι περιπου. Ειναι σαν να μην υπαρχει Dsl πανω στη γραμμη μου, μπορω και συνδεω το τηλ. απευθειας πανω στην γραμμη χωρις φιλτρο και δουλευει καννονικα.Υπενθυμιζω οτι το modem εκανε sync απο την πρωτη στιγμη που εγινε η μεταφορα της γραμμης στις 11/4.

zenonn
18-04-07, 00:32
μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στο 1212 καποιος απο τους τεχνικους μου ειπε οτι απο 13/4 εχει αλλαξει η διαδικασια ενεργοποιησης της υπηρεσιας.Γι΄αυτο αυτο το προβλημα παρουσιαζεται περισοτερο σε αυτους που η φοριτοτητα της γραμμης εγινε μεσα στον Απριλιο.

επισης σημερα το modem μου, επαψε πλεον να κανει sync, απο τις 12 το μεσημερι περιπου. Ειναι σαν να μην υπαρχει Dsl πανω στη γραμμη μου, μπορω και συνδεω το τηλ. απευθειας πανω στην γραμμη χωρις φιλτρο και δουλευει καννονικα.Υπενθυμιζω οτι το modem εκανε sync απο την πρωτη στιγμη που εγινε η μεταφορα της γραμμης στις 11/4.

Επιτέλους ενεργοποιηθηκα και εγω. Το modem εκανε ξανα sync καννονικα κατα τις 7 το απογευμα και μπορεσα και εκανα καννονικα το activation.

or1onas
18-04-07, 11:33
Καλορίζικο zenonn.
Σε πήραν τελικά κανένα τηλέφωνο να σε ενημερώσουν για το θέμα;
Και κάτι ακόμα:
Και μένα στο 8ο τηλέφωνο που έκανα χθες το βράδυ μου είπαν ότι δεν πρόκειται για πρόβλημα/βλάβη στη γραμμή αλλά για ενδοεταιρικό 'διαδικαστικό κομμάτι' λόγω της αλλαγής στη διαδικασία ενεργοποίησης.
Δεκτό, αλλά ρε γ@μ8το, μια βδομάδα διαδικαστικό; Ούτε ο ΟΤΕ να ήταν!
Άντε να δούμε...Χθες μου είπαν μέχρι σήμερα θα είναι έτοιμο...

w1shmast3r
18-04-07, 13:59
ειμαστε για γελια η για κλαμματα? σημερα πηρα επιτηδες 2 απανωτ τηλεφωνα στο 1212 και πηρα 2 εντελως διαφορετικες απαντησεις..λολ..ο 1ος μου ειπε πως στις 13/4 εγινε ενας ελενχος γραμμης μου και δεν ειχε προβλημα και ο 2ος μου ειπε πως δεν εχει γινει ελενχος γραμμης και πως βλεπει μια προοθηση e-mail στους τεχνικους να το κοιταξουν..δηληδη οτι ναναι..σημερα 18/4 και 15 μερες μετα την ενεργοποιηση μου ακομα κανει συνχρονισμο η γραμμη ενω δεν παιρνω ip και δεν μπορω να μπω στο ιντερνετ..με λιγα λογια, τζιφος η τελλας..το χιλιομεταλιωσα που δεν εμεινα shared tellas και εκανα αιτηση για LLU..never again the same mistake!

Jim87
18-04-07, 20:54
μετα απο πολλα τηλεφωνηματα στο 1212 καποιος απο τους τεχνικους μου ειπε οτι απο 13/4 εχει αλλαξει η διαδικασια ενεργοποιησης της υπηρεσιας.Γι΄αυτο αυτο το προβλημα παρουσιαζεται περισοτερο σε αυτους που η φοριτοτητα της γραμμης εγινε μεσα στον Απριλιο.



Αυτό είναι εν μέρη σωστό.

Πρέπει πρώτα να σας πάρει το outbound τμήμα της Tellas τηλ, να πει τους επιβεβαιώσετε ότι η γραμμή δουλεύει σωστά και μετά απο 2-3 μέρες ενεργοποιείτε το internet...
Μεχρι τότε αν η φωνή δεν είναι ενεργή (στα συστήματα μας) το modem μπορεί να συγχρονίζει αλλά ip δεν θα βλέπετε...

