PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταδιακά διαθέσιμο το offline turn-by-turn navigation και search στους Google Maps



nnn
10-11-15, 19:30
Η Google άρχισε να κάνει σταδιακά διαθέσιμη την δυνατότητα αναζήτησης και offline navigation στους χάρτες Google (αρχικά στους GoogleMaps για Android), επιτρέποντας το τοπικό 163449κατέβασμα του χάρτη μιας περιοχής, δίνοντας πλήρη δυνατότητα turn-by-turn navigation και αναζήτησης προορισμών στον αποθηκευμένο χάρτη.


Whereas before you could simply view an area of the map offline, now you can get turn-by-turn driving directions, search for specific destinations, and find useful information about places, like hours of operation, contact information or ratings.


Πηγή : Android Central (http://www.androidcentral.com/google-maps-adds-offline-navigation-and-search?utm_source=ac&utm_medium=dlvrit)

Nikiforos
10-11-15, 19:38
Επιτελους!!!!! it's about time λεμε!!!! bye bye nokia here maps για μενα....:p

tsigarid
10-11-15, 21:23
Το offline navigation υπήρχε ήδη, το χρησιμοποίησα το καλοκαίρι σε iPhone. Αυτό που δεν υπάρχει είναι 1) αναζήτηση, την οποία η ανακοίνωση αναφέρει ότι θα ενεργοποιήσει, και 2) την ανανέωση της διαδρομής αν στρίψεις αλλού, την οποία δεν αναφέρει η ανακοίνωση, αλλά εμπίπτει στο 1) μάλλον.

Nikiforos
10-11-15, 21:24
ειχε απο πριν? δεν το ειχα δει ποτε ή δεν ηξερα πως γινεται? και γιατι το ανακοινωνουν τωρα τοτε? μηπως δεν ηταν για navigation? καποια διαφορα σημαντικη θα ειχε.

tsigarid
10-11-15, 21:28
Η διαφορά είναι η offline αναζήτηση.

Αυτό που έκανα είναι το εξής: Στο σπίτι με ίντερνετ, ψάχνω τον προορισμό, και μου προτείνει διαδρομή. Στο αμάξι χωρίς ίντερνετ πατάω GO και μου έλεγε που να στρίψω, πόσο μακριά ήταν η στροφή, κλπ. Αυτό δεν είναι turn-by-turn navigation;

blade_
10-11-15, 21:34
ελπιζω να βελτιωθει,το offline του ειναι μετριο.

Gordito
10-11-15, 21:34
Πριν απλα κατεβαζες του χαρτες απο πριν στην καρτα μνημη. Ετσι δεν κατεβαιναν την ωρα που ησουν στο δρομο, χρεωνοντα data.

Επισης, ησουν online, εβαζες διαδρομη. Μετα χωρις δεδομενα ειχες κατευθυνση αλλα οχι αν αλλαζες δρομο. Τα βελακια ηταν ιδια.
Ουτε μπορουσες να κανεις αναζητηση δρομου offline.

Τωρα, δουλευει κανονικα οπως το HERE maps αν εχεις κατεβασει απο πριν την περιοχη.

Αν εχω καταλαβει καλα, αυτη ειναι η διαφορα.

tsigarid
10-11-15, 21:35
Πριν απλα κατεβαζες του χαρτες απο πριν στην καρτα μνημη. Ετσι δεν κατεβαιναν την ωρα που ησουν στο δρομο, χρεωνοντα data.

Επισης, ησουν online, εβαζες διαδρομη. Μετα χωρις δεδομενα ειχες κατευθυνση αλλα οχι αν αλλαζες δρομο. Τα βελακια ηταν ιδια.
Ουτε μπορουσες να κανεις αναζητηση δρομου offline.

Τωρα, δουλευει κανονικα οπως το HERE maps αν εχεις κατεβασει απο πριν την περιοχη.

Αν εχω καταλαβει καλα, αυτη ειναι η διαφορα.

Όπως ανέφερα και νωρίτερα, αυτό κατάλαβα και εγώ.

hellenicsun
10-11-15, 21:43
Όπως ανέφερα και νωρίτερα, αυτό κατάλαβα και εγώ.




Τωρα, δουλευει κανονικα οπως το HERE maps αν εχεις κατεβασει απο πριν την περιοχη.

Αν εχω καταλαβει καλα, αυτη ειναι η διαφορα.

