PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά web camera προτείνετε;



WAntilles
19-09-04, 20:04
Λέω να χτυπήσω μία web camera για NetMeeting, MSN Messenger κλπ.

Υπάρχει 1 περιορισμός:

- Δυστυχώς είμαι αναγκασμένος να την πάρω από το ΠΛΑΙΣΙΟ γιατί έχω εδώ και καιρό ένα πιστωτικό των €50 από κάτι που είχα επιστρέψει και θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ.

Εάν ωστόσο έχετε να προτείνετε κάτι πολύ καλύτερο, μή διστάσετε, κι ας μην το έχει το πλαίσιο.

Για κόστος βάζω οροφή τα €100.

Και με ενδιαφέρει φυσικά να έχει standard WDM driver και να δουλεύει με τα standard προγράμματα (τα παραπάνω). Όχι με δικό του proprietary software.

Επίσης θα προτιμούσα να έχει και μικρόφωνο.

USB ή Firewire;

sdikr
19-09-04, 20:15
Αν πρέπει να είναι απο πλαίσιο, τότε logitech, έχω ακούσει καλά λόγια για την sphere

lazar
19-09-04, 20:17
Μποροώ να ρωτήσω τι ακριβώς την χρειάζεσαι; Σε ενδιαφέρει μόνον online chat (καμάκι :mrgreen: ) ή θέλεις να βγάζεις και φωτογραφίες;

WAntilles
19-09-04, 20:23
Αν πρέπει να είναι απο πλαίσιο, τότε logitech, έχω ακούσει καλά λόγια για την sphere

Παιδιά, ας είναι τελικά και απ' οπουδήποτε αρκεί να είναι καλή.


Μποροώ να ρωτήσω τι ακριβώς την χρειάζεσαι; Σε ενδιαφέρει μόνον online chat (καμάκι :mrgreen: ) ή θέλεις να βγάζεις και φωτογραφίες;

Lazar μόνο online chat με ενδιαφέρει μέσω MSN Messenger και NetMeeting.

Έχω εδώ και χρόνια 1-2 φίλους στο εξωτερικό και είναι ο μόνος τρόπος να επικοινωνούμε τακτικά και φθηνά.

Μέχρι τώρα ελλείψει DSL περιοριζόμασταν σε φωνή.

Αλλά τώρα, γιατί όχι και εικόνα;

sdikr
19-09-04, 20:27
Προσωπική επιλογή philips 740k
Εχει πολύ καλή εικόνα και τα παεί πολύ καλά με χαμηλό φωτισμό

kmike
19-09-04, 20:56
Ίσως σου φανεί χρήσιμο:
http://www4.tomshardware.com/consumer/20040910/index.html

lazar
19-09-04, 21:19
Έχω μία Aiptek που μου έκαναν δώρο πριν τρία χρόνια. Γενικώς είναι μάλλον φτηνή, υπολογίζω ότι τότε έκανε περίπου 20 ευρώ. Για online επικοινωνίες δεν έχει πρόβλημα, για φωτογραφίες είναι αρκετά μέτρια. Συμπέρασμα: εάν δεν ενδιαφέρεσαι για ποιότητα φωτογραφιών, η γνώμη μου είναι να μην δώσεις πολλά λεφτά.

lefterism
19-09-04, 22:19
εγω εχω μια generic, απο αγγλια, μιλαμε 12.5 λιρες= 17 ευρα πανω κατω. κανενα προβλημα!! ουτε φωτισμος ουτε τιποα.. ολα τελεια και τιμες...

alefgr
20-09-04, 16:27
Ότι και να πάρεις καλό είναι αρκεί να μην είναι Creative. Μακριά :!: :!: :!:

spartacus
20-09-04, 17:12
ΠΛΑΙΣΙΟ

LOGITECH

Tραβήξτε υψηλής ποιότητας βίντεο και φωτογραφίες με μέγιστη ανάλυση 640 x 480 pixels.
Ταχυδρομήστε με E-mail video και φωτογραφίες με μεγάλη ευκολία.
Η WEBCAM σας δίνει τη δυνατότητα για Video-chat.
Περιλαμβάνει υψηλής ποιότητας ενσωματωμένο μικρόφωνο.
FrameRate έως και 30 fps.
Συμβατό με Windows 98, 2000, Me, XP .
30 EURO

Τα έχει όλα και η τιμή της είναι χαμηλή, την χρησιμοποιώ εδώ και τρεις μήνες χωρίς προβλήματα.

lazar
20-09-04, 17:26
Tραβήξτε υψηλής ποιότητας βίντεο και φωτογραφίες με μέγιστη ανάλυση 640 x 480 pixels.

Σε αυτήν την ανάλυση δύσκολο να είναι οι φωτογραφίες υψηλής ποιότητος, νομίζω. Όλες όμως οι web cameras τόσο τραβάνε.