Γιαυτό οι καινούριοι πελάτες φροντίστε να δίνετε και κινητά και οι παλιού που περιμένουν να απαντάνε σε τηλέφωνα με απόκρυψη (δεν είναι μόνο η πρώην κοπέλα σας:p) αλλιώς internet. ...

zenonn
18-04-07, 20:56
Καλορίζικο zenonn.
Σε πήραν τελικά κανένα τηλέφωνο να σε ενημερώσουν για το θέμα;
Και κάτι ακόμα:
Και μένα στο 8ο τηλέφωνο που έκανα χθες το βράδυ μου είπαν ότι δεν πρόκειται για πρόβλημα/βλάβη στη γραμμή αλλά για ενδοεταιρικό 'διαδικαστικό κομμάτι' λόγω της αλλαγής στη διαδικασία ενεργοποίησης.
Δεκτό, αλλά ρε γ@μ8το, μια βδομάδα διαδικαστικό; Ούτε ο ΟΤΕ να ήταν!
Άντε να δούμε...Χθες μου είπαν μέχρι σήμερα θα είναι έτοιμο...

ευχαριστω ελπιζω να ενεργοποιηθεις και εσυ συντομα :oneup:

φυσικα και δεν με με πηρε κανεις τηλ απο τελλας να με ενημερωσει.Οταν ειδα το δευτερο λαμπακι του modem να αναβει, αρχικα δεν το πιστευα, πηγα να κανω και χαζομαρα στο activation απο τον ενθουσιασμο μου εκεινει τη ωρα, ξεχασα τι pass εβαλα, στιγμες απειρου καλους.

JediMasterMANIAC
18-04-07, 22:09
εγω εχω κλεισει εβδομαδα αλλα μονο ιντερνετ δεν βλεπω ακομα -_-
κλαψ
δεν την παλυεω αλλο πια μουρλενωμαι :p

JediMasterMANIAC
18-04-07, 23:23
LOL
δοκιμασα πριν απο λιγο με την dialup να κανω activate με το activation ID κ μου το βγαζει invalid lol
τι σημαινει αυτο ?? χαχαχ παει θα τρελαθω μου φαινεται :P

w1shmast3r
19-04-07, 07:54
εγω εκλεισα τις 16 μερες μετα απο την ενεργοποιηση και τα καθημερινα μου τηλεφωνηματα δεν απεδωσαν καρπους. activation δεν χρειαζεται να κανω καθως εχω κρατησει τα παλια username και password (μου το επιβεβαιωσανε και απο το 1212 πως ισχυουν τα παλια) αλλα παλι ip δεν παιρνω. σημερα θα παω στα κεντρικα να δω τι θα μου πουνε και in-person. η υπομονη μου εχει εξαντληθει εδω και μια βδομαδα...

allthebest
19-04-07, 10:21
Συνδέθηκα επιτέλους, και τι κατάλαβα?

Τραγική γραμμή, δεν με ακούει ο συνομιλητής από την άλλη γραμμή από το βουιτό...

κανένας παθών σαν και μένα?

Jkk
19-04-07, 10:43
LOL
δοκιμασα πριν απο λιγο με την dialup να κανω activate με το activation ID κ μου το βγαζει invalid lol
τι σημαινει αυτο ?? χαχαχ παει θα τρελαθω μου φαινεται :P


Γεια σας και απο μένα φίλτατοι. Όλα οκ με την γραμμή και απο στατιστικά κτλ αλλά είχα κ εγώ το ίδιο πρόβλημα με το activation code χθες. Σε τηλ συνομιλία που είχα με την τεχνική υποστήριξη μου είπαν οτι είναι down ο server της τελλας για τα activations και ότι μαξιμουμ μέχρι το βράδυ θα έχει λυθεί το πρόβλημα. Κρίμα τόσο καιρό αναμονή και να σκαλώνεις σε αυτό είναι ακόμα πιο κουλό. Ας περιμένουμε και άλλο , δε μπορόυμε να κάνουμε κάτι προς το παρόν.

minovg
19-04-07, 11:24
Συνδέθηκα επιτέλους, και τι κατάλαβα?

Τραγική γραμμή, δεν με ακούει ο συνομιλητής από την άλλη γραμμή από το βουιτό...