Ακριβώς (http://www.androidpolice.com/2015/11/10/apk-download-maps-9-17-with-offline-navigation-searching-much-larger-saved-areas-and-direct-shortcut-to-your-contributions/). Πλέον είναι ενεργοποιημένη η offline πλοήγηση και αναζήτηση.

Ιδού και το .apk: http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/maps/maps-9-17-0-400-640dpi-android-apk-download/

Mouse Potato
10-11-15, 22:57
Ταφόπλακα σε όλες τις offline εφαρμογές. Δυστυχώς. Θα κρατήσω το here έτσι για (γ)καβάτζα!

hellenicsun
10-11-15, 23:16
Να σημειωθεί ότι επιτρέπει ως 2.5GB δεδομένων offline ;)

GreekStatistic
10-11-15, 23:47
fgood news.

Mouse Potato
11-11-15, 00:21
Πάντως τώρα που το δοκιμάζω δεν λειτουργεί. Μου γράφει μάλιστα ότι όταν είμαι εκτός σύνδεσης μπορώ να μετακινήσω τον χάρτη κλπ αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω αναζήτηση ή να λάβω οδηγίες. Όλα αυτά με το νέο apk 9.17.0

userbeta7
11-11-15, 01:17
ειχε απο πριν? δεν το ειχα δει ποτε ή δεν ηξερα πως γινεται? και γιατι το ανακοινωνουν τωρα τοτε? μηπως δεν ηταν για navigation? καποια διαφορα σημαντικη θα ειχε.

Αν θυμάμαι καλά εστίαζες την περιοχή που σε ενδιαφέρει και έγραφες στο search "OK Maps" και τέλος κλικ στο search, με αυτό το τρικ αποθήκευε στην cache την περιοχή. Δεν είμαι σίγουρος αν μετά μπορούσες να κάνεις search ή να δώσεις διαδρομή.

aiolos.01
11-11-15, 03:59
Σίγουρα αυτή η εξέλιξη έχει να κάνει με την επιτυχία του Here που έχει απο την αρχή offline navigation. Το κακό (που δεν αναφέρεται συνήθως) είναι οτι οι χάρτες λήγουν μετά απο ενα μήνα. Η google συνεχίζει να μην καταλαβαίνει τη σημασία του offline. Ευτυχώς υπάρχουν καλύτερες λύσεις (και χωρίς να σε αναγκάζουν να στέλνεις συνεχώς τη θέση σου στην εταιρία).

hellenicsun
11-11-15, 07:29
Σίγουρα αυτή η εξέλιξη έχει να κάνει με την επιτυχία του Here που έχει απο την αρχή offline navigation. Το κακό (που δεν αναφέρεται συνήθως) είναι οτι οι χάρτες λήγουν μετά απο ενα μήνα. Η google συνεχίζει να μην καταλαβαίνει τη σημασία του offline. Ευτυχώς υπάρχουν καλύτερες λύσεις (και χωρίς να σε αναγκάζουν να στέλνεις συνεχώς τη θέση σου στην εταιρία).
Πλέον υπάρχει το auto update για τους χάρτες ;)

Tiven
11-11-15, 09:45
Σίγουρα αυτή η εξέλιξη έχει να κάνει με την επιτυχία του Here που έχει απο την αρχή offline navigation. Το κακό (που δεν αναφέρεται συνήθως) είναι οτι οι χάρτες λήγουν μετά απο ενα μήνα. Η google συνεχίζει να μην καταλαβαίνει τη σημασία του offline. Ευτυχώς υπάρχουν καλύτερες λύσεις (και χωρίς να σε αναγκάζουν να στέλνεις συνεχώς τη θέση σου στην εταιρία).

Τρώει περισσότερη μπαταρία από το GMaps όμως.

kostelo
11-11-15, 14:46
Πάντως τώρα που το δοκιμάζω δεν λειτουργεί. Μου γράφει μάλιστα ότι όταν είμαι εκτός σύνδεσης μπορώ να μετακινήσω τον χάρτη κλπ αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω αναζήτηση ή να λάβω οδηγίες. Όλα αυτά με το νέο apk 9.17.0

Το ίδιο και εδώ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι κατάφερα και αποθήκευσα μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Ωστόσο όταν είμαι offline, δε μπορεί να γίνει ούτε αναζήτηση ούτε πλοήγηση. :hmm:

mojiro
11-11-15, 14:47
ναι και σε 5-6 χρόνια θα βάλουν (και για Ελλάδα) επίπεδα κίνησης...

στα here maps υπάρχει ήδη και δουλεύει σωστά!

alfagamma
11-11-15, 17:35
Επιτελους!!!!! it's about time λεμε!!!! bye bye nokia here maps για μενα....:p

Μην βιαζεσαι ακομα....