WAntilles
24-09-04, 14:42
Και γω πήγα για την Logitech Sphere αρχικά, αλλά λίγο η τιμή (€150) λίγο ότι μου είπε ο πωλητής ότι ειδικά οι sphere έχουν προβλήματα, και ότι δεν ακολουθούν το κεφάλι σου, και ότι άμα σηκωθούν, δεν ξαναπέφτουν, πήρα τελικά την Logitech Pro 4000 με τιμή €100.

Θα την δοκιμάσω σήμερα και θα σας πω εντυπώσεις.

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις σας.

waterprofen
24-09-04, 15:00
Ρε παιδιά εγώ είχα πάρει κάπου στα 60€ την Creative NX Ultra!
Τι παραπάνω έχει η Logitech Pro 4000 που πήρες WAntilles?

WAntilles
24-09-04, 15:09
Ρε παιδιά εγώ είχα πάρει κάπου στα 60€ την Creative NX Ultra!
Τι παραπάνω έχει η Logitech Pro 4000 που πήρες WAntilles?

Δεν ξέρω.

Ήθελα όχι Creative (δεν έχω τίποτα μαζί σου) επειδή έχω πικρή πείρα με hardware Creative (λέγε με SB Live 5.1).

Πολλοί εδώ πρότειναν Logitech.

Και ήθελα να είναι και πάνω από €50 περίπου που ήταν το κόστος αυτού που επέστρεψα.

Οπότε...

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχει standard compliant WDM driver και να δουλεύει με standard software (π.χ. NetMeeting, MSN Messenger, VirtualDub κλπ.).

WAntilles
25-09-04, 12:24
Λοιπόν παιδιά καλά πάει.

Στο MSN Messenger είναι μια χαρά.

Αλλά έχει πρόβλημα στο NetMeeting.

aesir
25-09-04, 13:05
Για τράβα καμμιά still photo κανενός αντικειμένου να δούμε ποιότητα...

sdikr
25-09-04, 21:41
Αλλά έχει πρόβλημα στο NetMeeting.

τι πρόβλημα σου κάνει;

WAntilles
25-09-04, 23:17
Αλλά έχει πρόβλημα στο NetMeeting.

τι πρόβλημα σου κάνει;

Χάνει πολλά frames.

sdikr
25-09-04, 23:19
Χάνει πολλά frames.

αυτό όταν είσαι συνδεμένος με κάποιον ή μονο του;

WAntilles
25-09-04, 23:58
Χάνει πολλά frames.

αυτό όταν είσαι συνδεμένος με κάποιον ή μονο του;

Δεν δοκίμασα σύνδεση μέχρι τώρα.

Έχανε στην οθόνη όταν έδειχνε ζωντανά τί τραβούσε.

Βέβαια μπορεί να ήταν και επειδή έδειχνε preview το DirectShow και όχι Overlay.

Αλλά και στο VirtualDub που δοκίμασα capture έχανε πολλά frames.

sdikr
26-09-04, 00:00
μερικές κάμερες έχουν δύο interface (ναι απο της creative το ξέρω αυτό) είχε δηλαδή, wdm αλλά και video for windows ρίξε καμια ματιά μήπως παίζει κάτι τέτοιο

WAntilles
26-09-04, 00:04
Πάρτε και μία φώτο αφού επιμένετε.

Τραβήχτηκε στη μέγιστη ανάλυση 1280x960.

Σώθηκε ως PNG.

Και μετά έγινε bicubic resampling στο μισό μέγεθος 640x480 από το PhotoShop.

Όπως βλέπετε, ούτε εγώ είμαι πολύ σχετικός από φωτογραφία, ούτε και το hardware είναι και πολύ καλής ποιότητας.

WAntilles
26-09-04, 00:07
μερικές κάμερες έχουν δύο interface (ναι απο της creative το ξέρω αυτό) είχε δηλαδή, wdm αλλά και video for windows ρίξε καμια ματιά μήπως παίζει κάτι τέτοιο

Δεν πρέπει να έχει διότι θα φαινόταν στο VirtualDub.

Και εκεί φαίνεται μόνο WDM interface.

Αλλά και αυτό δεν θά 'πρεπε να είναι πρόβλημα.

Την Hauppauge με WDM τη δουλεύω (btwincap) τόσα χρόνια, και έχω κάνει πολύ καλά full PAL captures.

sdikr
26-09-04, 00:07
Αστα αυτά αδειασες την μπύρα απο το ποτήρι για να μας δίξεις και καλά οτι δεν πίνεις! :mrgreen:

Δοκίμασε να βγάλεις μια photo με ανάλυση 640, συνήθως η webcam κάνουν software enchance για να φτάσουν τα 1280 οπότε χάνει σε ποιότητα

sdikr
26-09-04, 00:10
Δεν πρέπει να έχει διότι θα φαινόταν στο VirtualDub.

Και εκεί φαίνεται μόνο WDM interface.

Αλλά και αυτό δεν θά 'πρεπε να είναι πρόβλημα.

Την Hauppauge με WDM τη δουλεύω (btwincap) τόσα χρόνια, και έχω κάνει πολύ καλά full PAL captures.