κανένας παθών σαν και μένα?
Tι εννοείς από το βουητό; Έχεις βάλει φίλτρα στη γραμμή που πάει στο τηλέφωνο; Δήλωσες βλάβη στο 1212;

namygd
19-04-07, 17:19
Το λογισμικο του μοντεμ πρεπει να φταιει(αν ειναι το siemens) κι εγω το ιδιο προβλημα ειχα!!πρεπει αν εχετε ενεργοποιηθει πληρως και εχετε βαλει σωστα τις ρυθμισεις να κανετε μια βολτα απο τα κεντρικα της τελλας για να σας βαλουν ενα καλυτερο λογισμικο.Μετα απο αυτο δε θα υπαρχει προβλημα.

lx911
19-04-07, 18:09
Κατι δεν παει καλα με τον Internet της τελευταιες μερες...
Ενω στο status του modem ειναι κανονικα συνδεμενο κανει κατι περιεργες διακοπες στιγμιες...
Το καταλαβα επειδη με πεταει το msn καθε λιγο και λιγακι...
Εχει κανει το ιδιο προβλημα???

ermis333
19-04-07, 19:01
Κατι δεν παει καλα με τον Internet της τελευταιες μερες...
Ενω στο status του modem ειναι κανονικα συνδεμενο κανει κατι περιεργες διακοπες στιγμιες...
Το καταλαβα επειδη με πεταει το msn καθε λιγο και λιγακι...
Εχει κανει το ιδιο προβλημα???

Βγάλε το router για λίγο από την πρίζα και ξαναδοκίμασε.

w1shmast3r
20-04-07, 08:35
Το λογισμικο του μοντεμ πρεπει να φταιει(αν ειναι το siemens)

οχι φιλε μου εχω το us. robotics 9108a το οποιο δουλευε τελεια εδω και 2 χρονια με τελλας και παλι και το ειχα δοκιμασει και σε ενα φιλο μου με forthnet. οποτε δεν φταιει το ρουτερ.

οπως και να χει το προβλημα μου μπορει να μην λυθηκε ακομη (μετα το χθεσινο ΝΤΟΥ στα κεντρικα της τελλας) αλλα τουλαχιστον βρηκαμε τι φταιει.

λοιπον οσοι εχουν ενεργοποιημενες γραμμες και συνχρονιζει η adsl γραμμη στο ρουτερ τους και δεν παιρνουν ip (οπως εγω) το πιθανοτερο να φταιε (αυτο που συμβαινει σε μενα) ειναι πως η τελλας (καποιος ηλιθιος υπαλληλος τους) εκανε λαθος στο migration της γραμμης και δεν εχει ρυθμισει στον server της εταιριας το username/password (δηλαδη το acount σας) να αντιστοιχει με την γραμμη σας. ετσι ενω η γραμμη σας συνχρονιζει και τα login details ειναι σωστα, ο server ης τελλας δεν σας δινει ιντερνετ.
αυτο που μου ειπε ο τεχνικος ειναι να ζητησω μεσω τηλεφωνου (οπως κι εκανα) να κοιταξουν το migration της γραμμης και να κανουν ενα checkup στο server της τελλας να τον ρυθμισουν σωστα (περιμενω να γινει και να δω τα αποτελεσματα).

ελπιζω να βοηθησα. καλη τυχη.

or1onas
20-04-07, 10:46
Πάντως προσωπικά πλέον έχω χάσει κάθε εμπιστοσύνη στην εταιρία. Είναι απαράδεκτοι.
Από τις 11/04 έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή, τηλεφωνώ κάθε μέρα και συνεχώς ξαναπερνάμε το user/pass από την αρχή για να καταλήξουμε στο ίδιο σημείο...Αστεία πράγματα.

namygd
21-04-07, 01:35
ΓΕΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΟΝ ΣΕΡΒΕΡ ΤΗΣ ΤΕΛΛΑΣ ΠΑΛΙ ΣΗΜΕΡΑ (20/4) ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΑΠΟΤΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΟΥΣ,ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΑΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΙ ΣΤΙΣ 19/4,ΚΑΙ ΔΙΑΚΟΠΗ 24 ΩΡΕΣ (ΣΕ ΕΜΕΝΑ-ΒΥΡΩΝΑ).ΤΗ ΒΛΑΒΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΤΕΛΛΑΣ (ΕΙΧΑΝ ΠΕΣΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 19/4 ΤΟ ΒΡΑΔΥ)