Nikiforos
11-11-15, 18:02
Μην βιαζεσαι ακομα....

Καλησπέρα! ακριβως αυτο βιαστηκα! δεν μου παιζει σωστα.....
εχω και διαφορα προγραμματα με openmaps αλλα δεν συγκρινονται με τους google maps ή here maps, λογικο νομιζω.


Τρώει περισσότερη μπαταρία από το GMaps όμως.

και εμενα το ιδιο!

hellenicsun
11-11-15, 19:57
Το ίδιο και εδώ. Το μόνο που άλλαξε είναι ότι κατάφερα και αποθήκευσα μεγαλύτερο μέρος του χάρτη. Ωστόσο όταν είμαι offline, δε μπορεί να γίνει ούτε αναζήτηση ούτε πλοήγηση. :hmm:

Η δυνατότητα ενεργοποιείται από τον server. Δε φτάνει μόνο η εγκατάσταση της τελευταίας έκδοσης.

jimakos
11-11-15, 20:02
Ναι εσένα περιμέναμε τόσο καιρό google για να έχουμε offline gps

Helene
16-11-15, 18:35
Απλά χρειάζεσαι μπόλικο χώρο στο κινητό για να τους αποθηκεύσεις

Nikiforos
17-11-15, 07:39
γιαυτο εχουμε τις καρτες μνημης!!! οπως και σε ΟΛΑ τα αλλα προγραμματα εκει αποθηκευονται οι χαρτες! οποτε κανενα προβλημα απολυτως!

djuan1988
17-11-15, 09:50
Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση από την εφαρμογή και εμφανίστηκε η δυνατότητα.

Επιλογή για κάρτα μνήμης δεν εμφανίζει πάντως και διαθέσιμο χώρο μου εμφανίζει της εσωτερικής μνήμης.

Nikiforos
17-11-15, 10:35
Η δυνατοτητα εμφανιστηκε μετα την τελευταια αναβαθμιση εμενα.
Α μπορει εμενα να γινεται επειδη ειμαι με custom rom με δυνατοτητα swap sd.....
ε αποθηκευεις μονο οτι χρειαζεσαι καθε φορα.
Δουλευω online παντα τους google maps επειδη εχω πρακτικα απεριοριστο ιντερνετ παντου και παντα, οποτε δεν με πειραζει.
Το τσεκαρα τωρα οντως γιαυτο εμενα εδειχνε την SD! ειναι λογω οτι εχω κανει swap SD που εχει η rom μου!
οποτε οσοι δεν εχουν root + swap sd ή αλλη rom custom να το κανει πανε στην εσωτερικη χωρις δυνατοτητα επιλογης!

Google FIX IT!!!!!! αλλιως μεγαλο :down:

djuan1988
17-11-15, 10:55
Και εγώ το χρησιμοποιώ συνέχεια online, αλλά η αλήθεια είναι ότι βολεύει σε ταξίδια στο εξωτερικό κυρίως.

Το μέγεθος δεν είναι απαγορευτικό. Η περιοχή της Αθήνας που επέλεξα έχει μέγεθος 67 ΜΒ.

Nikiforos
17-11-15, 12:17
σωστός! αν δεν βάλουμε ολόκληρες χώρες ή όλη την Ευρώπη πχ δεν έχει θέμα στην εσωτερική.

GreekStatistic
17-11-15, 22:08
Μόλις μου πρότεινε μέσω του Nexus να κατεβάσω offline χάρτη , είχε και προεπιλογή μάλιστα έναν με ονομασία Attiki.
Κρινοντας από το μέγεθος που είναι σε μέγεθος όσο ο "HERE" χάρτης Ελλάδος ( πολύ καλή εφαρμογή btw) θα έχει πολύ λεπτομέρεια μέσα...

Mouse Potato
17-11-15, 22:37
Εμένα τίποτα ακόμα. Σας έρχεται με push notification;

djuan1988
17-11-15, 22:55
Εμένα τίποτα ακόμα. Σας έρχεται με push notification;

Ναι, θα σου το βγάλει στη notification bar.

Helene
04-12-15, 00:37
γιαυτο εχουμε τις καρτες μνημης!!! οπως και σε ΟΛΑ τα αλλα προγραμματα εκει αποθηκευονται οι χαρτες! οποτε κανενα προβλημα απολυτως!

Σωστό, αλλά εγώ έχω τιγκάρει και την κάρτα :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.