το video for windows είναι πιο αργό, μερικά προγράμματα δεν μπορούν να δούν το vfw ένα που ξέρω σίγουρα οτι σου δίνει την δυνατότητα επιλογής είναι το ivisit http://www.ivisit.com

με την creative που είχα παλιά αν και είχε και τα δύο στο netmeeting πάντα έπερνε το vfw

WAntilles
26-09-04, 00:16
Αστα αυτά αδειασες την μπύρα απο το ποτήρι για να μας δίξεις και καλά οτι δεν πίνεις! :mrgreen:

Η μπύρα ποτέ δεν μ' άρεσε γιατί με φουσκώνει.

Σε αυτό το ποτήρι πίνω νερό (γενικά πίνω πολύ νερό - ειδικά το καλοκαίρι).


Δοκίμασε να βγάλεις μια photo με ανάλυση 640, συνήθως η webcam κάνουν software enchance για να φτάσουν τα 1280 οπότε χάνει σε ποιότητα

Σύμφωνα με τη Logitech, αυτή την ανάλυση την πιάνει στο hardware (με το CCD).

sdikr
26-09-04, 00:19
Σύμφωνα με τη Logitech, αυτή την ανάλυση την πιάνει στο hardware (με το CCD).

Σαν είκόνα για webcam είναι αρκετά καλη. απλά το είπα γιατί αρκετές σου δίνουν άλλη ανάλυση για video και άλλη για still


Βλέπω και τον darth vader εκεί δίπλα στο κόμικ! :guitar

WAntilles
26-09-04, 00:24
Σύμφωνα με τη Logitech, αυτή την ανάλυση την πιάνει στο hardware (με το CCD).

Σαν είκόνα για webcam είναι αρκετά καλη. απλά το είπα γιατί αρκετές σου δίνουν άλλη ανάλυση για video και άλλη για still

Για video δίνει μέχρι 640x480.

Για still μόνο, δίνει και 1280x960.

Quiz:

1. Ποιό είναι αυτό το κόμικ;

2. Στην πάνω δεξιά γωνία της εικόνας, ακριβώς πάνω από την κόκκινη πλάτη της καρέκλας, φαίνεται μέρος ενός αντικειμένου. Τί είναι αυτό το αντικείμενο;

Το 1ο είναι εύκολο.

Το 2ο, όποιος/α το βρει, θα τον/ην κεράσω μια μπύρα στην επόμενη συνάντηση του adslgr στην Αθήνα.

Αλλά θα πει και πώς το κατάλαβε.

sdikr
26-09-04, 00:30
2. Στην πάνω δεξιά γωνία της εικόνας, ακριβώς πάνω από την κόκκινη πλάτη της καρέκλας, φαίνεται μέρος ενός αντικειμένου. Τί είναι αυτό το αντικείμενο;

joystick!! (τώρα δεν μπορώ να πώ την μάρκα)

sdikr
26-09-04, 00:31
οοουπ σορρυ λάθος
lightsaber? :mrgreen:

WAntilles
26-09-04, 00:55
οοουπ σορρυ λάθος
lightsaber? :mrgreen:

Όχι.

sandman
26-09-04, 01:23
To κόμικ είναι όντως πολύ εύκολο, είναι το Creatura. Ελπίζω να έχεις και τα υπόλοιπα του Paolo Serpieri με την druuna, είναι από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει.

Τώρα για το αντικείμενο δεν έχω ιδέα.

WAntilles
26-09-04, 01:34
To κόμικ είναι όντως πολύ εύκολο, είναι το Creatura. Ελπίζω να έχεις και τα υπόλοιπα του Paolo Serpieri με την druuna, είναι από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει.

Πολύ σωστά.

Δυστυχώς δεν έχω κανένα άλλο του Serpieri με Druuna αλλά έχω διαβάσει δανεικό το 1ο του (νομίζω λεγόταν Morbis Gravis ή κάπως έτσι).

Τουλάχιστο ευτυχώς αυτό που έχω είναι σε πολύ καλό χαρτί γυαλιστερό ματ, hardcover, και στα αγγλικά.


Τώρα για το αντικείμενο δεν έχω ιδέα.

Ο Sdikr έχει πλησιάσει αρκετά.

McAli
26-09-04, 13:11
2. Στην πάνω δεξιά γωνία της εικόνας, ακριβώς πάνω από την κόκκινη πλάτη της καρέκλας, φαίνεται μέρος ενός αντικειμένου. Τί είναι αυτό το αντικείμενο;


φωτόσπαθο?

(Η μπύρα με φουσκώνει....δεν το κάνουμε ουζάκι?)

McAli
26-09-04, 13:22
για όσους την ψάχνουν ακόμα για κάμερες.....

Logitech ClickSmart 510

Makelaris
27-09-04, 13:17
Tι γνώμη έχετε για την LOGITECH CLICKSMART 420 DIGITAL/WEB CAMERA ; Την βλέπω στο e-shop και τη ζαχαρώνω...

McAli
27-09-04, 14:06
για την 510 δες πάνω....αξίζει τη διαφορά στα φράγκα νομίζω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.