Gap
21-04-07, 02:23
Mάγκες καλησπέρα σε όλους. Είμαι ολοκαίνουριος στο forum το οποίο ανακάλυψα (να και κάτι καλό) από την ταλαιπωρία που μου προσέφερε απλόχερα ο χειρότερος internet provider της Ευρώπης, η ΠΟΤΕLLAS. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τους παραπάνω παθώντες, όσον αφορά το login failure..... contact with your ISP, από 6 Απριλίου που ενεργοποιήθηκα στο zisto (ξύστο) έως και σήμερα. Οι άνθρωποι εκτός από απατεώνες και ψεύτες είναι και απλά ανίκανοι. Επειδή από ότι βλέπω απορείτε περί του κολλήματος της συγκεκριμένης βλάβης απλά να ξέρετε πως σε καμία περίπτωση δεν φταίει το όποιο modem έχετε ή o server της ΤΕΛΛΑΣ ή κάποια αλλαγή στην ενεργοποίηση της υπηρεσίας και άλλες πολλές άλλες βλακείες που λένε τα μυρμήγκια της ΤΕΛΛΑΣ και νομίζουν ότι είμαστε εντελώς μ.λ.κ.ς.... Επειδή έχω μιλήσει ύστερα από απίστευτη επιμονή και υπομονή με 4 διαφορετικούς προϊσταμένους-υπεύθυνους (ο θεος να τους κάνει) απλά μου έχουν πει ότι υπάρχει πρόβλημα στην πόρτα της adsl.... και έχουν άλλες 70 ίδιες περιπτώσεις ...διαφωτιστικότατο... όσο για το πότε θα λυθεί απαντούν με αφοπλιστική ειλικρίνεια ότι πολύ απλά δεν ξέρουν.... σαν να σου λένε το καλοκαίρι , το χειμώνα ή και σε 2 χρόνια... φυσικά έως τώρα δεν υπάρχει ουδεμία ενημέρωση από πλευράς τους κι ας υπόσχονται ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου...
Για όσους θέλετε να επικοινωνήσετε με κάποιον υπεύθυνο της Τελλάς και ο εκάστοτε τηλεφωνητής αρνείτε να σας τον δώσει ή σας λέει ότι έχει κάποια δουλειά πολύ απλά να κρατάτε τη γραμμή επιμένοντας... η πολιτική της εταιρείας είναι τέτοια που δεν θα σας κλείσουν ποτέ το τηλέφωνο... αν σας βάλουν σε αναμονή περιμένετε ... αν πέσει η γραμμή (και καλά) ξανακαλέστε.. Θα τους σπάσετε τόσο πολύ τα νεύρα και μετά από κανένα μισαωράκι ο προϊστάμενος θα τελειώσει δια μαγείας τη δουλειά του και θα σας μιλήσει...:p Σίγουρα ούτε αυτός θα σας καλύψει... ΑΦΟΥ ΜΑΣ ΣΤΕΡΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΑΝΗΘΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΣ ΤΟΥΣ ΜΠΛΟΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ:evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:

Gap
21-04-07, 04:40
Πολλά συγχαρητήρια στην Τελλάς, πέρα από την πλάκα σίγουρα χρειάστηκε πολύ κόπος και ιδρώτας για να καταφέρει να γίνει χειρότερη από τον ΟΤΕ :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:

JediMasterMANIAC
21-04-07, 16:00
κ εσυ που κολλας;
καμια βοηθεια να προσφερεις μπορεις ; οχι; ο τοτε πηγαινε σε φορουμ αλλου isp
δεν ειμαστε εδω για να αλληλοβριζομαστε αλλα για να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον

JediMasterMANIAC
22-04-07, 13:43
σημερα (κυριακατικα) με πηραν τηλ μου εδωσαν το ΣΩΣΤΟ activ ID (μονοι τους πηραν ;Ρ)
κ με ενημερωσαν επισης πως τωρα ανοιξε στα τεχνικα το θεμα με το προβλημε μου (1 βδομαδα ^_^) εχω την ιδεα πως βλεπω λιγο φως.... :)
good luck και σε εσας

cypher
22-04-07, 14:53
Κατι δεν παει καλα με τον Internet της τελευταιες μερες...
Ενω στο status του modem ειναι κανονικα συνδεμενο κανει κατι περιεργες διακοπες στιγμιες...
Το καταλαβα επειδη με πεταει το msn καθε λιγο και λιγακι...
Εχει κανει το ιδιο προβλημα???




Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα,και αυτο ενω ολα πηγαιναν αψογα για κανα 2 μηνο :hmm:

Δοκιμασα Νεους Drivers, reset καθε τοσο,επανεγκατασταση συσκευων,εψαξα για
τυχον ιους κ spyware,απενεργοπoιησα firawalls k οτι αλλο "υποπτο" αλλα τιποτα.
(Απο Win κ Router)

Στα καλα καθουμενα χανεται η γραμμη και προσπαθει να συγχρονισει με καποια
καθυστερηση.(Περιπου καθε 10 με 15 η 20 με 30 λεπτα)

Ξερει κανεις μηπως τα "κανονικα" επιπεδα θορυβου μιας 768 ?
(Margin - Attenuation δεν ειναι ? )

Το προβλημα εμφανιστηκε μετα την τελευταια διακοπη του Server.

Cheers

:p

or1onas
22-04-07, 17:05
Εμένα χθες το μεσημέρι πήρε επιτέλους IP!!! (από 11/04 περιμένω) το router με zisto/zisto, έκανα το activation του νέου user/pass και τώρα έχει πρόβλημα ο server και δεν έχει ενημερωθεί ακόμα...
Απίστευτη ταλαιπωρία...

DiM
23-04-07, 00:13
Εμενα σήμερα κάνει διακοπές η dsl, πέφτει για 1 λεπτό και μετά ξανασυνδέετε σήμερα το έχει κάνει 5-6 φορες.

Endj3
23-04-07, 01:20
Εμενα παιδια εδω και τρεις μερες κανει δικοπες και συγχρονιζει σε λαθος ταχυτητες 2354, 2080 εφτασε μεχρι και 920 αντι για 4096 ελεος τι θα γινει....για τετοιες ταχυτητες καθομουν και στον οτε

No-Name
23-04-07, 01:30
Μάλλον γίνατε πολλοί φίλε μου.Από την τεχνική υποστήριξη τι σου είπαν?

Endj3
23-04-07, 08:57
Απο την τεχνικη υποστηριξη τα κλασσικα καμια ξεκαθαρη απαντηση μονο σας παρακαλουμε κανετε μερικες μερες υπομονη λες και αυτοι κανουν μερικες μερες υπομονη αν αργησω να τους πληρωσω το λογαριασμο...τι να πω πληρης ανευθυνοτητα.

cypher
23-04-07, 15:47
Η ολη αυτη ιστορια γινεται για το Zisto ?
Δηλ γινονται "μετατροπες"?Κανουν εργασιες για τις "Πορτες" η κατι τετοιο?

Δεν μπορω να καταλαβω :hmm:
Παντως δοκιμασα το routerακι σε αλλη συνδεση με αλλον isp και ολα
πηγαιναν καλα.

Θα κρατησει λιγες μερες η θα σερνομαστε στυλ D-slam Τουμπας με Οτενετ?
(Αν και ακουσα οτι βελτιωθηκε η κατασταση..)


Cheers
:p

grevenger
23-04-07, 15:54
Μήπως υπάρχει κανείς μάγκας/τυχερός που να έχει κάποιο τηλ του Τμήματος Δικτύων της Tellas; Από ότι έχω καταλάβει, αυτοί ασχολούνται με τις βλάβες/προβλήματα του Internet του Zisto, αλλά δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω τηλ τους από το 13800/βλάβες της Tellas. Από τις 2 Απριλίου που (υποτίθεται) συνδέθηκα, και με κόπο πριν λίγες μέρες πήρα και τον εξοπλισμό, δεν έχω συνδεθεί με την DSL γραμμή, το modem μου απλά δεν συγχρονίζει... Το LED DSL του Siemens παραμένει απογοητευτικά OFF. Από τις βλάβες φυσικά και συνέχεια προωθούν το πρόβλημά μου στο ειδικό τμήμα, αλλά τίποτα δεν γίνεται. Από αυτό το τμήμα, κανά τηλ υπάρχει μήπως Zis-ω και γω το Zisto?

Jim87
23-04-07, 18:13
Μήπως υπάρχει κανείς μάγκας/τυχερός που να έχει κάποιο τηλ του Τμήματος Δικτύων της Tellas; Από ότι έχω καταλάβει, αυτοί ασχολούνται με τις βλάβες/προβλήματα του Internet του Zisto, αλλά δεν έχω καταφέρει να αποκτήσω τηλ τους από το 13800/βλάβες της Tellas.

Και ούτε πρόκειται...
Πραγματικά δεν έχουμε κάποιο τηλ να σας δώσουμε αλλιώς θα ήταν ήδη στο forum!!

Όσο για τα activation id ακόμα υπάρχει πρόβλημα το οποίο όμως συνήθως το κάνουν αυτόματα απο το δίκτυο μέσα σε 1-2 μέρες...
Τουλάχιστον αυτό είδα απο τις 20 του μηνός που είδα το πρόβλημα...

or1onas
23-04-07, 18:59
Εγώ επιτέλους είμαι έτοιμος από το πρωί. Κατεβάζω σταθερά από rapidshare με 450kb...Τέλεια!

JediMasterMANIAC
23-04-07, 21:59
Εγώ επιτέλους είμαι έτοιμος από το πρωί. Κατεβάζω σταθερά από rapidshare με 450kb...Τέλεια!
zomg
κ ανεφερες το προβλημα την ιδια μερα με εμενα 0_ο
....
παω κεντρικα αυριο... ετσι κι αλλιως μου εκαναν μαμακια στον λογαριασμο ... μου χρεωσαν παλι την adsl 2048 που εχω ζητησει διακοπη εδω κ 2 μηνες .... lol

w1shmast3r
25-04-07, 08:03
χαιρομαι που σε καποιους λυνονται τα προβληματα ενω σε μενα απο τις 3/4 ακομα τζιφος.
"η σταγονα και το ποτηρι εχουν ξεχειλωσει" που λενε και οι κρατουμενοι στον κορυδαλλο.
αντε να δω μεχρι ποτε θα τραβηξει η ολη ιστορια.

υγ. μια ερωτηση. σε περιπτωση που αποφασισω διακοπη συμβολαιου, ποσο καιρο θα μου παρει περιπου να διακοψω και να μεταβω σε οτενετ ξερει κανεις?

JediMasterMANIAC
25-04-07, 14:33
χαιρομαι που σε καποιους λυνονται τα προβληματα ενω σε μενα απο τις 3/4 ακομα τζιφος.
"η σταγονα και το ποτηρι εχουν ξεχειλωσει" που λενε και οι κρατουμενοι στον κορυδαλλο.
αντε να δω μεχρι ποτε θα τραβηξει η ολη ιστορια.

υγ. μια ερωτηση. σε περιπτωση που αποφασισω διακοπη συμβολαιου, ποσο καιρο θα μου παρει περιπου να διακοψω και να μεταβω σε οτενετ ξερει κανεις?
δλδ δεν βλεπεις καθολου φως υποθετω...
παντως στο τελος θα αρχισω να σκεφτομαι κ εγω την επιστροφη...
να μεναμε κ με shared ή ΑΡΥΣ αμα ηταν ετσι ;ρ

Jim87
25-04-07, 16:50
υγ. μια ερωτηση. σε περιπτωση που αποφασισω διακοπη συμβολαιου, ποσο καιρο θα μου παρει περιπου να διακοψω και να μεταβω σε οτενετ ξερει κανεις?

Αν εχεις ενεργοποιηθεί 1 μήνα +155€ για το σπάσιμο του συμβολαίου

w1shmast3r
26-04-07, 07:50
Αν εχεις ενεργοποιηθεί 1 μήνα +155€ για το σπάσιμο του συμβολαίου
δεν υπαρχει περιπτωση ουτε μια στο εκκατομμυριο να πληρωσω τιποτα απολυτως. στη διακοπη θα δηλωσω πως διακοπτω λογω "ανικανοτητας επιλυσης βλαβης σε χρονικο διαστημα ενος μηνα". και ουστ..αυτη τη στιγμη κανω την υστατη προσπαθεια καθως εχω δωσει εντολη για re-activation δηλαδη θα μου κανουν reset το username και το password. ειδωμεν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.